Постанова № 20555843, 26.12.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2011
Номер справи
2а-28111/10/0570
Номер документу
20555843
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2011 р. справа № 2а-28111/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14.05

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бєломєстнова О. Ю.

при секретаріАврамченко С.С.

представника позивача Пигіди Є.С.

представників відповідача Жердєвої Н.В., Шаповал С.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Форте Україна» до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 29.04.2010 року №0000242342/0, від 12.07.2010 року №0000242342/1, від 15.09.2010 року №0000242342/2, від 29.11.2010 року №0000242342/3, -

В С Т А Н О В И В:

10.12.2010 Товариство з обмеженою відповідальністю «Форте Україна» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 29.04.2010 року №0000242342/0, від 12.07.2010 року №0000242342/1, від 15.09.2010 року №0000242342/2, від 29.11.2010 року №0000242342/3.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі Акту перевірки від 16.04.2010 року №763/23/31279561, а також рішень за результатами розгляду первинної скарги від 12.07.2010 року №211136/10/25-013-5 Артемівської обєднаної державної податкової інспекції, за результатами розгляду повторної скарги від 13.09.2010 року №16086/10/25-019-5 ДПА у Донецькій області, за результатами розгляду повторної скарги від 22.11.2010 року №12505/6/25-0115 ДПА України Артемівською ОДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення:

- від 29.04.2010 року №0000242342/0, яким ТОВ «Форте Україна» визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 405 236,00грн., з яких: за основним платежем 289 454,00грн., за штрафними санкціями 115 782,00грн.;

-від 12.07.2010 року №0000242342/1, яким ТОВ «Форте Україна» визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 405 236,00грн., з яких: за основним платежем 289 454,00грн., за штрафними санкціями 115 782,00грн.;

-від 15.09.2010 року №0000242342/2, яким ТОВ «Форте Україна» визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 405 236,00грн., з яких: за основним платежем 289 454,00грн., за штрафними санкціями 115 782,00грн.;

-від 29.11.2010 року №0000242342/3, яким ТОВ «Форте Україна» визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 405 236,00грн., з яких: за основним платежем 289 454,00грн., за штрафними санкціями 115 782,00грн.

Із даними податковими повідомленнями-рішеннями позивач не погоджується з огляду на наступне.

Підставою для винесення оспорюваних податкових повідомлень-рішень вважає помилковий висновок Артемівської ОДПІ про заниження суми валового доходу у розмірі 1157817грн. внаслідок невірно обраного періоду відображення балансової вартості запасів.

ТОВ «Форте Україна» відобразило самостійно виявлені помилки за результатами минулих періодів по рядку 02.2 податкової декларації з податку на прибуток від 26 березня 2009 року у сумі 1157817грн. були виправлені самостійно виявлені помилки за 2008 рік та подано відповідний уточнюючий розрахунок податкових зобовязань. А саме, до податкової декларації був доданий уточнюючий розрахунок податкових зобовязань у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за 2008 рік від 26.03.2009 року за №5763 у звязку з уточненням суми валового доходу у бік збільшення на 6067034грн., а також: 153грн. коригування валового доходу у бік збільшення у звязку з уточненням суми доходу отриманого від продажу товарів (робіт, послуг); 716079грн. коригування валового доходу у бік збільшення у звязку з перерахуванням матеріальної складової у залишках незавершеного виробництва та готової продукції; 5350802грн. коригування валового доходу у бік збільшення у звязку з уточненнями суми витрат, отриманих від продажу іноземної валюти та доходу, отриманого від неопераційної курсової різниці.

Відповідно до абз.2 п.5.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», якщо в майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст.15 даного Закону) платник податків самостійно виявляє помилки в показниках раніш поданої податкової декларації, такий платник податку має право надати уточнюючий розрахунок.

