ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" грудня 2011 р. Справа № 5027/1096/2011. За позовом державної екологічної інспекції в Чернівецькій області до державного підприємства «Берегометське лісомисливське господарство», смт. Берегомет Вижницького району Чернівецької області
про стягнення шкоди 70175,07 грн.
Суддя О.В. Гончарук
Представники:
від позивача ОСОБА_1., довіреність №9 від 13.04.2011 року;
від відповідача ОСОБА_2., доручення №1120 від 25.10.2011 року.
СУТЬ СПОРУ: державна екологічна інспекція в Чернівецькій області звернулася до державного підприємства «Берегометське лісомисливське господарство»з позовом про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок незаконної порубки дерев у розмірі 70175,07 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на результати перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, зафіксовані в акті перевірки від 12.05.2011 року, в якому встановлено, що згідно з лісорубними квитками №31 від 02.01.2009 року, №251 від 08.12.2009 року, №17 від 02.01.2010 року, №22 від 25.01.2010 року, Долішньо-Шепітському лісництву ДП «Берегометське лісомисливське господарство», що є постійним лісокористувачем, надано в розробку лісосіки для проведення рубок головного користування у кварталі 39 виділ 13, кварталі 30 виділ 6, кварталі 40 виділ 2, кварталі 42 виділ 5. При цьому, зазначає позивач, відповідачем під час проведення лісозаготівельних робіт у кварталі 39 виділ 13 було допущено пошкодження до ступеня припинення росту вісім одиниць сироростучих дерев породи ялиця, ялина діаметрами біля шийки кореня 30, 40, 40, 48, 44, 36, 60, 32 см, не призначених в рубку; у кварталі 40 виділ 2 - пошкодження до ступеня припинення росту трьох одиниць сироростучих дерев породи ялина діаметрами біля шийки кореня 64,68,50 см, не призначених в рубку; у кварталі 42 виділ 5 - пошкодження до ступеня припинення росту чотирьох одиниць сироростучих дерев породи ялина діаметрами біля шийки кореня 40, 28, 36, 42 см, не призначених в рубку; у кварталі 30 виділ 6 - незаконну рубка чотирьох одиниць сироростучих дерев породи ялина діаметрами 31,35,38,46 см, не призначених в рубку.
Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 11.10.2011 року порушено провадження у даній справі з призначенням її до розгляду на 26.10.2011 року.
У звязку з наданням безпосередньо у судовому засіданні 26.10.2011 року відзиву на позовну заяву, в цьому судовому засіданні оголошено перерву до 11.11.2011 року.
Так, відповідач у своєму відзиві на позовну заяву зазначає, що нарахування шкоди у розмірі 11728,06 грн. по лісосіках у кварталі 30 виділ 6 площею 1,9 га та кварталі 30 виділ 6 площею 2,4 га, є правомірним, оскільки документально підтверджується польовою переліковою відомістю №1 на дані лісосіки, а також дана перевірка проводилась за участю представників Долішньо-Шепітського лісництва, що засвідчено відповідними підписами у польовій переліковій відомості №1.
Щодо нарахування шкоди у загальному розмірі 58447,01 грн., а саме по лісосіках у кварталі 39 виділ 13 площа 5,0 га (28263,02 грн.); кварталі 42 виділ 5 площа 5,0 га (11173,65 грн.); кварталі 40 виділ 2, площа 5,0 га (19010 грн. 34 коп.) відповідач вважає, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008 року «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства» (пункти 4.13, 4.14, 4,16) за результатами проведеної перевірки, в тому числі спільної з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається акт перевірки вимог природоохоронного законодавства. Не допускається включення до акта перевірки інформації або висновків, які не підтверджені документально, пропозицій, а також інформації, наданої правоохоронними органами. До акта перевірки додаються порівняльні таблиці, графіки, схеми, оформлені належним чином, підписані та надані посадовими особами суб'єкта господарювання що перевіряється.
Ухвалою від 11.11.2011 року відкладено розгляд справи на 29.11.2011 року та зобовязано позивача надати суду, в строк до 29.11.2011 року, наказ Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області від 28.03.2011 року, припис №12 від 18.02.2010 року, документальне підтвердження інформації зазначеної в акті перевірки від 12.05.2011 року щодо виявлених правопорушеннях по лісосіках у кварталі 39 виділ 13 площа 5,0 га, кварталі 42 виділ 5 площа 5,0 га та кварталі 40 виділ 2, площа 5,0 га, а також надати докази передачі акту перевірки від 12.05.2011 року відповідачу через канцелярію відповідача (із зазначенням вхідного реєстраційного номера) або його відправлення відповідачу рекомендованим листом.
28.11.2011 року позивачем через канцелярію суду, на виконання вимог суду, надано додаткові письмові докази та письмові пояснення.
Ухвалою від 29.11.2011 року, розгляд справи, за клопотанням відповідача, відкладено на 12.12.2011 року.
У судовому засіданні 12.12.2011 року оголошено перерву до 16.12.20011 року.
Ухвалою від 16.12.2011 року, за клопотанням позивача, розгляд справи відкладено на 26.12.2011 року.
