ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.12.11 Справа № 22/5009/6904/11
Суддя Ярешко О.В. розглянувши матеріали
за позовом Прокурора Комунарського району м.Запоріжжя (69050, м.Запоріжжя, вул.Космічна, 118-А) в інтересах держави в особі Запорізької міської ради (69015, м.Запоріжжя, пр.Леніна, 206)
до відповідача 1 Товариства з обмеженою відповідальністю “Южпромсервіс” (69059, м. Запоріжжя, вул. Малиновського, 4, кв.92; юридична адреса: 69083, м.Запоріжжя, вул.Східна, 8-а)
до відповідача 2 Товариства з обмеженою відповідальністю “Майно-Сервіс” (69083, м.Запоріжжя, вул.Східна, 8-а)
про внесення змін до п.9 договору оренди земельної ділянки від 05.06.2006р.
Суддя О.В.Ярешко
Представники:
від позивача : ОСОБА_1, на підставі довіреності №01-17/2440 від 09.06.2011р.
від відповідача-1: Ларіна Н.О., на підставі наказу №1 від 18.01.1994р.
від відповідача-2: ОСОБА_2., на підставі довіреності № 07/1 від 28.11.2011р.
від прокурора: Бондаренко А.Л., на підставі посвідчення № 197 від 08 червня 2011р.
СУТНІСТЬ СПОРУ:
31.10.2011р. Прокурор Комунарського району м.Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “Южпромсервіс” та Товариства з обмеженою відповідальністю “Майно-Сервіс” про внесення змін до п.9 договору оренди земельної ділянки від 05.06.2006р., укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ “Южпромсервіс” та ТОВ “Майно-Сервіс”, площею 0,1092 га, що розташована за адресою вул.Східна, 8а в м.Запоріжжя, зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.06.2006 за № 040626100602, виклавши його в такій редакції: “п.9 Орендна плата вноситься орендарями у грошовій формі та у розмірі 15 065,34 грн., що складає 3% від нормативної оцінки землі за календарний рік в цінах 2011 року”.
Ухвалою господарського суду від 03.11.2011р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі №22/5009/6904/11, судове засідання призначено на 28.11.2011р.
Ухвалою господарського суду від 28.11.2011 р., у звязку з неявкою позивача, відповідача-1 та неподанням сторонами витребуваних судом доказів, на підставі ст. 77 ГПК України судове засідання відкладалось на 08.12.2011р.
Прокурор та позивач в судовому засіданні 08.12.2011р. підтримали позовні вимоги, викладені у позовній заяві, обгрунтувували їх ст. 121 Конституції України, 269, 274, 276 Податкового кодексу України, ст. 653, 654 Цивільного кодексу України, ст. 2, 22, 29, 54-57 Господарського процесуального кодексу України, ст. 36 -1 Закону України «Про прокуратуру». Позовні вимоги мотивовані наступним: 05.06.2006 р. між Запорізькою міською радою- орендодавець та ТОВ «Южпромсервіс»- орендар 1 та ТОВ «Майно-Сервіс»- орендар 2 укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,1092 га, яка знаходиться за адресою м. Запоріжжя, вул. Східна, 8а для розташування швацького цеху, крамниці, офісу та складів - орендар 1, для розташування механо-реставраційного виробництва - орендар 2, який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040626100602. Згідно п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 1852,69 грн. за календарний рік в цінах 2006 року. Пунктом 11 Договору передбачено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Стаття 274 Податкового кодексу України встановлює, що ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено і встановлюється у розмірі 1% від нормативної оцінки земельної ділянки. Статтею 276.1 Податкового кодексу України передбачено, що податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарським та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до ст. 274 і 275 цього Кодексу. Земельна ділянка, яка передана відповідачу в оренду пройшла нормативну оцінку і на час звернення до суду з позовом складає відповідно до даних Держкомзему 502 178,04 грн. (п'ятсот дві тисячі сто сімдесят вісім гривень 04 копійки). На вказаній земельній ділянці розташовані будівлі та споруди оптової бази орендаря.Таким чином, земельний податок, що повинен сплачуватись за земельну ділянку, яку передану відповідачам в оренду за договором від 05.06.2006 відповідно до вимог Податкового кодексу України повинен складати 3% від суми земельного податку. Пункт 9 договору оренди, укладеного між позивачем та відповідачем не відповідає вимогам Податкового кодексу України в частині встановленої орендної плати. Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі»та п. 32 Договору оренди зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку. Станом на травень 2011 відповідні зміни до договору оренди укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ «Южпромсервіс»та ТОВ «Майно-Сервіс»не внесено.
