Єдиний державний реєстр судових рішень донецький апеляційний господарський суд
13.01.2012
Постанова
Іменем України
10.01.2012 р. справа №13/5009/5975/11
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Шевкової Т.А.
суддівБойченка К.І., Черноти Л.Ф.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 дов. від 31.05.2011 року
від відповідача 1:
від відповідача 2:ОСОБА_2 дов. № 02-20/5012 від 12.12.2011 р.
ОСОБА_3 дов. № 2 від 18.03.2010 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз 10»м. Енергодар Запорізької області на рішення господарського суду Запорізької області
від19.10.2011р.
у справі№ 13/5009/5975/11 (суддя Серкіз В.Г.)
за позовомКомунального підприємства «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради м. Енергодар Запорізької області
до
1. Енергодарської міської ради м.Енергодар Запорізької області
2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз 10»м. Енергодар Запорізької області
про визнання недійсним договору оренди цілісного майнового комплексу від 27.02.2010 року
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Підприємство комунальної власності" Енергодарської міської ради м.Енергодар Запорізької області звернулось до господарського суду Запорізької області з позовом до Енергодарської міської ради м. Енергодар Запорізької області та Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз 10" м. Енергодар Запорізької області про визнання недійсним договору оренди цілісного майнового комплексу від 27.02.2010 р.
Господарський суд Запорізької області рішенням від 19.10.2011 року у справі № 13/5009/5975/11 позов задовольнив у повному обсязі, визнав недійсним договір оренди цілісного майнового комплексу від 27.02.2010 р., укладений між Територіальною громадою міста Енергодара в особі Енергодарської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Союз 10", мотивуючи своє рішення тим, що спірний договір укладений в порушення вимог Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Закону України "Про приватизацію державного майна", Цивільного кодексу України, та прийняв до уваги факт визнання Енергодарською міською радою позовних вимог у повному обсязі.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Союз 10»м. Енергодар Запорізької області, не погоджуючись з рішенням господарського суду, подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення господарського суду Запорізької області від 19.10.2011 року у справі № 13/5009/5975/11 скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заявник скарги вважає, що рішення господарського суду прийнято з порушенням норм процесуального права, зокрема статті 4-3 ГПК України. Судом, в порушення ст.81-1 ГПК України, не було здійснено технічну фіксацію судового процесу, незважаючи на клопотання відповідача-2 про здійснення фіксації судового процесу.
Зокрема зазначає, що позивачем, в порушення вимог ст.56 ГПК України, на його адресу не було надіслано копії позовної заяви із доданими до неї документами і оскільки заявник скарги ознайомився з позовом безпосередньо перед судовим засіданням, він не мав можливості належним чином захистити свої права, подати належні докази у справі.
Заявник скарги вважає, що господарський суд безпідставно відхилив його клопотання від 19.10.2011року про зупинення провадження у справі до моменту винесення рішення Енергодарським місцевим судом Запорізької області по справі № 2а-1676/2011, в якій оскаржується рішення Енергодарської міської ради № 7 від 18.03.2001року «Про застосування наслідків недійсного правочину та відмову від договору № 2 від 27.02.2010 року про надання послуг з управління (утримання) будинків, споруд, житлового комплексу». До того ж, ухвалою суду про забезпечення позову зупинено рішення № 7 від 18.03.2011року.
Судом також не прийняті до уваги рішення господарського суду Запорізької області, Донецького апеляційного господарського суду, Вищого господарського суду України у справі № 20/34д/10 за позовом Енергодарської міської ради до ТОВ «Союз 10», предметом розгляду є визнання недійсним договору оренди цілісного майнового комплексу за такими ж підставами як і у цій справі.
Заявник скарги вважає помилковим висновок господарського суду про неможливість передачі в оренду полігону твердих побутових відходів, оскільки до передбаченого ч.2 ст.4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»виключного переліку обєктів, які не можуть бути обєктами оренди, спірний обєкт внесено Законом України від 21.04.2011року, тоді як спірний договір укладено сторонами 27.02.2010 року.
Представники позивача та Енергодарської міської ради вважають рішення господарського суду Запорізької області від 19.10.2011 року у справі № 13/5009/5975/11 законним та обґрунтованим, тому просили залишити його без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідно до статей 4-4,81-1Господарського процесуального кодексу України здійснено фіксацію судового процесу технічним засобами складено протокол судового засідання.
Відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи Енергодарська міська рада Запорізької області рішенням від 11.12.2009року № 304 (див. а.с. 27) розглянувши ініціативу господарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз 10»про надання в оренду цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради та вирішила:
1. Передати в оренду цілісний майновий комплекс комунального підприємства «Підприємство комунальної власності», юридична адреса: м.Енергодар, вул.Комунальна, 8, Товариству з обмеженою відповідальністю «Союз 10», створеному трудовим колективом Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності», на умовах запропонованого ТОВ «Союз 10»договору оренди, згідно з чинним законодавством України;
2. З метою оформлення договору оренди КП «ПКВ»провести оцінку цілісного майнового комплексу відповідно до Методики оцінки вартості об'єктів оренди, ствердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995р. № 69, станом на 01.11.2009р., для визначення його вартості та встановлення орендної плати. Акт оцінки доручити затвердити міському голові;
4. Міському голові укласти договір оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»з ТОВ «Союз 10», забезпечивши погодження умов договору оренди, та підписати акт приймання-передачі майна, а також забезпечити виконання ст. 14 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», затвердити склад ліквідаційної комісії згідно з додатком 3 та ліквідаційний баланс комунального підприємства.
На виконання рішення Енергодарської міської ради Запорізької області № 304 від 11.12.2009р. між Територіальною громадою міста Енергодара в особі Енергодарської міської ради (орендодавець) та ТОВ "Союз 10" (орендар) укладено договір оренди цілісного майнового комплексу КП "Підприємство комунальної власності" Еенергодарської міської ради від 27.02.2010 р.
Відповідно до п.1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс комунального підприємства "Підприємство комунальної власності" Енергодарської міської ради код ЄДРПОУ 32166551, юридична адреса підприємства: 71504, Запорізька область, м.Енергодар, вул. Комунальна, 8, склад і вартість якого визначено до Акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу, передаточного балансу, протоколу про результати інвентаризації та інвентарного опису основних засобів КП "Підприємство комунальної власності" Енергодарської міської ради складених станом на 01.11.2009 р., у тому числі будівлі, споруди, приміщення та основні засоби, зазначені в додатку № 3.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», не можуть бути об'єктами оренди, в тому числі, об'єкти державної власності, що мають загальнодержавне значення і не підлягають приватизації відповідно до частини другої статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна ".
Згідно з ч.2 ст.5 Закону України «Про приватизацію державного майна», приватизації не підлягають об'єкти, що мають загальнодержавне значення, а також: казенні підприємства. До об'єктів, що мають загальнодержавне значення, відносяться майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів, основним видом діяльності яких є виробництво товарів (робіт, послуг), що мають загальнодержавне значення.
Загальнодержавне значення мають, зокрема, полігони, будови, споруди та устаткування для захоронення твердих промислових та побутових відходів, скотомогильники, а також, об'єкти інженерної інфраструктури та благоустрою міст, включаючи мережі, споруди, устаткування, які пов'язані з постачанням споживачам води, газу, тепла, а також: відведенням і очищенням стічних вод.
Враховуючи, що об'єкти, призначені для забезпечення комплексного розвитку житлово-комунального господарства є складовою частиною об'єктів інженерної інфраструктури та благоустрою міст, передача вказаних нежитлових приміщень, а також полігону твердих побутових відходів в оренду суперечить змісту ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
За приписами статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно з частиною 1 ст. 207 ГК України господарське зобовязання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосубєктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Відповідно до статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Статтею 236 ЦК України передбачено, що правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Якщо за недійсним правочином права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється.
Таким чином, зазначена норма не передбачає визнання недійсним будь-якого правочину на майбутнє, оскільки згідно частини другої на майбутнє припиняється можливість настання прав та обовязків за недійсним правочином.
Зазначене положення також врегульовано ч.3 ст.207 Господарського кодексу України, яка передбачає можливість припинення зобовязання на майбутнє.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у разі надходження до орендодавця заяви про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна, а також: майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизацїї), орендодавець у п'ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном, а у разі якщо: підприємство, його структурний підрозділ, щодо цілісного майнового комплексу якого надійшла заява про оренду, або ініціатор укладення договору оренди згідно із законодавством займають монопольне становище на ринку; внаслідок укладення договору оренди підприємець або група підприємців можуть зайняти монопольне становище на ринку; сумарна вартість активів або сумарний обсяг реалізації товарів (робіт, послуг), що належать об'єкту оренди та ініціаторові укладення договору оренди, перевищують показники, визначені законодавством, - також до органу Антимонопольного комітету України.
Орган Антимонопольного комітету України розглядає надіслані йому матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після їх надходження надсилає орендодавцеві висновки про можливість оренди та умови договору оренди.
Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України листом від 22.09.2010р. за № 01-29.3/02-3815 повідомлення про те, що Комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності»у період з 2007 по 2009 роки займало монопольне становище в межах м. Енергодар на ринках житлово-комунальних послуг.
В порушення вимог ст.9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», дії направлені на отримання висновків щодо можливості передачі в оренду комунального майна, орендодавцем не здійснювались.
Згідно до п. 6.2 Положення про порядок передачі в оренду цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів, нерухомого майна, (будівлі, споруди, приміщення) та іншого окремого індивідуального визначеного майна, які знаходяться у комунальній власності територіальної громади м.Енергодар, що затверджене рішенням Енергодарської міської ради №10 від 27.06.2007 р. договір оренди укладається у відповідності з типовим, що додається до цього положення.