Підприємством на 2009 рік власним наказом були внесені уточнення в облікову політику в частині розрахунку приросту (убутку) залишків запасів згідно п.5.9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у вартості незавершеного виробництва та готової продукції по матеріальній складовій (раніше в розрахунку приросту приймали участь залишки незавершеного виробництва та готової продукції по повній вартості).

Позивач зазначає, що у звязку із зміною методики необхідно було перерахувати залишки запасів станом на кінець 2008 року та подати уточнюючий розрахунок.

Однак, підприємством була припущена помилка та перераховані не тільки залишки на кінець 2008 року, але і на початок 2008 року, що спричинило за собою завищення валових доходів на 1157187грн. вказана помилка була виявлена при наступній самоперевірці та виправлена при здачі декларації з податку на прибуток за І півріччя 2009 року.

При самостійному виявлені платником податків помилки в податкових деклараціях та подачі уточнюючих розрахунків податковий орган не вправі відмовляти в такому перерахунку та не в праві самостійно здійснювати розрахунок податкових зобовязань платника.

Артемівська ОДПІ на думку позивача без правових підстав в акті перевірки здійснила без відома та згоди ТОВ «Форте Україна» зміни податкових декларацій з податку на прибуток за 2006-2008 роки.

Оспорювані податкові повідомлення-рішення ґрунтуються на невірному розумінні Артемівською ОДПІ періоду дії наказу підприємства «Про облікову політику підприємства на 2009 рік» від 29.12.08 року №116 та не застосування відповідних наказів на 2006-2008 роки.

Підстав для перерахунку Артемівською ОДПІ складських залишків ТОВ «Форте Україна» за 2006-2008 роки по нормам облікової політики підприємства, що почала діяти з 01.01.2009 року, не було.

Посилання Артемівської ОДПІ на те, що ТОВ «Форте Україна» допущені порушення пп.4.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до заниження податку на прибуток у сумі 598612,грн., протирічать фактичним обставинам та документам.

На підставі викладеного позивач вважає необґрунтованим донарахування податковим органом податкового зобовязання з податку на прибуток, що обумовлює й необґрунтованість застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій. Просить суд визнати недійсним повністю податкове повідомлення-рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції від 29.04.2010 року №0000242342/0 (від 12.07.2010 року №0000242342/1, від 15.09.2010 року №0000242342/2, від 29.11.2010 року №0000242342/3) про визначення суми податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 405236грн. (289454грн. основний платіж, 115782грн. штрафні (фінансові) санкції (т.1 а.с.4).

Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просили суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні надала письмові заперечення проти позову, у яких зазначено, що за результатами планової виїзної перевірки ТОВ «Форте Україна» актом №763/23/31279561 від 16.04.2010 року встановлено порушення п.п.4.1.5 п.4.1 ст.4 Закону України №334/94-ВР яке відбулося внаслідок невірно обраного періоду, за який встановлено завищення приросту балансової вартості запасів, підприємством ТОВ «Форте Україна» занижено суму валового доходу у сумі 1157817грн., у т.ч. за ІІ квартал 2009 року у сумі 1157817грн., внаслідок чого підприємством занижено податок на прибуток у сумі 289454грн., у т.ч. за ІІ квартал 2009 року у сумі 289454грн.

Перевіркою відображених у рядку 02.2 Декларацій «самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів» показників за 2009 рік у загальній сумі «мінус» 1171650грн. ТОВ «Форте Україна» уточнюється дохід в сторону зменшення у звязку: - «мінус» 1157817грн. коригування валового доходу у звязку з уточненням суми приросту балансової вартості запасів за 2008 рік; - «мінус» 13833грн. коригування валового доходу в сторону зменшення у звязку з завищенням в ІІ кварталі 2009 року валового доходу, отриманого від продажу товарів (робіт, послуг) у розмірі 12933грн. та інших доходів у розмірі 900 грн.

