Постанова № 20604915, 26.12.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.12.2011
Номер справи
2а-846/11/2670
Номер документу
20604915
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2011 року                     № 2а-846/11/2670

В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м.Києві по вул. Хрещатик, 10,

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого БояринцевоїМ.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва

до Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»

про стягнення заборгованості в розмірі 42504,36 грн.,

ВСТАНОВИВ:

          Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва звернулося до суду з позовом про стягнення з Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»заборгованості по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та обчислених відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 42504,36 грн.

          Ухвалою суду від 3 лютого 2011 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 15 червня 2011 року зупинено провадження у справі та призначено судово-економічну експертизу.

Ухвалою суду від 23 листопада 2011 року поновлено провадження у справі та призначено судове засідання на 20 грудня 2011 року.

В судове засідання 20 грудня 2011 року представник позивача не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив по суті заявлених позовних вимог.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Пункт 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи неявку представника позивача, суд приходить до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні та на основі наявних матеріалів справи.

          В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність», Постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи»від 24 березня 2004 року № 372, Положення про Пенсійний фонд України, затверджене Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001 та зазначає, що Державне підприємство «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»має заборгованість по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій за грудень 2010 року в розмірі 42504,36 грн.           

Представник відповідача заперечив по суті позовних вимог та зазначив, що визначена позивачем заборгованість в розмірі 42504,36 грн. за грудень 2010 року не має належного обґрунтування. Також, представник відповідача зазначив, що з наданих позивачем документів не можна стверджувати про наявність у відповідача заборгованості саме за грудень 2010 року та в розмірі 42504,36 грн.

          Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

          Державне підприємство «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»(код ЄДРПОУ 00149943) є юридичною особою та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва.

          Статтею 24 Закону України від 13.12.1991 № 1977-ХІІ «Про наукову і науково-технічну діяльність»(в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі –Закон №1977-ХІІ) встановлено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.

Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).

Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 22-1, 22-2 цього Закону.

Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Відповідно до пункту 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 (далі – Порядок),за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації (пункт 3 Порядку).

Згідно пункту 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження наявності заборгованості у відповідача позивач надав повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на 2010 рік за період з 1 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року, а саме:

згідно повідомлення Управління Пенсійного фонду в Святошинському районі м.Києва від 1 грудня 2010 року відповідач за грудень 2010 року повинен був відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 11527,68 грн.

згідно повідомлення Управління Пенсійного фонду в Деснянському районі м. Києва від 1 листопада 2010 року відповідач за період з 1 листопада по 31 грудня 2010 року повинен був відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 1817,37 грн.

згідно повідомлення Управління Пенсійного фонду в Шевченківському районі м.Києва від 1 листопада 2010 року відповідач за період з 1 листопада по 31 грудня 2010 року повинен був відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 3753,60 грн.

згідно повідомлення Управління Пенсійного фонду в Голосіївському районі м.Києва від 1 грудня 2010 року відповідач за грудень 2010 року повинен був відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 3152,07 грн.

згідно повідомлення Управління Пенсійного фонду в Печерському районі м.Києва від 1 грудня 2010 року відповідач за грудень 2010 року повинен був відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 2122,99 грн.

згідно повідомлення Управління Пенсійного фонду в Оболонському районі м.Києва від 1 грудня 2010 року відповідач за грудень 2010 року повинен був відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 8176,62 грн.

згідно повідомлення Управління Пенсійного фонду в Деснянському районі м.Києва від 1 грудня 2010 року відповідач за грудень 2010 року повинен був відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 1811,89 грн.

згідно повідомлення Управління Пенсійного фонду в Дарницькому районі м.Києва відповідач за грудень 2010 року повинен був відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 1296,04 грн.

згідно повідомлення Управління Пенсійного фонду в Солом’янському районі м.Києва від 1 грудня 2010 року відповідач за грудень 2010 року повинен був відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 3305,24 грн.

згідно повідомлення Управління Пенсійного фонду в Шевченківському районі м.Києва від 1 грудня 2010 року відповідач за грудень 2010 року повинен був відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 3743,32 грн.

згідно повідомлення Управління Пенсійного фонду у м. Буча Київської області від 3 грудня 2010 року відповідач за грудень 2010 року повинен був відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 589,63 грн.

Проте, позивач не надав суду обґрунтованого розрахунку суми заборгованості у розмірі 42 504 грн. на підтвердження суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів яка виникла за грудень 2010 року.

Висновком № 6223/10466/11-45 судово-економічної експертизи в адміністративній справі № 2а-846/11/2670, складеного 18 жовтня 2011 року експертом Київського науково-дослідного інституту судових експертиз встановлено наступне:

1. Встановити, яка сума заборгованості Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»документально підтверджується по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених науковим працівникам відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумами пенсій цих осіб, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, визначена Управлінням Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва за грудень 2010 року, не видається можливим, оскільки при дослідженні повідомлень Святошинського та інших районних управлінь Пенсійного фонду України про суму витрат фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на 2010 рік з листопада 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 1 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року встановлено, що вказані нарахування щомісячних пенсій всім пенсіонерам та розміри різниці, які підлягають відшкодуванню на фінансування пенсій, становить 42504,26 грн., проте ця сума нарахувань не підтверджена первинними документами.

2. Період заборгованості «за грудень 2010 року»не відповідає зазначеним періодам у повідомленнях Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва.

3. Встановити, яка сума заборгованості підлягає відшкодуванню Державним підприємством «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»Управлінню Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва згідно повідомлень за грудень 2010 року, не видається за можливе в зв’язку з ненаданням документів, необхідних для її розрахунку.

Відповідно до частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Суд ухвалою про поновлення провадження у справі від 23 листопада 2011 року витребовував від позивача розрахунок суми позову та копії первинних бухгалтерських документів, на підставі яких проведено нарахування різниці.

Проте, позивач витребовувані судом документи не надав.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною шостою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що сума заборгованості Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумами пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, за період з 1 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року у розмірі 42504,36 грн., належним чином не підтверджується.

          Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.

Відповідно до статті частини п’ятої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у задоволенні позовних вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, а також залишення адміністративного позову без розгляду судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

          1. У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва до Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»про стягнення заборгованості в розмірі 42504,36 грн. відмовити повністю.

2. Відшкодувати Державному підприємству «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»(юридична адреса: 03680, м.Київ, проспект Академіка Палладіна, 46) за рахунок Державного бюджету України в особі Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва судові витрати в розмірі 8460 (вісім тисяч чотириста шістдесят) грн.

          Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя                                                                                 М.А. Бояринцева