Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/20719/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді <Довідник >
при секретаріБеспалько Г.Г.
за участю представника позивачаМокра Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Марїнського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до товариства з обмеженою відповідальністю «Марїнський райсількомунгосп» про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 1177,14 грн. та пені у розмірі 601,25 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Марїнський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Марїнський райсількомунгосп» про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 1177,14 грн. та пені у розмірі 601,25 грн.
Марїнським міським центром зайнятості робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» було проведено перевірку відповідача, під час якої було встановлено, що відповідач має недоїмку зі сплати страхових внесків у розмірі 1177,14 грн., що підтверджується актом перевірки № 50 від 17.06.2011.
За несвоєчасну сплату внесків, відповідно до вимог ст. 38 Закону, на суму недоїмки відповідачу була нарахована пеня у розмірі 738,25 грн. У добровільному порядку відповідачем заборгованість сплачена не була. Просив суд стягнути суму заборгованості з відповідача у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно до розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010, № 2464-VI, суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Згідно до п. 9.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 1 січня 2011 року. Відповідно до ст. 8. Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 2 березня 2000 року № 1533-III (у редакції, що діяла на момент виникнення спірної заборгованості) (надалі Закон) фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом. Діяльність Фонду регулюється Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Законом України "Про зайнятість населення", цим Законом та статутом Фонду, який затверджується правлінням Фонду.
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону на Фонд покладений обовязок:
- забезпечувати збір страхових внесків;
- виплачувати забезпечення та надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом;
- вживати заходів до раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду;
- контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю;
- щорічно складати звіт про результати своєї діяльності та подавати його Кабінету Міністрів України;
- інформувати застрахованих осіб про результати своєї роботи через засоби масової інформації.
Як встановлено у судовому засіданні, Марїнський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є юридичною особою та згідно із Положенням про Марїнський міський центр зайнятості, позивач виконує функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відповідно до Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”. Центр зайнятості підпорядковується Донецькому обласному центру зайнятості та забезпечує реалізацію державної політики зайнятості населення, працевлаштування, професійну орієнтацію, підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації, соціальну підтримку тимчасово не працюючих громадян на території міста, а також забезпечує виконання рішень Правління Фонду.
Згідно з п. п. 9.11 п. 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 № 339, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 р. за № 30/5221 (надалі Інструкція), позивач має право звернення до суду з позовом про стягнення суми недоїмки зі страхових внесків.
Так, відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Марїнський райсількомунгосп» є юридичною особою (ЄДРПОУ 01354929); відповідно до п. 2.1 Інструкції є платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Згідно з актом № 50 від 17.06.2011 про результати проведення планової перевірки відповідача з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, за період з 01.02.2008 по 31.12.2010, за товариством враховується недоїмка зі сплати страхових внесків у розмірі 1177,14 грн., на яку нарахована пеня у розмірі 738,14 грн. (а.с. 5-8).
Відповідачем 22.07.2011 та 12.08.2011 року була частково сплачена пеня у розмірі 137 грн., загальна сума заборгованості недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття складає 1177,14 грн. та пеня у розмірі 601,25 грн.
Спірна заборгованість зі сплати страхових внесків виникла у період з 01.02.2008 по 31.12.2010 року
Так, ст. 38 Закону передбачено, що роботодавець несе відповідальність за:
роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду.
За порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду накладається штраф у розмірі наданої Фондом суми, використаної з порушенням.
Своєчасно не сплачені фінансові санкції стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення", не застосовується.
Право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені Фонду мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники робочих органів виконавчої дирекції Фонду - центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських та районних у містах центрів зайнятості та їх заступники.
Зазначена сума заборгованості відповідачем у добровільному порядку сплачена не була.
Крім того, згідно з п. п. 9.7 п. 9 Інструкції, не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За даних обставин, відповідачем не було надано суду жодних доказів, які б спростовували доводи позивача, у звязку з чим з відповідача підлягає стягненню недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 1177,14 грн. та пені у розмірі 601,25 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Марїнського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до товариства з обмеженою відповідальністю «Марїнський райсількомунгосп» про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 1177,14 грн. та пені у розмірі 601,25 грн., - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Марїнський райсількомунгосп» (ЄДРПОУ 01354929) на користь Марїнського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (р/р 37177301900293, МФО 834016, код платежу 50040500, символ 01, отримувач - Марїнський міський центр зайнятості) недоїмку зі сплати страхових внесків у розмірі 1177 (одна тисяча сто сімдесят сім) грн. 14 коп.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Марїнський райсількомунгосп» (ЄДРПОУ 01354929) на користь Марїнського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (р/р 37177301900293, МФО 834016, код платежу 50040500, символ 01, отримувач - Марїнський міський центр зайнятості) недоїмку зі сплати страхових внесків у розмірі 601 (шістсот одна) грн. 25 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 19 грудня 2011 року.
Повний текст постанови складений 23 грудня 2011 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лазарєв В.В.