Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.12.11 Справа № 24/92пд/2011
1.Виконавчого комітету Луганської міської ради, м. Луганськ
2.Луганської міської ради, м. Луганськ
до Акціонерного товариства закритого типу "Луганське спеціалізоване автотранспортне підприємство № 0304", м. Луганськ
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Держкомзему у м. Луганськ Луганської області
про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 15.08.1995
Суддя Рябцева О.В.
в присутності представників сторін:
від І позивача ОСОБА_1. заст. начальника відділу контрольно-юридичної роботи, дов. від 11.11.2011 № И 01/03-30/7222/0/2-11, ОСОБА_2. заст. нач. відділу контрольно-юридичної служби, дов. від 24.11.2010 № И 01/03-30/5444/0/2-10;
від ІІ позивача ОСОБА_1. заст. начальника відділу контрольно-юридичної роботи, дов. від 11.11.2011 № И 01/03-30/7227/0/2-11, ОСОБА_2. заст. нач. відділу контрольно-юридичної служби, дов. від 24.11.2010 № И 01/03-30/5445/0/2-10;
від відповідача не прибув;
від третьої особи не прибув.
в с т а н о в и в:
Позивачами заявлена вимога, з урахуванням заяви від 06.12.2011, про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 15.08.1995, реєстрація від 28.08.1995 № 996 зі змінами, внесеними до нього договором про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 09.01.2008, державна реєстрація від 08.02.2008 № 040840200013, який укладений між Виконавчим комітетом Луганської міської ради та Акціонерним товариством закритого типу "Луганське спеціалізоване автотранспортне підприємство № 0304", відносно земельної ділянки площею 0,1893 га за адресою: м. Луганськ, вул. Лутугінская, 119, яка передана для розміщення будівель та споруд основного та допоміжного виробництва, а саме:
- викласти п. 2.1 розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.1.Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3";
- доповнити розділ 2 "Плата за землю" договору новими пунктами 2.2 та 2.3 наступного змісту:
* "2.2.Орендна плата сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого орендар уточнює у Орендодавця або в уповноваженому ним Органі" ;
* "2.3.Розмір річної орендної плати переглядається в порядку, передбаченому договором, протягом строку дії договору у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
При цьому зміни в договір не вносяться";
- виключити абзац 4 п.п. а) п. 3.1 розділу 3 "Права та обовязки сторін": "змінювати орендну плату при зміні економічної оцінки земель та ставки земельного податку";
- викласти абзац 11 п.п. б) п. 3.2 розділу 3 "Права та обовязки сторін" договору у новій редакції: "своєчасно вносити орендну плату за землю. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), з землекористувача стягується пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми за кожний день прострочення".
На обґрунтування заявленої вимоги позивачі вказують, що відповідач користується земельною ділянкою площею 0,1893 га за адресою: м. Луганськ, вул. Лутугінська, 119 для розміщення будівель та споруд основного і допоміжного виробництва. Дана земельна ділянка була виділена йому на підставі відповідних рішення і договору на право тимчасового користування земельною ділянкою від 15.08.1995, реєстрація від 28.08.1995 № 996 зі змінами, внесеними до нього договором про внесення змін від 09.01.2008, державна реєстрація від 08.02.2008 № 040840200013. Розмір орендної плати встановлено в розмірі земельного податку з коефіцієнтом 1 щомісячно рівними частинами. Законом України від 03.06.2008 № 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до Закону України "Про оренду землі", а з 01.11.2011 набрав чинності Земельний кодекс України, згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку. Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Оскільки умови договору не відповідають вищевказаним нормативним актам відповідачу 21.06.2011 листом від 21.06.2011 направлена пропозиція щодо внесення змін до договору з проектом договору про внесення таких змін. Відповіді на пропозицію не одержано.
Відповідач на порушення ухвал суду від 31.10.2011 та від 22.11.2011 відзив на позовну заяву і витребувані судом документи не надав, у судові засідання не зявився. Ухвали суду про порушення провадження у справі та відкладення розгляду справи надіслані відповідачу рекомендованою кореспонденцією з поштовим повідомленням за юридичною адресою, повідомленою державним реєстратором: м. Луганськ, вул. Лутугинська, 119, яка є достовірною інформацією згідно ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців": Ухвала про порушення провадження повернулась відділенням звязку за закінченням терміну зберігання. Ухвала про відкладення розгляду справи на час слухання справи до суду не повернулась.
Відповідно до ст. 75 ГПК України, суд вважає можливим розглянути справу за наявними документами.
Третя особа пояснень по суті заявлених вимог не надала.
Оцінивши надані докази і доводи сторін, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість заявленої вимоги з огляду на наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що на підставі рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 16.06.1995 № 328/12 між І позивачем і відповідачем, укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 15.08.1995. Предметом договору є земельна ділянка загальною площею 2,0268 га, яка надана в користування на 49 років для розміщення зданій та споруд основного та допоміжного виробництва. Даний договір зареєстровано в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 28.08.1995 за № 996 Луганської міської ради народних депутатів.
09.01.2008 між Луганською міською радою ІІ позивачем і відповідачем укладено договір про внесення змін у договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 15.08.1995, реєстрація від 28.08.1995 за № 996, яким внесено зміни в п. 1.1 розділу 1 "Предмет договору" слова та цифри "загальною площею 2,0268 га" на цифри "площею 0,1893 га". Договір про внесення змін зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Артемівського району м. Луганська 08.02.2008 за № 040840200013.