Проведеною перевіркою відображеного показника за 2009 рік в сумі 1171650грн. на підставі таких документів: зворотно-сальдових відомостей за період з 01.04.2007 по 31.12.2007 року та за 2008 рік, відомостей обертів по рахункам: №20 «виробничі запаси», №23 «виробництво», №25 «напівфабрикати», №28 «товари», №26 «готова продукція», №291 «транспортно-заготівельні витрати», №292 «інші витрати при придбанні», №391 «транспорт, постачання», №392 «митні оплати», №84 «інші операційні витрати», №842 «транспортні послуги», №855 «інші витрати», №91 «загальновиробничі витрати», №80 «матеріальні витрати», акту від 19.05.2009 року №2006/23/31279561 планової виїзної перевірки підприємства ТОВ «Форте Україна», з питання дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 року по 31.12.2008 року та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 31.12.2008 року встановлено завищення задекларованого субєктом господарювання показника у рядку 02.2 декларацій «самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів» всього у сумі 1157817грн., у тому числі за ІІ квартал 2009 року у розмірі 1157817грн.

Відповідно до пояснення, наданого посадовими особами ТОВ «Форте України» дане уточнення було відображено у звязку із виявленням помилки. У перерахунку згідно п.5.9 Закону України №334/94-ВР бере участь балансова (первісна) вартість запасів, визначена за правилами бухгалтерського обліку.

Так, ТОВ «Форте Україна» посилається на те, що на 2009 рік внесено уточнення в облікову політику підприємства в частині приросту (убутку) залишків запасів згідно п.5.9 Закону України №334/94-ВР у вартості незавершеного виробництва та готової продукції по матеріальній складовій. Однак, протягом 2007-2009 років метод оцінки вибуття сировини, матеріалів, напівфабрикатів, МБП та інших виробничих запасів, запасів в незавершеному виробництві та готової продукції ТОВ «Форте Україна» не змінювався.

У звязку з незначним завищенням приросту балансової вартості запасів за 2007 рік внаслідок перерахунку матеріальної складової в залишках незавершеного виробництва та готової продукції підприємством ТОВ «Форте Україна» дане уточнення не відображалося в наступних податкових періодах та до Артемівської ОДПІ у звязку з цим не надавалися уточнюючі розрахунки податкових зобовязань з податку на прибуток за 2007 рік у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок.

Відповідач зазначає, що відповідно до вимог п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

З посиланням на цей останній підпункт відповідач доводить, що висновки акту від 19.05.2009 року №2006/23/31279561 планової виїзної перевірки ТОВ «Форте Україна», з питання дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 року по 31.12.2008 року та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 31.12.2008 року позивачем не оскаржувалися, тому є узгодженими.

ТОВ «Форте Україна» було перераховано матеріальну складову в залишках незавершеного виробництва та готової продукції за 2006 рік. Підприємство відповідно до вимог п.5.1 ст.5 Закону України №2181 мало право надати уточнюючий розрахунок або такі уточнені показники зазначити у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Так, в наслідок перерахунку матеріальної складової в залишках незавершеного виробництва та готової продукції зменшується приріст балансової вартості запасів у розмірі 242588грн. та збільшується убуток балансової вартості запасів у сумі 885220грн.

Таким чином ТОВ «Форте Україна» порушило вимоги п.5.1 ст.5 Закону України №2181, не надавши до Артемівської ОДПІ уточнюючого розрахунку, в якому були відображені уточнення приросту (убутку) балансової вартості запасів в наслідок перерахування матеріальної складової в залишках незавершеного виробництва та готової продукції та не відобразило дані уточнюючі показники складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період.

Крім того, відповідач зазначає, що постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 14.07.2010 року по справі №3-1335-2010 головного бухгалтера ТОВ «Форте Україна» ОСОБА_4 визнано винною в вчиненні порушення ведення податкового обліку, повязаного з заниженням податку на прибуток за 2009 рік у розмірі 289454 грн. та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу у сумі 85 грн.

