Єдиний державний реєстр судових рішень < Копия >
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
30.09.11 о 10 год. 52 хв.Справа №2а-3570/10/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: головуючого судді - Лотової Ю.В.; при секретарі: Бартиші В.О.,
за участю:
представника позивача не зявився,
представника відповідача не зявився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (вул. Грінченка, буд. 3, м. Київ, 01001);дозакритого акціонерного товариства «Фінансово-страхова компанія «Адміралтейська» (вул. Брестська, буд. 21, м. Севастополь, 99001);про стягнення штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Обставини справи:
04.04.2008 року Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України звернулась до господарського суду міста Севастополя з адміністративним позовом до закритого акціонерного товариства «Фінансово-страхова компанія «Адміралтейська» про стягнення штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 07.04.2008 року відкрито провадження в адміністративній справі № 5020-12/138.
Постановою господарського суду міста Севастополя від 22.07.2008 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2008 року апеляційну скаргу Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України було задоволено, постанову господарського суду міста Севастополя від 22.07.2008 року у справі № 5020-12/138 (№22а-352/08) скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволений.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.10.2010 року касаційну скаргу закритого акціонерного товариства «Фінансово-страхова компанія «Адміралтейська» задоволено частково, постанову господарського суду міста Севастополя від 22.07.2008 року та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2008 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 11.11.2010 року адміністративний позов Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України до закритого акціонерного товариства «Фінансово-страхова компанія «Адміралтейська» про стягнення штрафу у розмірі 1700,00 грн. переданий за підсудність до Окружного адміністративного суду міста Севастополя.
23.11.2010 року зазначена справа надійшла до Окружного адміністративного суду міста Севастополя.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 24.11.2011 року вказана справа прийнята до провадження.
Ухвалою суду від 23.12.2010 року позовна заява залишена без розгляду.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду зазначена ухвала скасована, справа направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
09.08.2011 року вказана справа одержана суддею.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 09.08.2011 року адміністративна справа 2а-3570/10/2011 прийнята до провадження.
Представник позивача у судове засідання не зявився, надав до суду заяву, відповідно до якої справу просив розглянути у його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі. Позовні вимоги обґрунтовані Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» від 28.11.2002 року № 249-IV, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин (далі по тексту Закон України № 249) та Положенням про здійснення фінансового моніторингу фінансовими установами, затвердженим розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 05.08.2003 року № 25, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.08.2003 року за № 715/8036, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин(далі по тексту Положення).
Представник відповідача у судове засідання 06.10.2011 року не зявився, доказів які були витребувані судом та необхідні для розгляду справи не надав, у минулих судових засіданнях проти задоволення позовних вимог заперечував та просив у задоволенні позову відмовити з підстав, що викладені у запереченні проти адміністративного позову (т.2, арк.с.61-64).
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 30 вересня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд
ВСТАНОВИВ:
Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України у період з 12.11.2007 року по 16.11.2007 року було проведено планову виїзну перевірку страхової діяльності закритого акціонерного товариства «Фінансово-страхова компанія «Адміралтейська» щодо додержання вимог чинного законодавства у сфері фінансових послуг в період з 01.11.2006 року по 01.11.2007 року. Під час перевірки позивачем зафіксовано факт порушення вимог ст. 5 Закону України № 249 та п. 3.3 Положення, а саме те, що відповідачем не було оновлено правило та програми проведення фінансового моніторингу на 2007 рік, про що складено акт перевірки № 48/23-п від 16.11.2007 року (т.1, арк.с.6-17).
За результатами розгляду акта перевірки позивачем 14.12.2007 року винесено постанову № СК-08/07-100 про застосування до закритого акціонерного товариства «Фінансово-страхова компанія «Адміралтейська» штрафу в сумі 1700,00 грн. за неналежне виконання вимог Закону України № 249 (т.1 арк.с.31).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 17 Закону України № 249 встановлено, що особи, винні у порушенні вимог цього Закону, несуть кримінальну, адміністративну та цивільно-правову відповідальність згідно із законом. У випадку відсутності згоди щодо сплати штрафу рішення про накладення штрафу чи у його відмові приймається судом за поданням органу, що регулює діяльність суб'єкта первинного фінансового моніторингу та надає ліцензії або інший спеціальний дозвіл.
