ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 323
РІШЕННЯ
Іменем України
22.12.2011
Справа №5002-21/4605-2011
за позовом Публічного акціонерного товариства «Морстрой», м. Севастополь, вул. Новоросійська, 25/вул. Демидова, 7;
до відповідачів 1. Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації», м. Сімферополь, вул. Некрасова, 11;
2. Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, 99011, м. Севастополь, пл. Восставших, 6;
3. Алуштинської міської ради, м. Алушта, пл.. Радянська, 1,
про визнання права власності та спонукання до виконання певних дій.
Суддя Господарського
Суду Автономної Республіки Крим
С.І. Чонгова
Представники:
Від позивача не з’явився
Від відповідачів 1. не з’явився;
2. не з’явився;
3. не з’явився;
Сутність спору: Позивач – Публічне акціонерне товариство «Морстрой» звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим із позовом до відповідачів – Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації», м. Сімферополь; Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі, у якому просить визнати за позивачем право власності на об'єкти нерухомості і споруди, розташовані за адресою: Автономна республіка Крим, м. Алушта, вул. Виноградна, 19, а саме: Літер А - площа 150,5 кв. м., Літер А 1 - площа 27,7 кв. м., Крильце площею 8,3 кв. м., Крильце площею 9,3 кв. м., Літер Б - площа 93.7 кв. м., Літер В - площа 55,4 кв. м., Літер Г - площа 74,4 кв. м., Крильце площею 14,2 кв. м., Літер Д - площа 190,1 кв. м., Літер д - площа 56,8 кв. м., усього основних будівель площею 586, 5 кв. м., Літер Е будівельний вагончик, площею 20,9 кв. м. (службове приміщення), споруди під № 1 - № 22 - площею 347 кв. м.; зобов'язати Кримське республіканське підприємство «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації» провести реєстрацію права власності за позивачем на об’єкти нерухомості та споруди, розташовані за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Алушта, вул. Виноградна, 19, а саме: Літер А площа 150,5 кв. м., Літер А 1 - площа 27,7 кв. м., Крильце площею 8,3 кв. м., Крильце площею 9,3 кв. м., Літер Б - площа 93.7 кв. м., Літер В - площа 55,4 кв. м., Літер Г - площа 74,4 кв. м., Крильце площею 14,2 кв. м., Літер Д - площа 190,1 кв. м., Літер д - площа 56, 8 кв. м., усього основних будівель площею 586, 5 кв. м., Літер Е будівельний вагончик, площею 20,9 кв. м. (службове приміщення), споруди під № 1 - № 22 - площею 347 кв. м.
08 листопада 2010 р. відповідачем – Регіональним відділенням Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до Господарського суду Автономної Республіки Крим були надані заперечення за вих. № б/н від 08.11.2011 р., у яких відповідач просить припинити провадження по справі щодо Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та виключити його з числа відповідачів по справі, оскільки позивачем до даного відповідача не заявлено жодної вимоги (а. с. 71).
Ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 24 листопада 2011 р. до участі в справі третім відповідачем було залучено Алуштинську міську раду.
08 грудня 2011 р. до канцелярії Господарського суду Автономної Республіки Крим від Кримського Республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» надійшов лист за ви № 13771/31 від 06.12.2011 р., у якому відповідач просить справу розглядати відповідно діючому законодавству України за наявними документами у матеріалах справи та без участі представника відповідача.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник першого відповідача у судове засідання не з’явився, про день слухання справи повідомлений належним чином. Письмового відзиву на позовну заяву не надав.
Представник другого відповідача у засідання суду не з’явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник третього відповідача у судове засідання не з’явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Документи, витребувані судом, а також відзиву на позовну заяву не надав.
Суд вважає можливим розглядати справу у відсутність представників сторін, оскільки у матеріалах справи є достатньо документів для розгляду справи. Також, суд зазначає, що у сторін було достатньо часу для надання документів, необхідних за їх думкою, для розгляду спору. Більш того, статтею 69 Господарського процесуального кодексу України встановлено двомісячний строк розгляду судом позовної заяви.
У порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач – Закрите акціонерне товариство «Морстрой» згідно статуту, затвердженому загальними зборами акціонерів Закритого акціонерного товариства «Морбуд» (протокол № 17 від 11 квітня 2008 року), та зареєстрованому 21.04.2008 р. створений у відповідності з вимогами законодавства України на підставі установчого договору від 03 березня 1994 року. Діяльність товариства визначається Конституцією України, Цивільним і Господарським кодексами України, законами України і іншими актами цивільного законодавства. Товариство створено шляхом перетворення спільного спеціалізованого Кримського будівельно-монтажного тресту гідротехнічних споруд «Кримморгидрострой» в закрите акціонерне товариство «Морбуд».
Згідно зі статутом Публічного акціонерного товариства «Морстрой», затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів ЗАТ «Морбуд» протоколом № 20 від 15 квітня 2011 р., - відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів від 15 квітня 2011 року у зв’язку з приведенням діяльності Товариства у відповідність із вимогами закону України «Про акціонерні товариства» змінене найменування Товариства, а саме – тип товариства визначений як публічне акціонерне товариство.
15 грудня 1993 р. між Севастопольським регіональним відділенням Фонду державного майна України та Товариством покупців членів трудового колективу Спільного спеціалізованого Кримського будівельно-монтажного тресту гідротехнічних споруд «Кримморгидрострой» був укладений договір купівлі-продажу державного майна № 11/40.
Відповідно до умов укладеного договору Продавець (Севастопольське регіональне відділення Фонду державного майна України) продав, а Покупець (Товариство покупців членів трудового колективу Спільного спеціалізованого Кримського будівельно-монтажного тресту гідротехнічних споруд «Кримморгидрострой») купив державне майно цілісного майнового комплексу Спільного спеціалізованого Кримського будівельно-монтажного тресту гідротехнічних споруд «Кримморгидрострой», який знаходиться за адресою: 335000, м. Севастополь, вул.. Очаковців, 36, на земельних ділянках загальною площею 41,21 га, виділених рішеннями відповідних виконавчих комітетів, у відповідності з умовами, визначеними даним договором. Згідно акту оцінки, затвердженому наказом по регіональному відділенню Фонду держмайна № 60/3 від 25 листопада 1993 р., вартість відчужуємого цілісного майнового комплексу складає 4741093 тис. крб. Вказаний у договорі об’єкт проданий за 4741093 тис. крб.
Згідно альтернативному плану приватизації майна підприємства, затвердженому начальником Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Севастополю 15 грудня 1993 р., спірний об’єкт включено до об’єктів, що приватизуються.
Актом звіряння розрахунків з купівлі державного майна цілісного майнового комплексу Сумісного спеціалізованого Кримського будівельно-монтажного тресту гідротехнічних споруд «Кримморгидрострой» від 27 травня 1994 р., затвердженому начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Севастополю 30 травня 1994 р., підтверджено, що всього оплачено станом на 11.05.1994 р. п. п. 2/ і б/ 4741093000 крб., що складає 100 % вартості приватизованого об’єкту. Даний акт підтверджує, що в результаті 100 % оплати право власності на майно Спільного спеціалізованого Кримського будівельно-монтажного тресту гідротехнічних споруд «Кримморгидрострой» переходить до правонаступника – Закритого акціонерного товариства «Морстрой».
