Рішення № 20519717, 03.01.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
03.01.2012
Номер справи
33/5005/13247/2011
Номер документу
20519717
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20.12.11р.Справа № 33/5005/13247/2011 За позовом Державної екологічної інспекції в Дніпропетровської області, м. Дніпропетровськ

до Приватного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ", м. Дніпродзержинськ

про стягнення 64 471 грн. 37 коп.

Суддя Рудовська І.А.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1. - довіреність № 91 від 01.02.2011р.

ОСОБА_2. - довіреність № 116 від 20.11.2011р.

Від відповідача: ОСОБА_3., довіреність № 6/016-юр від 23.03.2011 року,

ОСОБА_4. - довіреність № 77/016-юр від 23.08.2011р.

ОСОБА_5. довіреність № 88-1/016-юр від 14.12.2011р.

СУТЬ СПОРУ:

Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області звернулася із позовом до Приватного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ", в якому просить господарський суд стягнути з Відповідача на користь держави 64 471, 37 грн. збитків заподіяних внаслідок перевищення нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами. Обґрунтовуючи позовні вимоги, Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області посилається на факт порушення Відповідачем вимог водного законодавства.

Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву зазначив, що згідно розрахунку збитків , спеціалістами державної екологічної інспекції були відібрані проби стічних вод у випусках : "3-й промзливовий", "4-й промзливовий", Точка № 1", та "Новий", але на показники якості та склад стічних вод в перелічених випусках значний вплив також чинить виробнича діяльність інших підприємств, результати лабораторних аналізів проб, які відбиралися в цих випусках, не можуть свідчити про те, що забруднення поверхневих вод р. Дніпро було вчинено лише відповідачем , вважає неправомірними перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем, що були проведені позивачем, не визнає результати цих перевірок.

Також представником відповідача було заявлено клопотання про залучення 3-ї особи ДП "Екоантилід". З огляду на відсутність передбачених ч. 1 ст. 27 ГПК України, обставин, які зумовлюють необхідність залучення третьої особи, клопотання судом відхилено.

В судовому засіданні 20.12.11р. оголошено вступну та резолютивну частину судового рішення згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача , дослідивши надані докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області на підставі наказів № 51-П від 18.01.10р., № 115-П від 22.02.10р. № 578-П від 09.08.11р., № 821-П від 15.10.2010 р., направлень №4-294-9-3 від 18.01.10р., №4-980-9-3 від 22.02.10р., №4-4671-9-3 від 09.08.10р. , № 4-6164-9-3 від 15.10.2010 р. було проведено перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Приватного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ".

Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області під час проведення даних перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства приватного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" , а саме контролю дотримання нормативів гранично допустимих скидів було виявлено, що підприємством в період з 11.02.10р. по 27.10.11р. здійснювало скиди забруднюючих речовин у складі зворотних вод підприємства з перевищенням встановлених нормативів гранично- допустимих скидів. Даний факт підтверджується складеними під час проведення перевірок держінспекторами актами відбору проб вод № 2, 6, 36 53 (а.с. 8, 14, 21, 42) та протоколами вимірювань показників складу та властивостей проб вод № 2 від 15.02.10р., № 6 від 15.03.10р. , №36 від 25.08.10р. та № 53 від 01.11.2010 р. (а.с. 9-10, 15-17, 22-23, 44-44).

Окрім того, слід зазначити, що 12.11.2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області Пясковською Т.В. складено протокол про адміністративне правопорушення № 1939 про те, що Сухаленцев О.Ф. , який працює на посаді начальника дільниці хімводочистки цеху синтезу аміаку № 1-Б ВАТ "ДніпроАзот" здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 59 КУпАП, тим, що о 10 год. 30 хв. 10 листопада 2010 р. , а саме під час перевірки повної планової перевірки встановлено перевищення нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами, крім цього на території цеху синтезу аміаку № 1-Б (корп. 568) встановлено забруднення водозбірної поверхні конденсатом пари. В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що з місця правопорушення відібрані проби: акт відбору проби вод № 53 від 27.10.2010р.

Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 02.12.2010р. № 1939, винесеної державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області Рясковською Т.В. , за результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 12.11.2010р. № 1939 Сухаленцева О.Ф. визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 59 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, який зазначена особа сплатила.

Розрахунок розміру збитків , заподіяних державі внаслідок забруднення поверхневих вод р. Дніпро зворотними водами ВАТ "ДніпроАЗОТ" виконано відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.09р. та становить 64 471, 37 грн. за період з 11.02.2010 р. по 27.10.2010 р.

Відповідно до Методики факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водній об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки суб'єктів господарювання та розрахунковим методом (п. 2.2.); при визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами використовуються результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань, або розрахункові методи (п. 2.3.); з моменту встановлення факту скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів (п. 2.4.).

Статтею 153 Господарського кодексу України встановлений обовязок субєктів господарювання при здійсненні господарської діяльності здійснювати заходи щодо своєчасного запобігання псуванню, забрудненню, засміченню та виснаженню природних ресурсів.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до п.п. 3-7 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища; утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої; здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Відповідно до ст. 70 Водного кодексу України, скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони: можуть бути використані у системах оборотного, повторного і послідовного водопостачання; містять цінні відходи, що можуть бути вилучені; містять промислову сировину, реагенти, напівпродукти та кінцеві продукти підприємств у кількості, що перевищує встановлені нормативи технологічних відходів; містять речовини, щодо яких не встановлено гранично допустимі концентрації; перевищують гранично допустимі скиди токсичних речовин та містять збудників інфекційних захворювань; за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи; призводять до підвищення температури води водного об'єкта більш ніж на 3 градуси за Цельсієм порівняно з її природною температурою в літній період; є кубовими залишками, шламами, що утворюються в результаті їх очищення і знезараження.

Частиною 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ч.1. ст 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

На час розгляду справи доказів відшкодування державі завданої шкоди та у заявленій до стягнення сумі відповідачем не надано, відсутність вини у спричиненні шкоди не доведена, доводи позивача, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, не спростовано.

Судові витрати у справі покладаються на Відповідача згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. 4, 29, 32-36, 43-46, 49, 78, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 44, 70, 111 Водного кодексу України, 5, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" (51909, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Горобця, код ЄДРПОУ 05761620) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області (49010, м. Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, буд. 69; код ЄДРПОУ 34984968 - одержувач банк ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 23928791, КБКД 24062100, р/р 33118331700002) 64 471 грн. 37 коп. збитки, про що видати наказ.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" (51909, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Горобця, код ЄДРПОУ 05761620) в доход Державного бюджету України в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; рахунок № 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) суму 644грн. 71 коп. - державного мита, про що видати наказ.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" (51909, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Горобця, код ЄДРПОУ 05761620) в доход Державного бюджету в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7;рахунок № 31217264700005 у Відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області; МФО 805012, код ЄДРПОУ 24246786, призначення платежу КБКД 22050003 оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах) 236 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

СуддяІ.А. Рудовська Повне рішення складено 28.12.11р.