За твердженням відповідача відповідно до ч.4 ст.72 КАС України вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

Просили суд відмовити у задоволенні позову /т. 1 а.с. 98-101/.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами у межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Форте Україна» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Артемівської міської ради Донецької області 05.07.2001, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 295909 /т. 1 а.с. 57/.

Позивач перебуває на податковому обліку в Артемівській обєднаній державній податковій інспекції, є платником податку на додану вартість з 17.07.2001, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість №05946708 від 17.07.2001, серії НВ№066719 /т. 1 а.с. 68/.

На підставі направлень від 25.02.2010р. №110 та від 26.03.2010р. №170, виданих Артемівською ОДПІ, фахівцями Артемівської ОДПІ в період з 25.02.2010 по 09.04.2010 року проведено планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Форте Україна», код ЄДРПОУ 31279561 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року.

За наслідками даної перевірки Артемівською ОДПІ складено Акт перевірки від 16.04.2010 року №763/23/31279561 /т.1 а.с.6-36/

Згідно з вказаним актом, позивачем окрім інших допущені порушення п.п. 4.1.5 п.4.1 ст.4, п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток у сумі 289454грн., у т.ч. за ІІ квартал 2009 року у сумі 289454грн. /т.1 а.с.15-18, 36/.

На підставі вказаного акту перевірки та згідно з п.п. «б» п.п. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 та п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» 29.04.2010 Артемівською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000242342/0, яким позивачеві визначене податкове зобовязання з податку на прибуток у сумі 405 236 грн., у т.ч. за основним платежем 289 454,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 115 782 грн. /т. 1 а.с. 42/.

13 травня 2010 року ТОВ «Форте Україна» було подано скаргу до Артемівської ОДПІ на податкове повідомлення-рішення № 0000242342/0 від 29.04.2010 року /т.1 а.с.43/.

12 липня 2010 рішенням №21136/10/25-013-5 Артемівської ОДПІ про результати розгляду первинної скарги, скаргу ТОВ «Форте Україна» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення № 0000242342/0 від 29.04.2010 року без змін /т.1 а.с.44-46/.

За результатами адміністративного оскарження Артемівською ОДПІ 12 липня 2010 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000242342/1, яким за порушення п.п. 4.1.5 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та на підставі п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачеві визначено податкове зобовязання з податку на прибуток у сумі 405236 грн., у т.ч. за основним платежем 289454,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 115782 грн. /т. 1 а.с. 47/.

20 липня 2010 року ТОВ «Форте Україна» подано повторну скаргу до ДПА у Донецькій області на податкове повідомлення-рішення № 0000242342/1 від 12.07.2010 року /т.1 а.с.48/.

13 вересня 2010 рішенням №16086/10/25-013-5 ДПА у Донецькій області скаргу ТОВ «Форте Україна» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення №0000242342/1 від 12.07.2010 року без змін /т.1 а.с.49-51/.

За результатами розгляду повторної скарги Артемівською ОДПІ 15 вересня 2010 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000242342/2, яким за порушення п.п. 4.1.5 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та на підставі п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачеві визначено податкове зобовязання з податку на прибуток у сумі 405236 грн., у т.ч. за основним платежем 289454,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 115782 грн. /т. 1 а.с. 52/.

23 вересня 2010 року ТОВ «Форте Україна» подано скаргу до ДПА України на податкове повідомлення-рішення № 0000242342/0 від 29.04.2010 року (від 12.07.2010 року №0000242342/1) /т.1 а.с.53/.

22 листопада 2010 рішенням №12505/6/25-0115 ДПА України скаргу ТОВ «Форте Україна» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення № 0000242342/0 від 29.04.2010 року (від 12.07.2010 року №0000242342/1) без змін /т.1 а.с.54-55/.

За результатами розгляду повторної скарги Артемівською ОДПІ 29 листопада 2010 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000242342/3, яким за порушення п.п. 4.1.5 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та на підставі п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачу донараховано податкове зобовязання з податку на прибуток у сумі 405236 грн., у т.ч. за основним платежем 289454,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 115782 грн. /т. 1 а.с. 56/.

