ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/9165/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кукоби О.О.,
при секретарі Марченко О.Є.,
за участю:
представника позивача - Чернова Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського районного центру зайнятостідо ОСОБА_2про стягнення надмірно виплаченої допомоги на випадок безробіття, -
В С Т А Н О В И В:
Полтавський районний центр зайнятості02 листопада 2011 року звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2про стягнення надмірно виплаченої допомоги на випадок безробіття в сумі 2 660 грн. 50 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що у період перебування на обліку у Полтавському районному центрі зайнятості як безробітна ОСОБА_2 одночасно працювала в ПП "Люг", чим порушила вимоги Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в центрі зайнятості відповідачем незаконно отримано допомогу на випадок безробіття в сумі 2 660 грн. 50 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач повторно в судове засідання не зявилася, про дату, час та місце його проведення повідомлялася належним чином (а.с. 33); причин неявки суду не повідомила, заяв чи клопотань до суду не надала.
Беручи до уваги положення ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглядати справу за даної явки.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що на підставі заяви від 03.12.2010 року та згідно статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" гр. ОСОБА_2 зареєстровано в Полтавському районному центрі зайнятості як шукаючу роботу. У поданій заяві відповідач зазначила, що не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не укладала договору цивільно-правового характеру, пенсії не отримує (а.с. 12).
Наказом директора Полтавського РЦЗ від 03.12.2010 року НТ101203 відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю (а.с. 15).
Полтавським районним центром зайнятості проведено перевірку обґрунтованості виплати матеріального забезпечення гр. ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
В ході проведення перевірки, за даними системи автоматизованого міжвідомчого інформаційного обміну даних за IV квартал 2010 року між ДПА та Державним центром зайнятості та відповідно до листа ПП "Люг" № П-3/1 від 24.06.2011 року, позивачем встановлено, що відповідач, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості як безробітна з 03.12.2010 року, одночасно працювала на ПП "Люг" з 01.12.2010 року (а.с. 17, 20).
Наказом від 19.07.2011 року НТ110719 відповідача знято з обліку в центрі зайнятості з 19.07.2011 року на підставі п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у звязку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю (а.с. 16).
Відповідно до довідки Полтавського РЦЗ за період з 03.12.2010 року по 19.07.2011 року гр. ОСОБА_2 отримано допомогу у звязку з безробіттям в загальному розмірі 2 660 грн. 53 коп. (а.с. 21).
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 8 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ визначено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
У відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
За приписами ч. 1 ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року № 803-XII безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що Полтавським районним центром зайнятості 04.07.2011 року за № 232 складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (а.с. 17).
У описовій частині вказаного акта позивачем зазначено, що за даними системи автоматизованого міжвідомчого інформаційного обміну даних за IV квартал 2010 року між ДПА та Державним центром зайнятості та відповідно до листа ПП "Люг" № П-3/1 від 24.06.2011 року гр. ОСОБА_2 працювала на ПП "Люг" з 01.12.2010 року за сумісництвом з оплатою праці відповідно до відпрацьованого часу (а.с. 17, 20).
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітна з 03.12.2010 року позивач одночасно працювала на ПП "Люг" з 01.12.2010 року за сумісництвом та отримувала заробітну плату.
Згідно з п. "а" ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Відтак, суд дійшов висновку, що на момент звернення до Полтавського районного центру зайнятості з метою отримання статусу безробітної та допомоги у звязку з безробіттям відповідач відносилася до зайнятого населення, а отже не мала права на отримання такого статусу та виплату відповідної допомоги.
В силу ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Разом з тим, відповідачем даний обовязок не виконано, при зверненні до Полтавського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного не повідомлено про факт перебування у трудових відносинах з ПП "Люг".
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною третьою статті 36 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року № 60/62 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за № 232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом сьомим вказаного Порядку визначено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що Полтавським районним центром зайнятості 19.07.2011 року винесено наказ № 33 "Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_2", копію якого разом з претензією надіслано відповідачу та вручено останній засобами поштового звязку 05.10.2011 року (а.с. 22-25).
Разом з тим, відповідачем кошти в сумі 2 660 грн. 53 коп. в добровільному порядку не відшкодовано.
Згідно з п. 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 № 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач відзиву на позовну заяву та жодних заперечень проти позову чи доказів сплати суми матеріального забезпечення суду не надала.
За таких обставин, беручи до уваги положення ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, в силу якої суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Полтавського районного центру зайнятості про стягнення з ОСОБА_2 суми надмірно виплаченої допомоги на випадок безробіття в розмірі 2 660 грн. 50 коп.
У відповідності до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 69-71, 94, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Полтавського районного центру зайнятостідо ОСОБА_2про стягнення надмірно виплаченої допомоги на випадок безробіття задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; АДРЕСА_1) на користь Полтавського районного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 21061448; вул. Леніна, 3, м. Полтава, Полтавська область, 36037) суму надмірно виплаченої допомоги на випадок безробіття в розмірі 2 660 грн. 50 коп. (дві тисячі шістсот шістдесят гривень пятдесят копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 12 грудня 2011 року.
СуддяО.О. Кукоба