ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" грудня 2011 р.
Справа № 5024/1748/2011
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.І. Бандури
суддів Л.В. Поліщук, В.Б. Туренко
при секретарі судового засідання: Н.Г. Попові
за участю представників сторін:
від позивача — А.В. Мурашкін
від відповідачів — М.В. Гончаров (Антонівська селищна рада)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Антонівської селищної ради Дніпровського району м. Херсона
на рішення господарського суду Херсонської області від 04.10.2011 р.
у справі № 5024/1748/2011
за позовом Херсонської міської ради
до 1) Антонівської селищної ради Дніпровського району м. Херсона
2) Приватної виробничої фірми "Ремтранс"
про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2011 р. Херсонська міська рада звернулась до господарського суду з позовом до Антонівської селищної ради Дніпровського району м. Херсона та Приватної виробничої фірми "Ремтранс" про визнання незаконним та скасування пп. 1.1 п. 1 та пп. 2.1 п. 2 рішення Антонівської селищної ради від 19.06.2007 р. № 209 "Про затвердження проекту землеустрою, технічної документації, передачу в оренду земельних ділянок підприємствам в смт. Антонівка для здійснення підприємницької та іншої діяльності, вважати втратившим чинність Державний акт на право постійного користування землею", а також визнання недійсним укладеного 09.07.2007 р. між відповідачами договору оренди земельної ділянки площею 0,0462 га, розташованої в смт. Антонівка, вул. 20 Східна, 30, на підставі ст. 155 ЗК України, ст. ст. 21, 393 ЦК України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що об'єкт оренди знаходиться в адміністративних межах м. Херсона, а не Антонівської селищної ради, тому розпоряджатися зазначеною земельною ділянкою уповноважена Херсонська міська рада. Прийняття вказаного рішення та укладення оспорюваного договору оренди земельної ділянки призвело до ненадходження до бюджету м. Херсона орендної плати.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 04.10.2011 р. (суддя Задорожна Н.О.), оформленим відповідно до ст. 84 ГПК України 17.10.2011 р., позов задоволено.
Судове рішення мотивоване обґрунтованістю позовних вимог, оскільки прийнявши оскаржуване рішення та уклавши спірний договір оренди земельної ділянки, Антонівська селищна рада порушила виключне право Херсонської міської ради розпоряджатися належними їй землями.
Не погодившись з даним рішенням, Антонівська селищна рада звернулась з апеляційною скаргою, в якій просила його скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права; неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків суду обставинам справи. Зокрема, скаржник послався на непідвідомчість даного спору господарським судам.
ПП "Ремтранс" вважає апеляційну скаргу обґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає скасуванню.
В судових засіданнях апеляційної інстанції 01.12.2011 р. та 22.12.2011 р. представник Херсонської міської ради заперечував проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, просив залишити її без задоволення, а рішення суду - без змін як законне та обґрунтоване.
Заслухавши доводи представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки, дослідивши надані докази та обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія встановила:
Херсонською філією інституту землеустрою "Укрземпроект" на замовлення Херсонського міськкомунгоспу за договором від 07.12.1983 р. № 258 з додатковою угодою від 06.03.1984 р. № 7 розроблений Проект встановлення межі м. Херсона із землекористування спецрадгоспу "Херсонський", радгоспу-заводу "Янтарний", радгоспу "Овочевий" Херсонського міськвиконкому Херсонської області. Згідно з його графічною частиною, межа між м. Херсоном та смт. Антонівкою проходить по Кіндійському шосе, вул. 22 Східній та вул. Кіндійській.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 04.09.1984 № 7541-Х "Про зміну меж міста Херсона" до меж міста включено 1052, 9 га земель, раніше відведених під житлове і промислове будівництво, село Приміське і селище Урожайне Зеленівської селищної Ради Дніпровського та селище Садове Комишанської селищної Ради Комсомолького районів міста Херсона разом із прилеглими землями загальною площею 242,1 га, які генеральним планом розвитку міста передбачені під житлове і промислове будівництво.
Відповідно до розпорядження Ради Міністрів УРСР від 07.07.1989 р. № 234-р та додатку до нього № 40 Херсонському міськвиконкому в постійне користування надано 143,1 га земель радгоспу-заводу "Янтарний", м. Херсон, під індивідуальне житлове будівництво.
Рішенням Херсонської обласної Ради народних депутатів від 10.03.1994 р. № 311 "К" "Про затвердження технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів, а також населених пунктів на території цієї Ради" затверджено розроблену технічну документацію по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів, а також меж населених пунктів на її території, якою передбачено: загальна територія цієї Ради - 4573,6 га, в тому числі смт. Антонівка – 1547,4 га та селище Молодіжне - 37,3 га.
Назване рішення визнано таким, що втратило чинність, відповідно до рішення Херсонської обласної Ради народних депутатів від 14.01.2002 р. № 493.
19.06.2007 р. Антонівською селищною радою прийнято рішення № 209 "Про затвердження проекту землеустрою, технічної документації, передачу в оренду земельних ділянок підприємствам в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності, вважати втратившим чинність Державний акт на право постійного користування землею".
Згідно пп. 1.1. п. 1 та пп. 2.1 п. 2 вказаного рішення сільрадою затверджено проект землеустрою, технічну документацію щодо відведення ПВФ "Ремтранс" земельної ділянки площею 0,0462 га під розміщення критої стоянки службового автотранспорту в смт. Антонівка, вул. 20 Східна, 30, із земель, що перебувають в постійному користуванні виробничо-будівельної кооперативної пересувної механізованої колони № 18, а також передано фірмі в оренду зазначену земельну ділянку строком на 10 років.