На день вирішення спору, 26.12.2011 року, присутній у судовому засіданні представник позивача наполягає на задоволенні позову з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечує, посилаючись на обставини, зазначені у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд встановив.
12 травня 2011 року державною екологічною інспекцією в Чернівецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідача за результатами якої встановлено, що згідно з лісорубними квитками №31 від 02.01.2009 року, №251 від 08.12.2009 року, №17 від 02.01.2010 року, №22 від 25.01.2010 року, Долішньо-Шепітському лісництву ДП «Берегометське лісомисливське господарство», що є постійним лісокористувачем, надано в розробку лісосіки для проведення рубок головного користування у кварталі 39 виділ 13, кварталі 30 виділ 6, кварталі 40 виділ 2 та кварталі 42 виділ 5.
При цьому перевіркою встановлено, що відповідачем, під час проведення лісозаготівельних робіт у кварталі 39 виділ 13, допущено пошкодження до ступеня припинення росту трьох одиниць, не призначених в рубку сироростучих дерев породи «ялиця»діаметром біля шийки кореня 30, 40, 40 см та пяти дерев породи «ялина», діаметром біля шийки кореня 48, 44, 36, 60, 32 см; у кварталі 40 виділ 2 пошкодження до ступеня припинення росту трьох одиниць, не призначених в рубку сироростучих дерев породи «ялина»діаметром біля шийки кореня 64, 68, 50 см; у кварталі 42 виділ 5 пошкодження до ступеня припинення росту чотирьох одиниць не призначених в рубку сироростучих дерев породи «ялина», діаметром біля шийки кореня 40, 28, 36, 42 см, у кварталі 30 виділ 6 незаконну рубку чотирьох одиниць не призначених в рубку сироростучих дерев породи «ялина»діаметром 31, 35, 38, 46 см.
За результатами перевірки, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року №665 «Про затвердження такс для обчислення шкоди заподіяної лісу» позивачем здійснено розрахунок розміру шкоди заподіяної лісу, внаслідок незаконної рубки дерев та пошкодження дерев до ступеня припинення росту в розмірі 70175,07 грн.
Відповідач нарахування шкоди у розмірі 11728,06 грн. за незаконну рубку чотирьох одиниць не призначених в рубку сироростучих дерев породи «ялина»діаметром 31, 35, 38, 46 см у кварталі 30 виділ 6, вважає правомірною і позов в цій частині визнає.
Відповідно до приписів статтей 105, 107 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства у вигляді незаконного вирубування та пошкодження дерев і чагарників тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Згідно зі ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законом.
Частиною 2 статті 40 Закону України «Про рослинний світ»унормовано, що відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.
Стаття 64 Лісового кодексу України встановлює, що підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані, зокрема, здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Відповідно до Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008 року «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства», акт перевірки це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання.
Пунктами 4.13, 4.14, 4,16 Порядку встановлено, що за результатами проведеної перевірки, в тому числі спільної з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається акт перевірки вимог природоохоронного законодавства. Не допускається включення до акта перевірки інформації або висновків, які не підтверджені документально, пропозицій, а також інформації, наданої правоохоронними органами. До акта перевірки додаються порівняльні таблиці, графіки, схеми, оформлені належним чином, підписані та надані посадовими особами суб'єкта господарювання що перевіряється.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду унормовані статтею 1166 Цивільного кодексу України. За приписами вказаної норми, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до частини 2 статті 1166 Цивільного кодексу України особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної природному середовищу, слід виходити з презумпції вини правопорушника. У звязку з чим позивач не повинен доводити наявність вини відповідача, а навпаки, відповідач повинен довести, що шкоду завдано не з його вини, або ж у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.
Судом, в процесі розгляду справи встановлено, що акт перевірки в судовому порядку не оскаржувався, і на час вирішення спору є чинним. Відповідачем відомості, зазначені в акті, за допомогою належних і допустимих доказів не спростовано, розмір визначеної в розрахунках шкоди не заперечений, контррозрахунок шкоди не подано, а тому, надані позивачем вищезазначені документи приймаються судом в якості належних доказів у справі, які доводять правомірність позовної вимоги.
Посилання відповідача на брак відомостей в акті перевірки, зокрема, щодо відсутності польових перелікових відомостей або будь-яких інших додаткових документів, не доводить неналежності даного акту як доказу порушення відповідачем лісового законодавства.
У даному акті встановлено, а позивачем не спростовано факту правопорушення природоохоронного законодавства, у звязку з чим, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь держбюджету.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з державного підприємства «Берегометське лісомисливське господарство»(смт. Берегомет Вижницького району, вул. Центральна, 55, код 21438976):
- на користь держави особі державної екологічної інспекції в Чернівецькій області 70175,07 грн. шкоди, що підлягають стягненню на рахунок для зарахуванню коштів, що розподіляються між державним та місцевим бюджетами: Долишньошепітська сільська рада, р/р №33110331700014 в УДК у Вижницькому районі МФО 856135, ОКПО 23246100, код 24062100;
- у дохід державного бюджету 701,75 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Після набрання судовим рішенням законної сили видати накази.
СуддяО.В. Гончарук
Повне рішення підписано 29.12.2011 року.