ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.12.2011 року Справа № 14/5005/10821/2011
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Євстигнеєва О.С.- доповідача,
суддів: Лотоцької Л.О., Бахмат Р.М.
при секретарі: Соловйовій О.І.
за участю представників, які були присутні у судовому засіданні 27.12.2011 року:
прокурора: Овчар Т.В. посвідчення №223 від 17.10.2008р.;
позивача: ОСОБА_1 предс., дов. №7/26-630 від 11.11.2010р.;
відповідача: ОСОБА_2 предс., дов. №8985 від 23.12.2011р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокурора Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 12.11.2011р. у справі №14/5005/10821/2011
за позовом: прокурора Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) в інтересах держави в особі Криворізької міської ради (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області)
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області)
про: стягнення заборгованості з орендної плати за договором оренди земельних ділянок у сумі 47549,36 грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 02 листопада 2011 року (підписано 07.11.2011р.) по справі №14/5005/10821/2011 (суддя Панна С.П.) відмовлено в позові прокурора Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) в інтересах держави в особі Криворізької міської ради (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) про стягнення заборгованості з орендної плати за договором оренди земельних ділянок у сумі 47549,36 грн.
Прокурор Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області), не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 22.11.2011 року по справі №14/5005/10821/2011 і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована тим, що господарським судом були порушені норми матеріального і процесуального права. Так орендна плата в договорі встановлена в трикратному розмірі земельного податку на підставі витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Отже, оскільки орендна плата встановлена не у фіксованому вигляді, то ціна договору не змінилася, що також підтверджується і п.12 договору. Прокурор вважає, що у даному випадку немає підстав для внесення змін до договору. Крім того, прокурор зазначає, що рішення міської ради №3884 від 14.05.2010 року було опубліковане на офіційному сайті Криворізької міської ради та в офіційному виданні газеті „Червоний гірник” №86 від 08.06.2010 року. Податковим кодексом України подання довідки про затвердження нової грошової оцінки землі покладено на відповідача.
Позивач Криворізька міська рада (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) відзив на апеляційну скаргу прокурора не надала, представник міської ради у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги і вважає, що судове рішення суперечить нормам матеріального права та підлягає скасуванню.
Відповідач фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) у запереченнях на апеляційну скаргу зазначив, що відповідно до п.6.6 договорів річна орендна плата вноситься у трикратному розмірі земельного податку на підставі довідки із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаної Криворізькім міським управлінням земельних ресурсів. Отже, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка визначена у витязі, складеного на момент укладення договору оренди землі, є базою для обчислення річної орендної плати за землю. Відповідач зазначає, що зміна умов договору провадиться виключно за взаємною згодою сторін або в судовому порядку, як це і встановлено ст..30 Закону України „Про оренду землі”. Зміни до умови договорів оренди в частині розміру орендної плати у двосторонньому порядку або в судовому порядку не вносились, тому правові підстави для стягнення заборгованості з орендної плати за землю відсутні. Визначений в пунктах 12 договорів оренди землі перегляд розмірів орендної плати без внесення змін до договорів оренди землі, на думку скаржника, не може бути взятий до уваги, оскільки зміст вказаних умов договорів суперечить імперативним приписам ст.30 Закону України „Про оренду землі”. Скаржник також зазначає, що розмір орендної плати за землю має встановлюватися на підставі документів, форма яких встановлюється законом, а саме: на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а вимоги прокурора ґрунтуються на довідках про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, тобто на документах, які не можуть бути застосовані до вказаних правовідносин.
У судовому засіданні була оголошена перерва до 10.10 29 грудня 2011 року.
Вислухавши учасників процесу, переглянувши матеріали справи, Дніпропетровський апеляційний господарський суд встановив, що на підставі рішення міської ради від 26.12.2007р. №2208 між Криворізькою міською радою (орендодавець) і субєктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_3 (орендар) 18.03.2008р. були укладені договори оренди земельних ділянок. Відповідно до пунктів 1, 2, 3 договорів орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для розміщення тренажерної зали з допоміжними приміщеннями кафе та гаража і для розміщення вбудованого приміщення стоматологічної клініки, які знаходяться за відповідно за адресами: АДРЕСА_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 і АДРЕСА_2. В оренду передаються земельні ділянки загальними площами відповідно 0,297 га (кадастровий номер 1211000000:08:360:0002) і 0,0365 га (кадастровий номер 1211000000:08:354:0004).
За п. 5 договори укладені на пять років. Державна реєстрація цих договорів відбулася 14.04.2008р. за №№ 040810800264 і 040810800267.
Сторонами в п. 6 договорів визначено, що річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі незалежно від діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів. Сторони дійшли згоди, що розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до договорів у разі, зокрема і зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, здійснення індексації грошової оцінки земель, зміни цін, тарифів. (п. 12 договору).
За пунктом 10 договору розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у звязку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. Орендар самостійно зобовязується щорічно відповідно до інформації Держкомзему про коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію грошової оцінки земельної ділянки. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до договорів.
