Ухвала суду № 20859205, 10.01.2012, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
10.01.2012
Номер справи
12/161
Номер документу
20859205
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.01.12 Справа № 12/161

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

Головуючого судді Юрченка Я.О.

суддів Процик Т.С.

Галушко Н.А.

розглянув апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівне, м.Рівне

на постанову Господарського суду Рівненської області від 23.11.2006р.

у справі № 12/161

за позовом Відкритого акціонерного товариства „Рівнеазот”, м.Рівне

до Державної податкової інспекції у м.Рівне, м.Рівне

про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 29.09.2006р. № 0002442342/0/23-121

За участю представників сторін:

від позивача: Лук’янчук С.М.

від відповідача: Коритнюк В.О.

Особам, які беруть участь у справі, права та обов’язки, передбачені ст.ст. 49,51 Кодексу адміністративного судочинства, роз’яснено. Заява про відвід суддів не поступало.

ВСТАНОВИВ:

Постановою Господарського суду Рівненської області від 23.11.2006р. у справі № 12/161 задоволено позов Відкритого акціонерного товариства „Рівнеазот”, м.Рівне до Державної податкової інспекції у м.Рівне та визнано нечинним податкове повідомлення-рішення від 29.09.2006р. № 0002442342/0/23-121.

При прийнятті постанови місцевий господарський суд виходив, зокрема з того, що купівля позивачем у ДП «УПК-Ресурс»природного газу не відноситься до операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка, а тому дана операція має оподатковуватись за ставкою 20 відсотків, а, отже, висновок відповідача про безпідставність включення позивачем до податкового кредиту ПДВ за договорами поставки природного газу є помилковим.

Скаржник, відповідач у справі, з постановою місцевого господарського суду не погоджується, подав апеляційну скаргу, просить постанову суду скасувати, в позові відмовити, з підстав, наведених в апеляційній скарзі. При цьому відповідач покликається на порушення судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права.

Представник відповідача в судовому засіданні вимоги та доводи апеляційної скарги підтримав.

Позивач у письмовому запереченні на апеляційну скаргу та письмових доповненнях до заперечення на апеляційну скаргу, представник позивача у судовому засіданні проти вимог та доводів апеляційної скарги заперечив, просив постанову місцевого господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення.

Розглянувши доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, доводи позивача, наведені у запереченні та доповненнях до заперечення на апеляційну скаргу, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні матеріали справи, апеляційний господарський суд дійшов висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Спір між сторонами виник з приводу прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення від 29.09.2006р. № 0002442342/0/23-121 про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень, листопад 2005р. та лютий, квітень 2006р. у розмірі 8639677,82 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 3300414,2 грн., з яким позивач не погоджується, так як вважає його прийнятим з порушенням норм матеріального права.

Після ухвалення судом першої інстанції постанови, оскаржуваної в апеляційному порядку, відповідач прийняв рішення від 22.08.2007р. № 18142/10-204 про скасування податкового повідомлення-рішення форми «Р»Державної податкової інспекції у м.Рівне від 29.09.2006р. № 0002442342/0/23-121 з підстав неправильного застосування норм матеріального права при прийнятті останнього.

Однак, оскільки судом апеляційної інстанції перевірка законності та обгрунтованості постановленого судом першої інстанції судового рішення здійснюється на момент його прийняття, відтак, обставина скасування відповідачем податкового повідомлення-рішення від 29.09.2006р. № 0002442342/0/23-121, що є предметом спору у даній справі, після поставлення Господарським судом Рівненської області оскаржуваної постанови від 23.11.2006р., не впливає на вирішення даного спору по суті.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої і апеляційної інстанцій, Державною податковою інспекцією у м.Рівне було проведено планову виїзну комплексну документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ВАТ «Рівнеазот» за період з 01.04.2005р. по 31.03.2006р., про що складено акт перевірки б/н від 18.09.2006р. За наслідками перевірки встановлено порушення п.1.8 ст.1, п.п.7.4.1, п.п. 7.4.2 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість». На підставі матеріалів перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002442342/0/23-121 від 29.09.2006р., яким зменшено суму бюджетного відшкодування по ПДВ: за жовтень 2005р. - 1488669,71 грн.; за листопад 2005р. - 3606295,68 грн.; за лютий 2006р.- 1505863 грн.; за квітень 2006р. - 2038849,43 грн.; з яких відшкодовано ПДВ за жовтень, листопад 2005р. та лютий 2006р. в сумі 6600828,40 грн., в зв'язку з чим згідно з п.1.8 ст.1, п.п.7.4.1, п.п.7.4.2 п.7.4, п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", п.п.17.1.3 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ВАТ "Рівнеазот" визначено податкове зобов'язання з ПДВ в сумі 6600828,40 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 3300414,20 грн.

