Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 грудня 2011 року Справа № 2а-11221/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі: Гришиній О.Ю.,
в присутності сторін:
представника повивача: ОСОБА_1 (довіреність №18443/9/10 від 31.10.2011 року),
представник позивача: ОСОБА_2 (довіреність №18442/9/10 від 20.12.2011 року), представника відповідача: ОСОБА_3 (довіреність №61д від 01.10.2011 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську до Луганського міського підприємства «Теплокомуненерго» про стягнення заборгованості з податку на додану прибуток підприємств у розмірі 7752429,90 грн.,
ВСТАНОВИВ:
30 листопада 2011 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому зазначив, що Луганське міське комунальне підприємство «Теплокомуненерго» (далі ЛМКП «Теплокомуненерго» ), ід. код 24047779, зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 26.01.1996р. На обліку у ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську (далі ДПІ) знаходиться з 04.09.2000 р.
У позовній заяві позивач зазначає, що у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань у ЛМКП «Теплокомуненерго» станом на 28.11.2011р. утворився податковий борг перед бюджетом з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 7752429 грн 90 коп.
У зв'язку із несплатою відповідачем суми податкового боргу, позивач просив стягнути з розрахункових рахунків ЛМКП «Теплокомуненерго» податкову заборгованість з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 7752 429 грн 90 коп., звернувши стягнення з рахунку у банку обслуговуючого платника податків.
Представник відповідача у судовому засіданні проти стягнення з ЛМКП «Теплокомуненерго» податкового боргу у сумі 7752 429 грн. 90 коп. не заперечував. Крім того, просив розстрочити виконання рішення про стягнення зазначеного податкового боргу строком на 10 років з оплатою згідно графіків розстрочення. Свою вимогу відповідач обґрунтовує тим, що ЛМКП «Теплокомуненерго» на даний час знаходиться в скрутному фінансовому стані, яке обумовлено дією економічно необґрунтованого тарифа на теплову енергію, а також з несвоєчасною оплатою споживачем послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання. Станом на 01.11.2011р. дебіторська заборгованість за всіма групами споживачів складає 295,5 млн. грн.. Згідно Постанови КМУ № 1082 від 03.12.2011р. « Щодо питань покрашення схем розрахунків за використану електроенергію та природний газ» ЛМКП «Теплокомуненерго» затверджено норматив відрахування коштів, які надійшли від всіх категорій споживачів теплової енергії на поточний рахунок зі спеціальним режимом виконання на жовтень 2011р. в розмірі 95,42%. В розпорядженні ЛМКП «Теплокомуненерго» залишається 4,48 % зібраних грошових коштів, що не дозволяє виплатити своєчасно заробітну плату працівникам підприємства, погасити обовязкові платежі до бюджету, розрахуватись за споживчу електроенергію та воду, сплатити кредиторську заборгованість постачальникам та підрядникам за отриамі матеріали, виконані послуги та роботи.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини, щодо нарахування та визначення податкового зобов'язання із застосування штрафних санкцій та направлення відповідачу податкових вимог виникли також до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом із нормами Податкового кодексу України слід застосовувати також норми раніше діючого законодавства.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України встановлено, що органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Органи податкової служби відповідно до підпункту 20.1.18. п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
-податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
-штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
-податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
Пунктом 59.1. ст.. 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначено для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатись, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
Пунктом 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобовязання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обовязок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкового зобовязання у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового-повідомлення рішення ( пункт 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України).
Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Господарський суд Луганської області своїм рішенням №12/149 від 10.04.2006р. повністю задовольнив позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» про звернення стягнення на активи на суму 6631248 грн. 06коп. та враховуючи скрутне матеріальне становище відповідача суд розстрочив виконання рішення строком на 10 років зі сплатою щомісячно сум податкової заборгованості частками згідно графіку. Станом на 28.11.2011р. ЛМКП «Теплокомуненерго» сплачує податкові зобовязання згідно графіку.
Також Ухвалою Господарського суду Луганської області №18/126ад від 27.03.2007р. повністю було задоволено позов Прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» про звернення стягнення на активи на суму 2534 4400 грн. 83 коп. та задоволена заява відповідача про надання розстрочення виконання постанови Господарського суду Луганської області від 16.03.2007р. по справі №18/126ад та розстрочив виконання вищевказаної постанови на сім років з щомісячною виплатою податкового боргу згідно графіку. Станом на 28.11.2011р. ЛМКП «Теплокомуненерго» сплачує податкові зобовязання згідно графіку.