Правове регулювання питань, пов'язаних з проведенням грошової оцінки земель, земельних ділянок та землеоціночною діяльністю, визначено Законом України «Про оцінку земель»від 11.12.2003 р. № 1378-IV (зі змінами та доповненнями). Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель»нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Статтею 23 цього закону встановлено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Рішенням Криворізької міської ради від 14.05.2010р. №3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу»затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рога, згідно з якою базова вартість одного кв.м земель міста становить 240,05 грн./кв.м, а зональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від ступеню містобудівної цінності території (економіко-планувальної зони) від 0,25 до 4,01. Базова вартість одного кв.м земель міста з 1 червня 2010 року складає 150 грн./кв.м. (п.п.1, 2). Відповідно до п.п. 3.3, 5 рішення на управління земельних ресурсів виконкому міської ради покладено обовязок забезпечити застосування нової грошової оцінки земель міста при укладанні договорів оренди земельних ділянок та перегляді річної орендної плати за землю в діючих договорах. Визначено вважати таким, що втратило чинність, рішення міської ради від 22.12.2004 №2494 «Про затвердження та застосування грошової оцінки земель міста Кривого Рогу».
Статтею 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Пунктами 34 та 35 статті 26 Закону України від 21.05.97 N 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції від 11.02.2010р. зі змінами та доповненнями ) передбачено, що до виключної компетенції сільських, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, а також затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області на підставі вищезазначеного рішення міської ради підготовлені довідки про нормативну грошову оцінку земельних ділянок. Відповідно до довідок від 21.06.2011 року №№ 2254/49/2 і 2254/50/2 нормативна грошова оцінка земельної ділянки по АДРЕСА_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 складає 1325689,20 грн. (а.с. 24), а нормативна грошова оцінка земельної ділянки по АДРЕСА_2 (прибудинкової території не житлового будинку з вбудованими обєктами комерційного призначення) складає 2241373,75 грн..
Сума орендної плати, яку повинен сплачувати відповідач, виходячи із рішення ради №3884, яке набуло чинності, не скасоване і недійсним у встановленому порядку не визнавалося та опубліковане у засобах масової інформації, а також довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок складає з червня 2010 року 5103 грн. Відповідач сплачував орендну плату, виходячи із попередньої вартості земельних ділянок, внаслідок чого виникла заборгованість з орендної плати у зазначеному прокурором розмірі.
На день розгляду справи апеляційним господарським судом заборгованість з орендної плати відповідачем сплачена не була.
Відповідно до п. 8 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" (в редакції, чинній на момент винесення судового рішення у справі) плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належать до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно з п. 3 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції покладено, зокрема, функцію щодо контролю своєчасності подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірки достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Відповідно до п.3.4.8. Рекомендацій президії ВГСУ від 02.02.10 № 04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства" доводи про наявність заборгованості по орендній платі мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості по орендній платі .
З поданого розрахунку різниці плати за землю між задекларованою ФОП ОСОБА_3 та сумою, що підлягає сплаті по нормативній грошовій оцінці землі згідно з рішенням Криворізької міської ради №3884 від 14.05.2010 року, складеним головним державним податковим ревізором-інспектором відділу адміністрування майнових податків управління оподаткування фізичних осіб Гончарук О.Р. за період з червня 2010 року по травень 2010 року різниця між фактично сплаченими сумами орендної плати за землю та сумами орендної плати за землю відповідно рішення міської ради від 14.05.2010р. №3884 склала 47549,36 грн.
Статтею. 21 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю").
Згідно п. «в»ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату. Зазначене підтверджується також і ст. 762 ЦК України, за якою орендар зобов'язаний вносити оренду плату своєчасно і в повному обсязі, строки внесення орендної плати визначаються у договорі. Відповідно до ст. 24 Закону України «Про оренду землі»орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Субєкти господарювання повинні виконувати господарські зобовязання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (п.1 ст. 193 Господарського кодексу України). В силу ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно приписів ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 2 Закону, використання землі в Україні є платним, які також кореспондуються з положеннями ст. 24 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України та п. 7 ст. 193 ГК України). Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст. 530 ЦК України).
Цивільне законодавство базується на принципі обов'язкового виконання сторонами зобов'язань за договором. За загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
При укладенні договору оренди сторони передбачали наявність підстав для зміни орендної плати. При цьому, оскільки орендна плата визначена у трикратному розмірі земельного податку, тому зміна нормативної грошової оцінки землі як і ставок земельного податку є підставами для зміни орендної плати і відповідні зміни не потребують внесення змін до договору, оскільки є обов'язковими для врахуванням орендарем.
Щодо неправильного зазначення нормативної грошової оцінки землі по АДРЕСА_2, слід зазначити, що орендна плата обчислена виходячи не із загальної суми грошової оцінки, а із частки, яку займає відповідач згідно умов договору. Аналогічної точки зору дотримується і Вищий господарський суд України (постанова ВГСУ від 22.11.2011 року по справі №17/5005/5449/2011 та ін.).
За таких обставин місцевий господарський суд помилково відмовив у задоволенні позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу прокурора Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) задовольнити.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 02 листопада 2011 року по справі №14/5005/10821/2011 скасувати.
Прийняти нове рішення.
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь держави в особі Криворізької міської ради (50101 Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1, рахунок 33215812700026, отримувач державне казначейство у м. Кривому Розі, ЗКПО 24237497, УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012) заборгованість зі сплати орендної плати за землі за червень 2010 року травень 2011 року в сумі 47549 грн. 36 коп.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в доход державного бюджету 475 грн. 49 коп. державного мита і 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в доход державного бюджету 475 грн. 49 коп. судового збору за перегляд судового рішення в апеляційному порядку.
Зобовязати господарський суд Дніпропетровської області видати накази відповідно до вимог ст.ст. 116, 117 ГПК України.
Головуючий суддя: О.С.Євстигнеєв
Судді: Л.О.Лотоцька
Р.М.Бахмат