10.12.2010 позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним адміністративним позовом /т. 1 а.с. 3-4/.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

Вiдповiдно до п. 3.1. ст.. 3 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на:

суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону;

суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

Правила, за якими формуються валові витрати, наведені у статті 5 вказаного Закону.

Згідно з п. 5.9. цієї статті платник податку веде податковий облiк приросту (убутку) балансової вартостi товарiв (крiм тих, що пiдлягають амортизацiї, та цiнних паперiв), сировини, матерiалiв, комплектуючих виробiв, напiвфабрикатiв, малоцiнних предметiв (далi - запасiв) на складах, у незавершеному виробництвi та залишках готової продукцiї, витрати на придбання та полiпшення (перетворення, зберiгання) яких включаються до складу валових витрат згiдно з цим Законом (за винятком тих, що отриманi безкоштовно).

У разi коли балансова вартiсть таких запасiв на кiнець звiтного перiоду перевищує їх балансову вартiсть на початок того ж звiтного перiоду, рiзниця включається до складу валових доходiв платника податку у такому звiтному перiодi.

У разi коли балансова вартiсть таких запасiв на кiнець звiтного перiоду є меншою за їх балансову вартiсть на початок того ж звiтного перiоду, рiзниця включається до складу валових витрат платника податку у такому звiтному перiодi.

З метою податкового облiку платник податку за своїм вибором здiйснює оцiнку вибуття запасiв за одним з таких методiв бухгалтерського облiку, визначених у вiдповiдному стандартi:

iдентифiкованої вартостi вiдповiдної одиницi запасiв;

середньозваженої вартостi однорiдних запасiв;

вартостi перших за часом надходження запасiв (ФIФО);

нормативних затрат;

цiни продажу запасiв (виключно для запасiв, що реалiзуються через роздрiбну торгiвлю).

Для всiх одиниць податкового облiку запасiв, що мають однакове призначення та однаковi умови використання, застосовується тiльки один iз наведених методiв.

У разi обрання платником податку методу оцiнки вартостi вибуття запасiв змiна такого методу протягом податкового року для цiлей податкового облiку не дозволяється.

Як вбачається з наказів позивача «про облікову політику підприємства» підприємства від 29.12.2005р. №104, від 29.12.2006р. №120, від 25.12.2007р. №100 (за 2006р.-2009р.) при визначенні приросту (убутку) балансової вартості запасів ним застосовувався метод ФІФО - вартості запасів перших за часом надходжень.

Згідно з пунктом 20 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку № 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 246 від 20.10.1999р. із змінами та доповненнями оцiнка запасiв за методом ФIФО базується на припущеннi, що запаси використовуються у тiй послiдовностi, у якiй вони надходили на пiдприємство (вiдображенi у бухгалтерському облiку), тобто запаси, якi першими вiдпускаються у виробництво (продаж та iнше вибуття), оцiнюються за собiвартiстю перших за часом надходження запасiв.

Пунктом 3.29 наказу ТОВ „Форте Україна” від 29.12.2008р. №116 „Про облікову політику підприємства на 2009р.” передбачене: „Для визначення прибутку, який підлягає оподаткуванню, розрахунок приросту(убутку) залишків запасів, згідно з п.5.9 Закону України „Про оподаткування прибутку” від 24.12.2002р. №349-IV в вартості незавершеного виробництва та готової продукції розраховувати по матеріальній складовій”.

Таким чином, облікова політика позивача щодо визначення обєкту оподаткування у частині розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів у незавершеному виробництві та готовій продукції з урахуванням матеріальної складової змінилась на підприємстві з 01.01.2009р.

Судом встановлено, що позивач у декларації з податку на прибуток підприємств за 2 квартал 2009 року у рядку 02.2 «самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів» уточнив дохід шляхом його зменшення на суму 1157817 грн. у звязку з уточненням приросту балансової вартості запасів за 2008 рік.