Згідно п.6.3. Порядку направлення органами державної податкової служби податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010р. № 1037, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за № 1432/18727 зазначено, що якщо сума податкового боргу збільшується внаслідок його адміністративного оскарження, раніше надіслана податкова вимога не відкликається. На суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається. Тому на виникнений борг у 2011році окрема податкова вимога не виносилась.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
З матеріалів справи вбачається, що ЛМКП «Теплокомуненерго», ід. код 24047779, зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 26.01.1996р. На обліку у ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську (далі ДПІ) знаходиться з 04.09.2000 р.
У судовому засіданні встановлено, що заборгованість ЛМКП «Теплокомуненерго» зі сплати податку на прибуток складає 7752 429гр. 90 коп., що вбачається з:
- декларації з податку на прибуток підприємства №9011317979 від 17.11.2011р., термін сплати 19.11.2011р., ЛМКП «Теплокомуненерго» було самостійно нараховане податкове зобовязання з податку на прибуток підприємства в розмірі 7886181 грн. 00коп., про що також свідчить розрахунок суми податкового боргу по ЛМКП «Теплокомуненерго» станом на 28.11.2011р. та довідка про суму податкового боргу по ЛМКП «Теплокомуненерго» станом на 28.11.2011р. У звязку з тим, що у платника податків за минулі періоди була переплата у розмірі 133 762 грн, 37 коп., сума нарахованого зобовязання була автоматично зменшена до суми 7752 418грн. 63коп., про що свідчить розрахунок податкового боргу по ЛМКП «Теплокомуненерго» станом на 28.11.2011р.
Враховуючи викладене, у відповідача станом на 28.11.2011р. сформувалася заборгованість перед бюджетом за несвоєчасне погашення суми податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств комунальної власності на загальну суму 7752 418грн. 63коп, про що свідчить розрахунок суми податкового боргу по ЛМКП «Теплокомуненерго» станом на 28.11.2011р. та довідка про суму податкового боргу по ЛМКП «Теплокомуненерго» станом на 28.11.2011р. Крім того, відповідно до вимог чинного законодавства, платнику податків автоматично нараховувалася пеня, що обліковується по особовому рахунку на суми існуючої заборгованості на певну дату у розмірі 11 грн.27 коп., тому сума податкової заборгованості відповідача перед бюджетом станом на 28.11.2011р. була автоматично збільшена до суми 7752 429 грн. 90 коп., про що свідчить розрахунок суми податкового боргу по ЛМКП «Теплокомуненерго» станом на 28.11.2011р. та довідка про суму податкового боргу по ЛМКП «Теплокомуненерго» станом на 28.11.2011р
Таким чином, наявність у відповідача несплаченого податкового боргу з податку на прибуток в розмірі 7752 429 грн. 90 коп. знайшла своє підтвердження у судовому засіданні. У зв'язку із тим, що відповідач зазначену суму не сплатив, вона підлягає стягненню з розрахункових рахунків ЛМКП «Теплокомуненерго» в примусовому порядку.
Крім того, суд вважає за можливе задовольнити вимогу відповідача про розстрочення сплати податкового боргу з огляду на таке.
Згідно з положеннями ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Зважаючи на важке фінансове становище відповідача, суд вважає за можливе розстрочити виконання судового рішення щодо стягнення податкової заборгованості в сумі 7752 429 грн. 90 коп. строком на десять років зі сплатою заборгованості: з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 7752 429 грн. 90 коп: у січні 2012 р. 64604,51 грн., з лютого 2012 р. по грудень 2021р. включно - 64603,48 щомісяця.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17. 18. 94. 153-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд.
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську до Луганського міського комунального підприємства « Теплокомуненерго» про стягнення податкового боргу в сумі 7752429 грн. 90 коп., задовольнити повністю.
<Текст >
Стягнути з розрахункових рахунків Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» (ідентифікаційний код 24047779) податкову заборгованість з податку на прибуток підприємств комунальної власності у розмірі 7752429 грн. 90 коп. (сім мільйонів сімсот п'ятдесят дві тисячі чотириста двадцять дев'ять гривень 90 коп.) звернувши стягнення з рахунку у банку обслуговуючого платника податків код платежу 11010201 р/р 33213861700003. Утримувач УДКУ у м. Луганську ГУДКУ у Луганській області, код утримувача 24046582, банк ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013.
Розстрочити виконання судового рішення про стягнення податкової заборгованості в сумі 7752429 грн. 90 коп. строком на десять років зі сплатою заборгованості: у січні 2012 р. 64604,51 грн., з лютого 2012 р. по грудень 2021р. включно рівними частинами - 64603,48 грн. щомісяця.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 грудня 2011 року.
<Текст >
СуддяЄ.О. Кисельова