ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/7751/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Довгопол М.В.,
при секретарі Ворошилові Ю.В.,
за участю:
відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, представленого Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості,до ОСОБА_1про стягнення допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В:
11 липня 2011 року Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, представлений Полтавським обласним центром зайнятості, Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості,звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1про стягнення допомоги по безробіттю в розмірі 4643 грн.
Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 12 липня 2011 року відкрито провадження у даній справі, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року на підставі пункту 3 частини 1 статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України передано справу за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду, яким у свою чергу ухвалою від 09 вересня 2011 року справу передано за територіальною підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2011 року справу прийнято до провадження суду.
11 листопада 2011 року позивачем подано до суду уточнену позовну заяву, в якій позивач визначений як Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, представлений Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості, при цьому вказано, що Полтавський обласний центр зайнятості зазначено у позовній заяві помилково. Враховуючи те, що первісна позовна заява не містила посилань на виконання повноважень Полтавським обласним центром зайнятості при поданні позовної заяви, і вимоги на користь вказаного органу не заявлялися, уточнену позовну заяву прийнято судом до розгляду у судовому засіданні 16 листопада 2011 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідачем під час перебування на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного та отримання допомоги по безробіттю за період 20 листопада 2009 року по 14 листопада 2010 року не було повідомлено про факт реєстрації в якості субєкта підприємницької діяльності, тому відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” отримана сума допомоги по безробіттю підлягає поверненню.
Позивач не забезпечив явку в судове засідання свого представника, надав до суду заяву про розгляд справи без участі його представника.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мав до 16.07.2004 року (дати реєстрації шлюбу із ОСОБА_2) прізвище ОСОБА_1, що підтверджується поясненнями відповідача, а також копією паспорту відповідача, довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 9274334 відносно нього.
20.11.2009 року ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звернувся до Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного, в якій зазначив, що не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності.
На підставі п.п. 1,3,4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" наказом центру зайнятості від 20.11.2009 року відповідачу надано статус безробітного та розпочато виплату допомоги по безробіттю, що підтверджується витягом із наказів по ОСОБА_1 та даними його персональної картки.
Наказом Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості від 13.12.2010 року припинено виплату відповідачу допомоги по безробіттю у зв`язку з закінченням строку виплати відповідно до пп.12 п.1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та 06.01.2011 року знято з обліку відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних.
Пунктом 5 статті 12 Закону України № 1533-ІІІ центрам зайнятості як органам Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття надано повноваження контролювати правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводити розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Також органи служби зайнятості мають право отримувати інформацію із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців згідно Порядку взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Пенсійного фонду України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 року № 121/560/406|23-3|368.
22.04.2011 року Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості проведено розслідування обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" ОСОБА_1, за результатами якого складено акт № 1345.
Розслідуванням встановлено, що безробітний ОСОБА_1, який перебував на обліку у Кременчуцькому міськрайцентрі зайнятості, є фізичною особою-підприємцем з 23.04.2003 року, включення відомостей про якого до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відбулось 19.01.2011 року. За таких обставин зроблено висновок про необхідність проведення дій щодо повернення незаконно отриманих коштів.
Згідно з розрахунком Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості за період з 20.11.2009 року по 14.11.2010 року ОСОБА_1 отримав суму допомоги по безробіттю в розмірі 4643 грн.
Згідно із наказом Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості № 267 від 28.04.2011 року відповідачу направлено повідомлення від 28.04.2011 року за вих. № 2906 щодо необхідності повернути кошти, виплачені як допомога по безробіттю, в сумі 4643 грн. (поштове відправлення отримане відповідачем 30.04.2011 року, що підтверджує наявна в матеріалах справи копія повідомлення про вручення поштового відправлення).
З огляду на те, що відповідачем суму допомоги по безробіттю не відшкодовано, позивач звернувся із позовом про стягнення її із відповідача.
Із матеріалів справи вбачається, що розпорядженням Виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука від 23.04.2003 року № 97-р відповідач (із прізвищем ОСОБА_1) був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, свідоцтво про державну реєстрацію від 24.04.2003 року.
