ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" липня 2011 р.
15 год. 30 хв.Справа № 2а-5492/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
при секретарі: Грішенчук І. О.,
за участю:
представника позивача - Яцуна С. А.,
представника відповідача - Даніщука С. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна АЗС" до державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області про часткове скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій та за позовом державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області до товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна АЗС" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фортуна АЗС" (далі ТОВ"Фортуна АЗС") звернулось з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської (далі - ДПІ), у якому просить частково скасувати рішення від 16.06.2010 р. №0003642308 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 393106,36 грн. та №0003652308 в сумі 776 844,50 грн.
ДПІ у Бериславському районі звернулось до суду з позовом про стягнення фінансових (штрафних) санкцій, визначених вказаними рішеннями, в загальній сумі 1175745,31 грн.
Ухвалою суду названі справи були обєднані в одне провадження для спільного розгляду та вирішення.
Спірні рішення складені на підставі висновків актів перевірок від 02.06.2010р. №0067/21/05/23/34874698 та № 0068/21/05/23/34874698 щодо дотримання ТОВ"Фортуна АЗС" як субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.
За рішенням від 16.06.2010р. № 0003652308 та актом перевірки від 02.06.2010р. №00067/2105/23/34874698 до Товариства застосовано штрафні санкції у звязку з порушенням ним пунктів 9, 12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Закон № 265/95-ВР), податковим органом встановлено 21 випадок несвоєчасного роздрукування Z звітів на реєстраторі розрахункових операцій (далі РРО) та відсутність за місцем реалізації паливно-мастильних матеріалів (далі ПММ) належним чином складених накладних та журналу обліку ПММ на залишок паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 386552,85 грн.
За рішенням від 16.06.2010р. №0003642308 та актом перевірки від 02.06.2010р. №00068/21/05/23/34874698 до ТОВ"Фортуна АЗС" застосовані штрафні санкції у звязку з порушенням ним пунктів 6, 12, 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, а незабезпеченням відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, яка склала 410,89 грн., незабезпеченням зберігання книги обліку розрахункових операцій (далі КОРО) (на час перевірки КОРО не надана) та відсутністю за місцем реалізації паливно-мастильних матеріалів накладних на цей товар та журналу обліку ПММ на загальну суму 196553,18 грн.
В судовому засіданні представник ТОВ"Фортуна АЗС" підтримав позовні вимоги, вважає, що підприємством проведено належне оприбуткування товарних запасів через належним чином зареєстрований у податковому органі реєстратор розрахункових операцій. Крім того, на думку позивача, розмір штрафних санкцій за несвоєчасне роздрукування Z звітів РРО є завищеним, тому що частина звітів, перелічених у акті перевірки, складена не пізніше ніж через 24 години з початку роботи реєстратора розрахункових операцій.
Представник ДПІ у Бериславському районі проти позову ТОВ"Фортуна АЗС" заперечував, вважає, що оприбуткування поливно-мастильних матеріалів обовязково повинно відбуватись у журналі обліку паливно-мастильних матеріалів на підставі належним чином складених накладних про рух товарів, розмір штрафних санкцій за несвоєчасного роздрукування звітів РРО також визначено правомірно. Просив в задоволені позовних вимог Товариства відмовити та стягнути до бюджету штрафні санкції за зазначеними рішеннями.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Як зазначено вище, штрафні санкції до ТОВ"Фортуна АЗС" застосовані через порушення ним пунктів 6, 9, 12, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", відповідно до яких суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
-забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення (п. 6);
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій (п. 9);
- вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг) (п. 12);
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (п. 13).
За невиконання вимог Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачена розділом V цього Закону.
Так, за змістом ст. 17 Закону № 265/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України у разі не зберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну, невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. ст. 20, 21 (чинна на час виникнення спірних правовідносин) Закону №265/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 22 Закону №265/95-ВР у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
У своїй позовній заяві ТОВ"Фортуна АЗС" не оскаржує штрафні санкції на загальну суму 2 394,45грн., визначені рішенням від 16.06.2010р. № 0003642308 у звязку з виявленням надлишку готівки у сумі 2054,45 грн. та 340,00 грн. у звязку з не зберіганням КОРО за місцем здійснення розрахункових операцій, а детальне вивчення судом складу цих порушень свідчить, що вимоги ДПІ та розраховані нею штрафні санкції відповідають законодавству України з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Порушення щодо незабезпечення щоденного друкування фіскальних Z звітів на реєстраторі розрахункових операцій Товариство визнає частково.
За рішенням від 16.06.2010р. № 0003652308 та актом перевірки від 02.06.2010р. №00067/2105/23/34874698 до ТОВ"Фортуна АЗС" застосовано штрафні санкції у звязку з тим, що ним не забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків на РРО у 21-му випадку.
Судом встановлено, що АЗС має цілодобовий режим роботи із передачею чергової зміни о 8 годині ранку наступного дня від початку роботи оператора АЗС.
