Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 грудня 2011 року Справа № 2а-11023/11/1270 < Текст >
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Качуріної Л.С.,
за участю
секретаря судового засідання: Горобець В.О.
в присутності сторін:
від позивача:ОСОБА_1, довіреність від 07.12.2011 № 20023/9/10
від позивача:ОСОБА_2, довіреність від 31.10.2011 № 18443/9/10
від відповідача:ОСОБА_3, довіреність від 03.10.2011 № 18/01-22-11
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративний позов Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 1 760 535,00 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -
В С Т А Н О В И В :
24 листопада 2011 року Державна податкова інспекція в Артемівському районі у м. Луганську звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 1 760 535,00 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування вимог позивач посилається на наступне.
Луганське обласне комунальне спеціалізоване підприємство «Луганськтеплокомуненерго» є юридичною особою, ід. код 03340529, зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 06 вересня 2000 року № 13821200000002268, відповідач перебуває на обліку у ДПІ в Артемівському район6і у м. Луганську з 27 червня 2000 року.
У звязку з несвоєчасною сплатою податкових зобовязань у відповідача станом на 16.11.2011 року за період з 01.02.2011 року по 01.03.2011 року утворився податковий борг перед бюджетом з податку на прибуток підприємств і організацій, що належить до обласної комунальної власності на загальну суму 1 760 535,00 грн.
У звязку з несплатою відповідачем у встановлені законодавством строки податкового зобовязання, позивачем на адресу Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» було направлено першу та другу податкові вимоги.
17 листопада 2011 року в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна було внесено запис про те, що активи відповідача були описані згідно актів описи від 25.10.2011 року № 34 та № 35 відповідно до вимог ст. ст. 88, 89 Податкового кодексу України.
ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську просило надати дозвіл на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
У судовому засіданні представники позивача надали пояснення аналогічні викладеним в позові та просили задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
У судове засідання прибув представник відповідача, який пояснив, що з 2007 року ЛОКСТП «Лугансьтеплокомуненерго» не здійснює основної виробничої діяльності. Через скрутне фінансове становище ЛОКСТП «Лугансьтеплокомуненерго» не має можливості погасити борг у розмірі 1 760 535,00 грн. перед позивачем за рахунок коштів, а лише шляхом продажу майна, яке виділене підприємством для опису в податкову заставу та є ліквідним. ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» згоден на реалізацію майна згідно актів опису № 34 та № 35 від 25.10.2011 в рахунок погашення податкового боргу.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Відповідач Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго», зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 06.09.2000 за № 1 382 120 0000 002268, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серія А00 № 323256 (а. с. 12).
Відповідач перебуває на обліку у ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську як платник податків з 27.06.2000 року.
09 лютого 2011 року відповідачем було подано до податкового органу декларацію з податку на прибуток підприємства за 2010 рік, в якій відповідачем було зазначено суму податку, яка підлягає сплаті у сумі в розмірі 1760535,00 грн. (а. с. 18).
Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що відповідач Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» має узгоджений податковий борг, який ним у добровільному порядку не погашений.
Судом встановлено, що позивачем ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську вжито заходів для погашення податкового боргу. Так, Луганському обласному комунальному спеціалізованому теплозабезпечуючому підприємству «Луганськтеплокомуненерго» виставлена перша податкова вимога від 14 червня 2004 року № 1/301, яка вручена посадовій особі відповідача 15.06.2004 року, про що свідчить підпис уповноваженої особи на корінці першої податкової вимоги (зворотній бік а. с. 17) та друга податкова вимога від 16.07.2004 року №2/329, яка вручена посадовій особі відповідача 21.07.2004 року, про що свідчить підпис уповноваженої особи на корінці першої податкової вимоги (а. с. 17).
04 лютого 2011 року заступником начальника ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську відповідно до статті 89 розділу ІІ Податкового кодексу України було прийнято рішення про здійснення опису майна, що перебуває у власності платника податків Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго», а у разі, якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша суми податкового боргу, - також того майна, права власності на яке він набуде у майбутньому.
Предметом позову є надання судом дозволу на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 1760535,00 грн. за рахунок майна Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго», що перебуває у податковій заставі.
25 жовтня 2011 року ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську було здійснено опис майна відповідача, про що були складені акти № № 34, 35 (а. с. 19-20).
17 листопада 2011 року до Державного реєстру обтяжень рухомого майна було внесено запис про додання обєкта активи платника податків згідно актів опису від 25.10.2011 року № № 34,35 (а. с. 21).
01 січня 2011 року набув чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 р. № 509 ХІІ органи державної податкової служби наділені функціями з контролю за додержанням законодавства про податки та правильністю їх обчислення і сплати до бюджету.
Згідно п. п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України Платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Статтею 20 Податкового кодексу України встановлені права податкового органу, зокрема п. 20.1.18 кодексу встановлено право податкового органу звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини. Також п.п.20.1.28 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України встановлено, що стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості субєкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом
Відповідно до п.87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п.95.1 ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.2 ст.95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п.95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
З аналізу норм ст.95 Податкового кодексу України вбачається, що підставою для звернення до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є недостатність коштів платника податку, які перебувають у його власності.
З систематичного аналізу зазначених норм вбачається, що дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, надається судом у разі дотримання наступних умов: наявність податкового боргу, направлення податкової вимоги, сплив 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги; недостатність коштів платника податку, які перебувають у його власності.
Оскільки матеріалами справи підтверджено наявність податкового боргу у сумі 1760535,00 грн., податковим органом було дотримання винесення податкових вимог та їх надіслання на адресу Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго», відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржено податкові вимоги та на день звернення до суду не сплатило податковий борг, суд дійшов до висновку, що є усі законні підстави для стягнення податкового боргу за рахунок майна боржника, яке перебуває у податковій заставі.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 1 760 535,00 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі задовольнити у повному обсязі.
Надати дозвіл Державній податковій інспекції в Артемівському районі у м. Луганську на погашення усієї суми податкового боргу Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» (код ЄДРПОУ 03340529) в розмірі 1 760 535,00 грн. (один мільйон сімсот шістдесят тисяч пятсот тридцять пять гривень 00 копійок) за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 13 грудня 2011 року.
<Текст >
СуддяЛ.С. Качуріна