Дослідженням доказів встановлено, що між ВАТ "Рівнеазот" та ДП "УПК- Ресурс" (м.Київ) протягом липня-грудня 2005р. укладено ряд договорів купівлі-продажу природного газу, а саме:

- Договір № 24/7 від 27.07.2005 (реєстраційний номер № 1437 від 28.07.2005) купівлі-продажу природного газу, згідно якого "продавець" зобов'язується передати з 01.08.2005 по 31.08.2005 природний газ в обсязі 29000000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. 393,0 грн., в т.ч.ПДВ 65,5 грн. Загальна сума договору складає 1139700,0 грн. Покупець додатково сплачує продавцю 2% збір у вигляді цільової надбавки до тарифу, який становить 189950,0 грн.

- Договір № 12/09 від 23.08.2005 (реєстраційний номер № 1569 від 01.09.2005) купівлі-продажу природного газу, згідно якого "продавець" зобов'язується передати з 01.09.2005 по 30.09.2005 природний газ в обсязі 45500000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. 398,0 грн., в т.ч.ПДВ 66,33 грн. Загальна сума договору складає 18507000,0 грн. Покупець додатково сплачує продавцю 2% збір у вигляді цільової надбавки до тарифу, який становить 308453,1 грн.

- Договір № 12/09/02 від 23.09.2005 (реєстраційний номер № 1629 від 26.09.2005) купівлі-продажу природного газу, згідно якого "продавець" зобов'язується передати з 01.10.2005 по 31.10.2005 природний газ в обсязі 26000000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. - 417,9 грн., в т.ч.ПДВ 69,65 грн. Загальна сума договору складає 10865400, 0 грн. Покупець додатково сплачує продавцю 2% збір у вигляді цільової надбавки до тарифу.

- Додатковий договір № 1 до договору № 12/09/02 від 23.09.2005.

- Додатковий договір № 2 від 31.10.2005 до договору №12/09/02. Згідно якого "Продавець" зобов'язується передати з 01.11.2005 по 31.11.2005 природний газ в обсязі 10000000,0 куб.м. досягаючи загальний обсяг поставки газу до 36000000,0 куб.м., а "Покупець" зобов'язується оплатити вартість природного газу на умовах даного договору. Ціна за 1000,0 куб.м. 439,50 грн., в т.ч.ПДВ 73,25 грн. Загальна сума договору складає 15822000,0 грн.

- Додатковий договір № 3 від 25.11.2005 до договору № 12/09/02 від 23.09.2005, згідно якого "Продавець" зобов'язується передати з 01.12.2005 по 31.12.2005 природний газ в обсязі 36000000,0 куб.м., а "Покупець" зобов'язується оплатити вартість природного газу на умовах даного договору. Ціна за 1000,0 куб.м. - 439,50 грн., в т.ч.ПДВ 73,25 грн. Загальна сума договору складає 15822000,0 грн.

- Договір б/н (реєстраційний номер № 1985 від 27.12.2005) купівлі-продажу природного газу. Згідно якого "Продавець" зобов'язується передати з 01.01.2006 по 31.01.2006 природний газ в обсязі 36000000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. 487,85 грн., в т.ч. ПДВ 81,31 грн. Загальна сума договору складає 17562600,0 грн. Покупець додатково сплачує продавцю 2% збір вигляді цільової надбавки до тарифу.

- Додатковий договір № 1 від 27.01.2006 до договору № 1985 від 27.12.2005, згідно якого "продавець" зобов'язується передати з 01.02.2006 по 28.02.2006 природний газ в обсязі 36000000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. - 487,85 грн., в т.ч.ПДВ 81,31 грн. Загальна сума договору складає 17562600,0 грн.

- Додатковий договір № 2 від 20.02.2006 до договору № 1985 від 27.12.2005, згідно якого з 20.02.2006 ціна за 1000,0 куб.м. 651,71 грн., в т.ч. ПДВ 108,62 грн.

