Постанова № 20567455, 21.12.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2011
Номер справи
2а-10925/11/1270
Номер документу
20567455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №5.8.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 грудня 2011 року Справа № 2а-10925/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Качуріної Л.С.,

за участю

секретаря судового засідання: Горобець В.О.

в присутності сторін:

прокурор: Трофименко П.В., посв. від 06.04.2011 № 103

від позивача:не прибув,

від відповідача:не прибув

від 3-ї особи:не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області, Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», третя особа Відокремлений підрозділ «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» про стягнення штрафу в розмірі 2040,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

21 листопада 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області, Відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” до Відокремленого підрозділу “Шахта ім. Д.І. Мельникова” Відкритого акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” про стягнення штрафу в розмірі 2040,00 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що 10 грудня 2010 відповідачу було видано припис № 02/23-0666, яким останнього зобовязано виконати ввод № 1 та ввод № 2 до КТП нового ствола згідно проекту на електропостачання, а також виконати монтаж 2КЛ-6кВ на вводі № 2 від ПС-110/6кВ «Подземгаз» до ПС-6/0,4 кВ «Мельникова-7», згідно з проектним рішення для забезпечення надійності електропостачання струмоприймачів шахти.

09 вересня 2011 року позивачем у присутності представників відповідача було проведено перевірку виконання відповідачем вимог даного припису. Актом перевірки від 09 вересня 2011 року № 02/23-14-455А встановлено повне невиконання відповідачем припису. На підставі зазначеного акту постановою від 26 вересня 2011 року № 02/23-14-455А на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 2040,00 грн. Постанову про накладення штрафу відповідач, згідно поштового повідомлення отримав 30 вересня 2011 року. До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено, ані припис, ані постанова відповідачем не оскаржувалися.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 08.12.2011 року здійснено заміну первинного відповідача Відокремлений підрозділ “Шахта ім. Д.І. Мельникова” Відкритого акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” на належного - Відкрите акціонерне товариство “Лисичанськвугілля” по справі № 2а-10925/11/1270.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2011 року залучено до участі у справі № 2а-10925/11/1270 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відокремлений підрозділ “Шахта ім. Д.Ф. Мельникова Відкритого акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”.

У судове засідання прибув прокурор, який просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позові.

У судове засідання не прибув позивач, відповідач та третя особа, які були повідомлені про слухання справи належним чином.

Від відповідача на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника.

Заслухавши пояснення прокурора, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Згідно зі ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру ” представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 5 Закону України “Про електроенергетику” однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади” від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”. Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах .

ДП “НЕК “Укренерго”у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий субєкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) що підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.

Таким чином, позивач є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є субєктом владних повноважень. Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі позивача на підставі та в межах повноважень, наданих законом.

Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Згідно п. 4.1.3 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до субєктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.

Відповідач Відкрите акціонерне товариство «Лисичанськвугілля» має статус юридичної особи.

Судом установлено, що Сєвєродонецьким відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області 10 грудня 2010 року генеральному директору Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» Шатковському Віктору Володимировичу було видано припис № 02/23-0666, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення порушень чинного законодавства.

09 вересня 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 10 грудня 2010 року № 02/23-0666 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, про що було складено акт перевірки № 02/23-14-455А. Вказаним актом встановлено невиконання пунктів 1, 2, 3 Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії від 10 грудня 2010 року № 02/23-0666.

На підставі акту перевірки № 02/23-14-455А начальником Інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Вайнер В.Ю. прийнято постанову від 26 вересня 2011 року № 02/23-14-455А про накладення штрафу на відповідача за порушення вимог Закону України “Про електроенергетику” на суму 2040,00 грн. у звязку з невиконанням вимог пунктів № № 1, 2, 3 припису від 10.12.2010 № 02/23-0666.

Відповідач отримав постанову 30.09.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення , однак до цього часу штраф не сплатив.

Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.

Відповідно до ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України “Про електроенергетику”, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Несплата суб'єктами господарювання сум штрафів, накладених Державною інспекцією з енергонагляду унеможливлює виконання державою відповідних економічних програм та спричиняє значні негативні наслідки у сфері ПЕК.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області, Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», третя особа Відокремлений підрозділ «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» про стягнення штрафу в розмірі 2040,00 грн. задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" (93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1) на користь Державного бюджету України (п/р 31115106700051, одержувач -Держбюджет м. Лисичаснька Луганської області, банк одержувача - ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, код 24180679, код бюджетної класифікації - 21081100) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 2040,00 грн.( дві тисячі сорок гривень).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова в повному обсязі підписана та складена 26 грудня 2011 року.

СуддяЛ.С. Качуріна