Постанова № 20557603, 20.12.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2011
Номер справи
2а-0870/9949/11
Номер документу
20557603
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2011 року 12:35 Справа № 2а-0870/9949/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіМалиш Н.І.,

при секретарі Рожик О.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Лігіон” до Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000282307 від 18.10.2011,

В С Т А Н О В И В :

До суду з позовом звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Лігіон» (далі Позивач або ТОВ «Лігіон») до Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області (далі Відповідач або МОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000282307 від 18.10.2011.

Позовні вимоги Позивач обґрунтовує наступним.

Так в період з 16.09.2011 по 22.09.2011 на товаристві Позивача було проведено позапланову документальну виїзну перевірку з питань взаємовідносин з ТОВ «Таврія Будпостач» з 01.07.2008р. по 30.06.2011р.

Як зазначено в Акті перевірки, встановлено порушення ч. 1 ст. 203, ч. 1,2 ст. 215, ст. 216, ст. 228 Цивільного кодексу України, пп.7.4.1, пп.7.4.5 п.7.4, п.п.7.2.6., пп. 7.2.1. п.7.2. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та завищено суму податкового кредиту по податку на додану вартість на загальну суму 75063грн. та тим самим занижено на ту саму суму розмір податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

Висновки Акту перевірки ґрунтуються на нікчемності та недійсності правочинів, та, як наслідок, безпідставності віднесення витрачених сум до складу податкового кредити, у відповідності до вимог Закону України «Про податок на додану вартість».

Позивач не погоджується з висновками перевірки та винесеним по результатам рішення з тих підстав, що позивачем правомірно було сформовано податковий кредит з ПДВ за період, що перевірявся. Таке формування здійснено на підставі належним чином оформлених первинних документів, податкових накладних. Правочини між позивачем та його контрагентом ТОВ «Таврія Будпостач» відповідають вимогам чинного законодавства України, а Відповідач, роблячи висновок та приймаючи на його підставі оскаржуване податкове повідомлення-рішення, вийшов за межі своїх повноважень і самостійно, поза судовою процедурою, договір, укладений між Позивачем - з одної сторони та ТОВ «Таврія Будпостач» - з другої сторони, недійсними.

У позові Позивач просив суд визнати дії Мелітопольської ОДПІ протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000282307 від 18.10.2011.

В судовому засіданні судом було прийнято відмову представників Позивача щодо частини позовних вимог визнання дій Відповідача протиправними, в цій частині ухвалою суду провадження у справі закрито.

Представники Позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, які були викладені в позовній заяві. Просили позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Позовні вимоги розглядались в частині скасування податкового повідомлення-рішення №0000282307 від 18.10.2011.

Представник Відповідача щодо позову заперечив, подав до суду письмові заперечення з копією постанови слідчого від 20.06.2011р. про призначення документальної позапланової перевірки ТОВ «Лігіон».

Зазначив, що перевірка проведена за постановою слідчого, про що зазначено у наказі про проведення перевірки від 16.09.2011р. №2732. Перевіркою встановлено, що ТОВ «Таврія Будпостач» здійснювало діяльність спрямовану на проведення операцій, пов'язаних з наданням податкової вигоди третім особам. Встановлено відсутність факту поставки товарів покупцям, у яких відповідно відсутнє, право на формування валових витрат та амортизаційних відрахувань по операціях з ТОВ «Таврія Будпостач».

Також представник Позивача зазначив, що оскільки перевірка призначена слідчим податкової міліції у рамках кримінальної справи, порушеної не за ст. 212 КК України, то податкове повідомлення рішення за результатами такої перевірки виноситься.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що в період з 16.09.2011 по 22.09.2011 було проведено позапланову документальну виїзну перевірку ТОВ «Лігіон» - Позивача з питань взаємовідносин з ТОВ «Таврія Будпостач» з 01.07.2008р. по 30.06.2011р. За результатами перевірки складено акт від 29.09.2011 №2436/23/31585172.

Перевіркою встановлені в тому числі порушення ч. 1 ст. 203, ч. 1,2 ст. 215, ст. 216, ст. 228 Цивільного кодексу України, пп.7.4.1, пп.7.4.5 п.7.4, п.п.7.2.6., пп. 7.2.1. п.7.2. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» в результаті чого встановлено завищення суми податкового кредиту по податку на додану вартість на загальну суму 75063грн. та тим самим занижено на ту саму суму розмір податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0000282307 від 18.10.2011, яким визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 75063,00грн.-основний платіж та 18765,75грн- штрафні санкції.

Висновки Акту перевірки ґрунтуються на нікчемності та недійсності правочину між Позивачем ТОВ «Лігіон» та тов. «Таврія Будпостач», та, як наслідок, безпідставності віднесення витрачених сум до складу податкового кредити, у відповідності до вимог Закону України «Про податок на додану вартість» та Податкового кодексу України.

Підставою проведення перевірки слугувала постанова слідчого з особливо важливих справ слідчого відділу податкової міліції Державної податкової адміністрації у Запорізькій області від 20 червня 2011р. про призначення документальної позапланової перевірки ТОВ «Лігіон» в рамках кримінальної справи №461101.