При цьому надав до контролюючого органу пояснення (том 1, арк. 102), згідно з якими уточнюючий розрахунок податкових зобовязань подано у звязку із самостійно виявленою помилкою у бік збільшення податку на прибуток за 2008рік в сумі 1616888грн. Зокрема при перерахунку приросту балансової вартості залишків незавершеного виробництва та готової продукції по матеріальній складовій була допущена помилка: залишки ТМЦ на початок 2008року взяті в сумі 4550949грн., тоді як по декларації за 2007 рік залишки ТМЦ на кінець року були задекларовані в сумі 5708766грн. Сума помилки склала 1157817грн.

Саме у звязку з даним виправленням між сторонами виник спір, який обумовлений різним тлумаченням підстав коригування (адже облікова політика за твердженням відповідача за 2008 рік не змінювалася), права уточнювати дані декларації, яка вже була перевірена (відповідач посилається на акт перевірки від 19.05.2009р. з того самого питання за період з 01.04.2007р. по 31.12.2008р.), визначення періоду, у якому можливе коригування, та іншим.

Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При вирішенні даного спору судом встановлено, що відповідачем під час перевірки у якості доказів вчинення порушення були використані зворотно-сальдові відомості за період з 01.04.2007р. по 31.12.2007р. та 2008 рік, відомості обертів по рахункам №20 «виробничі запаси», №23 «виробництво», №25 «напівфабрикати», №28 «товари», №26 «готова продукція», №291 «транспортно-заготівельні витрати», №292 «інші витрати при придбанні», №391 «транспорт, постачання», №392 «митні оплати», №84 «інші операційні витрати», №80 «матеріальні витрати», акт перевірки позивача від 19.05.2009р. №2006/23/31279561, декларації з податку на прибуток з додатками та уточнюючі розрахунки до них за період з 2006 по 2010 рік та інші документи.

Дослідження даних письмових доказів вимагало спеціальних знань, у звязку з чим в даній адміністративній справі судом була призначена судова економічна експертиза. Згідно з висновком експерта № 107/25 від 09.12.2011 ним були дослідженні матеріали справи та додатково надані документи за 2006-2009рр., а саме: план рахунків, накази про облікову політику підприємства на 2006р.-2009р., помісячні оборотно-сальдові відомості за період 2006р. - 1 півріччя 2009р., поквартальний аналіз та відомості по рахунках 20, 22, 231, 235, 25, 26, 28, 80, 91 у розрізі кореспондуючих рахунків та субконто за період 2006р. - 1 півріччя 2009р., декларації з податку на прибуток за 2006-2009рр., уточнюючі розрахунки, розшифровки рядків до декларацій з податку на прибуток за період 2006р. - 1 півріччя 2009р., пояснення головного бухгалтера з питань додатків до розрахунків, розрахунки приросту балансової вартості за 1 півріччя 2009р. із додатком розрахунку матеріальної складової, відомості фактичної собівартості продукції за 2006рік, 2007рік, 2008рік, аналіз залишків готової продукції за рахунком 26 станом на 31.12.2007р., 31.12.2008р.

За результатами їх дослідження експерт дійшов висновку, що висновки Акту перевірки Артемівської обєднаної державної податкової інспекції № 763/23/31279561 від 16.04.2010р. про порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Форте Україна» п.п.4.1.5 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», внаслідок чого занижений податок на прибуток у сумі 289 454грн., що стало підставою для прийняття Артемівською ОДПІ податкових повідомлень-рішень від 29.04.2010р. № 0000242342/0, від 12.07.2010р. № 0000242342/1, від 15.09.2010р. № 0000242342/2, від 29.11.2010р. № 0000242342/3 підтверджуються документально частково.

