К-10880/06
ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
“17” липня 2008 року м. Київ
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Бившева Л.І., Костенка М.І., Усенко Є.А., Шипуліної Т.М.
при секретарі:Каліушко Ф.А.
за участю представників сторін:
від позивачаХоменця Р.Б., Бучка В.Ю.
від відповідачаКнигиницької М.В., Урядка Р.Я., Шелест В.П.
розглянувши у судовому засіданні касаційну скаргу Долинської обєднаної державної податкової інспекції в ІваноФранківській області
нарішення господарського суду Івано-Франківської області від 13 травня 2004 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 28 липня 2004 року
у справі №А-8/55
за позовом Державного акціонерного товариства «Укрспецтрансгаз» (надалі ДАТ «Укрспецтрансгаз»)
доДолинської обєднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області
провизнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
У квітні 2004 року позивач звернувся до господарського суду суду Івано-Франківської області з позовом про визання недійсним податкового повідомлення-рішення Долинської ОДПІ в Івано-Франківській області №0000342301/0 від 03.02.2004р..
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що він не є субєктом яких стосується ст.52 Закону України «Про державний бюджет України на 2003р.», тому вимоги контролюючого органу про сплату підприємством частини прибутку є безпідставним.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 13 травня 2004р., залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 28 липня 2004р., позовні вимоги було задоволено.
Задовольняючи вимоги позивача суди попередніх інстанцій виходили з того, що з положень Кабінету Міністрів України «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» №747 від 25.05.1998р. вбачається, що НАК «Нафтогаз України» утворена у формі відкритого акціонерного товариства. Отже, НАК «Нафтогаз України» не є державним органом і тому не може вважатись уповноваженим державою органом, який би визначав від імені держави порядок використання прибутку позивачем. Висновки суду також ґрунтуються на відповіді центрального податкового органу (лист ДПА України від 24.03.2004р. №2229/6/15-1116), що ДАТ «Укрспецтрансгаз» не є платником частини прибутку (доходу) (дивідендів) до загального фонду державного бюджету відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про норматив і порядок відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) державними некорпоративними та корпоративними, казенними підприємствами та їх обєднаннями» №557 від 22.04.2003р..
Не погоджуючись з рішеннями попередніх судових інстанцій, відповідач звернувся з касаційною скаргою до суду касаційної інстанції в якій, посилаючи на порушення норм матеріального та процесуального права, поставлено питання про скасування рішень суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення.
Голова правління ДАТ «Укрспецтрансгаз» у письмовому запереченні на касаційну скаргу Долинської ОДПІ Івано-Франківської області, зазначає, що рішення суду першої та апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі проведення документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавтва ДАТ «Укрспецтрансгаз» за період з 01.10.2001р. по 30.06.2003р., що засвідчено актом №9/231/00157842 від 30.01.2004р., податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000342301/0 від 03.02.2004р. про визначення позивачу податкового зобовязання в сумі 2759300,00грн. У вигляді частини прибутку, що вилучається до бюджету та штрафних санкцій.
Обгрунтуванням такого податкового зобовязання стало те, що під час проведення перевірки було контролюючим органом встановлено приналежність позивача до підприємств державної власності.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно п.1.1 Статуту ДАТ «Укрспецтрансгаз» зареєстрованого Долинською райдержадміністрацією 17.12.2001р., підприємство засноване відповідно до указу Президента україни «Про реформування нафтогазового комплексу України» від 25.02.1998р. №151/98, постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» від 25.05.1998р. №747 та наказу Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України від 18.08.1998р. №186 шляхом перетворення державного підприємства Фірма по закупівлі, транспортуванню і реалізації зрідженого газу «Укртрансгаз» у Державне акціонерне товариство.
Відповідно до довідки «Про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України» за№2297 від 21.09.98року, виданої Управлінням статистики Державного комітету статистики України, ДАТ «Укрспецтрансгаз» присвоєно загальнодержавну форму власності (код 31).
Статтею 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2003 рік» передбачено, що згідно із статтею 18 Закону України «Про підприємства в Україні» державні некорпоратизовані, казенні підприємства та їх об'єднання сплачують за результатами фінансово-господарської діяльності у 2002 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2003 році до спеціального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу).
Норматив і порядок відрахування зазначеної частини прибутку (доходу) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №557 від 22.04.2003р. «Про норматив і порядок відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) державними некорпоратизованими та корпоратизованими, казенними підприємствами та їх об'єднаннями», з урахуванням змін внесених постановою Кабінету Міністрів України №1437 від 10.09.2003р., відрахування до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу), розрахованого згідно з правилами бухгалтерського обліку, здійснюється державними некорпоратизованими та корпоратизованими, казенними підприємствами та їх об'єднаннями за результатами фінансово-господарської діяльності у 2002 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2003 році у розмірі 15 відсотків обсягу чистого прибутку (доходу).
Задовольняючи позовні вимоги щодо визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Долинської ОДПІ в Івано-Франківській області №0000342301/0 від 03.02.2004р., яким позивачу визначену суму податкового зобовязання зі сплати частини прибутку (доходу) державних підприємств, суди попередніх інстанцій виходили з того, що Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», яка є власником 100% акцій ДАТ «Укрспецтрансгаз» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №747 від 25.05.1998р. не є державним органом.
Однак, вказані висновки суду не підтверджено матеріалами справи, оскільки судом не було встановлено статус Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», що є необхідним для визначення правомірності заявленого позову.
Крім того, поза увагою суду залишилось те, що п.5.1 статуту ДАТ «Укрспецтрансгаз» встановлює, наступне: засновником Товариства (читай - ДАТ «Укрспецтрансгаз») є держава в особі Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України.
Колегія суддів вважає за необхідне вказати, що суди попередніх інстанцій не виконали вимоги щодо всебічності повноти та обєктивності розгляду справи не витребувавши необхідні документи та не дослідивши їх під час судового засідання.
Відповідно до ч.3 ст.71 КАС України, Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то суд сприяє в реалізації цього обовязку шляхом витребовування необхідних доказів.
Відповідно до ст.71, 195 КАС України, суди першої та апеляційної інстанцій можуть збирати докази з власної ініціативи.
Суд касаційної інстанції, відповідно до ч.1 ст.220 КАС України, не може досліджувати докази що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За таких обставин відсутні підстави вважати, що судами зясовані всі обставини справи і їм надана правильна юридична оцінка. Вказане позбавляє касаційну інстанцію можливості перевірити юридичну оцінку, надану судами попередніх інстанцій всім обставинам справи.
Враховуючи наведене, прийняті судові рішення підлягають скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.
Під час нового розгляду необхідно врахувати викладене, повно та обєктивно дослідити обставини справи, дати їм належну юридичну оцінку, в залежності від встановленого, правильно застосувати до спірних правовідносин норми матеріального права та ухвалити законне і обґрунтоване рішення.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Долинської обєднаної державної податкової інспекції в ІваноФранківській області задовольнити частково.
Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 13 травня 2004 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 28 липня 2004 року скасувати та направити справу №а-8/55 на новий розгляд в суд першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий: ____ Маринчак Н.Є.
Судді: ____ Бившева Л.І.
____ Костенко М.І.
____ Усенко Є.А.
____ Шипуліна Т.М.