Відповідно до ч. 4 ст.179 Господарського кодексу України при укладанні господарських договорів сторони можуть визначити зміст договору на основі типового договору, затвердженого КМУ, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Частиною 2 статті 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»визначено, що укладені сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типовий договір оренди майна, що перебуває в комунальній власності, затверджують органи місцевого самоврядування.
Враховуючи вищенаведене, зважаючи на те, що під час укладення договору оренди цілісного майнового комплексу орендодавцем не додержано вимог, встановлених ст.ст. 4, 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», слід визнати, що, відповідно до ст. ст. 215, 203 ЦК України, дані обставини є підставою для визнання недійсним договору оренди від 27.02.2010р., про що господарський суд дійшов обґрунтованого висновку.
Відповідно до ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності. Аналогічні положення закріплюються і в статті 327 Цивільного кодексу України.
Згідно ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування»дає визначення поняття права комунальної власності, а саме, - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування»первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Суб'єктом права комунальної власності є відповідна територіальна громада села, селища, міста.
Відповідно до ст. 10 Закон України «Про місцеве самоврядування» органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та законами, є сільські, селищні, міські ради.
Виключна компетенція сільських, селищних, міських рад закріплюється у статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування".
Так, органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати тощо.
Отже, суб'єктами права комунальної власності є територіальні громади села, селища, міста, від імені та в інтересах яких діють сільські, селищні, міські ради.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендодавцями є: органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Згідно з п. 1 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування», органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, бути позивачем та відповідачем у суді.
Відповідно до ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Таким чином, орендодавцем за договором оренди цілісного майнового комплексу КП «Підприємство комунальної власності»має бути юридична особа, уповноважена органом місцевого самоврядування управляти вказаним майновим комплексом.
Проте, стороною за договором оренди від 27.02.2010р. є Територіальна громада міста Енергодара, що не має статусу юридичної особи, та, відповідно, необхідного обсягу цивільної дієздатності, що є підставою для визнання договору недійсним.
Як зазначено вище, на виконання рішення Енергодарської міської ради від 11.12.2009р., об'єкти, що були призначені для забезпечення комплексного розвитку житлово-комунального господарства та перебували у господарському віданні КП «ПКВ», за оскаржуваним договором оренди від 27.02.2010р. передані ТОВ «Союз 10».
При цьому, рішенням Енергодарської міської ради від 17.03.2011р. № 62, КП «Підприємство комунальної власності»визначено виконавцем послуг з управління будинком, спорудою, або групою споруд.
Згідно зі статутом Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради, основними завданнями підприємства є забезпечення функціонування та розвитку житлово-комунального господарства міста, в тому числі: надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд; надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій; надання послуг з ремонту приміщень, будинків і споруд; надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення; експлуатація, утримання і благоустрій об'єктів житлового фонду і соціального призначення, розташованих у місті відповідно до природоохоронного законодавства; утримання і ремонт елементів зовнішнього благоустрою прибудинкової території, скверів, майданчиків відпочинку, малих архітектурних форм, автодоріг, проїздів, тротуарів, газонів міської території, полігона твердих побутових відходів; здача в наймання житлових багатоквартирних фондів, окремих квартир, нежитлових приміщень; експлуатація і ремонт зовнішнього освітлення міської території; установлення, монтаж та експлуатація вентиляційного обладнання, ліфтів та ескалаторів, електроустаткування, систем водопостачання та водовідведення.
Проте, за наявності договору оренди, що не відповідає діючому законодавству, об'єкти, призначені забезпечити можливість виконання КП «Підприємство комунальної власності»завдань та функцій, покладених на підприємство його власником - Енергодарською міською радою, перебувають в користуванні ТОВ «Союз 10».
Приймаючи до уваги вищенаведене, враховуючи те, що уклавши договір оренди цілісного майнового комплексу Енергодарська міська рада перевищила надані їй законом повноваження, слід визнати, що договір оренди цілісного майнового комплексу від 27.02.2010 року укладений в порушення вимог Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Закону України "Про приватизацію державного майна", Цивільного кодексу України, у звязку з чим підлягає визнанню недійсним.
Враховуючи наведені вище обставини, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що рішення господарського суду Запорізької області від 19.10.2011 року у справі №13/5009/5975/11 є таким, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, що відповідає приписам ст.43 Господарського процесуального кодексу України, підстав для його скасування та задоволення вимог апеляційної скарги за наведеними в ній мотивами не вбачається.
Відповідно до вимог ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст.49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз 10»м. Енергодар Запорізької області залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 19.10.2011 року у справі № 13/5009/5975/11 залишити без змін.
Головуючий Т.А. Шевкова
СуддіК.І. Бойченко
Л.Ф. Чернота
Надруковано 6 прим:
1 позивачу;
2,3 відповідачам;
4 до справи;
5 гос. суду;
6 ДАГС.