Постанова № 20601456, 20.12.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2011
Номер справи
2а/2370/8380/2011
Номер документу
20601456
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2011 року Справа № 2а/2370/8380/2011

20.12.11

08 год. 40 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,

при секретарі Ільченко С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафної санкцій,

встановив:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, в якому ставить питання про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість зі сплати страхових внесків та штрафної санкцій за 2010 рік в сумі 4416,56грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 як страхувальник зобовязана сплачувати в установлені законом строки та в повному обсязі страхові внески. Разом з тим, всупереч цьому відповідач належні суми внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування не сплачувала, як наслідок на підставі матеріалів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків відповідачу було донараховано страхові внески, а також застосовано штрафну санкцію. Згідно розрахунку наданому до позовної заяви, загальна сума боргу відповідача становить 4416,56грн. у т.ч. страхові внески становлять 3538,80грн., штрафні санкції 877,76грн., що зумовило необхідність звернення до суду.

Сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, однак у судове засідання не зявились. Позивач надав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника УПФУ в м. Черкасах Черкаської області. Відповідач суду не повідомила причини повторної неявки у судове засідання.

Неприбуття в судове засідання представників сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи і відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України розгляд справи у таких випадках не відкладається, а справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи.

Частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Частиною першою статті 67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. №400/97-ВР (надалі за текстом «Закон №400/97-ВР»), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України.

Приписами частини 1 статті 1 Закону №400/97-ВР визначено, що платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом №400/97-ВР, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі за текстом «Закон №1058-IV»), в редакції що діяла на час виникнення спірних правовідносин.

Статтями 1, 2 Закону №1058-IV встановлено, що страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Страхувальниками, що згідно статті 17 Закону №1058-IV зобовязані, окрім іншого нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а також у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду є:

- роботодавці, зокрема підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру;

- застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 та частині першій статті 12 Закону №1058-IV, як то фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності та особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 Закону №1058-IV, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду зазначені вище страхувальники набувають з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду зокрема на підставі відповідної заяви або відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Черкаської міської ради 09.10.2003р. та з огляду на викладені вище норми Закону №1058-IV відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та зареєстрована як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Як вбачається з матеріалів справи, управлінням Пенсійного фонду було проведено перевірку відповідача щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р., про що складено акт №640 від 13.07.2011р. (а.с.7-8).

Перевіркою правильності нарахування та сплати страхових внесків встановлено порушення п.4 ст.17, ч.1 ст.19, ч.6 ст.20 та п.7,8 розділу 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2464-VI від 08.07.2010р. «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»в результаті чого відповідачу за 2010 рік донараховано внесків на суму 3538,80грн.

Крім того, на підставі п.4 ч.9 ст.106 Закону №1058-IV за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків до відповідача було застосовано фінансову санкцію в сумі 707,76грн., про що прийнято рішення №1297 від 13.07.2011р. (а.с.11).

Також позивачем було проведено перевірку відповідача щодо своєчасності подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку за 2010 рік, про що складено акт від 22.07.2011р. Зазначеним актом перевірки встановлено, що відповідачем порушено п.4 ч.2 ст.17 Закону №1058, а саме не подано у встановлені строки (до 1 квітня) комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за 2010 рік (а.с.15).

На підставі вказаного акту перевірки, відповідно до п.5 ч.9 ст.106 Закону №1058 до відповідача застосовано фінансову санкцію, про що винесено рішення №1347 від 22.07.2011р., яким застосовано штрафну санкцію в сумі 170,00грн. (а.с.14). Вказане рішення отримано особисто відповідачем 25.07.2011р. (а.с.16).

У звязку із порушенням відповідачем платіжної дисципліни, позивачем на адресу відповідача, визначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, була направлена вимога №3729 від 13.07.2011р. на суму 3538,80грн.

Стаття 20 Закону №1058-IV визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків. В абзаці 1 частини 6 цієї статті встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

При цьому, в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється у пропорційних розмірах.

Відповідно до частини 12 статті 20 зазначеного Закону №1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За підсумками року страхувальники фізичні особи-підприємці (крім тих, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок)) надають органу Пенсійного фонду за місцем проживання розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за звітний рік до 01 квітня наступного за звітним роком (п. 11.12 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003р.).

Суми страхових внесків, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який, як зазначалося вище, здійснюється ним до 01 квітня року, наступного за звітним роком, на підставі даних річної податкової декларації. Розмір місячного страхового внеску повинен бути не менше мінімального розміру страхового внеску за кожний місяць, розрахованого шляхом множення розміру мінімальної заробітної плати за відповідний місяць, у якому платник мав чистий дохід, на розмір страхового внеску, зазначеного в абзаці шостому пункту 4.7 вищезазначеної Інструкції.

Згідно п.4 ч.9 ст.106 Закону №1058-IV, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків у вигляді штрафу в розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Відповідно до п.5 ч.9 ст.106 Закону №1058-IV, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, а саме: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, сума заборгованості відповідача зі сплати страхових внесків та штрафної санкцій відповідно до розрахунку складає 4416,56грн. (3538,80грн. страхові внески + 707,76грн. штрафна санкція + 170,00грн. штрафна санкція = 4416,56грн.)

Беручи до уваги те, що сума заборгованості до Пенсійного фонду України у розмірі 4416,56грн. відповідач у встановлені законом строки не сплатила, а також ту обставину, що рішення про застосування фінансових санкцій у встановленому законом порядку не оскаржувались, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 41, 86, 128, 159, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафної санкцій задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (18031, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, ідентифікаційний код - 37930126) заборгованість зі сплати страхових внесків та штрафної санкцій у розмірі 4416 (чотири тисячі чотириста шістнадцять) гривень 56 копійок.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст. 185-187Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Ю. Гриньковська

в повному обсязі постанова виготовлена 21.12.2011р.