19.01.2011 року відомості про відповідача як фізичну особу-підприємця були включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, запис № 2585017 0000 018173, тією ж датою зареєстровано зміни до відомостей про фізичну особу особу-підприємця в частині зміни прізвища підприємця на «ОСОБА_1»та зміни місця проживання, запис № 2585001 018173.
03.03.2011 року державним реєстратором Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради зроблено запис про внесення рішення фізичної особи - підприємця про припинення підприємницької діяльності, номер запису 2585005 0002 018173.
Згідно витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.07.2011 року, зробленого судом, станом на 18.07.2011 року підприємницька діяльність відповідача припинена.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003, № 755-IV фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Отже, на момент перебування на обліку у Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості у період з 20.11.2009 року по 06.01.2011 року ОСОБА_1 мав статус фізичної особи-підприємця.
Згідно ст. 1 Закону України “Про зайнятість населення” підприємці належать до зайнятого населення.
З огляду на викладене, відповідач не мав права на отримання допомоги по безробіттю, яку було призначено центром зайнятості у зв'язку із ненаданням ним інформації про те, що він є субєктом підприємницької діяльності, а заява, підписана відповідачем є офіційним документом, в якому ним зазначені обставини, що впливали на призначення допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч. 2 ст.36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно ч. 3 статті 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, відповідач безпідставно отримав допомогу по безробіттю за період з 20.11.2009 року по 14.11.2010 року в розмірі 4643 грн., яка у зв'язку з цим підлягає стягненню.
Посилання відповідача на те, що він був зареєстрований як підприємець на прізвище ОСОБА_1, натомість звертався до центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного як ОСОБА_1 (після зміни прізвища), суд оцінює критично, оскільки зміна імені фізичної особи не впливає на сукупність прав та обовязків, які вона мала до відповідних змін, в тому числі, не позбавляє її автоматично статусу фізичної особи-підприємця, натомість вимагає лише внесення змін до відповідних правовстановлюючих документів.
Свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1, видане 24.04.2003 року, містило дані про ідентифікаційний номер вказаної фізичної особи ( НОМЕР_1), який також зазначався в особовій справі безробітного ОСОБА_1, що також підтверджує статус відповідача як фізичної особи-підприємця в період перебування на обліку у центрі зайнятості.
Пояснення відповідача про те, що у грудні 2004 року його знято з обліку як платника податків органом державної податкової служби, тому реєстраційний орган повинен був припинити його підприємницьку діяльність ще в 2004 році, суд не бере до уваги.
Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця із 01.07.2004 року регламентується Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” від 15.05.2003 року № 755-IV, стаття 47 якого передбачає для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за його рішенням обов'язковість подання безпосередньо підприємцем пакету документів, в тому числі, заяви про припинення, та ін. Надходження до державного реєстратора довідки податкового органу про зняття з обліку платника податків - позивача не було б підставою для проведення державної реєстрації припинення відповідача.
Доводи відповідача про те, що за період перебування на обліку у центрі зайнятості він не займався підприємницькою діяльністю та не отримував будь-яких прибутків, тому правомірно отримував допомогу по безробіттю, є безпідставні, оскільки юридично значимою обставиною є те, що позивач під час перебування на обліку у центрі зайнятості був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, тому належав до категорії зайнятого населення, у зв'язку з чим не мав права на отримання допомоги по безробіттю.
Беручи до уваги вищенаведене, позовні вимоги про стягнення із відповідача допомоги на безробіття є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1 Закону України “Про зайнятість населення” від 01.03.1991року, ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 року, статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, представленого Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості, до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості (р/р 37175165303202 банк ГУДК у Полтавській області, одержувач Кременчуцький МРЦЗ, МФО 831019, ЗКПО 22548262) суму допомоги по безробіттю в розмірі 4 643 грн (чотири тисячі шістсот сорок три гривні).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 21 листопада 2011 року.
СуддяМ.В. Довгопол