Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/14816/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: о 14 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кочанової П.В.
при секретарі Карлюк М.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за період з 01.01.2011 по 30.06.2011 у розмірі 380068,32 грн., –
ВСТАНОВИВ:
Позивач - управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (далі по тексту - відповідач) про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за період з 01.01.2011 по 30.06.2011 у розмірі 380068,32 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV та п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, передбачено порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до якого відшкодуванню підлягають витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у розмірі 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених на пільгових умовах з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100 відсотків.
На виконання вищезазначених вимог Закону № 1058-IV, відповідачу з боку Управління, за період з 01.01.2011 по 30.06.2011, надіслані розрахунки для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 по працівникам Відокремленого підрозділу «ш/у Трудівське» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» у розмірі 380068,32 грн.
Проте, суми, що підлягають сплаті, на рахунок Управління не надійшли. На підставі викладеного, позивач просив суд, стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за період з 01.01.2011 по 30.06.2011 у розмірі 380068,32 грн. (а.с. 2-3 т.1).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, надавши аналогічні пояснення тим, що викладені в позовній заяві. Додатково пояснив, що згідно Наказу Міністерства палива та енергетики від 18.08.2004 року № 492 створено Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» відокремленим підрозділом якого є «Шахтоуправління «Трудівське», тому відповідач повинен відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Представник відповідача у судовому засіданні надав заперечення на адміністративний позов (а.с. 3-6 Т. 2), в обґрунтування яких зазначив, що в розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій по працівникам ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» включені особи - працівники шахти «Трудівська» ВП «Донецьквугілля», ДВАТ «Шахта Трудівська» ДП ДХК «Донвугілля» та ВП «Шахтоуправління» «Трудівське» ДП «Донецьквугілля». 18 серпня 2004 року, згідно з наказом Мінпаливенерго України № 492 ВП «Шахтоуправління» «Трудівське» ДП «Донецьквугілля» реорганізовано у ВП «Шахтоуправління «Трудівське» ДП Донецька вугільна енергетична компанія Міністерства палива та енергетики. Проте, ДП «ДВЕК» не може бути правонаступником вищезазначених підприємств, оскільки вони не вилучені з Єдиного державного реєстру. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
З системного аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що Територіальні органи Пенсійного фонду України в силу закону здійснюють функції з контролю за правильністю, повнотою нарахування і своєчасністю сплати страхувальниками внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а також стягнення заборгованості за страховими внесками, тому управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька звернулось до суду з позовом про стягнення з відповідача сум вказаної заборгованості.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Наказом Міністерства палива та енергетики від 18.08.2004 № 492 створено Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія».
Згідно п. 12 вищезазначеного Наказу припинено діяльність Державного підприємства «Донецьквугілля», до складу якого входив Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Трудівське», шляхом реорганізації: приєднання до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (а.с. 33-39 т.2).
02 вересня 2004 виконавчим комітетом Донецької міської ради зареєстровано юридичну особу - Державне підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 № 300816 (а.с. 21 Т.1).
24 січня 2005 до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України станом включено відомості про Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» (а.с. 22 Т.1).
Згідно довідки з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України станом на 06.12.2011 (а.с. 248-250-а т.1), «Шахтоуправління «Трудівське» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія».
Позивачем заявлені вимоги про стягнення з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з 01.01.2011 по 30.06.2011 року.
Матеріалами справи підтверджено, що станом на 01.01.2011 створено Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» до складу якого без права юридичної особи входить Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія».
Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 24.01.2005 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька (реєстраційний номер 05-21-01-1417), відповідно до п. 2.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі – Інструкція) є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Крім того, з копії листа Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Трудівське» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» від 31.03.2005 р. № Б-116 адресованого управлінню Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька, вбачається, що ВП «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» є правонаступником ВП «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецьвугілля» (а.с. 223 Т.2).
У Відокремленому підрозділі Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», працювали особи, зайняті повний робочий день на роботах, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до пункту «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ), та яким призначено пенсію на пільгових умовах за списком № 2 (а.с. 140-222, 230-239 Т.1, а.с. 62-132 Т.2).
Управлінням були скеровані на адресу відповідача розрахунки, складені за формою додатка 6, затвердженого пунктом 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-1 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663), (надалі - Інструкція N 21-1), яка є нормативно-правовим актом в розумінні статті 117 Конституції України (а.с. 43-120 Т.1).
Факт направлення, отримання та неоскарження розрахунків сторонами не заперечується.
Склад витрат та факт їх понесення Управлінням підтверджується матеріалами справи, а саме: підписаним сторонами без заперечень та скріпленого печатками акту звірки від 13.07.2011 (а.с. 12 Т.1), відомостями облікової картки (а.с. 9-12 Т.1), а також доказами призначення і виплати пенсій певним особам.
Пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (надалі Закон № 1058-IV) (в редакції, чинній у період, за який стягуються позивачем витрати на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам відповідача) встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють, зокрема, на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Коло осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, визначено статтею 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення». Зокрема, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно абзацу 4 п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об’єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до абз. 3 п. 1 ст 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставки збору в розмірі 100 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Відповідно до п. 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Таким чином, позивач правомірно звернувся до суду з даним адміністративним позовом до відповідача - ДП «Донецька вугільна енергетична компанія».
Доводів та доказів щодо відшкодування відповідачем фактичних витрат понесених Управлінням на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.01.2011 по 30.06.2011 у розмірі 380068,32 грн. суду не наведено та не надано.
Також суд вважає за необхідне зауважити, що недійсність розрахунків, направлених відповідачу щодо відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2, стосовно осіб, включених в них та визначених відповідачу сум не встановлена, тому ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» зобов'язано сплатити визначену в розрахунках суму.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року у розмірі 380068,32 грн.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача проти позову з посиланням на ст. 104 ЦК України, ст. 59 ГК України та ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» з тих підстав, що він не є правонаступником шахти «Трудівська» ВП «Донецьквугілля», ДВАТ «Шахта Трудівська» ДП ДХК «Донвугілля», оскільки вони не вилучені з Єдиного державному реєстру, з огляду на наступне.
Так, ч. 1 ст. 104 ЦК вказує, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Згідно ч.1 ст. 59 ГК України, припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.
Статтею 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003, № 755-IV передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Тобто, з аналізу вказаних норм законодавства вбачається, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи до її правонаступника переходять всі права та обов`язки, якими була наділена юридична особа до моменту її припинення.
Проте, як встановлено судом, Управлінням понесені фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій саме по працівникам Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» за період з 01.01.2011 по 30.06.2011. ВП «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 24.01.2005 року включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України без права юридичної особи (а.с. 22), головним підприємством якого є відповідач - ДП «Донецька вугільна енергетична компанія».
Таким чином, доводи відповідача в цій частині є безпідставними та такими, що не заслуговують уваги суду.
Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів за приписами п.15 ст.106 Закону № 1058-IV не застосовується.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 94, 112, 113, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року у розмірі 380068,32 грн. – задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Трудівське» (ЄДРПОУ 33161769) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року у сумі 380068 (триста вісімдесят тисяч шістдесят вісім) гривень 32 копійки на користь управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька (р/р 256053012006 у відділенні ОПЕРО ДОУ Ощадбанку України, МФО 335106, код ЄДРПОУ 21956056).
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України проголошено її вступну та резолютивну частини 26 грудня 2011 року в присутності представників позивача і відповідача.
Повний текст постанови виготовлено 27 грудня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Кочанова П.В.