Згідно вказаної постанови слідчим податкової міліції в рамках кримінальної справи №461101 порушеної за ч.2 ст. 205 КК України відносно засновника ТОВ «Таврія Будпостач», який разом з невстановленими особами, з метою здійснення фіктивного підприємництва, підготували та здійснили держреєстрацію товариства ТОВ «Таврія Будпостач» з метою прикриття незаконної діяльності з проведення безтоварних операцій та послідуючої конвертації грошових коштів, отриманих від підприємств та організацій, та на підставі ч. 1 ст. 66, ст. 130 КПК України, ст. 78 п.78.1. п.п. 78.1.11 Податкового кодексу України, прийнято постанову про призначення документальної позапланової перевірки.

Керівником Відповідача, в свою чергу, 16.09.2011р. за №2732 прийнято наказ про проведення позапланової виїзної перевірки Позивача, як підстава для її проведення зазначено п.п. 78.1.11 п.78.1. ст. 78 Податкового кодексу України.

Статтею 78 Податкового кодексу України встановлений порядок проведення документальних позапланових перевірок.

Відповідно до п.п. 78.1.11 документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

Відповідно до п. 78.4. ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

В наказі керівника Відповідача від 16.09.2011р. за №2732 про проведення позапланової виїзної перевірки Позивача, як підстава для її проведення зазначено п.п. 78.1.11 п.78.1. ст. 78 Податкового кодексу України. В даному випадку це і є постанова слідчого від 20.06.2011р. про призначення такої перевірки.

Згідно п. 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

За наслідками проведення виїзної перевірки Позивачу податковим повідомленням-рішенням №0003802302 від 02.09.2011р. визначено суму податкового зобов'язання по на додану вартість у розмірі 17468,75грн.( 15689,00грн.-основний платіж та 1779,75грн- штрафна санкція).

Податкове повідомлення-рішення було отримане Позивачем 30.09.2011 року поштою про що не заперечують сторони.

Пункт 86.9 статті 86 Податкового кодексу України встановлює особливості оформлення результатів податкових перевірок у разі, якщо такі перевірки призначені відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність.

Відповідна підстава для проведення позапланових податкових перевірок передбачена підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України. Згідно з наведеним підпунктом, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється в разі, зокрема, якщо отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

Ані норма пункту 86.9 статті 86, ані норма підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України не конкретизують коло осіб, щодо яких може бути призначено документальну позапланову перевірку за наявності відповідної постанови компетентної особи, винесеної в порядку кримінально-процесуального законодавства.

Отже, відповідну документальну перевірку за постановою слідчого, прокурора, органу дізнання чи суду може бути проведено щодо будь-яких осіб.

Виходячи з викладеного, пункт 86.9 статті 86 Податкового кодексу України регулює порядок оформлення результатів документальних позапланових перевірок щодо будь-яких осіб, якщо такі перевірки були проведені на підставі підпункту 78.1.11 пункту 78.11 статті 78 Податкового кодексу України, тобто в межах кримінально-процесуального законодавства чи законодавства про оперативно-розшукову діяльність.

Доказів набрання законної сили рішенням суду по кримінальній справі №461101, порушеної податковою міліцією на час прийняття оскарженого податкового повідомлення-рішення, Відповідачем не надано.

Доводи представника Відповідача стосовно законності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення суд вважає необґрунтованими, оскільки, згідно положень пункту 86.8 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення може бути винесене якщо результатами податкової перевірки будуть установлені факти порушення податкового законодавства і ці факти знайдуть відображення в обвинувальному вироку з кримінальної справи чи постанові про закриття кримінальної справи з нереабілітуючих обставин; складання та надсилання платнику податків податкового повідомлення-рішення за податковими зобов'язаннями платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена рішенням суду, забороняється до набрання законної сили рішенням суду у справі або винесення постанови про закриття такої кримінальної справи за нереабілітуючими підставами.

До набрання чинності обвинувальним вироком або до винесення постанови про закриття кримінальної справи за нереабілітуючими обставинами статус матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби, проведеної з підстав, установлених пунктом 86.9 статті 86 Податкового кодексу України, визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність. До такого моменту відповідні матеріали не можуть слугувати самостійною підставою для винесення податкових повідомлень-рішень.

Суд також не погоджується з доводами представника Відповідача стосовно того, що оскільки перевірка призначена слідчим податкової міліції у рамках кримінальної справи, порушеної не за ст. 212 КК України, то податкове повідомлення рішення за результатами такої перевірки виноситься, з наступних підстав.

Так вищевказана кримінальна справа порушена слідчим податкової міліції.

Згідно ст. 19 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданнями податкової міліції є: запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук платників, які ухиляються від сплати податків, інших платежів; (…).

Таким чином податкова міліція порушує кримінальну справу з урахуванням ст.. 19 вказаного Закону.

Враховуючи викладене, в разі якщо грошове зобовязання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Таким чином оскаржене податкове повідомлення рішення є таким, що прийняте податковим органом завчасно, а отже підлягає скасуванню.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Відповідно до п.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 94 КАС України, присудженню з Державного бюджету України на користь позивача підлягають здійснені ним та документально підтвердженні судові витрати.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163,167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області №0000282307 від 18 жовтня 2011року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Лігіон» (ЄДРПОУ 31585172) 3(три)грн. 40коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови було виготовлено 21 грудня 2011року.

СуддяН.І. Малиш