З акту перевірки вбачається, що із перелічених 21-го випадку в 11-ти випадках щоденні звіти були роздруковані у проміжках між 06:48 до 07:50 дня наступного за днем початку роботи оператора АЗС, при цьому АЗС має цілодобовий режим роботи із передачею чергової зміни о 8 годині ранку наступного дня від початку роботи оператора АЗС.
Відповідно до п. 11 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002р. № 199 (далі - Постанова №199) реєстратор повинен забезпечувати формування та друкування таких звітів: X-звіту; Z-звіту; звіту про реалізовані товари (надані послуги); періодичних (повного, скороченого).
Згідно п. 2 Постанови № 199 зміною є період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту; Відповідно до Додатку до Постанови № 199 підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.
Таким чином, оскільки на АЗС тривалість зміни дорівнює 24-м годинам, при цьому зміна починається о 8 годині ранку та закінчується 8 годиною ранку наступного дня, суд приходить до висновку, що спірні 11-ть Z-звітів виконані у межах 24 годинного терміну нормативної тривалості зміни, а, отже, вимоги п. 9 ст. 3 Закону № 265/95 не порушені, а застосування штрафних санкцій до субєкта господарювання в цій частині в сумі 3740,00грн. є протиправними.
Надаючи оцінку таким порушенням як відсутність за місцем реалізації паливно-мастильних матеріалів накладних на цей товар та журналу обліку ПММ, що, на думку податкового органу, є порушенням обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини.
В обґрунтування своєї позиції з зазначеного питання, ДПІ вказує на те, що ТОВ"Фортуна АЗС" при здійснені торгівельної діяльності з продажу нафтопродуктів зобовязаний був керуватись правилами їх обліку, передбаченими Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. N 281/171/578/155 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2008 р. за N805/15496 (далі Інструкція).
Відповідно до цієї Інструкції оприбуткування отриманих ПММ здійснюється в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП. Незастосування субєктом підприємницької діяльності правил обліку нафтопродуктів відповідно до Інструкції, думку податкового органу, є порушенням встановленого порядку обліку зазначених товарів.
Досліджуючи виявлені податковим органом порушення Товариством законодавства з питань обліку ПММ під час їх продажу суд вважає, що головним при ведені обліку товарів за місцем їх реалізації є саме оприбуткування цих товарів за місцем здійснення торгівлі з використанням реєстратора розрахункових операцій. У законодавстві з питань використання РРО головним інструментом фіксування розрахункових операцій та операцій з оприбуткування товарів є належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій, а застосування інших способів та форм, у тому числі і журналу обліку нафтопродуктів, можливе лише для доповнення або фактичного здійснення тих функцій, які неможливо здійснити через РРО у силу його конструктивних особливостей. За наданими суду доказами, що фактично підтверджено у акті перевірки, ТОВ "Фортуна АЗС" оприбуткувало отримані паливно-мастильні матеріали напередодні перевірок податкового органу. Оприбуткування паливно-мастильних матеріалів через належним чином зареєстрований у ДПІ реєстратор розрахункових операцій підтверджено контрольними чеками РРО та не спростовано ДПІ під час розгляду справи.
Крім того, в судовому засіданні в якості свідка був допитаний старший оператор АЗС Конюхов В. А., з пояснень якого вбачається, що журнал обліку нафтопродуктів ТОВ"Фортуна АЗС" ведеться, але перевіряючим він не був наданий через те, що знаходився у сейфі, до якого в операторів немає доступу. Приїзду начальника для надання журналу на перевірку представники податкового органу не стали чекати. В судове засідання Товариством було надано журнал обліку ПММ на підтвердження його існування та належного ведення.
Таким чином, суд вважає, що ТОВ"Фортуна АЗС" здійснено належний облік нафтопродуктів в загальній сумі 583 105,43 грн. (враховуючи два акта перевірки) до початку перевірок, проведених відповідачем 02.06.2010 р., і тому у ДПІ відсутні підстави для застосування штрафних санкцій у відповідності з ст. ст. 20, 21 Закону №265/95-ВР.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність повного задоволення позовних вимог ТОВ "Фортуна АЗС" та скасовує рішення від 16.06.2010 р. №0003642308 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 393106,36 грн. та №0003652308 в сумі 776 844,50 грн.
Позовні вимоги ДПІ у Бериславському районі належить задовольнити частково та стягнути з до бюджету з ТОВ "Фортуна АЗС" штрафні санкції у сумі 5794,45 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 19, 158-163 КАС України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна АЗС" до державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області задовльнити повністю.
Визнати частково протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області від 16.06.2010 р. №0003642308 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 393106,36 грн.
Визнати частково протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області від 16.06.2010 р. №0003652308 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 776 844,50 грн.
Позовні вимоги державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області до товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна АЗС" задовльнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна АЗС" (ідентифікаційний код 34874698) штраф в сумі 5794,45 грн. (п'ять тисяч сімсот дев'яносто чотири грн. сорок п'ять коп.) на р/р31114104700039, банк одержувача ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852, одержувач УДК у Бериславському районі, ОКПО 24103704.
Відмовити в задоволені позовних вимог державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області в частині стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна АЗС" штрафу в сумі 1169950,86 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 02 серпня 2011 р.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 9.2.1