Пунктом 2.1 договору визначено, що плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати в розмірі земельного податку з коефіцієнтом 1 щомісячно рівними долями. За змістом п. 3.1 договору орендодавець має право змінювати орендну плату при зміні економічної оцінки земель і ставок земельного податку, визначати розмір орендної плати на подальший період у встановленому порядку. За змістом п. 3.2 договору землекористувач має право самостійно господарювати на землі та зобовязаний використовувати земельну ділянку у відповідності з цільовим призначенням і умовами надання, своєчасно вносити обумовлену договором плату за землю, несвоєчасне внесення плати за землю стягується пеня в розмірі 0,2 відсотка від суми недоїмки за кожний день прострочки.
Законом України від 03.06.2008 № 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
З 01.01.2011 набув чинності Податковий кодекс України, ст. 288 якого встановлено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Згідно ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Луганською міською радою прийнято рішення від 27.05.2011 № 9/12, яким регулюється порядок встановлення розміру орендної плати за землю при передачі земельних ділянок в оренду та при внесенні змін до вказаних рішень та договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати в залежності від видів діяльності, які здійснюються на земельній ділянці. Дане рішення оприлюднено у міській щотижневій громадсько-політичній газеті "Жизнь Луганска" від 01.06.2011 № 23 (1095).
У звязку з вказаними обставинами відповідачу листом від 21.06.2011 № И 01/03-13/3473/0/2-11 за підписом Луганського міського голови направлена пропозиція з проектом договору про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 15.08.1995, реєстрація від 28.08.1995 № 996.
Відповідач залишив пропозицію без відповіді, що стало підставою для звернення 28.10.2011 позивачів з цим позовом до суду відповідно до ст. 11 ГПК України.
Згідно ст. 11 ГПК України підприємство чи організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір, надсилають пропозиції про це другій стороні за договором. Підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 вказаного Закону передбачено, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати (п. 3.1 договору), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 06.12.2010 у справі № 2-1/10068-2008 та від 27.12.2010 у справі № 27/15-10, які згідно ст. 11128 ГПК України є обовязковими для всіх судів України.
Вимоги позивачів в частині внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) підлягають задоволенню частково, а саме слід:
- викласти п. 2.1 розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.1.Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3";
- доповнити розділ 2 "Плата за землю" договору новими пунктами 2.2 та 2.3 наступного змісту:
* "2.2.Орендна плата сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого орендар уточнює у Орендодавця або в уповноваженому ним Органі" ;
* "2.3.Розмір річної орендної плати переглядається в порядку, передбаченому договором, протягом строку дії договору у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом";
- виключити абзац 4 п.п. а) п. 3.1 розділу 3 "Права та обовязки сторін": "змінювати орендну плату при зміні економічної оцінки земель та ставки земельного податку";
- викласти абзац 11 п.п. б) п. 3.2 розділу 3 "Права та обовязки сторін" договору у новій редакції: "своєчасно вносити орендну плату за землю. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), з землекористувача стягується пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми за кожний день прострочення".
У задоволенні позовних вимог щодо останнього речення п. 2.3 договору, запропонованого позивачами, а саме: "При цьому зміни в договір не вносяться" слід відмовити з огляду на наступне.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є: орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею ст. 14 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України. Типовий договір оренди землі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, не містить умов про зміну в односторонньому порядку однієї із істотних умов договору.
Таким чином, передбачені п. 2.3 договору умови про те, що у разі зміни розмірів земельного податку протягом строку дії договору та відповідно розмір річної орендної плати змінюватиметься без внесення змін в договір, є умовою про право позивача на зміну в односторонньому порядку однієї із істотних умов договору.
Закон України "Про оренду землі", є спеціальним Законом, який регулює відносини, повязані з укладанням, зміною, розірванням договору оренди землі. Стаття 30 цього Закону передбачає можливість зміни умов договору оренди землі лише за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення такої згоди у судовому порядку, тобто одностороння зміна умов договору, яка передбачена п. 2.3 договору про внесення змін суперечить закону.
Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача на користь Луганської міської ради стягуються витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп.
У судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1.Позовні вимоги задоволити частково.
2.Внести зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 15.08.1995, реєстрація від 28.08.1995 № 996 зі змінами, внесеними до нього договором про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 09.01.2008, державна реєстрація від 08.02.2008 № 040840200013, який укладений між Виконавчим комітетом Луганської міської ради та Акціонерним товариством закритого типу "Луганське спеціалізоване автотранспортне підприємство № 0304", відносно земельної ділянки площею 0,1893 га за адресою: м. Луганськ, вул. Лутугінская, 119, яка передана для розміщення будівель та споруд основного та допоміжного виробництва, а саме:
- викласти п. 2.1 розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.1.Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3";
- доповнити розділ 2 "Плата за землю" договору новими пунктами 2.2 та 2.3 наступного змісту:
* "2.2.Орендна плата сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого орендар уточнює у Орендодавця або в уповноваженому ним Органі" ;
* "2.3.Розмір річної орендної плати переглядається в порядку, передбаченому договором, протягом строку дії договору у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом";
- виключити абзац 4 п.п. а) п. 3.1 розділу 3 "Права та обовязки сторін": "змінювати орендну плату при зміні економічної оцінки земель та ставки земельного податку";
- викласти абзац 11 п.п. б) п. 3.2 розділу 3 "Права та обовязки сторін" договору у новій редакції: "своєчасно вносити орендну плату за землю. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), з землекористувача стягується пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми за кожний день прострочення".
3.У задоволенні позовних вимог про доповнення п. 2.3 останнім реченням "При цьому зміни в договір не вносяться" відмовити.
4.Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу "Луганське спеціалізоване автотранспортне підприємство № 0304", м. Луганськ, вул. Лутугинська, 119, ідентифікаційний код 00451622 на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 26070794 державне мито в сумі 85 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
5.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
6.Повне рішення складено і підписано - 26.12.2011.
Суддя О.В.Рябцева