В судовому засіданні 08.12.2011р. представники відповідача 1, 2 проти позову заперечували, зазначаючи що прийняли пропозицію позивача, щодо внесення змін до договору оренди землі за № 040626100602 від 29.06.2006р., однак на день судового засідання так і не отримали від позивача проект додаткової угоди до спірного договору оренди землі, письмових відзивів не надали.
Згідно ст. 22 ГПК України, сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їх процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та обєктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.
За клопотанням прокурора, представника позивача та представників відповідача 1, 2 судовий процес вівся без застосування засобів технічної фіксації.
Розгляд справи закінчено 08.12.2011р. оголошенням вступної та резолютивної частин рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, представника позивача та представників відповідача 1, 2, суд
ВСТАНОВИВ:
05.06.2006р. між Запорізькою міською радою (далі- орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Южпромсервіс” (далі- орендар 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Майно-Сервіс” (далі- орендар 2) був укладений договір оренди землі (далі- договір), відповідно до умов якого орендодавець, відповідно до рішення 20 сесії 4 скликання Запорізької міської ради № 31/172 від 28.01.2005 р., 25 сесії 4 скликання Запорізької міської ради № 29/236 від 30.11.2005р. та 30 сесії 4 скликання Запорізької міської ради № 8/53 від 15.02.2006р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування швацького цеху, крамниці, офісу та складів- орендар 1; для розташування механо-реставраційного виробництва- орендар 2, яка знаходиться: м.Запоріжжя, вул.Східна, 8а (п.1. договору).
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1092 га. Договір укладається на 9 років (п.2, п.8 договору).
Відповідно до п.19 договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється орендодавцем на умовах, які визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невідємним додатком до договору. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 5-ти денний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Відповідно до акту прийому-передачі від 29.06.2006 р. вказана земельна ділянка кадастровий № 2310100000:03:020:0059, загальною площею 0,1092 га, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул.Східна, 8а, була передана орендодавцем орендарям.
На земельній ділянці знаходяться обєкти нерухомого майна: будівля орендарів (п. 3 договору).
Згідно з п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 185 268 грн. 96 коп. (в цінах 2006 року).
Відповідно до пунктів 9, 10, 11 договору викладено в наступній редакції: Загальна орендна плата вноситься орендарями у грошовій формі та в розмірі 1 852 грн. 69 коп. за календарний рік в цінах 2006 р., орендарем 1 в розмірі 542 грн.11 коп., орендарем 2 в розмірі 1310 грн. 58 коп. (п. 9). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п. 10). Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Комунарського району 33213812500005 в відділенні Держказначейства у Комунарському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 25216341, код 13050200 (п. 11).
В подальшому додатковою угодою від 22.05.2007р. до договору оренди землі від 29.06.2006 р. сторонами збільшено розмір орендної плати- 2833,74 грн. за календарний рік в цінах 2007 року, а саме 867,98 грн. орендарем 1 та 1965,76 грн. орендарем 2.
Пунктом 12 договору сторони встановили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов, передбачених договором ореди землі; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до технічного завдання на розрахунок нормативної грошової оцінки (кадастровий номер 2310100000:03:020:0059), земельна ділянка площею 0, 1092 га, нормативна грошова оцінка якої складає 502 178,04 грн.
3 % від 502 178,04 грн. дорівнює 15 065,34 грн.
Запорізька міська рада на підставі ст. 188 ГК України звернулася до відповідача 1, 2 з письмовою пропозицією від 19.07.2011 р. за № 01-32/2752 про приведення договору оренди землі до вимог чинного законодавства.
