ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2011 р. м. Львів№ 2а-11922/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участю секретаря судового засідання Панчишин Н.Я., прокурора Коваль Р.Р., представника позивача Тодорович О.В., представника відповідача Сироїд Р.П., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора міста Червонограда, поданого в інтересах держави в особі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді до державного підприємства «Львіввугілля»про стягнення пені за несплату страхових внесків,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Червонограда звернувся в інтересах держави в особі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді до суду з позовом до державного підприємства «Львіввугілля» про стягнення про стягнення пені в сумі 1141655,58 грн. за порушення порядку сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві. Позовні вимоги мотивовані, зокрема, тим, що застосування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності»від 23.09.1999 року (у редакції чинній до 01.01.2011 року), а також прийнятою на виконання вимог цього ж Закону Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року за №36. Відповідно до акта перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду за №108-11 від 05.09.2011 року, заборгованість ВП «Шахта «Великомостівська»ДП «Львіввугілля»становить 7951699,32 грн., у тому числі недоїмка 6810043,74 грн., пеня 141655,58 грн. Оскільки недоїмка зі сплати страхових внесків виникла до 01.01.2011 року, правовою підставою для нарахування пені були норми чинних на той час нормативних актів, які названо вище. Правомірність такого застосування обґрунтовує покликанням на норми п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», а також Постанови Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30.11.2010 року № 31.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали з наведених вище міркувань.
Відповідач позов заперечив повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву та додаткових поясненнях. Серед іншого зазначив, що чинним станом на дату звернення до суду з даним позовом законодавством не передбачено відповідальності страхувальника за прострочення сплати страхових внесків до Фонду. Щодо звітності за вересень 2011 року, ІІІ квартал 2011 року та жовтень 2011 року, де зазначено про наявність заборгованості зі сплати пені в сумі 1141655,58 грн., пояснив, що у них було допущено помилку, у звязку з чим на адресу Фонду надіслано виправлені звіти. Представник відповідача таку позицію підтримав.
Суд заслухав пояснення осіб, що беруть участь у розгляді справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні обставини справи:
ДП «Львіввугілля»зареєстроване як юридична особа Сокольською районною державною адміністрацією 17.01.2003 року. Відокремленим структурним підрозділом ДП «Львіввугілля» є шахта «Великомостівська», яка не має статусу юридичної особи, але зареєстроване платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності.
З 22.08.2011 року по 05.09.2011 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді проводило перевірку ВП «Шахта «Великомостівська»за період з 01.01.2010 року по 01.09.2011 року на предмет правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, про що складено Акт № 108-11 від 05.09.2011 року. Внаслідок перевірки встановлено, що в період з 01 січня по 31 грудня 2010 року з належних до сплати 12840331,58 грн. Фонду перераховано страхових внесків тільки 4888632,26 грн. Тому заборгованість за платником становить 7951699,32 грн., у тому числі 6810043,74 грн. недоїмка, 141655,58 грн. пеня.
У звязку з тим, що відповідач не виконав свого обовязку щодо своєчасної сплати страхових внесків прокурор звернувся з даним позовом до суду в інтересах держави в особі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді. Відповідач визнає: 1) факт існування недоїмки перед Фондом в сумі 6810043,74 грн. (в т.ч. вказував про її існування в поданій звітності щодо сплати заборгованості зі сплати страхових внесків за вересень, жовтень 2011 року та ІІІ квартал 2011 року); 2) факт несвоєчасного виконання обовязку щодо сплати вказаних страхових внесків до Фонду; 3) арифметичну правильність нарахування пені у сумі 141655,58 грн. Втім, відповідач категорично заперечує щодо нарахування та стягнення пені в сумі 141655,58 грн. з тих мотивів, що для прийняття такого рішення в 2011 році немає правових підстав.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався наступним:
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них.
Згідно з вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності»(в редакції чинній на момент виникнення заборгованості зі сплати страхових внесків, тобто до 01.01.2011 року), за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
На реалізацію норм вищезазначеного Закону була розроблена «Інструкція про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», затверджена постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року № 36 та зареєстрована в Мінюсті 01.08.2007 р. за № 867/14134 (далі Інструкція № 36). Відповідно до п. 5.1., 5.2 Інструкції № 36, не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк. Пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно. Пеня на пеню не нараховується.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до вимог п. 11 Прикінцевих та перехідних положень якого виключено частину 2 ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності», яка передбачала нарахування пені за прострочення сплати страхового внеску.
Поряд з тим, відповідно до абзацу 5 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. В абзаці 6 цього ж пункту передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Вищенаведені положення закріпленні також у п. 2.1 Постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадів на виробництві та професійних захворювань України від 30.11.2010 р. за № 31 (далі Інструкція № 31), згідно з якої стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд) та надання страхувальниками за підсумками 2010 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду і відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року за № 36.
Заборгованість ВАТ «Львівугілля»зі сплати страхових внесків виникла до 01.01.2011 року, а спір щодо правомірності нарахування та стягнення фінансових санкцій, донарахованих на суму недоїмки зі сплати страхових внесків, виник після 01.01.2011 року. Чинний на сьогодні Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»передбачає обовязок застосування до правовідносин щодо стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Для цього згаданий щойно закон зберігає за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування повноваження, якими вони були наділені до набрання ним чинності, в тому числі на застосування фінансових санкцій.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності»у редакції, яка діяла до 01.01.2011 року, тобто на момент виникнення заборгованості відповідача, а також прийнята на виконання його вимог Інструкція № 36 передбачали, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків здійснюється з нарахуванням пені.
Факт наявності недоїмки перед Фондом відповідач визнає, оскільки самостійно про це зазначає у поданій звітності, тому з цього приводу спору не виникає. Втім така недоїмка свідчить про невиконання платником свого обовязку своєчасно сплачувати страхові внески, що в силу вимог закону є підставою для застосування фінансових санкцій. Аналізуючи наведене вище правове регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що за наведених обставин справи Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді вправі стягувати з відповідача пеню за несвоєчасну сплату страхових внесків.
З огляду на це, суд вважає, що позовні вимоги прокурора про стягнення з відповідача пені в сумі 141655,58 грн. є обґрунтованими та документально підтвердженими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, зокрема, частин 2 та 4, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Львіввугілля»(Львівська область. м. Сокаль, вул. Б. Хмельницького, 26; ідентифікаційний код 32323256) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді (Львівська область, м. Червоноград, вул. С. Бандери, 41; ідентифікаційний код: 25258320) пеню за несплату страхових внесків сумі 1141655 (один мільйон сто сорок одну тисячу шістсот пятдесят пять гривень) 58 копійок.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 27 грудня 2011 року.
Суддя Москаль Р.М.
З оригіналом згідно
Суддя Москаль Р.М.