Ухвала суду № 20341842, 28.07.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2011
Номер справи
2а-1670/3236/11
Номер документу
20341842
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2011 р.Справа № 2а-1670/3236/11 Колегія суддів у складі:

Головуючий суддя Філатов Ю.М.,

Суддя Водолажська Н.С., Суддя Пянова Я.В.

при секретарі Боришполець Я.В.

за участю:

представника позивача Удоєва Л.Д.

представника відповідача Лисак І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства «Універсал-2006»на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від10.05.2011р. по справі№2а-1670/3236/11

за позовом Приватного підприємства «Універсал-2006»

до Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області

про зобовязання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ПП «Універсал-2006», в якому просив зобовязати УПФУ в Гадяцькому районі Полтавської області зарахувати в рахунок погашення майбутніх платежів страхових внесків ПП «Універсал-2006» суму 52694,45 грн.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від10.05.2011р. по справі№2а-1670/3236/11 в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.

Позивач не погодився з судовим рішенням та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від10.05.2011р. по справі№2а-1670/3236/11 та прийняти нове рішення про задоволення позову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального законодавства з підстав, наведених в апеляційній скарзі.

Відповідач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги та пояснення представників сторін, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції було встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ПП «Універсал-2006»зареєстроване як юридична особа Гадяцькою РДА Полтавської області 19.09.06р., номер запису про державну реєстрацію 1 560 102 0000 000410, ідентифікаційний номер 34401512, свідоцтво серії А00 № 706430 та є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно свідоцтв № 28 від 12.12.2009 та № 25 від 14.12.2010 ПП «Універсал-2006»зареєстроване платником єдиного податку за ставкою 10% у 2010 та 2011 роках відповідно.

З матеріалів справи вбачається, що у період з 2010 року по 2011 рік зі сплачених позивачем сум єдиного податку відділенням Державного казначейства України були здійснені відрахування до УПФУ в Гадяцькому районі Полтавської області за ставкою 42% відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»№ 727/98 від 03.07.98р.

Судом першої інстанції також було встановлено, що ПП «Універсал-2006»сплачує страхові внески відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що на думку позивача, призвело до утворення переплати, розмір якої на час розгляду даної справи у суді першої інстанції становив 52694,45 грн.

З матеріалів справи також вбачається, що УПФУ в Гадяцькому районі Полтавської області була проведена перевірка ПП «Універсал-2006»з питання звірки залишки по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування між особовою карткою платника УПФУ в Гадяцькому районі Полтавської області та оборотно-сальдовою відомістю платника по рах. 651 станом на 16.12.10р. За результатами звірки залишків по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування між УПФУ в Гадяцькому районі Полтавської області та ПП «Універсал-2006»станом на 16.12.10 р. переплата по страховим внескам особового рахунку УПФУ (розділ І -33,2%) та оборотно-сальдовим відомостям рах. 651 (33,2%) платника співпадає і становить 52694,45 грн. (33,2%).

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції послався на положення Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», яким, як і Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»не встановлено такої пільги, як звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для суб'єктів підприємницької діяльності, котрі перейшли на спрощену систему оподаткування. Закон України «Про державну підтримку малого підприємництва»також не встановлює пільг зі сплати страхових внесків або збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для платників єдиного податку.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

В ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.

Згідно п. 1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які працюють на підприємствах, в установах, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарюванню, у філіях, представництвах, відділеннях, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб зокрема юридичні та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, і обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на певних умовах, передбачених законодавством.

В п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону також передбачено, що страхувальниками цих осіб є їх роботодавці, які відповідно до ч. 1 ст. 15 цього Закону є платниками страхових внесків та зобов'язані на підставі п. 6 ч. 2 ст. 17 зазначеного Закону нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

У ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»зазначено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Страхові внески не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів, не підлягають вилученню з Пенсійного фонду або з Накопичувального фонду і не можуть використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Положеннями ч.13 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків у порядку і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду.

Тобто повернення або зарахування в рахунок майбутніх платежів здійснюється надміру сплачених саме страхових внесків, які є цільовим загальнообов'язковим платежем.

Відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»№ 727/98 від 03.07.98р., суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах: до Державного бюджету України - 20 відсотків; до місцевого бюджету - 23 відсотки; до Пенсійного фонду України - 42 відсотки; на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення - 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням.

Слід відмітити, що зарахування коштів на рахунки Пенсійного фонду України здійснюється на підставі документу, який підтверджує сплату єдиного податку, який надається платником одночасно із щомісячним розрахунком сум страхових внесків.

Відповідно ч. 13 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків у порядку і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду. Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.04 р. за № 64/8663, затверджена Інструкція «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», в п. 11.17 якої встановлено, що суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків та інших платежів (в тому числі частина єдиного та фіксованого податків, що надходить за найманих працівників суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали відповідний особливий спосіб оподаткування) повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків.

Також, постановою правління Пенсійного фонду України № 2-4 від 19.01.02 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.03.02 р. за № 121/6500, затверджений Порядок ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, в п. 7 якого зазначено, що повернення платнику зайво або помилково внесених сум платежів до Пенсійного фонду України або зарахування переплат у рахунок сплати інших платежів в особових рахунках платників проводиться органом Пенсійного фонду України на підставі заяви платника. Надміру сплачені суми платежів, що обліковуються в особових рахунках платників більше 1095 днів без руху (відсутні нарахування або зменшення та сплата), за умови відсутності заяви платника про повернення зараховуються до бюджету відповідного органу Пенсійного фонду України. Зарахування здійснюється на підставі висновку, складеного органом Пенсійного фонду України.

Колегія суддів вважає доцільним відмітити, що відповідно приписам п. 4 та п. 6 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхувальники зобовязані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом та нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Оскільки позивач в період 2006-2010 року перебував на спрощеній системі оподаткування і сплачував єдиний податок, у звязку із чим не сплачував страхові внески як страхувальник в розумінні п.1 ст.14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»безпосередньо до бюджету Пенсійного фонду України, то і переплата таких страхових внесків у позивача відсутня, а тому немає підстав для вимоги про повернення переплати на рахунок позивача.

Враховуючи те, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від10.05.2011р. по справі№2а-1670/3236/11 прийнята з дотриманням норм матеріального права та згідно приписів процесуального права колегія суддів не виявила підстав для її скасування.

Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 209, 254 КАС України колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Універсал-2006»на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від10.05.2011р. по справі№2а-1670/3236/11 залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від10.05.2011р. по справі№2а-1670/3236/11 за позовом Приватного підприємства «Універсал-2006»до Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про зобовязання вчинити дії залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.

Головуючий Ю.М. Філатов

Судді Н.С. Водолажська

Я.В. Пянова

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 29.07.2011 року.