На виконання вищевказаних договорів ДП "УПК-Ресурс" поставило ВАТ "Рівнеазот" природний газ згідно з актами прийому-передачі природного газу, а саме:

Згідно з актом прийому-передачі природного газу від 31.08.2005 поставлено газу в кількості 22282,139 тис.куб.м. на загальну вартість 8932018,24 грн., в т.ч.ПДВ 1488669,71 грн. ВАТ "Рівнеазот" отримано від ДП "УПК-Ресурс" 30.09.2005 податкові накладні: № 0000087 номенклатура - природний газ в кількості 6328,893 тис.куб.м. на загальну суму 2537000,0 грн., в т.ч.ПДВ 422833,33 грн.; № 0000086 номенклатура - природний газ в кількості 2494,637 тис.куб.м. на загальну суму 1000000,0 грн., в т.ч.ПДВ 166666,67 грн.; № 0000088 номенклатура - природний газ в кількості 13458,609 тис.куб.м. на загальну суму 5395018,24 грн., в т.ч.ПДВ 899169,71. Вказані податкові накладні ВАТ "Рівнеазот" включено в реєстр отриманих податкових накладних за вересень 2005р. та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за вересень 2005р.

Згідно з актом прийому-передачі природного газу від 30.09.2005р. поставлено газу в кількості 26000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 10555066,08 грн., в т.ч.ПДВ 1759177,68 грн. ВАТ "Рівнеазот" отримано від ДП "УПК-Ресурс" 25.10.2005 податкову накладну: № 0000158 номенклатура -природний газ в кількості 26000,00 тис.куб.м. на загальну суму 10555066,08 грн., в т.ч.ПДВ 1759177,68 грн. Вказана податкова накладна ВАТ "Рівнеазот" включена в реєстр отриманих податкових накладних за жовтень 2005р. та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за жовтень 2005р.

Згідно з актом прийому-передачі природного газу від 31.10.2005 поставлено газу в кількості 26000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 11082708,0 грн., в т.ч.ПДВ 1847118,0 грн. ВАТ "Рівнеазот" отримано від ДП "УПК-Ресурс" 30.11.2005 податкову накладну: № 0000270 номенклатура -природний газ в кількості 26000,00 тис.куб.м. на загальну суму 11082708,0 грн., в т.ч.ПДВ 1847118,0 грн. Вказана податкова накладна ВАТ "Рівнеазот" включена в реєстр отриманих податкових накладних за листопад 2005р. та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за листопад 2005р.

Згідно з актом прийому-передачі природного газу від 30.11.2005 поставлено газу в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 16138440,0 грн., в т.ч. ПДВ 2689740,0 грн. ВАТ "Рівнеазот" отримано від ДП "УПК-Ресурс" 23.12.2005 податкові накладні: № 0000355 номенклатура - природний газ в кількості 18960,941 тис.куб.м на загальну суму 8500000,0 грн., в т.ч.ПДВ 1416666,67 грн.; № 0000356 номенклатура - природний газ в кількості 4684,468 тис.куб.м. на загальну суму 2100000,0 грн., в т.ч.ПДВ 350000,0 грн.; № 0000357 номенклатура - природний газ в кількості 1076,776 тис.куб.м. на загальну суму 482708,0 грн., в т.ч.ПДВ 80451,33 грн.; № 0000362 номенклатура - природний газ в кількості 11277,815 тис.куб.м. на загальну суму 5055732,0 грн., в т.ч.ПДВ 842622,0 грн. Вказані податкові накладні ВАТ "Рівнеазот" включено в реєстр отриманих податкових накладних за грудень 2005р. та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за грудень 2005р.

Згідно з актом прийому-передачі природного газу від 31.12.2005 поставлено газу в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 16138440,0 грн., в т.ч.ПДВ 2689740,0 грн. ВАТ "Рівнеазот" отримано від ДП "УПК-Ресурс" 19.01.2006 податкову накладну: № 0000453 номенклатура -природний газ в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну суму 16138440,0 грн., в т.ч.ПДВ 2689740,0 грн. Вказана податкова накладна ВАТ "Рівнеазот" включена в реєстр отриманих податкових накладних за січень 2006р. та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за січень 2006р.

Згідно з актом прийому-передачі природного газу від 31.01.2006р. поставлено газу в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 17913778,56 грн., в т.ч.ПДВ 2985629,76 грн. ВАТ "Рівнеазот" отримано від ДП "УПК-Ресурс" 15.02.2006 податкову накладну: № 0000052 номенклатура -природний газ в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну суму 17913778,56 грн., в т.ч.ПДВ 2985629,76 грн. Вказана податкова накладна ВАТ "Рівнеазот" включена в реєстр отриманих податкових накладних за лютий 2006р. та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за лютий 2006р.

