Постанова № 20565160, 30.05.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2011
Номер справи
1170/2а-595/11
Номер документу
20565160
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2011 року Справа № 1170/2а-595/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Хилько Л.І.

при секретарі Бабіч О..В.

за участю представників:

від позивача Стусь Л.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції до комунального підприємства по утриманню шляхів про стягнення податкового боргу в розмірі 1762315,47 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Кіровоградська обєднана державна податкова інспекція (надалі позивач) звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до комунального підприємства по утриманню шляхів (надалі відповідач) про стягнення податкового боргу в розмірі 1762315,47 грн.. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за відповідачем рахується податковий борг в сумі 1762315,47 грн. в тому числі по податку на додану вартість в сумі 1622040,86 грн., по податку з власників транспортних засобів в сумі 80138,96 грн., по земельному податку в сумі 60135,65 грн., який в установлені законом строки ним не сплачена.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав суду клопотання (а.с.189) в якому зазначив, що вони визнають позовні вимоги Кіровоградської ОДПІ відповідно до заяви про зменшення позовних вимог (а.с.219-220) та просять справу розгляну без їх участі.

В судовому засіданні 30.05.2011р. на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено до 06.06.2011 р.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши думку позивача про можливість розгляду справи за відсутності відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 183-3 КАС України встановлено, що провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом. При цьому, за приписами абз. 1 ч. 2 цієї ж статті подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу»одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за одержанням податкового законодавства, правильного обчислення повнотою та своєчасної сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).

Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділ), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції покладено функції щодо контролю за додержанням законодавства про податки, інші платежі: обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, інших платежів, а також здійснення реєстрації фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів. У відповідності до приписів пункту 2.1.4 ст. 2 даного Закону податкові органи відносяться до категорії контролюючих.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу Україні»передбачено право органів Державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Встановлено, що відповідач Кіровоградське комунальне підприємство по утриманню шляхів, відповідно до свого правового статусу, є юридичною особою (код ЄДРПОУ 03347098), 04.10.1993 року зареєстрований виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради, про що видане Свідоцтво про державну реєстрацію юридичних осіб серії А00 №077029 від 04.10.1993 року (а.с.89-90). Згідно довідки АА №012701 з ЄДРПОУ (а.с.87-88) основним видом діяльності відповідача є «прибирання сміття, боротьба з забрудненням та подібні види діяльності»(а.с.89-90).

Статутний фонд відповідача, згідно затверджених рішенням Кіровоградської міської ради від 23.06.2009 року за №2144 змін до статуту, становить 2735500, 00 гривень (а.с.168).

Відповідно до свого Статуту (а.с.161-167) відповідач є госпрозрахунковим підприємством, метою діяльності якого є здійснення виробничо-господарської діяльності, спрямованої на отримання прибутку для задоволення соціально-економічних потреб засновника та членів трудового колективу. Згідно до п.7.2.2. Статуту (а.с.164) відповідач забезпечує своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно з чинним законодавством.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.91р. № 1251-XII (надалі Закон № 1251-ХІІ) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Згідно п. 2 ч. 1 ст. 9 даного Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до п. 1,3 ч. 1 ст. 14 Закону № 1251-XII до загальнодержавних податків і зборів належить податок на додану вартість та податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.

Відповідно до п. п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Судом встановлено, що відповідачем до податкового органу подано декларації з ПДВ №10901 від 19.03.2008 року, №45435 від 20.05.2008 року, №54480 від 20.06.2008 року, №71133 від 17.07.2008 року, № 98453 від 19.09.2008 року, №118441 від 20.10.2008 року, №136188 від 17.11.2008 року, № 63462 від 19.01.2009 року, №2834 від 20.02.2009 року, №18074 від 18.03.2009 року, №40409 від 21.04.2009 року, №59956 від 20.05.2009 року, №67047 від 22.06.2009 року, №101608 від 20.08.2009 року, №107720 від 21.09.2009 року, №141245 від 20.11.2009 року, №162597 від 20.12.2009 року, №9967 від 22.02.2010 року, №17499 від 22.03.2010 року, №31965 від 19.04.2010 року, №48033 від 20.05.2010 року, №53410 від 21.06.2010 року, №69671 від 20.07.2010 року, №107433 від 20.10.2010 року, №123466 від 19.11.2010 року, №123466 від 19.11.2010 року, №144738 від 18.01.2011 року (а.с.6-64), в яких він самостійно обчислив суму податкового зобовязання по ПДВ. У звязку з цим позивачем були проведені невиїзні документальні (камеральні) перевірки з питань дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання відповідача, в результаті чого були складені Акти невиїзної документальної (камеральної) перевірки з питань дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання №757/1510/03347098 від 22.10.2008 року (а.с.65-66) та №362/1520/03347098 від 14.04.2009 року (а.с.70-зв.). В ході перевірки було встановлено, що відповідач застосовує податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (кварталу) та виявлено порушення вимог п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», тобто не дотримання відповідачем граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання.

Згідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: а) при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків такої суми; б) при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків такої суми; в) при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків такої суми.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

У звязку виявленням даного порушення вимог податкового законодавства, позивачем були прийняті податкові повідомлення-рішення №0007581520/0 від 24.10.2008 року (а.с.68) та №0002791520/0 від 14.04.2009 року (а.с.71). З урахуванням штрафних (фінансових) санкцій (податкове повідомлення-рішення № 0002791520/0 від 14.04.2009 р., №0007581520/0 від 24.10.2008 р., прийнятих на підставі актів невиїзних документальних перевірок №362/1520/03347098 від 14.04.2009 р., №757/1510/03347098 від 22.10.2008 р.) та пені за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобовязання з ПДВ, загальна сума податкового боргу по сплаті ПДВ становить 1622040,86 грн.. Дані податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалися.

Окрім того, згідно поданих до податкового органу розрахунків суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (а.с.72-79) відповідачу нараховано по строку сплати 77866,00 грн.. З урахуванням пені в сумі 2272,96 грн. за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобовязання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, загальна сума податкового боргу складає 80138,96 грн..

Також, згідно поданих до податкового органу розрахунків земельного податку (а.с.80-81, зв.) відповідачу нараховано по строку сплати 53698,92 грн.. З урахуванням пені в сумі 6436,73 грн. за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобовязання по земельному податку, загальна сума податкового боргу складає 60135,65 грн.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У встановлений строк відповідачем податкове зобовязання з ПДВ, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, земельного податку в сумі 1762315,47 грн. сплачено не було.

У відповідності до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

Згідно п.95.1. ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Судом встановлено, що податковим органом виконано вимоги законодавства щодо направлення відповідачу податкових вимог (податкова вимога №1/37 від 11.10.2001 р., №2/1243 від 31.12.2001 р.), відтак у позивача виникло право на звернення до суду з позовом про стягнення податкової заборгованості (а.с.82-83).

Відповідно до абз. 1 п. п. 6.2.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, чинному на момент формування першої податкової вимоги, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Представник відповідача факт існування податкового боргу визнав та не заперечує цьому, проте, у звязку з тим, що Кіровоградське комунальне підприємство по утриманню шляхів є збитковим підприємством, так як, воно є спеціалізованим підприємством та має недостатнє і несвоєчасне фінансування за виконання робіт з боку ДЖКГ, зазначає, що у відповідача не вистачає коштів для сплати в повному обсязі податків до Кіровоградської ОДПІ, тому просить суд винести рішення по справі про розстрочення боргу в сумі 1762315,47 грн., для того, щоб підприємство мало змогу сплачувати даний борг та поточні платежі кожного місяця.

П.10.1 ст.100 Податкового кодексу України вказує, що розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми пені.

Відповідно до п.100.2 ст.100 ПК України, платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.

26.04.2011 року позивачем до суду було надано уточнення позовних вимог (а.с.179-180, зв.), в якому було зазначено, що Кіровоградське комунальне підприємство по утриманню шляхів подало заяву до ДПА в Кіровоградській області про розстрочення податкового боргу по ПДВ в сумі 1756163,52 грн. згідно ст. 100 Податкового кодексу України. 31.03.2011 року прийнято рішення про розстрочення податкового боргу по ПДВ в сумі 1756163,52 грн. (а.с.181). Також було укладено договір про розстрочення податкового боргу №2 від 31.03.2011 року (а.с.182-183), згідно якого орган державної податкової служби надає платнику розстрочення сплати податкового боргу на загальну суму 1756163,52 грн. під проценти (дорівнює розміру пені) строком з 31.03.2011 року по 26.12.2011 року. Також було складено графік погашення розстроченого податкового боргу (а.с.184). На підставі викладеного за відповідачем рахується податковий борг в сумі 254845, 95 грн. в тому числі пеня по податку на додану вартість в сумі 114571,34 грн., по податку з власників транспортних засобів в сумі 80138,96 грн., по земельному податку в сумі 60135,65 грн., які позивач просить стягнути.

В судовому засіданні позивачем заявлено зменшення позовних вимог та їх задоволення в повному обсязі в сумі 120338,01 грн. в тому числі пеня по ПДВ в сумі 114571,34 грн., пеня по податку з власників транспортних засобів в сумі 2272,96 грн., пеня по земельному податку в сумі 3493,71 грн.(а.с.219-220).

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Так як судове рішення ухвалюється по справі у якій позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем юридична особа, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 11, 71, 86, 94, 159 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Кіровоградського комунального підприємства по утриманню шляхів (код ЄДРПОУ 03347098) на користь державного бюджету України в особі Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції за рахунок майна податковий борг в сумі 120338,01 грн. (сто двадцять тисяч триста тридцять вісім гривень 01 коп.).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Кіровоградській окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складено 06.06.2011 року.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Л.І.Хилько