Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2011 року м. КиївК-17901/08
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
ГоловуючогоСтепашка О.І.
СуддівКостенка М.І.
Маринчак Н.Є.
Шипуліної Т.М.
Усенко Є.А.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва
на постанову Господарського суду міста Києва від 17.04.2007
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08.09.2008
у справі № 34/72-А
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер-Класік»
до Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтер-Класік»(далі по тексту позивач, ТОВ «Інтер-Класік») звернулось до суду з позовом про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва (далі по тексту відповідач, ДПІ у Деснянському районі м. Києва) № 0002212301/0 від 25.05.2006, № 0002212301/1 від 14.08.2006, № 0002212301/2 від 15.11.2006.
Постановою Господарського суду міста Києва від 17.04.2007, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08.09.2008, позов задоволено повністю; визнано недійсними спірні податкові повідомлення-рішення.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, прийняти нову постанову, якою в позові відмовити, посилаючись на порушення норм матеріального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами проведеної планової виїзної перевірки стосовно дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ «Інтер-Класік»за період з 01.01.2003 до 31.12.2005, складено акт № 2410/23-7/25386006 від 12.05.2006, в якому зафіксовано порушення пп. «ж»п. 13.1 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме: несплата податку з доходів виплачених нерезидентам, джерелом їх походження (доходів) з України на загальну суму 30 463,02 грн.
На підставі результатів вказаної перевірки, 25.05.2006 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0002212301/0 про визначення податку на прибуток іноземних юридичних осіб на суму 91 389,06 грн., в т.ч. 30 463,02 грн. основного платежу та 60 926,04 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
За результатами адміністративного оскарження вказаного повідомлення-рішення, відповідачем прийняті наступні податкові повідомлення-рішення № 0002212301/1 від 14.08.2006 та № 0002212301/2 від 15.11.2006, з визначенням податкового зобовязання аналогічного попередньому повідомленню-рішенню.
Як встановлено актом перевірки, ТОВ «Інтер-Класік»не надало довідки по всім нерезидентам, з якими укладено договори у період з 01.01.2003 по 31.12.2005, які видаються компетентними органами відповідної країни, визначеним міжнародним договором за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни.
Крім того, у ході перевірки встановлено, що за період з 2003-2005 років позивачем укладено угоди з компаніями Російської Федерації на організацію видовищних заходів на території України.
Таким чином, відповідно до укладених договорів ТОВ «Інтер-Класік»виплачує контрагентам Російської Федерації, які є нерезидентами України винагороду за надані послуги згідно із актами виконаних робіт та умовами вищезазначених договорів.
У ході перевірки встановлено, що ТОВ «Інтер-Класік»укладено ряд договорів з російськими компаніями (товариствами, театрами) по організації видовищних заходів на території України, згідно яких Товариство виплачує на рахунки нерезидента (що ведуться в гривнях) винагороду за надані послуги відповідно до актів виконаних робіт, а згідно до п.13.1 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерел їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею.
Предметом укладених ТОВ «Інтер-Класік»договорів з нерезидентами є організації видовищних заходів, здійснення показів, таких заходів, а саме: вистави, концерти, що відповідно до наказу Держкомстатистики від 26.12,2005 № 375 «Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2005»відноситься до діяльності у сфері культури, зокрема, до діяльності у сфері мистецтв та літератури, а також іншої видовищно-розважальної діяльності (клас 92.31.1, 92.34.0 розділу 92.3).
Згідно зі ст. 12 Основ законодавства України про культуру діяльністю у сфері культури є створення, розповсюдження і популяризація творів літератури та мистецтва. Суб'єктами діяльності у сфері культури є: професійні творчі працівники, професійні творчі колективи, працівники культури, окремі громадяни; державні і приватні заклади, підприємства, організації, установи, що діють у сфері культури; творчі спілки, національно-культурні товариства, фонди, асоціації, інші громадські об'єднання, їх підприємства.
Відповідно до ч. 1 п. 13.1 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею.
Згідно п. 13.2 вказаної статті Закону резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності. Зважаючи на те, що до діяльності, що відноситься до сфери культури, у даному випадку слід віднести і послуги з організації видовищних заходів нерезидентів, то доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, мають оподатковуватись відповідно до п. 13.2. ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в якості винагороди, отриманої за здійснення культурної, розважальної діяльності, а сам резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3-13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.
Особливості оподаткування відносно резидентів Російської Федерації та України передбачені Угодою між Урядом України та Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків.
Згідно із п. 1 ст. 7 Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків, прибуток підприємства Договірної Держави оподатковується лише в цій Договірній Державі, якщо тільки це підприємство не здійснює підприємницьку діяльність у другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво. Якщо підприємство здійснює підприємницьку діяльність як вказано вище, прибуток підприємства оподатковується в другій Державі, але тільки в тій частині, яка стосується постійного представництва.
Таким чином, відповідно до даної статті Угоди дохід від підприємницької діяльності оподатковується в договірній державі, де компанія є резидентом, тобто в Російській Федерації, і не оподатковується на території України.
Відповідно до п. 4 Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 470, підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (далі «Довідка»), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором.
Відповідно до п. 8 зазначеного Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування зазначено, що у разі неподання нерезидентом довідки відповідно до п. 4 цього Порядку доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України з питань оподаткування.
Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни (довідка Федеральної податкової служби РФ). Довідка дійсна в межах календарного року, в якому вона видана.
Листом Державної податкової адміністрації України від 13.09.2006р. №17072/7/12-0117 «Про підтвердження постійного місця перебування в Російській Федерації»встановлено, що підтвердження постійного місця перебування своїх резидентів на території Російської Федерації для цілей застосування Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків від 08.02.1995 в Російській Федерації здійснюється центральною податковою службою Російської Федерації, зокрема, у відношенні Управлінням міжнародного співробітництва. При цьому право підпису на документах, що підтверджують постійне місце перебування резидентів Російської Федерації, надано, зокрема, у відношенні організацій виконуючого обовязків начальника Управління міжнародного співробітництва Федеральної податкової служби Росії Золотарьовій Ірині Володимирівні.
Як встановлено судами та підтверджено матеріалами справи, позивачем надано оформлені відповідно до вказаних нормативно-правових актів та листів ДПА України, довідки про підтвердження постійного місця перебування резидентів Російської Федерації з якими позивачем були укладені у період 2003 - 2005 років зазначені вище угоди.
Таким чином суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про неправомірність нарахування ТОВ «Інтер-Класік податкових зобов'язань та штрафних санкцій з податку на прибуток іноземних юридичних осіб.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином зясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанції не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2201, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва відхилити.
Постанову Господарського суду міста Києва від 17.04.2007 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08.09.2008 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)М.І. Костенко (підпис)Н.Є. Маринчак (підпис)Т.М. Шипуліна (підпис)Є.А. Усенко З оригіналом згідно Секретар І.Ю. Гончарук Суддя О.І. Степашко