Відповідач 2 листом № 22 від 15.08.2011р. повідомив позивача, що приймає пропозицію щодо внесення змін до договору оренди землі за № 040626100602 від 29.06.2006р.
Відповідно до податкової декларації з плати за землю та платіжних доручень, копії яких містяться в матеріалах справи, вбачається, що у відповідачів на день розгляду справи відсутня заборгованість по орендній платі за спірним договором.
Відповідно до ст.ст.651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України встановлено, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Статтею 1 Закону України “Про оренду землі” визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Пунктом 32 договору оренди сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Згідно з ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (ч.288.4), але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ч. 288.5).
Статтею 274 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 276 даного Кодексу податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.
Статтею 1 Закону України “Про оцінку земель” визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про оцінку земель”, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону України “Про оцінку земель” ).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років (ст. 18 Закону).
Відповідно до ст.60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” право комунальної власності на землю належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, від імені та в інтересах яких права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (ч.5 ст.16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).
Таким чином, законодавством передбачено здійснення нормативно-грошової оцінки відповідними органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, враховуючи вищезазначені норми закону, вимога про внесення зміни до договору оренди землі від 05.06.2006 р, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Южпромсервіс” і Товариством з обмеженою відповідальністю “Майно-Сервіс”, площею 0,1092 га, що розташована за адресою: м.Запоріжжя, вул.Східна, 8а, зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.06.2006 за № 040626100602, виклавши його в такій редакції: “п.9 Орендна плата вноситься орендарями у грошовій формі та у розмірі 15 065,34 грн., що складає 3% від нормативної оцінки землі за календарний рік в цінах 2011 року” є доведеною, обґрунтованою та задовольняються судом.
Судові витрати покладаються на відповідача 1 та відповідача 2, так як вони є такою ж стороною договору і мали таку ж можливість як і Запорізька міська рада підготувати проект додаткової угоди, щодо внесення змін до спірного договору оренди землі відповідно до вимог законодавства, тому відповідно до ст. 49 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідачів пропорційно.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги прокурора Комунарського району м.Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Южпромсервіс” та Товариства з обмеженою відповідальністю “Майно-Сервіс” задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 05.06.2006 р, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Южпромсервіс” і Товариством з обмеженою відповідальністю “Майно-Сервіс”, площею 0,1092 га, що розташована за адресою: м.Запоріжжя, вул.Східна, 8а, зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.06.2006 за № 040626100602, а саме:
пункт 9 викласти в наступній редакції: “п. 9. Орендна плата вноситься орендарями у грошовій формі та у розмірі 15 065,34 грн., що складає 3% від нормативної оцінки землі за календарний рік в цінах 2011 року ”.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Южпромсервіс” (69083, м.Запоріжжя, вул.Східна, 8-а, ідентифікаційний код 20487062) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району м. Запоріжжя, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р № 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 42 грн. 50 коп. державного мита. Видати наказ по набранню рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Майно-Сервіс” (69083, м.Запоріжжя, вул.Східна, 8-а, ідентифікаційний код 31289040) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району м. Запоріжжя, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р № 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 42 грн. 50 коп. державного мита. Видати наказ по набранню рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Южпромсервіс” (69083, м.Запоріжжя, вул.Східна, 8-а, ідентифікаційний код 20487062) на користь Державного бюджету України (отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району м.Запоріжжя; банк отримувача УДК у Запорізькій області, МФО 813015,ЄДРПОУ 34677145, рахунок № 31218264700007, код бюджетної класифікації 22050003; символ звітності банку 264) 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ по набранню рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Майно-Сервіс” (69083, м.Запоріжжя, вул.Східна, 8-а, ідентифікаційний код 31289040) на користь Державного бюджету України (отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району м.Запоріжжя; банк отримувача УДК у Запорізькій області, МФО 813015,ЄДРПОУ 34677145, рахунок № 31218264700007, код бюджетної класифікації 22050003; символ звітності банку 264) 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ по набранню рішенням законної сили.
Суддя О.В.Ярешко
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підпису.
Рішення оформлене і підписане згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 26.12.2011р.
26.12.2011