Рішенням виконавчого комітету Алуштинської міської ради № 1199 від 14.12.2001 р. «Про надання ЗАТ «Морстрой» земельної ділянки у постійне користування» затверджено проект відводу та технічний звіт з перенесення в натуру меж земельної ділянки, що використовує ЗАТ «Морстрой» під розміщення промбази по вул. Виноградній, 19, в м. Алушта, на земельній ділянці площею 0,8847 га для використання її в транспортних цілях; надано з землекористування Алуштинської міської ради ЗАТ «Морстрой» у постійне користування земельну ділянку площею 0,8847 а для використання в транспортних цілях під розміщення продбази по вул.. Виноградна, 19, в м. Алушта; видано Закритому акціонерному товариству «Морстрой» Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 0,8847 га по вул.. Виноградна, 19, в м. Алушта.
29 грудня 2001 р. Закритому акціонерному товариству «Морстрой» був виданий Державний акт на право постійного користування землею серії І-КМ № 003826.
Стаття 328 Цивільного кодексу України визначає, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом, що передбачено статтею 329 Цивільного кодексу України.
Таким чином, позивач правомірно набув право власності на спірний об’єкт і є його власником на теперішній час.
Відповідач – Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі не заперечує щодо права власності позивача на вказаний об’єкт та виконав всі дії з передачі у власність позивачу цього об’єкту.
Позивачем не доведено, що відповідач – Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі не визнає або порушує право власності позивача щодо спірного об’єкту.
Виходячи з викладеного, вимоги до Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на підставах, зазначених у позовній заяві, задоволенню не підлягають.
06 червня 2011 р. ПАТ «Морстрой» звернулося до Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» з заявою за вих. № 429/11 про оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна та споруди, у якій просив БТІ провести підготування документів для оформлення права власності для послідуючої реєстрації в КРП «СМ БРТІ» на об’єкти нерухомого майна та споруди, розташованих за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Алушта, вул.. Виноградна, 19.
Рішенням виконавчого комітету Алуштинської міської ради № 730 від 12.09.2008 р. «Про підготування проектів рішень виконкому Алуштинської міської ради про привласнення поштових адрес та про оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна» доручено підготування рішень виконкому Алуштинської міської ради про привласнення поштових адрес та про оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна, розташовані на території Алуштинської міської ради, Кримському республіканському підприємству «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації».
Листом за № 11/1241 ВиД від 23.09.2011 р. Кримське республіканське підприємство «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» відмовило позивачу посилаючись на відсутність первинної реєстрації права власності.
Відповідно Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно на підприємства БТІ покладено реєстрацію прав власності.
Згідно пункту 1.2. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно державна реєстрація прав - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, а також права власності на об'єкти незавершеного будівництва шляхом внесення відповідного запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Стаття 316 Цивільного кодексу України визначає, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу (стаття 318 Цивільного кодексу України).
Відповідно до приписів статті 2 Цивільного кодексу України такими суб’єктами є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права.
Пунктом 8.3. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно визначено, що підготовку документів для видачі свідоцтва про право власності за дорученням органів місцевого самоврядування та інших органів відповідно до законодавства можуть проводити БТІ.
Виходячи з викладеного, суд зазначає, що БТІ є органом, який лише здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно, або може здійснювати підготовку документів для видачі свідоцтва про право власності.
Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності, що визначено статтею 392 Цивільного кодексу України.
Таким чином, БТІ не є належним відповідачем за вимогами про визнання права власності на спірний об’єкт нерухомості.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав.
Пунктом 2.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно обумовлено, що для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1.
До заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи (додаток 2), їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням (пункт 2.2. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно).
Таким чином, підприємства БТІ є органом реєстрації права власності на нерухомість, яка має проводитися на підставі визначених законодавством документів. Отже, відмова БТІ у реєстрації права власності без надання особою необхідних документів не може розцінюватися як оспорювання БТІ права власності на такі об’єкти.
Реєстрація права власності проводиться на підставі документів зазначених у додатку № 2 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
10.11.2011 р. позивач листом № 931/11 звернувся до КРП «СМ БРТІ» та до Голови Алуштинської міської ради про оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна та споруди.
