Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 грудня 2011 року Справа № 2а-11403/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд
У складі головуючого судді Кисельової Є.О.,
за участю секретаря судового засідання Гришиної О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганської області до приватного акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний карєр» про стягнення суми податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 8568,49 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до приватного акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний карєр» про стягнення суми податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 8568,49 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач закрите акціонерне товариство „Кондрашівський піщаний кар'єр" зареєстровано як осубєкт підприємницької діяльності Станично-Луганському районі районною державною адміністрацією 27.07.1994 р. та знаходиться за адресою: Луганська область, смт. Петрівка, вул. Центрнтральна, 29.
26.04.2011 р. Станинно-Луганською районною державною адміністрацією замінено Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, у зв'язку зі зміною найменування юридичної особи - Приватне акціонерне товариство «Кондрашівський піщаний кар'єр».
Відповідач знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції в -Станично-Луганському районі як платник податків з 27.07.1994 року за № 264, що підтверджується довідкою ДПІ про взяття на обтік платника податків від 20.05.2011 р. № 598.
25.02.2011 р. по результатам фактичної перевірки закритого акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний кар'єр» з питання дотримання роботодавцем законодавства, щодо вчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб, укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками за період з 01.01.10 р. по 31.12.10 року -податковим органом складено акт № 2/17-05383566. Перевіркою встановлено порушення пп.8.1.2 п.8.1. ст.8, п.17.2. ст.17, абз. а) п.19.2. ст. 19 з урахуванням пп.20.3.2 п.20.3 ст.20 Закону України від 22.05.2003 рю. № 889-ІV „Про податок з доходів фізичних осіб" зі змінами та доповненнями. За несвоєчасну сплачену суму податку з доходів фізичних осіб 69445.59 грн. рахована пени в сумі 8568.49 грн.
ДПІ в Станично-Луганському районі Луганської області перша податкова вимога від 24.10.2008 р. № 1/75 направлена платнику податків 11.11.2008 року та друга податкова вимога від 05.12.2008 року № 2/93 вручена платнику податків 08.12.2008 року.
Просять стягнути з розрахункових рахунків відповідача до місцевого бюджету Петрівської селищної ради на користь позивача податковий борг у розмірі 8568,49 грн., який виник по податку з доходів фізичних осіб.
Представник позивача у судовому засіданні пояснила, що відповідачем частково сплачено заборгованість в сумі 3200,00 грн., а позовні вимоги в частині суми, яка не сплачена відповідачем підтримує та просить стягнути.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі та пояснив, що сплатив частину заборгованості та зобовязувався сплатити всю заборгованість.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів та заперечень, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”від 04.12.1990 року №509-ХІІ, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з п.87.11 ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Судом установлено, що відповідач закрите акціонерне товариство „Кондрашівський піщаний кар'єр" зареєстровано як осубєкт підприємницької діяльності Станично-Луганському районі районною державною адміністрацією 27.07.1994 р. та знаходиться за адресою: Луганська область, смт. Петрівка, вул. Центрнтральна, 29.
26.04.2011 р. Станинно-Луганською районною державною адміністрацією замінено Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, у зв'язку зі зміною найменування юридичної особи - Приватне акціонерне товариство «Кондрашівський піщаний кар'єр».
Відповідач знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції в -Станично-Луганському районі як платник податків з 27.07.1994 року за № 264, що підтверджується довідкою ДПІ про взяття на обтік платника податків від 20.05.2011 р. № 598.
25.02.2011 р. по результатам фактичної перевірки закритого акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний кар'єр» з питання дотримання роботодавцем законодавства, щодо вчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб, укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками за період з 01.01.10 р. по 31.12.10 року -податковим органом складено акт № 2/17-05383566. Перевіркою встановлено порушення пп.8.1.2 п.8.1. ст.8, п.17.2. ст.17, абз. а) п.19.2. ст. 19 з урахуванням пп.20.3.2 п.20.3 ст.20 Закону України від 22.05.2003 рю. № 889-ІV „Про податок з доходів фізичних осіб" зі змінами та доповненнями. За несвоєчасну сплачену суму податку з доходів фізичних осіб 69445.59 грн. рахована пени в сумі 8568.49 грн.
ДПІ в Станично-Луганському районі Луганської області перша податкова вимога від 24.10.2008 р. № 1/75 направлена платнику податків 11.11.2008 року та друга податкова вимога від 05.12.2008 року № 2/93 вручена платнику податків 08.12.2008 року.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№2181 (надалі Закон №2181) втратив чинність.
У звязку з тим, що правовідносини, щодо наслідків несплати податкового боргу виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України 01.01.2011 і продовжуються після цього, суд приходить до висновку, що факт наявності податкового боргу до 01.01.2011 року у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.
Пунктом 1 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”від 04.12.1990 року №509-ХІІ визначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);
Статтею 14 Податкового кодексу України наведено перелік основних понять, які використовуються у Податковому кодексі України, зокрема:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Унаслідок несплати податкових зобовязань відповідачем, за ним виник податковий борг з податку доходів фізичних осіб у розмірі 8568,49 грн.
Вказані обставини підтверджуються розрахунку суми податкового боргу.
Під час розгляду справи встановлено, що відповідач частково сплатив податковий борг в розмірі 3200,00 грн.(а.с.32).
Підпунктом 95.1 ст.95 ПКУ передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майка платника податків, яке перебуває у податкові заставі.
Пунктом 95.2 ст.95 ПКУ визначено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання платнику і гдаткової вимоги.
Відповідно до п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 ПКУ органи державної податкової служби мають драво звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Внаслідок того, що відповідач на дату розгляду та вирішення справи податковий борг з податку доходів фізичних осіб не сплатив у повному обсязі, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганської області до приватного акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний карєр» про стягнення суми податкового боргу по податку з доходів фізичних - задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків приватного акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний карєр» код ЄДРПОУ 05383566 до місцевого бюджету Петрівської селищної ради на р/р 33219800700314 в банку ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, одержувач УДК у Станично-Луганському районі, код 24048187, податковий борг в розмірі 5368 ( пять тисяч триста шістдесят вісім) грн. 49 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову складено в повному обсязі та підписано 26 грудня 2011 року.
<Текст >
< Резолютивна частина >
< Текст >
<Текст >
СуддяЄ.О. Кисельова