А саме, підтверджується документально заниження податку на прибуток за 2009рік, в т.ч. за 2 квартал 2009року в сумі 155202 грн. Як зазначено у висновку експерта, розбіжності даних дослідження з даними Акту ДПІ до зменшення суми донарахованого податку на прибуток на суму 134 252грн. виникли внаслідок розбіжностей при розрахунку матеріальної складової балансової вартості запасів

З огляду на приписи ст.ст. 69, 70, 82 КАС України суд приймає вказаний висновок судово-економічної експертизи в якості доказ у даній адміністративній справі. Відповідачем не надано доказів, які б спростовували наведені у висновку експерта доводи.

На вимогу суду Артемівською ОДПІ розрахована сума фінансових санкцій відповідно до підтверджених висновків акту перевірки, яка становлять 62081грн.

Зважаючи на це, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог у частині скасування спірних податкових повідомлень рішень у сумі 187953 грн. з яких: за основним платежем 134252 грн. (289454 грн. -155202 грн.), за штрафними (фінансовими) санкціями 53701грн. (115782 грн. 62081 грн.)

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача щодо неможливості дослідження відомостей бухгалтерського обліку позивача за період, що був перевірений, через узгодженість акту від 19.05.2009р. №2006/23/31279561, у якому відображені результати такої перевірки.

За змістом ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» термін «узгодженість» застосовується щодо податкових зобовязань, а не відомостей, відображених у акті перевірки. Не оскарження змісту акту перевірки не робить наведені у ньому відомості такими, що не підлягають доведенню у адміністративному процесі. Дослідження усіх доказів у справі, у тому числі на користь доводів, які не заявляє позивач, відповідає встановленим ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства.

Що стосується посилань відповідача на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 14.07.2010 у справі про адміністративне правопорушення № 3-1335-2010, якою головного бухгалтера ТОВ «Форте Україна» визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 85грн., суд не приймає їх до уваги /т. 1 а.с. 103/.

За змістом вказаної постанови, підставою для притягнення вказаної особи до адміністративної відповідальності стало порушення правил ведення податкового обліку підприємства. Відповідно до ч. 4 ст. 72 КАС України, постанова суду у справі про адміністративний проступок, яка набрала законної сили, є обовязковою для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалено постанову, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

У даному випадку судом не розглядається питання щодо наслідків дій чи бездіяльності головного бухгалтера ТОВ «Форте Україна», а вирішується справа щодо законності та обґрунтованості рішень податкового органу про донарахування ТОВ «Форте Україна» податкових зобовязань.

Таким чином, з урахуванням наведених правових норм та наданих письмових документів, суд дійшов висновку про те, що висновки акту перевірки про порушення позивачем вимог Законів України «Про оподаткування прибутку підприємств» є частково безпідставними та такими, що спростовуються фактичними обставинами справи. У звязку з цим є необґрунтованим донарахування податковим органом ТОВ «Форте Україна» податкових зобовязань з податку на прибуток в частині визначення податкового зобовязання з податку на прибуток у сумі 187953 грн., з якої за основним платежем 134252грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 53701грн.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги частково.

На підставі ст. 94 КАС України, суд присуджує до стягнення з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору, що документально підтверджені, пропорційно до задоволених позовних вимог, тобто у розмірі 1,70 грн.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Форте Україна» до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 29.04.2010 року №0000242342/0, від 12.07.2010 року №0000242342/1, від 15.09.2010 року №0000242342/2, від 29.11.2010 року №0000242342/3 задовольнити частково.

Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції від 29.04.2010 року №0000242342/0, від 12.07.2010 року №0000242342/1, від 15.09.2010 року №0000242342/2, від 29.11.2010 року №0000242342/3 в частині визначення ТОВ «Форте Україна» суми податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 187953 грн., з яких: за основним платежем 134252грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 53 701грн.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Форте Україна» (код 31279561, адреса 84500, м. Артемівськ, вул.. П.Лумумби, 95) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 грн. 70 коп. (одна гривня сімдесят копійок).

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 26 грудня 2011 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 30 грудня 2011 року.

Суддя Бєломєстнов О. Ю.