Крім того, 10.11.2011 р. позивачем на адресу Алуштинської міської ради було надіслано листа, у якому позивач ставить до відома, що через Кримське республіканське підприємство «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» подано заяву, адресовану голові Алуштинської міської ради про оформлення документів та видачі свідоцтва про право приватної власності на об’єкт нерухомого майна, розташований за адресою: вул.. Виноградна, 19.
На день розгляду справи відповідачем – Алуштинською міською радою не надано документів на підтвердження визнання права власності позивача на спірний об’єкт.
Виходячи з того, що Алуштинська міська рада є органом, який відповідно Тимчасового положенню про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно оформлює права власності на нерухоме майно, та таким чином визнає право власності за особою на території міста, Алуштинська міська рада є належним відповідачем щодо витань про визнання права власності на об’єкти нерухомості.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що задоволенню підлягають вимоги про визнання права власності до Алуштинської міської ради.
Вимоги позивача до БТІ про реєстрацію права власності задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
На момент звернення до БТІ за реєстрацією та на момент подачі позову, права позивача щодо реєстрації права власності на об’єкт, на який таке право не було оформлено належним чином, не були порушені, оскільки БТІ відповідно приписам Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно здійснює реєстрацію на підставі документів, якими таке право підтверджено.
Статтею 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності зі ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до вимог статті 1 Господарського Процесуального Кодексу України до господарського суду мають право звертатися підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати з оплати державного мита та судові витрати, пов'язані з інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу підлягають віднесенню на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У засіданні суду було оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення оформлено та підписано відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 26 грудня 2011 р.
Враховуючи викладене, керуючись, ст. 328, 329 Цивільного кодексу України, ст. ст. 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати за Публічним акціонерним товариством «Морстрой», м. Севастополь (м. Севастополь, вул. Новоросійська, 25/вул. Демидова, 7; ЄДРПОУ 13792296, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) право власності на об'єкти нерухомості і споруди, розташовані за адресою: Автономна республіка Крим, м. Алушта, вул. Виноградна, 19, а саме: Літер А - площа 150,5 кв. м., Літер А 1 - площа 27,7 кв. м., Крильце площею 8,3 кв. м., Крильце площею 9,3 кв. м., Літер Б - площа 93.7 кв. м., Літер В - площа 55,4 кв. м., Літер Г - площа 74,4 кв. м., Крильце площею 14,2 кв. м., Літер Д - площа 190,1 кв. м., Літер д - площа 56,8 кв. м., усього основних будівель площею 586, 5 кв. м., Літер Е будівельний вагончик, площею 20,9 кв. м. (службове приміщення), споруди під № 1 - № 22 - площею 347 кв. м.
У частині вимог щодо зобов’язання Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації» провести реєстрацію права власності за позивачем на об’єкти нерухомості та споруди, розташовані за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Алушта, вул. Виноградна, 19, а саме: Літер А площа 150,5 кв. м., Літер А 1 - площа 27,7 кв. м., Крильце площею 8,3 кв. м., Крильце площею 9,3 кв. м., Літер Б - площа 93.7 кв. м., Літер В - площа 55,4 кв. м., Літер Г - площа 74,4 кв. м., Крильце площею 14,2 кв. м., Літер Д - площа 190,1 кв. м., Літер д - площа 56, 8 кв. м., усього основних будівель площею 586, 5 кв. м., Літер Е будівельний вагончик, площею 20,9 кв. м. (службове приміщення), споруди під № 1 - № 22 - площею 347 кв. м., - відмовити.
У частині вимог про визнання права власності до Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації» та Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі – відмовити.
Стягнути з Алуштинської міської ради, м. Алушта (м. Алушта, пл.. Радянська, 1; код ЗКПО інші реквізити та банківські рахунки не відомі) на користь Публічного акціонерного товариства «Морстрой», м. Севастополь (м. Севастополь, вул. Новоросійська, 25/вул. Демидова, 7; ЄДРПОУ 13792296, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) 554,50 грн. державного мита та 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чонгова С.І.