Постанова № 20598144, 14.09.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2011
Номер справи
2921/11/2170
Номер документу
20598144
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2011 р. Справа № 2-а-2921/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд

у складі: головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

державної податкової інспекції у м. Херсоні до приватного підприємства "Торговий Дім Агро Імпекс" <3-я особа >про визнання недійсними установчих документів та скасування державної реєстрації змін до установчих документів,

встановив:

Державна податкова інспекція у м. Херсоні (далі позивач, ДПІ) звернулась до суду з позовом до приватного підприємства "Торговий Дім Агро Імпекс" (далі - відповідач, ПП "Торговий Дім Агро Імпекс"), в якому просить визнати недійсними установчі документи та скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів.

В обґрунтування позовних вимог ДПІ зазначає, що ПП "Торговий Дім Агро Імпекс" зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності 25.03.2009 року виконкомом Херсонської міськради.

03.09.2010 року державним реєстратором вчинено реєстраційну дію, а саме, внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (далі ЄДРПОУ) запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи. Зазначені зміни стосувалися зміни засновника юридичної особи.

Згідно витягу з ЄДРПОУ станом на 08.04.2011 року засновником та керівником ТОВ ПП "Торговий Дім Агро Імпекс" є ОСОБА_2. У той же час, до моменту державної реєстрації змін до установчих документів, повязаних зі зміною засновника на ОСОБА_3, тобто до 25.01.2011 року засновником ПП "Торговий Дім Агро Імпекс" була ОСОБА_4 (дошлюбне прізвище ОСОБА_4).

Посилаючись на пояснення гр. ОСОБА_4, надані оперуповноваженому ГВПМ ДПІ у м. Херсоні, позивач стверджує, що дана громадянка погодилася стати керівником ПП "Торговий Дім Агро Імпекс" на прохання свого знайомого ОСОБА_6 за грошову винагороду. ОСОБА_4 невідомо, яким чином вона стала керівником ПП "Торговий Дім Агро Імпекс", оскільки будь-яких дій щодо державної реєстрації зазначеного Підприємства особисто не вчиняла.

Як вважає ДПІ, ОСОБА_4 не мала наміру приймати на себе обовязки засновника та керівника ПП "Торговий Дім Агро Імпекс" та здійснювати господарську діяльність, тобто зміна керівника Підприємства була вчинена всупереч волі останньої.

Зважаючи на викладені порушення, які допущені при реєстрації змін до установчих документів ПП "Торговий Дім Агро Імпекс", позивач прийшов до висновку, що така реєстрація відбулася поза межами правового поля, а тому дане Підприємство не набуло цивільної право- та дієздатності.

Згідно положення частини 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (стаття 93 Цивільного кодексу України, стаття 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").

29.06.2011 року на юридичну адресу ПП "Торговий Дім Агро Імпекс": м. Херсон, вул. Карбишева, буд. 11, яка внесена до ЄДРПОУ, рекомендованим листом направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі та призначення до розгляду, яка не вручена адресату та повернуті до суду в зв'язку з непроживанням останнього за зазначеною адресою.

Відповідач у судове засідання не з'являвся, заперечень не надав, про розгляд справи був повідомлений за адресою, яка зазначена в ЄДРПОУ, тобто належним чином.

Позивачем надано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи викладене, справу належить розглядати в порядку письмового провадження.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Приватне підприємство "Торговий Дім Агро Імпекс" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Херсонської міської ради 25.03.2009 року, код ЄДРПОУ 36419830 та взято на облік у державній податковій інспекції у м. Херсоні як платника податків, зборів, обовязкових платежів 26.03.2009 р. за № 35500.

Відповідно до витягу та довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 20.04.2011 р. засновником ПП "Торговий Дім Агро Імпекс" є ОСОБА_3.

Як встановлено судом, 03.09.2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Херсонської міської ради проведено реєстраційну дію щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ПП "Торговий Дім Агро Імпекс" щодо зміни керівника, відповідно до який засновником ПП є ОСОБА_4, яка прийняла права та обовязки учасника зазначеного Підприємства на підставі рішення № 1 від 20.08.2010 року.

Позивач просить визнати недійсними установчі документи ПП "Торговий Дім Агро Імпекс": статут, затверджений рішенням учасника ПП "Торговий Дім Агро Імпекс" № 1 від 20.08.2010 року та рішення № 1 від 20.08.2010 року з моменту державної реєстрації змін до установчих документів, скасувати державну реєстрацію ПП "Торговий Дім Агро Імпекс" та припинити юридичну особу з підстав порушення норм діючого законодавства.