Згідно з актом прийому-передачі природного газу в лютому 2006р. поставлено газу з 01.02.2006 по 19.02.2006 в кількості 23505,741 тис.куб.м. на загальну вартість 11696573,31 грн., в т.ч.ПДВ 1949428,89 грн. з 20.02.2006 по 28.02.2006 в кількості 823,259 тис.куб.м. на загальну вартість 536523,29 грн., в т.ч.ПДВ 89420,55 грн. ВАТ "Рівнеазот" отримано від ДП "УПК-Ресурс" 31.03.2006р. податкові накладні: № 0000075 номенклатура - природний газ в кількості 23505,741 тис.куб.м. на загальну суму 11696573,31 грн., в т.ч.ПДВ 1949428,89 грн.; № 0000077 номенклатура - природний газ в кількості 823,259 тис.куб.м. на загальну суму 536523,29 грн., в т.ч. ПДВ 89420,55 грн. Вказані податкові накладні ВАТ "Рівнеазот" включені в реєстр отриманих податкових накладних за березень 2006р. та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за березень 2006р.

Всього в періоді, що перевірявся ДП "УПК-Ресурс" поставлено природного газу ВАТ "Рівнеазот" 206611,139 тис.куб.м. на загальну вартість 92993547,48 грн., в т.ч.ПДВ 15498924,58 грн.

На момент проведення перевірки, розрахунки за отриманий газ ВАТ "Рівнеазот" проведено повністю.

З доказів, наявних в матеріалах справи, вбачається, що відповідачем на підставі ч.б п.9 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" були проведені позапланові виїзні документальні перевірки з питань підтвердження заявленої суми ПДВ до відшкодування ВАТ "Рівнеазот" за жовтень 2005р. (акт перевірки б/н від 23.01.2006); за листопад 2005р. (акт перевірки від 09.02.2006 № 188/23-300/05607824); за лютий 2006р. (акт перевірки від 11.05.2006 № 117/60/23-300/05607824).

За підставі зазначених актів перевірок, податковий орган дійшов висновку, що суми, які підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку становить: за жовтень 2005р. - 4043722 грн, в т.ч. 1488663,71 грн. по операціях по поставці природного газу ДП "УПК-Ресурс" (м.Київ); за листопад 2005р. - 4542925 грн., в т.ч. по операціях по поставці природного газу ДП "УПК-Ресурс" (м.Київ); за лютий 2006р. -1505863 грн грн., в т.ч. по операціях по поставці природного газу ДП "УПК-Ресурс" (м.Київ).

Відповідно до п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п.п.7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.п.7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у т.ч. розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності -зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Підпунктом 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних, за наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковим органом такі перевірки проведені з зазначенням сум, які можуть бути відшкодовані по податку на додану вартість позивачу за жовтень 2005р. та листопад 2005р., лютий 2006р.

Поряд з цим, відповідно до п.7.1 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" поставка товарів (робіт, послуг) здійснюється за договірними (контрактними) цінами з додатковим нарахуванням ПДВ.

Згідно з п.п.7.2.3 п.7.2 ст.7 цього Закону податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Для операцій, що оподатковуються і звільненні від оподаткування, складаються окремі податкові накладні, податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом та виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг).

Згідно з п.п.7.2.2 п.7.2 ст.7 цього ж закону, у разі звільнення від оподаткування, у випадках, передбачених ст.5Закону, у податковій накладній робиться запис "Без ПДВ" з посиланням на відповідний підпункт пункту 5.1 чи пункт статті 5.

Відповідно до п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону, об'єктом оподаткування є операції платників податків з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України. Підпунктом 6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено перелік операцій за нульовою ставкою, яка до даної операції не застосовується.

Відповідно до ст.9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" операції з продажу природного газу, ввезеного на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України оподатковуються за нульовою ставкою на додану вартість, а операції з продажу ввезеного природного газу на митній території України, крім операцій з продажу такого газу для населення, бюджетних установ та інших споживачів, що не є платниками цього податку, оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.

Згідно з ст.1 Митного кодексу України ввезенням на митну територію України вважається сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України у відповідному напрямку.

