Постанова № 20554303, 20.12.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2011
Номер справи
2а/0570/22329/2011
Номер документу
20554303
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/22329/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кочанової П.В.

при секретаріДікусяк Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Курахівський механічний завод» про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 510, 00 грн., -

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 за дов. № б/н від 24.05.2011р.

від відповідача: не зявився

ВСТАНОВИВ:

Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства «Курахівський механічний завод» про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 510, 00 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що при перевірці Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було встановлено, що відповідачем порушені вимоги ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 гл. 7 Розд. V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006 року № 1591, а саме відповідачем не була розміщена у загальнодоступній базі даних Комісії регулярна річна інформація емітента за 2010р. в установлені законодавством строки. Так, позивач відмічає, що опублікування регулярної річної інформації емітента в офіційному друкованому виданні здійснюється не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. На підставі п. 8, п. 14 ст. 8, ст.ст. 9, 11, 12 Закону № 448, 5 Р. ІІ, п.п. 1, 4 Р. VII, Р. ХVІІІ «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» позивачем було прийнято постанови № 371-ДО, № 372-ДО, № 373-ДО про накладення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за порушення ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок». Позивач просив стягнути з відповідача фінансові санкції у розмірі 510,00 грн., оскільки відповідачем у встановлений 15 денний строк вони не сплачені.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2011 р. позивача, Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, звільнено від сплати судового збору.

У судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги, надала суду пояснення аналогічні обґрунтуванню позовних вимог. Просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не зявився; про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями про отримання судових повісток. Причини неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надав. Заяву про визнання позовних вимог або заперечення проти них суду не надав.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.

Представник позивача не заперечувала проти проведення судового засідання по справі за відсутності представника відповідача.

За таких обставин, враховуючи те, що представник позивача не заперечувала проти проведення судового засідання по справі за відсутності представника відповідача, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до преамбули Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» цей Закон визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

У відповідності до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Статтею 6 цього Закону встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Таким чином, позивач - Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, є субєктом владних повноважень та здійснює у даних правовідносинах повноваження, надані йому Законом.

Відповідач Відкрите акціонерне товариство «Курахівський механічний завод», є юридичною особою (код ЄДРПОУ 00109274).

Відповідно до актів позивача від 30 серпня 2011 року №№ 371-ДО, 372-ДО, 373-ДО про правопорушення на ринку цінних паперів, встановлено, що Відкритим акціонерним товариством «Курахівський механічний завод» не було надано до Комісії регулярну річну інформацію емітента за 2010 р. в порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006 року № 1591, згідно яких подання до Комісії річної інформації здійснюється не пізніше 1 червня року, наступного за звітним. Відповідач для підписання акту 30 серпня 2011 року до Комісії не зявився.

Пунктом 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно з абз. 1 п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Емітент цінних паперів (далі - емітент) - держава в особі уповноваженого органу, юридична особа і у випадках, передбачених законодавством, фізична особа відповідно до ст. 2 Закону України “Про цінні папери і фондову біржу”.

Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, яке затверджено рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2007р. № 97/13364 (далі Положення) регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Комісії.

Вимоги щодо розкриття регулярної річної інформації емітентами встановлені в розділі V Положення. Главою 1 якого встановлено, що емітенти цінних паперів зобовязанні розкривати регулярну річну інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу.

Відповідно до п.1 гл.7 розділу 5 «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.

Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:

ьрозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

ьопублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

ьподання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Відповідно до п. 6 гл. 7 розд. V Положення до складу річної інформації, що подається до Комісії, додається(ються) копія(ї) протоколу(олів) загальних зборів емітента, що проводились у звітному році.

Копія протоколу повинна бути прошнурована, пронумерована та скріплена відбитком печатки емітента та підписом керівника емітента. На зворотному боці останньої сторінки копії протоколу робиться такий напис: “Прошнуровано, пронумеровано та скріплено відбитком печатки емітента та підписом керівника емітента (кількість) сторінок”.

У разі, якщо загальні збори емітента не проводились або не відбулись, до річної інформації має бути додана довідка, складена у довільній формі з поясненням причин. Довідка засвідчується підписом керівника емітента та відбитком печатки емітента.

Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.

Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлені порушення, допущені відповідачем, у зв`язку з чим було прийнято постанови від 13.09.2011 р.:

- № 371-ДО про накладення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: відповідачем не надано до Комісії регулярну річну інформацію емітента за 2010 рік, якою до відповідача застосовано фінансову санкцію у розмірі 170,00 грн.;

- № 372-ДО про накладення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: відповідачем не опубліковано у офіційному друкованому виданні регулярну річну інформацію емітента за 2010 рік, якою до відповідача застосовано фінансову санкцію у розмірі 170,00 грн.;

- № 373-ДО про накладення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме відповідачем не розміщено в загальнодоступній базі даних Комісії регулярну річну інформацію емітента за 2010 рік, якою до відповідача застосовано фінансову санкцію у розмірі 170,00 грн.

Вищенаведені постанови відповідають вимогам Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 11.12.2007 року за № 2272, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 року за № 120/14811.

Частиною 2 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ч. 3 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).

У відповідності до розд. XVIII вищевказаних Правил штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови.

Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету.

Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії).

У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Як встановлено у судовому засіданні, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не оскаржувалась та ним у встановлений законом строк не було сплачено суму фінансової санкції.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Оскільки відповідачем сума санкції у добровільному порядку та у встановлений строк не сплачена, позивач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, звернувся до адміністративного суду з позовною заявою про стягнення такої суми.

Враховуючи приведені норми законодавства України та обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Курахівський механічний завод» про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 510, 00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Курахівський механічний завод» (ЄДРПОУ 00109274; адреса: 85612, Донецька область, Марїнський район, м. Курахове, вул. Маяковського, 1) в дохід Державного бюджету України (відділення Державного казначейства в м. Донецьку на р/р 31110106700004, код за ЄДРПОУ 34686537, банк Управління Державного казначейства у Донецькій області, МФО банку 834016, код бюджетної класифікації 21081100, код виду платежу 101) фінансові санкції у розмірі 510 (пятсот десять) грн. 00 коп.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 20 грудня 2011 року.

Повний текст постанови складений 26 грудня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Кочанова П.В.