Постанова № 20306392, 09.11.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2011
Номер справи
2а/0570/14590/2011
Номер документу
20306392
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Скріпнік А.І.

Суддя-доповідач - Блохін А. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2011 року справа №2а/0570/14590/2011

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Блохін А. А.

суддів Старосуда М.І. , Юрко І.В.

розглянула у порядку письмового провадження апеляційну скаргу державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/14590/2011 за позовом управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки до державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у розмірі 11608,42 грн.,

ВСТАНОВИЛА:

23.08.2011 року управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки звернулося до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що за період з 01 квітня 2011 року по 01 липня 2011 року відповідач не відшкодував витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, внаслідок чого виникла заборгованість, яку просить стягнути в сумі 11608,42 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/14590/2011 позовні вимоги задоволено.

Стягнуто з державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» на користь управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки суму боргу у розмірі 11 608 грн. 42 коп.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, у звязку з чим просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити.

Відповідно до приписів частин першої та другої статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати з наступних підстав:

Державне підприємство «Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП «Донвуглереструкризація» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Словянського міської ради, має ідентифікаційний код ЄДРПОУ 32442610. Горлівська виконавча дирекція з ліквідації шахт є відокремленим підрозділом підприємства, платником єдиного внеску перебуває на обліку управління як платник внесків (арк. справи 7,11-26,36-38).

Спірним питанням у даній справі є наявність або відсутність обовязку у відповідача сплачувати (відшкодовувати) заборгованість виплаченої управлінням пенсії за колишніх працівників вугледобувних підприємств (шахт), фізичну ліквідацію яких здійснює відповідач.

Щодо специфіки підприємства (відповідача у справі). Згідно зі статтею 1 Закону України від 17 січня 1997 року №10/97-ВР "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами" заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, які ліквідуються, по податках, зборах та інших обов'язкових платежах, а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.

Відповідно до статті 3 зазначеного Закону порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України, який постановою від 27 серпня 1997 року № 939 затвердив Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості, що ліквідуються (далі - Порядок). Відповідно до пункту 17 вказаного Порядку датою фізичної ліквідації підприємства вважається дата підписання наказу Міністерства палива та енергетики про затвердження акта приймання робіт з ліквідації підприємства та ліквідаційного балансу і акта приймання-передачі правонаступникові об'єктів ліквідованого підприємства для здійснення контролю та нагляду за ними і станом довкілля після ліквідації підприємства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 1997 року № 280 "Про хід структурної перебудови вугільної промисловості" затверджено перелік шахт і розрізів, що підлягають закриттю, який постійно поновлюється.

Відповідач здійснює за правилами Порядку виключно фізичну ліквідацію обєктів. Наказом Мінвуглепрому від 30 червня 2010 року на баланс відокремленого підрозділу відповідача передано обєкт шахти «Олександр-Запад», що ліквідується ( пункт 12 підпункт 1.2 наказу). Фізична ліквідація здійснюється відповідачем в відповідно до Проекту ліквідації шахти та затвердженого кошторису.

Ліквідація на відміну від реорганізації не передбачає правонаступництва. Відповідач не є та не може бути правонаступником ліквідованого Державного підприємства шахта «Олександр-Захід». На ньому лежать за передавальним балансом та проектом ліквідації окремі функції, виключно роботи по фізичній ліквідації шахт, та подолання негативних соціально економічних наслідків ліквідації гірничого підприємства, зокрема завершення спорудження недобудованих житлових будинків, що перебували на балансі гірничого підприємства на момент прийняття рішення про його ліквідацію та безоплатного забезпечення вугіллям категорій осіб, визначених частиною пятою статті 48 Гірничого закону України.

Відшкодування заявлених до стягнення сум встановлено для платників, Законом України 1058, та пунктом 6.1. розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року №21-1 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року), є нормативно-правовим актом в розумінні статті 117 Конституції України, підлягає застосуванню у межах спірних відносин за правилами статті 9 КАС України (надалі Інструкція № 21-1).

Право Пенсійного фонду України на відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону України 1058 застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, до яких входять пенсії призначені згідно підпунктів «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, крім робітників, що безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах, передбачено частиною 2 «Прикінцевих положень» Закону України 1058, Законом України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонд України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається Розділом 6 Інструкції № 21-1.

Пунктом 6.4. зазначеної Інструкції передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділом надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону 1058, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій, згідно додатків 6 та 7 до Інструкції.

Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

З посиланням на вимоги встановлені додатком до Інструкції № 7 позивачем направлені відповідачу розрахунки фактичних втрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України 1058 в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Колегія суду зазначає, що формою затвердженого Інструкцією Розрахунку (додаток 6) передбачено включення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України 1058 в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Як вбачається з матеріалів справи, пенсійний фонд розраховує та заявляє до відшкодування витрати на виплату та доставку пільгових пенсіях в розрізі підприємства ДП «Олександр-Захід» за період з 0 квітня 2011 року по 01 липня 2011 року.

Відповідач не є особою відповідальною за сплату внесків стосовно даних працівників.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ст.ст. 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/14590/2011 - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/14590/2011 за позовом управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки до державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у розмірі 11608,42 грн. - скасувати.

У задоволені позовних вимог управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки до державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у розмірі 11608,42 грн. відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя А.А. Блохін

СуддіМ.І. Старосуд

І.В. Юрко