На підставі названого рішення 09.07.2007 р. між Антонівською селищною радою (орендодавець) та Приватною виробничою фірмою "Ремтранс" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає строком на 10 років земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,0462 га – під розміщення критої стоянки службового автотранспорту, яка знаходиться в смт. Антонівка, вул. 20 Східна, 30, із земель, що перебувають в постійному користуванні виробничо-будівельної кооперативної пересувної механізованої колони № 18. Договір зареєстрований у Херсонському міському відділі Державного підприємства "Херсонський регіональний центр державного земельного кадастру", про що в книзі 4АА001978 записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис № 040771300015 від 24.07.2007 р.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За статтями 142-144 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.
За умовами ч. 1 ст. 124 вказаного Кодексу (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваного рішення та укладення відповідного договору оренди) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Використання землі в Україні є платним (ч. 1 ст. 206 ЗУ України).
Частиною 1 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 290 ПК України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України встановлено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Згідно п. 2 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (ч. 3 ст. 152 ЗК України).
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 268 ЦК України позовна давність не поширюється на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право.
Розглядаючи спір по суті, місцевий господарський суд виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного рішення та укладенні спірного договору оренди вищевказаної земельної ділянки Антонівська селищна рада перевищила свої повноваження щодо розпорядження землями відповідної територіальної громади, тому дійшов висновку про задоволення позову.
Судова колегія погоджується з таким висновком суду з огляду на наступне.
Відповідно до вищезгаданого Указу Президії Верховної Ради УРСР від 04.09.1984 року межа між містом Херсоном та смт. Антонівка проходить по Кіндійському шосе, вул. 22 Східній, вул. Кіндійській.
Наведене підтверджується також листами Управління Держкомзему у місті Херсоні Херсонської області від 20.11.2009 р. № 06-863, комісії з проведення реорганізації названого Управління від 19.04.2011 р. № 01-778 та ДП "Херсонський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" від 16.12.2011 р. № 01-05/1269.
Отже, згідно картографічних матеріалів спірна земельна ділянка, розташована за адресою: вул. 20 Східна, 30, знаходиться на території міста Херсона.
Таким чином, Антонівська селищна рада при передачі спірної земельної ділянки в оренду ПВФ "Ремтранс" вийшла за межі своїх повноважень, чим порушила право Херсонської міської ради розпоряджатися землями її територіальної громади, що в свою чергу, призвело до ненадходження до бюджету позивача відповідної орендної плати.
Отже, невідповідність пп. 1.1 п. 1 та пп. 2.1 п. 2 рішення Антонівської селищної ради від 19.06.2007 р. № 209 компетенції даної ради та порушення у зв'язку з прийняттям вказаного акта прав та охоронюваних законом інтересів Херсонської міської ради є підставами для визнання недійсними зазначених пунктів рішення.
Оскільки позовна вимога про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 09.07.2007 р. ґрунтується на вимозі про визнання частково недійсним рішення Антонівської селищної ради № 209 від 19.06.2007 р., то задоволення первісної вимоги тягне за собою задоволення похідної вимоги.
Враховуючи наведене, місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог Херсонської міської ради.
Стосовно доводів скаржника про те, що даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах, то судова колегія зазначає, що спір виник не з публічно-правових, а з цивільно-правових відносин, тобто має місце спір про право, що виключає його розгляд в порядку адміністративного судочинства.
Крім того, відповідно до п. 1.3. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають, зокрема, спори про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання їх у користування тощо.
Отже, за суб'єктним складом сторін та предметом спору дана справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Щодо тверджень скаржника про безпідставність прийняття Херсонською обласною Радою народних депутатів рішення № 493 від 14.01.2002 р., то докази визнання недійсним даного рішення в матеріалах справи відсутні, а отже, воно є чинним.
Судовою колегією також не приймаються до уваги посилання скаржника на те, що постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 23.06.2011 р. у справі № 2а-2104/11 задоволено адміністративний позов Фізичної особи-підприємця Райтаровського Миколи Анатолійовича до управління Держкомзему у м. Херсоні Херсонської області, про визнання протиправною відмови у наданні позитивного висновку, визнання незаконним і скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії. Так, у вказаній постанові зазначено, що спростовується висновок управління Держкомзему у м. Херсоні Херсонської області про межу між м. Херсоном та смт. Антонівкою по Кіндійському шосе, вул. 22 Східній, вул. Кіндійській.
Згідно частини 4 ст. 35 ГПК України рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору.
У вказаній постанові судом надана юридична оцінка висновку названого управління, а не встановлено факт непроходження межі між вказаними населеними пунктами по Кіндійському шосе, вул. 22 Східній, вул. Кіндійській.
Інші доводи Антонівської селищної ради, викладені в апеляційній скарзі, спростовуються вищенаведеним.
З огляду на викладене, рішення місцевого господарського суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Керуючись ст. ст. 99, 103, 105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Херсонської області від 04.10.2011 р. у справі № 5024/1748/2011 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Головуючий суддя Л.І. Бандура
Суддя Л.В. Поліщук
Суддя В.Б. Туренко
Повний текст постанови підписано 26.12.2011 р.