Суд вважає такі вимоги ДПІ необґрунтованими, враховуючи наступне.

Відповідно до підпункту 20.1.12. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 року № 755-ІV (далі Закон № 755-ІV).

Відповідно до частини 2 статті 38 вищезазначеного ЗаконуПідставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом; ровадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Позивачем не надано належних та допустимих доказів наявності обставин, які є підставою для прийняття рішення про припинення ПП "Торговий Дім Агро Імпекс".

Таким чином суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо припинення юридичної особи ПП "Торговий Дім Агро Імпекс".

Положеннями пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення, зокрема щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів (пункт 67.2.).

Правові основи господарської діяльності суб'єктів господарювання різних форм власності встановлено Господарським кодексом України відповідно до Конституції України.

Так, Статтею 113 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначено, що приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб'єкта господарювання - юридичної особи.

Відповідно до частини 1 статті 65 ГК України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу.

Спеціального закону, яким би регулювалась діяльність приватних підприємств, немає. Тобто всі питання організації та діяльності приватних підприємств слід вирішувати виходячи з загальних норм Цивільного кодексу України та ГКУ, інших законів.

Відповідно до статті 97 Цивільного кодексу України управління господарським товариством здійснюють його органи, до числа яких віднесені загальні збори його учасників та виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.

Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю голосів з числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом (частина 2 статті 98).

Загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад (частина 1 статті 99 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини третьої статті 62 ГКУ підприємство, якщо інше не встановлено законом, діє на підставі статуту. Отже, зважаючи на відсутність в законі спеціальної вказівки щодо приватних підприємств, можна зробити висновок, що єдиним і обов'язковим для даного виду підприємств установчим документом є статут, який за своїм змістом повинен відповідати загальним вимогам, передбаченим частиною четвертою статті 57 ГКУ, а саме - містити відомості про найменування суб'єкта господарювання, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного капіталу та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їх компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації суб'єкта господарювання, а також інші відомості, пов'язані з особливостями організаційної форми суб'єкта господарювання, передбачені законодавством. Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству.

Таким чином, порядок створення та діяльності приватних підприємств, у тому числі порядок виходу та входу нових засновників (участників) приватного підприємства повинен бути визначений Статутом такого підприємства.

Отже, відповідно до вимог наведених вище норм, загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і щодо змін до статуту, які оскаржує позивач.

Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи подається або нотаріально посвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально посвідчений документ про передання права засновника (учасника) іншій особі.

Як встановлено частиною 1 статті 31 Закону № 755-ІV, у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи, суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Аналізуючи наведені вище положення ГК України, ЦК України, ст. 31 Закону № 755-ІV, суд приходить до висновку, що скасування державної реєстрації змін до статуту є наслідком визнаної судом недійсності рішення загальних зборів учасників товариства про внесення змін до Статуту і виконання такого рішення має здійснюватись у порядку, визначеному ст. 31 Закону № 755-ІV.

Зі змісту рішення учасника (засновника) ПП "Торговий Дім Агро Імпекс" від 20.08 2010 року слідує, що ОСОБА_5 вирішила прийняти на себе права й обов'язки власника ПП "Торговий Дім Агро Імпекс" та затвердити нову редакцію статуту.

ДПІ не надала суду доказів того, що рішення № 1 від 20.08.2010 року, на підставі якого було здійснено оспорювану реєстраційну дію, визнано недійсними в судовому порядку.

Разом з тим, згідно зі статтею 30 Закону № 755-IV державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону. Водночас у частині 1 статті 27 зазначено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації є зокрема невідповідність установчих документів вимогам частини 3 статті 8 цього Закону, відповідно до якої установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом.

Отже, державний реєстратор несе відповідальність за повноту відомостей в установчих документах, а засновники юридичної особи - за відповідність цих відомостей законодавству.

Беручи до уваги те, що державним реєстратором не відмовлено ПП "Торговий Дім Агро Імпекс" у проведенні державної реєстрації змін та 03.09.2010 року вчинено реєстраційну дію щодо внесення до ЄДРПОУ запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи щодо зміни керівника, можна зробити висновок про відповідність поданого відповідачем пакету документів вимогам законодавства.

За таких обставин суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ДПІ у м. Херсоні.

Керуючись ст.ст. 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Відмовити державній податковій інспекції у м. Херсоні у задоволенні позовних вимог до приватного підприємства "Торговий Дім Агро Імпекс" про визнання недійсними установчих документів та скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 5.1.1