Постанова № 2034022, 17.01.2008, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.01.2008
Номер справи
4/163
Номер документу
2034022
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

 17.01.2008 р. № 4/163

За позовом

Заступника військового прокурора Київського гарнізону в інтересах держави в особі ОСОБА_1

До

Військової частини А0202

Про

Стягнення 3322,62 грн.,

Суддя Вовк П.В.

Секретар судового засідання Камінська Т.О.

Представники: Від прокуратури Від позивача

 не прибули, ОСОБА_1 -паспорт НОМЕР_1 від 14.12.1995,

Від відповідача

Ланько О.М. -довіреність б/н, від 03.01.2008,

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 17.01.2008 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник військового прокурора Київського гарнізону звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва в інтересах держави в особі ОСОБА_1 з позовом до Військової частини А0202 про стягнення з відповідача грошової компенсації у розмірі 3322,62 грн. боргу за неотримане речове майно, а саме грошову компенсацію за речове майно до 11.03.2000 у сумі 491,11 грн. та з 11.03.2000 речове майно на суму 2831,51 грн., а у разі його відсутності грошову компенсацію на суму 2831,51 грн. Крім того, заявник просив суд накласти арешт на розрахунковий рахунок відповідача з метою забезпечення виконання судового рішення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.10.2007 відкрито провадження у адміністративній справі № 4/163.

11.12.2007 Заявник та Позивач позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.

В судовому засіданні 17.01.2008 Позивач відмовився від вжиття заходів до забезпечення позову та уточнив позовні вимоги, у зв'язку з чим

просив суд стягнути з відповідача лише грошову компенсацію за речове майно до 11.03.2000 у сумі 491,11 грн. та з 11.03.2000 на суму 2831,51 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»держава гарантує військовослужбовцям матеріальне та інше забезпечення, яке вони одержують за рахунок держави (речове майно або, за бажанням, грошову компенсацію), яка встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 28 Положення «Про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань у мирний час», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1444 від 28.10.2004 військовослужбовцям, які звільняються в запас виплачується грошова компенсація за не отримане речове майно або за їх згодою видається речове майно на суму грошової компенсації пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання речового майна до дати підписання наказу про звільнення або закінчення контракту.

При звільненні Позивачу не виплачено належну йому грошову компенсацію замість недоотриманого речового майна у сумі 3322,62 грн. Заборгованість з речового майна до 11.03.2000 складає - 491,11 грн., а після 11.03.2000 складає - 2831,51 грн.

Відповідач в попередньому судовому засіданні 11.12.2007 позовні вимоги визнав частково у розмірі 491,11 грн., нарахованих за невикористане майно до 11.03.2000, у задоволенні інших позовних вимог у сумі 2831,51 грн. заперечив та просив суд відмовити у їх задоволенні з наступних підстав.

Статтею 2 Закону України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів»з березня 2000 року призупинено дію частини другої ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»в частині одержання військовослужбовцями продовольчих пайків або за їх бажанням грошової компенсації замість них та замість речового майна.

Таким чином, з дня набрання чинності Закону України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів», який не визнавався неконституційним, законодавчо була закріплена норма про тимчасову заборону одержання військовослужбовцями продовольчих пайків або за їх бажанням грошової компенсації замість них та замість речового майна, у зв'язку з чим відсутні підстави для нарахування і виплати грошової компенсації після набрання чинності зазначеним Законом.

Отже, на підставі Закону України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів», наказу Міністра оборони України від 01.10.1998 №350 «Про заходи щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.1998 №1135 «Про забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України речовим майном у мирний час»та розпоряджень Головного Речового Управління Тилу Міністерства оборони України №138/285 від 15.02.2002, розрахунки зі звільненими в запас або у відставку військовослужбовцями, проводяться тільки предметами речового майна згідно Довідника цін від 05.12.2001 №138/2064, якщо предмети майна їм належали до видачі після 11.03.2000, або цільовими грошовими коштами, якщо предмети майна їм належали до видачі до 11.03.2000. У зв'язку з цим видача довідок на виплату грошової компенсації звільненим в запас або у відставку військовослужбовцям видається з розподілом на дві колонки (до 11.03.2000 і після 11.03.2000) для визначення реальної заборгованості на день звільнення.

