Справа № 2-а-863/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.12.2011
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Рудик Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з лютого 2011 року, посилаючись на те, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, захворювання якого пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тому має право на отримання пенсії згідно ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю.
Відповідач нараховує та виплачує йому пенсію з порушенням діючого законодавства в значно менших розмірах.
Просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області щодо невиплати та ненарахування йому пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, неправомірними та зобов’язати провести перерахунок його пенсії відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з пенсії в розмірі вісім мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком з лютого 2011 року.
Ухвалою Гощанського районного суду від 25 листопада 2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з 01 лютого 2011 року по 17 травня 2011 року залишено без розгляду.
Відповідач в поданих суду письмових запереченнях проти позову позов не визнав і вказав, що діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актам, а тому просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши надані суду позовну заяву, заперечення проти позову, письмові докази, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як видно з матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до постраждалих другої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком.
Як передбачено ст.53 цього ж Закону, виплата додаткової пенсії, здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягає ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», на яку посилається відповідач у своїх письмових запереченнях проти позову і на підставі якої була нарахована пенсія позивачеві, виходячи з розміру 19 грн. 91 коп., оскільки остання істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно із ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму. Тому в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитися виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідач нараховує і виплачує пенсію позивачеві з порушеннями вимог чинного законодавства, що стосується захисту прав позивача, як особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Що стосується посилань відповідача у своїх запереченнях на позов на Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 14 червня 2011 року, який набрав чинності 19 червня 2011 року і яким встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, то суд враховує, що на виконання вимог п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» було прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 745 від 06 липня 2011 року, яка діє з 23 липня 2011 року.
З моменту набрання чинності Законом України від 14 червня 2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» до моменту набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 06 липня 2011 року дія положень ст. ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не зупинялася.
Таким чином, позов підлягає до задоволення за період з 18 травня 2011 року по 22 липня 2011 року включно.
Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 159, 162, 163, 183-2. КАС України, в силу ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області щодо невиплати та ненарахування ОСОБА_1 пенсії та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області (35400, вул. Незалежності, 35 смт. Гоща Рівненської області код ЗКПО 22553001) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком з 18 травня 2011 року по 22 липня 2011 року включно з врахуванням вже проведених виплат.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанову допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Гощанський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.