КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 червня 2011 року 2а-1546/11/1070
приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26 , кабінет № 1003
час прийняття постанови : 10 год. 05 хв.
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Лиска І.Г.
при секретарі -Пономаренко Б.В.
за участю представників сторін:
прокурора: Мінько Н.С., Теслюк Б.А.
від позивача: Купєпова О.Є.
від відповідача : не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Бориспільського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави у особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області
до Відкритого акціонерного товариства «Бориспільагротранс»
простягнення штрафу у розмірі 1020 грн.
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Бориспільського району Київської області в інтересах держави у особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області звернувся з позовною заявою до суду, в якій просить стягнути з відповідача ВАТ «Бориспільагротранс»штраф у сумі 1020 грн. 00 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачено штрафні санкції, застосовані до нього Постановою Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області № 998-КУ від 18.11.2010 р., про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, у встановлені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»строки.
Позивачем було вжито всіх заходів щодо добровільного погашення відповідачем заборгованості перед бюджетом але заборгованість до цього часу відповідачем не погашена, тому Прокурор Бориспільського району Київської області в інтересах держави у особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області звернувся до суду.
Прокурори Мінько Н.С., Теслюк Б.А. у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, підтвердили обставини, викладені у позовній заяві, просили суд позов задовольнити та стягнути з відповідача 1020 грн. штрафу.
Представник позивача Кутєпов О.Є. у судовому засіданні 18.05.2011 року підтвердив обставини, викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримав та просив суд стягнути з відповідача штрафні санкції, застосовані до нього Постановою Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області № 998-КУ від 18.11.2010 р. про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у сумі 1020 грн.
У судове засідання 06.06.2011року представник позивача Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області не зявився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, будь-яких заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв.
Відповідач в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, відзив на позов не надав, будь-яких заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив.
Судом визнано за можливе розглянути справу у відсутності представника Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області та представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши прокурорів та представника позивача, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відкрите акціонерне товариство «Бориспільагротранс»зареєстроване як юридична особа 10.01.1996 року, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців №9858543.
Як вбачається з Постанови про порушення справи про порушення на ринку цінних паперів від 25 жовтня 2010 року, Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області було встановлено: при розгляді особливої інформації від 26.05.2010 року вх. 5424/09-12 щодо діяльності ВАТ «Бориспільагротранс» було виявлено ознаки порушення вимог ст.41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 3 Розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року №1591, а саме: неподання у термін визначений чинним законодавством ВАТ «Бориспільагротранс» особливої інформації про зміну складу посадових осіб емітента до територіального органу Комісії за місцезнаходженням Товариства в електронній та паперовій формах (інформація виникла - 27.02.2009 року, а подана -26.05.2010 року.) Також, вказаною постановою порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Бориспільагротранс» та для підписання акту правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень викликано керівника або повноважного представника відповідача 09 листопада 2010 року 12-15год.
Актом про правопорушення на ринку цінних паперів № 1039-КУ від 9 листопада 2010 року встановлено ознаки порушення відповідачем вимог ст. 41 Закону України „Про цінні папери та фондовий ринок»та п. 1 глави 3 Розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів»", а саме: неподання у термін визначений чинним законодавством ВАТ «Бориспільагротранс» особливої інформації про зміну складу посадових осіб емітента до територіального органу Комісії за місцезнаходженням Товариства в електронній та паперовій формах (інформація виникла - 27.02.2009 року, а подана -26.05.2010 року.
Постановою Територіально управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 998-КУ від 18 листопада 2010 року про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів, за неподання у термін визначений чинним законодавством ВАТ «Бориспільагротранс» особливої інформації про зміну складу посадових осіб емітента до територіального органу Комісії за місцезнаходженням Товариства в електронній та паперовій формах на ВАТ «Бориспільагротранс»накладено штраф у розмірі 1020 грн.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»30.10.1996 N 448/96-ВР визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Частиною першою статті пятої Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Положеннями статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»визначено основні завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема якими є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань: встановлює порядок і реєструє саморегулівні організації, що створюються особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; встановлює вимоги та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства; розробляє і організовує виконання заходів, спрямованих на запобігання порушенням законодавства України про цінні папери.
Відповідно до положень статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; надсилати матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, за які передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, якщо до компетенції комісії не входить накладення адміністративних стягнень за відповідні правопорушення.; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», особлива інформація про емітента - інформація про будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів. Строки, порядок та форми подання особливої інформації про емітента встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з п. 1 глави 3 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року №1591, розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки:
у стрічці новин - протягом двох робочих днів з дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години третього робочого дня, з дня вчинення дії;
в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів з дати вчинення дії;
подання до Комісії - протягом десяти робочих днів з дати вчинення дії.
Отже, судом встановлено , що відповідач ВАТ «Бориспільагротранс» не подав у термін визначений чинним законодавством особливу інформацію про зміну складу посадових особі емітента до територіального органу Комісії за місцезнаходженням емітента в електронній та паперовій формах ( інформація була подана 26.05.2010 року , а виникла інформація 27.02.2009 року).
Статтею 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” встановлено відповідальність юридичних осіб за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів: штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Аналізуючи матеріали справи, суд дійшов висновку, що Постанова Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області № 998-КУ від 18.11.2010 р про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якими до відповідача застосовано штраф у загальній сумі 1020 грн. прийнята в порядку та спосіб, визначений законодавством України, в тому числі Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», в судовому порядку не оскаржена, є обовязковою для виконання.
Беручи до уваги те, що штраф до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі 1020 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 60 КАС України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Бориспільського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави у особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області до Відкритого акціонерного товариства «Бориспільагротранс»про стягнення штрафу у розмірі 1020 грн. задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Бориспільагротранс»(08300, Київська область, м. Бориспіль, вулиця Київський шлях, 16, ідентифікаційний код юридичної особи - 23237650) до Державного бюджету України штраф у сумі 1020 (одна тисяча двадцять) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:Лиска І.Г.
Постанова у повному обсязі виготовлена 09 червня 2011 року.