Пунктом 5 договорів на постачання природного газу, укладених між ДП компанією "Газ України" НАК "Нафтогаз України" (постачальник) та ДП "УПК -Ресурс" (покупець), встановлено ціну газу та зазначено: ПДВ - 0%.

Згідно із п.1.2 даних договорів - постачається імпортований природний газ, отриманий НАК "Нафтогаз України" за зовнішньоекономічними контрактами та переданий постачальнику за договором купівлі-продажу природного газу між НАК "Нафтогаз України" та постачальником № 06/04-1275 від 24.12.2004р.

З податкових накладних між продавцем НАК "Нафтогаз України" та покупцем ДК "Газ України" ДК НАК "Нафтогаз України" та додаткових накладних між продавцем ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" та покупцем ДП "УПК -Ресурс" вбачається, що поставка газу на територію України здійснювалась за 0% ставкою ПДВ.

Отже, отримавши газ по зовнішньоекономічних контрактах на виконання договорів України ДП "Газ України" НАК "Нафтогаз України" продало цей газ за нульовою ставкою податку на додану вартість для ДП "УПК-Ресурс". Даний природний газ був переміщений на митну територію України та проданий. В подальшому такого переміщення не відбувалося.

Як зазначено в акті перевірки, ВАТ "Рівнеазот" отримувало природний газ від ДП "УПК-Ресурс", а не від ДП "Газ України НАК "Нафтогаз України".

Згідно з п.4.3 договорів купівлі-продажу природного газу між покупцем ВАТ "Рівнеазот" та ДП "УПК-Ресурс", "платежі за природний газ проводиться покупцем шляхом перерахування грошових коштів в такому порядку: 100% вартості природного газу не пізніше 10.09.2005; 10.10.2005; 10.11.2005; 10.03.2006".

У відповідності до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У випадку невиконання п.4.3 договорів ВАТ "Рівнеазот" було б вимушене сплачувати за невиконання умов договору пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення.

ВАТ "Рівнеазот" виконало всі необхідні умови договорів та здійснило оплату природного газу на користь ДП "УПК-Ресурс", відповідно до умов п.4.1 цих договорів, якими встановлено ціну за 1000,00 куб.м. у розмірі 327,50 грн., та крім цього, ПДВ у розмірі 20%. На цій підставі ДП "УПК-Ресурс" були виписані податкові накладні, а позивачем на підставі перерахування коштів та цих податкових накладних, включено до складу податкового кредиту ПДВ.

Щодо продавця газу ДП "УПК-Ресурс" (м.Київ), то згідно з довідкою, наданою ДПІ у Печерському районі у м.Києві № 19720/7/15-810 від 13.09.2006, таке зареєстроване, як платник ПДВ: знаходиться на обліку в ДПІ у Печерському районі м.Києва з 17.10.2002; звітність, зокрема декларації по ПДВ подавались за 2005р., лютий 2006р. В даних деклараціях в рядку 2 відсутні операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, відображені операції в рядку П за ставкою 20%. Поряд з цим з картки особового рахунку платника ПДВ ДП "УПК-Ресурс" вбачається, що станом на 13.09.2006 переплата ПДВ становить 992868,00 грн. Відповідачем необгрунтовано та не доведено відсутність взаємозв'язку по даних сумах, відображених в деклараціях по ПДВ та особовому рахунку. В матеріалах справи наявна копія акту перевірки від 20.01.2006 № 3/15.08 місцезнаходження суб'єкта підприємницької діяльності - ДП "УПК-Ресурс", в якому зазначено, що за юридичною адресою: м.Київ, вул.Рибальська, 2 не знаходиться. Однак, в деклараціях з ПДВ зазначено адресу: м.Київ, вул.Первомайського, 11/Г кв.37. Обгрунтування відповідача в цій частині відсутні.

Таким чином, даними доказами спростовуються доводи відповідача щодо безпідставного включення позивачем до податкового кредиту ПДВ по даних договорах поставки природного газу.

Окрім того, відповідно до ч.2 ст.7 Закону України "Про систему оподаткування", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, зміна податкових ставок і механізмів справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), не можуть запроваджуватися Законом України про державний бюджет України на відповідний рік.

Також, відповідно п.11.4 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість" зміни порядку оподаткування податком на додану вартість можуть здійснюватися лише шляхом внесення змін до цього Закону окремим законом з питань оподаткування цим податком. У разі якщо іншим законом, незалежно від часу його прийняття, встановлюються правила оподаткування цим податком, відмінні від зазначених у цьому Законі, пріоритет мають норми цього Закону.

Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" об'єкти оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків.

Купівля позивачем у ДП "УПК-Ресурс" природного газу не відноситься до операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка, а тому дана операція має оподатковуватися за ставкою 20 відсотків.

Оскільки ст.9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" встановлює нові правила оподаткування, відмінні від встановлених Законом Закону України "Про податок на додану вартість", останній має пріоритет при справлянні податку з ПДВ.

Крім того, відповідачем було порушено Порядок оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності-юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005р. № 827, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005р. за № 925/11205, в частині щодо зменшення бюджетного відшкодування за квітень 2006р. в сумі 2038849,43 грн. згідно з декларацією по ПДВ, поданою до органів державної податкової служби 17.05.2006. Відповідно до п.п.2.3.2 Порядку за кожним відображеним в акті фактом порушення податкового законодавства необхідно: висвітлити показники, які відображаються суб'єктом господарювання у податковій та іншій звітності, та фактичні показники, виявлені у ході перевірки на підставі первинних документів податкового та бухгалтерського обліку суб'єкта господарювання у розрізі періодів у грошових одиницях, передбачених звітністю; у разі виявлення розбіжностей чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті нормативно-правових актів, що порушені платником податків, зазначити період (місяць, квартал, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків, в якому дане порушення здійснено, при цьому додати до акта письмові пояснення посадових осіб суб'єкта господарювання щодо встановлених порушень. Такі відомості в акті перевірки частині щодо зменшення бюджетного відшкодування за квітень 2006р. в сумі 2038849,43 грн. відсутні. Крім того, при зменшенні бюджетного відшкодування за квітень 2006р. перевіряючі вийшли за межі періоду, який підлягав перевірці, так як перевірявся період з 01.04.2005 по 31.03.2006. Таким чином, акт перевірки в цій частині складений з порушенням вищевказаного Порядку не може бути підставою для направлення в цій частині податкового повідомлення-рішення на адресу ВАТ "Рівнеазот" та відповідно зменшення бюджетного відшкодування по ПДВ за квітень 2006р.

Поряд з цим, штрафні (фінансові) санкції застосовані з порушенням чинного законодавства.

Крім того, 22.12.1997р. відносно ВАТ "Рівнеазот" було порушено провадження у справі про банкрутство. 03.03.2000р. ухвалою Господарського суду Рівненської області у справі № 7Б-209-3/10Б введено мораторій на задоволення майнових вимог кредиторів.

28.11.2005р. Господарським судом Рівненської областіу справі № 7Б-209-3/10Б було прийнято ухвалу, згідно з якою в справі про банкрутство ВАТ "Рівнеазот" введено процедуру санації. Ухвалою господарського суду Рівненської області від 23.12.2005р. продовжено дію мораторію до дня припинення провадження у справі № 7Б-209-3/10Б про банкрутство ВАТ "Рівнеазот".

На час проведення перевірки та прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення провадження у справі про банкрутство ВАТ "Рівнеазот" не закінчено.

Відповідно до преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно з ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань щодо задоволення вимог кредиторів, це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про ведення мораторію.

Відповідно до п.4 ст.12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" протягом дії мораторію на задоволення вимог кредитора не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)".

Тобто, за змістом цієї норми штраф за невиконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) або їх неналежне виконання не нараховуються.

За наведених обставин позовні вимоги ВАТ "Рівнеазот" грунтуються на нормах чинного законодавства, підтверджені належними та допустимими доказами у справі, а тому правомірно задоволені судом першої інстанції в повному обсязі.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України відповідачем не доведено та документально не підтверджено правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення.

Таким чином, постанова місцевого господарського суду є законною та обґрунтованою, такою, що прийнята у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, фактичними обставинами та матеріалами справи.

З огляду на викладене, апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстави для скасування постанови місцевого господарського суду відсутні.

Тому керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, Львівський апеляційний господарський суд -

УХВАЛИВ:

Постанову Господарського суду Рівненської області від 23.11.2006р. у справі № 12/161 залишити без змін, а апеляційну скаргу ДПІ у м.Рівне –без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст.212 КАС України.

Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.

Головуючий суддя Юрченко Я.О.

Суддя Процик Т.С.

Суддя Галушко Н.А.