Постанова № 20553118, 02.12.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2011
Номер справи
2а/0570/12670/2011
Номер документу
20553118
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/12670/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 20 хв

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Маслоід О.С.

при секретаріВишневської О.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства проектно-конструкторського та

технологічного інституту «Газоапарат» (м. Донецьк)

до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецьк

про визнання протиправним та скасування рішення,-

за участю

представників сторін: від позивача Єрмак В.О.

від відповідача не з`явився

Публічне акціонерне товариство проектно-конструкторського та технологічного інституту «Газоапарат» (надалі позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецьк (надалі відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення № 330 від 16.05.2011 року на суму 31137,71 грн., зобовязання Відділ державної виконавчої служби Київського районного управління юстиції у м. Донецьку зняти арешт зі всього майна та зняти заборону на відчуження будь-якого майна, зупинення виконавчого провадження ВП № 27493012.

Заявою про зменшення позовних вимог позивач зменшив позовні вимоги та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення № 330 від 16.05.2011 року на суму 31137,71 грн.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним. Рішення винесено згідно ст.. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка з 01.01.2011 року втратила чинність.

Відповідач проти позову заперечує та посилається на наступне. Страхувальники зобовязані своєчасно сплачувати страхові внески, що не було здійснено позивачем. Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. Відповідач також посилається на п. 7 Прикінцевих положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску загальнообовязкове державне соціальне страхування».

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач є юридичною особою (код ЄДРПОУ 00153407), знаходиться на обліку відповідача як платник страхових внесків № 05-17-01-0021.

Відповідач є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон), Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001.

16.05.2011 року відповідачем прийнято рішення № 330 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені на несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за період 20.03.2009 року до 03.03.2011 року на загальну суму 31143,71 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин, (надалі Закон) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно до ст. 14, 15, 17 Закону страхувальник є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та несе обовязки з нарахування, обчислення і сплати страхових внесків в установлені строки та в повному обсязі.

Відповідно до ст. 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. В разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Ч. 2 ст. 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно ч. 8 ст. 106 Закону на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п.2 ч. 9 ст. 106 Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції - штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

З наведеного вбачається, що позивач повинен здійснювати своєчасну оплату страхових внесків.

Згідно ч. 13 ст. 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачем несвоєчасно були сплачені страхові внески за період з березня 2009 року по грудень 2010 року. У судовому засіданні позивач не заперечував проти цього факту.

Відповідачем суду також було пояснено, що при винесені спірного рішення він керувався вимогами п. 7 р. VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що відповідач не мав права на винесення спірного рішення згідно ст.. 106 Закону, оскільки з 01.01.2011 року ця норма втратила чинність, з огляду на наступне.

Згідно п. 7 р. VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

З наведеного вбачається, що суми нарахованих внесків, строк сплати яких не настав на 01.01.2011 року та не сплачені на 01.01.2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 01.01.2011 року. Стягнення заборгованості із сплати зазначених страхових внесків та відповідних штрафних санкцій здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій та на період до повного стягнення заборгованості із сплати зазначених страхових внесків та відповідних штрафних санкцій зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, сплата та стягнення нарахованих страхових внесків, строк сплати яких не настав на 01.01.2011 року, тобто внесків за грудень 2010 року, а також внесків, які не сплачені на 01.01.2011 року, здійснюється у порядку, що діяв до 01.01.2011 року, тобто згідно до Закону, у редакції, яка діяла до 01.01.2011 року, тобто на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Крім цього, до моменту їх повного стягнення зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Як вже зазначалося, спірне рішення прийнято відповідачем за несвоєчасну та неповну сплату позивачем страхових внесків за лютий 2009 року по грудень 2010 року, відповідно сплата та стягнення вказаних внесків здійснюється відповідно до редакції Закону, яка діяла на момент виникнення заборгованості, тобто станом на березень 2009 року. При цьому, відповідач при здійснені контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків та застосування фінансових санкцій, має повноваження, якими він був наділений Законом у редакції, яка діяла до 01.01.2011 року.

Крім цього, згідно загальних засад права, дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

В регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультра активна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).

Виходячи з наведеного, у даному випадку законодавцем була застосована ультра активна форма.

До того ж, як вже зазначалося, заборгованість позивача виникла у березні 2009 року і з цього часу, згідно п.2 ч. 9 ст. 106 Закону, якою передбачено лише нарахування санкцій, почалося нарахування йому фінансових санкцій, які відображалися у картці особового рахунку позивача.

Таким чином, нарахування фінансових санкцій було здійснено відповідно до норми Закону, яка діяла у період нарахування цих санкцій, а саме до 01.01.2011 року.

Спірне рішення, прийняття якого передбачено ч. 13 ст. 106 Закону, прийняте відповідачем після 01.01.2011 року у відповідності до цієї норми, оскільки її дія після 01.01.2011 року не втрачена.

Згідно ч. 14 ст. 106 Закону, яка діє до теперішнього часу, рішення про нарахування пені або накладення штрафу є виконавчим документом.

У відповідності до вимог Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. N 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663після нарахування фінансових санкцій складається рішення відповідної форми, а розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Відповідно до вимог ст.. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на зазначене, відповідачем правомірно було винесено спірне рішення, відповідно позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. N 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663ст.ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства проектно-конструкторського та технологічного інституту «Газоапарат» до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецьк про визнання протиправним та скасування рішення № 330 від 16.05.2011 року на суму 31137,71 грн. відмовити.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Маслоід О.С.