ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" вересня 2011 р.
10 год.55 хв.Справа № 2-а-2269/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
суддів: Бездрабка О.І., Ковбій О.В.,
при секретарі: Козловій Н.О.,
за участю: позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Тітова Ю.В.,
представника третьої особи - Оксененко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Державної податкової адміністрації України, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Державної податкової адміністрації у Херсонській області про визнання протиправними дій та стягнення суми грошової допомоги,
встановив:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду із позовом до Державної податкової адміністрації у Херсонській області, в якому просить визнати неправомірною відмову ДПА у Херсонській області у виплаті одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за повних календарних років служби в розмірі 40420,75 грн., зобовязати ДПА у Херсонській області визнати за позивачем право на отримання зазначеної грошової допомоги та стягнути на користь ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 40420,75 грн.
Ухвалою від 25.05.2011 року первинного відповідача Державну податкову адміністрацію у Херсонській області замінено на належного відповідача - Державну податкову адміністрацію України. Державну податкову адміністрацію у Херсонській області залучено в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача.
У судовому засіданні позивач, уточнивши позовні вимоги, просив визнати протиправними дії Державної податкової адміністрації України (далі відповідач, ДПА) щодо відмови у виплаті йому одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за повних 10 календарних років служби в органах внутрішніх справ у розмірі 40420,75 грн. та стягнути з ДПА на позивача зазначену суму коштів.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що наказом голови ДПА України від 29.10.2010 року ОСОБА_1 звільнено зі служби в органах податкової міліції на підставі пункту 65 підпункту "а" (за віком). На день звільнення вислуга років в календарному обчисленні складала 21 рік, 11 місяців, у тому числі 11 років в органах податкової міліції та 10 років в органах внутрішніх справ.
Відповідач, проводячи розрахунок при звільненні, виплатив позивачу одноразову грошову допомогу за період роботи в органах податкової міліції з 1999 року по 2010 рік, тобто за 11 повних календарних років, не врахувавши період роботи ОСОБА_1 в органах внутрішніх справ та відмовивши у виплаті зазначеної допомоги за 10 років роботи в іншому відомстві. Позивач вважає неправомірними такі дії ДПА України, а тому просить стягнути з відповідача недоплачену суму грошової допомоги в розмірі 40420,75 грн.
Представник відповідача, заперечуючи проти позову, суду пояснив, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ у період з грудня 1990 року по березень 1999 року та був звільнений у запас на підставі пункту 64 підпункту "ж" (за власним бажанням). У подальшому позивач проходив службу в органах податкової міліції та звільнений у відставку, а тому відповідачем нараховано та виплачено грошову допомогу при звільненні з розрахунку вислуги років ОСОБА_1 - 11 років.
Посилаючись на статтю 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", відповідач зазначив, що позивач на момент звільнення із органів внутрішніх справ у 1999 році набув право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі пятимісячного грошового забезпечення та повинен був скористатися цим правом, а тому у відповідача відсутні підстави для нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги за період проходження ним служби в органах внутрішніх справ.
Представник третьої особи заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що позивач був прийнятий на посаду та звільнений із органів податкової міліції ДПА України, а тому рішення щодо виплати чи відмови у виплаті одноразової грошової допомоги приймає відповідач. Третя особа підтримує позицію відповідача щодо відсутності у ДПА України підстав для виплати позивачу зазначеної вище грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за повних 10 календарних років служби в органах внутрішніх справ.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши та оцінивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з наступного.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проходив службу в органах податкової міліції у період з 16.03.1999 року та був звільнений із посади начальника міжрегіонального відділу із оперативного документування Управління податкової міліції ДПА у Херсонській області із 02.11.2010 року у відставку за пунктом 65 підпунктом "а" (за віком).
Згідно із наказом Державної податкової адміністрації України від 29.10.2010 року № 0058-о/д та грошовим атестатом № 26/2010 від 16.11.2010 року, вислуга років полковника податкової міліції ОСОБА_1 станом на 02.11.2010 року складає: в календарному обчисленні 21 рік 11 місяців 03 дні, в пільговому 31 рік 10 місяців 18 днів, у тому числі: 11 років 6 місяців служба в органах податкової міліції, 10 років 5 місяців служба у Збройних силах України та органах внутрішніх справ.
Одноразова грошова допомога позивачу виплачена за повних 11 календарних років.
Зі змісту довідки № 218, виданої ХМУ УМВС України в Херсонській області 24.12.2010 року, капітан міліції ОСОБА_1 звільнений із органів внутрішніх справ наказом УМВС від 16.03.1999 року № 34 о/с за пунктом 64 підпункт "ж" - за власним бажанням. Вихідну допомогу при звільненні не отримував.
Отже, ОСОБА_1 звільнений зі служби в органах податкової міліції за віком, набувши право виходу на пенсію.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, та осіб начальницького і рядового, які перебували на службі, зокрема в податковій міліції та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначені законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, яка діяла на час звільнення позивача зі служби, в органах податкової міліції, особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, у разі повторного їх звільнення зі служби одноразова грошова допомога, передбачена цією статтею, виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, які при попередньому звільненні не набули права на отримання такої грошової допомоги (частина 6 статті 9 Закону № 2262-ХІІ).
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, після закінчення строку контракту, у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту командуванням, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Особам рядового і начальницького складу, які звільняються із служби повторно, одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, що при попередньому звільненні не набули право на отримання такої допомоги.
Таким чином, обовязковою умовою для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні є звільнення особи зі служби, зокрема за віком із набуттям зазначеною особою права на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
Відповідач, посилаючись на частину 6 статті 9 Закону № 2262-ХІІ, стверджує, що у разі повторного звільнення зі служби в органах внутрішніх справ чи інших правоохоронних органах, одноразова грошова допомога, передбачена цією статтею, виплачується за період календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, а тому в ДПА України відсутні підстави для нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги за період проходження ним служби в ХМУ УМВС України в Херсонській області.
Суд вважає безпідставною відмову відповідача у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги за 10 років служби в органах внутрішніх справ, зважаючи на те, що при попередньому звільненні ОСОБА_1 зі служби у березні 1999 року, останній не набув право на отримання такої допомоги, оскільки був звільнений за власним бажанням без набуття права на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
Виплата зазначеної в частинах першій статті 9 Закону № 2262-ХІІ одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється, зокрема Державною податковою адміністрацією України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.
Особам офіцерського складу податкової міліції, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в податковій міліції, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою статті 9 Закону № 2262-ХІІ здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.
Суд погоджується із визначеним позивачем розміром одноразової грошової допомоги в сумі 40420,75 грн., оскільки дана сума обрахована останнім відповідно до вимог частини 1 статті 9 Закону № 2262-ХІІ та спосіб її обчислення і розмір не оскаржується відповідачем.
За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та їх задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Державної податкової адміністрації України, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Державної податкової адміністрації у Херсонській області про визнання протиправними дій та стягнення суми грошової допомоги задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Державної податкової адміністрації України щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за повних 10 календарних років служби в органах внутрішніх справ у розмірі 40420,75 грн.
Стягнути з Державної податкової адміністрації України на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 40420,75 грн. (сорок тисяч чотириста двадцять грн. 75 коп.) за повних 10 календарних років служби в органах внутрішніх справ.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 вересня 2011 р.
Головуюча: Кисильова О.Й.
Судді: Бездрабко О.І.
Ковбій О. В.
кат. 12.3