Дослідивши матеріали справи, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивач -полковник запасу ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині А0202 (надалі -Відповідач) на посаді начальника науково-дослідного відділу організації радіаційного, хімічного, біологічного захисту та екології науково-дослідного управління застосування загальновійськових угрупувань військ (сил) Головного науково-дослідного управління проблем застосування Збройних сил. В період проходження служби знаходився на речовому забезпеченні у Відповідача.

Наказом командира Військової частини А0202 № 221 від 02.11.2005 на підставі наказу Міністра оборони України №610 від 14.10.2005 Позивач звільнений з військової служби згідно підпункту “в” пункту 67 (у зв'язку із скороченням штату) Положення «Про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України», затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 року № 1053/2001 з правом носіння військової форми одягу.

Згідно з довідкою Відповідача щодо заборгованості за речове майно №180 від 02.11.2005 за час перебування на військовій службі Позивачу підлягало видачі всього предметів в кількості тридцяти найменувань на суму 491,11 грн. до 11.03.2000 та на суму 2831,51 грн. після 11.03.2000.

Відповідно до приписів ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей»передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям матеріальне та інше забезпечення у розмірах, що стимулюють заінтересованість громадян України у військовій службі. Військовослужбовці одержують за рахунок держави грошове забезпечення, а також речове майно і продовольчі пайки або за бажанням військовослужбовця грошову компенсацію замість них.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов військової служби.

Порядок і розміри грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців та компенсації замість речового майна і продовольчих пайків встановлюються Кабінетом Міністрів України з урахуванням коефіцієнта індексації грошових доходів.

За офіцерами, прикомандированими для роботи в органах державного управління, на підприємствах, в установах, організаціях і вищих навчальних закладах, зберігаються всі види матеріального забезпечення, гарантії та пільги за рахунок бюджету Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України та інших військових формувань. Перелік посад, що їх можуть займати офіцери, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей»Кабінетом Міністрів України 22.07.1998 було прийнято постанову № 1135 «Про забезпечення військовослужбовців Збройних Сил речовим майном у мирний час», яка діяла до 28.10.2004.

Порядок забезпечення військовослужбовців речовим майном на момент звільнення Позивача з військової служби у запас здійснювалося на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час»від 28.10.2004 № 1444 (далі -Постанова № 1444).

Відповідно до п. 27 Постанови №1444 військовослужбовці, звільнені у запас або відставку з правом носіння військової форми одягу, за бажанням можуть отримати речове майно, яке вони не отримали під час звільнення, або грошову компенсацію за нього за цінами на день підписання наказу про звільнення. Зазначеним особам, звільненим у запас або відставку після закінчення строку контракту, за належне їм, але не отримане протягом дії контракту речове майно виплачується грошова компенсація пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати закінчення контракту, або видається речове майно на суму грошової компенсації.

Разом з тим, відповідно до Закону України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів»призупинено дію ч.2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в частині одержання військовослужбовцями продовольчих пайків або за їх бажанням грошової компенсації замість них та замість речового майна (за винятком військовослужбовців Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони та Головного управління внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, що використовують цивільний одяг, який зашифровує особу та відомчу належність військовослужбовців).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб»від 3 листопада 2006 року N328-V (який набрав чинності з 01.01.2007) статтю 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»викладено в новій редакції та доповнено статтею 9-1, якою за іншим порядком врегульовано здійснення продовольчого та речового забезпечення військовослужбовців, а саме не передбачено за бажанням військовослужбовців одержувати грошову компенсацію замість продовольчих пайків і речового майна.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Суд приймає до уваги той факт, що Відповідач визнав заявлений Позивачем позов в частині наявності заборгованості з виплати грошової компенсації позивачу за належне йому речове майно за період до 11.03.2000 в сумі 491,11 грн., невиплата якої мала місце до прийняття Закону України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів»від 17.02.2000. А також враховує, що Позивач змінивши позовні вимоги просить стягнути з Відповідача лише грошову компенсацію, зазначивши про непотрібність йому речового майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині стягнення з Відповідача заборгованості з виплати грошової компенсації Позивачу за належне йому речове майно в сумі 491,11 грн., в іншій частині позовних вимог на суму 2831,54 грн. визнає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Військової частини А0202 (03049, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 28-Б, код 08138347; р/р НОМЕР_1, банк УДК у Шевченківському районі ГУДКУ м. Києва, МФО 820019) на користь ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 491 грн. 11 коп.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя П.В. Вовк