Згідно з п. 13 Порядку застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України штрафів за невиконання (неналежне виконання) вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом", затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13.11.2003 року № 120, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.11.2003 року за № 1087/8408 у разі, якщо установа не сплачує штраф протягом 10 днів з дня отримання постанови про накладення штрафу, Держфінпослуг звертається до суду з позовною заявою про стягнення з установи відповідної суми штрафу.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Таки чином, суд дійшов висновку про наявність у позивача правових підстав для примусового стягнення штрафу з відповідача у разі його несплати протягом 10 днів з дня отримання постанови про накладення штрафу за невиконання (неналежне виконання) вимог Закону України № 249.
Судом встановлено, що відповідно до постанови від 14.12.2007 року № СК-08/07-100 штраф в сумі 1700,00 грн. було застосовано до закритого акціонерного товариства «Фінансово-страхова компанія «Адміралтейська» за порушення вимог ст. 5 Закону України № 249 та п. 3.3 Положення.
Відповідно до ст. 5 Закону України № 249 суб'єкт первинного фінансового моніторингу з урахуванням вимог чинного законодавства і нормативно-правових актів Уповноваженого органу встановлює правила проведення внутрішнього фінансового моніторингу та призначає працівника, відповідального за його проведення.
Згідно з п. 3.3 Положення, в редакції, що діяла з 28.05.2006 року для забезпечення виконання вимог законодавства України з питань запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму, установи зобов'язані розробляти і реалізовувати програми здійснення фінансового моніторингу, що затверджуються керівником. Зазначені програми мають містити: - визначені законодавством України ознаки фінансових операцій, які підлягають фінансовому моніторингу, інші ознаки таких операцій, які відповідно до специфіки та напрямів діяльності самостійно визначаються та поновлюються установою на постійній основі з урахуванням відповідного довідника Держфінмоніторингу; - питання ідентифікації та вивчення своїх клієнтів; - навчання і підвищення кваліфікації працівників. Програма здійснення фінансового моніторингу являє собою комплекс заходів з організації проведення фінансового моніторингу. Строк, на який складається програма, визначається, виходячи з реальних потреб установи, але не повинен перевищувати одного року. Установи на власний розсуд можуть розробляти й реалізовувати в межах чинного законодавства також інші програми, що стосуються запобігання використанню установи для здійснення легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму.
Тим самим пунктом Положення в редакції, що діяла з 04.06.2007 року встановлено, що для забезпечення виконання вимог законодавства України з питань запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму установи зобов'язані розробляти і реалізовувати програми здійснення фінансового моніторингу, що затверджуються керівником установи за поданням відповідального працівника. Програма розробляється відповідно до законодавства у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму. Програма є внутрішнім документом установи, який містить план запровадження комплексу заходів з організації проведення в установі фінансового моніторингу з урахуванням специфіки діяльності установи, у тому числі того, що здійснюється її відокремленими підрозділами, та план проведення перевірок виконання зазначених заходів.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Представником відповідача не надано суду доказів наявності у закритого акціонерного товариства «Фінансово-страхова компанія «Адміралтейська» під час проведення перевірки та прийняття рішення діючих у 2007 році Правил та Програм проведення фінансового моніторингу.
Відповідно до ст. 17 Закону України № 249 особи, винні у порушенні вимог цього Закону, несуть кримінальну, адміністративну та цивільно-правову відповідальність згідно із законом. Такі особи також можуть бути позбавлені права провадити певні види діяльності згідно із законодавством. Юридичні особи, які здійснювали фінансові операції з легалізації (відмивання) доходів або фінансували тероризм, можуть бути ліквідовані за рішенням суду. У разі невиконання (неналежного виконання) суб'єктом первинного фінансового моніторингу вимог цього Закону до нього може застосовуватися в порядку, встановленому законодавством, штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, суд дійшов висновку, що постанова від 14.12.2007 року № СК-08/07-100 про застосування до закритого акціонерного товариства «Фінансово-страхова компанія «Адміралтейська» штрафу в сумі 1700,00 грн. за неналежне виконання вимог Закону України № 249 є обґрунтованою та такою, що прийнята відповідачем відповідно до діючого, на час проведення перевірки, законодавства.
За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Постанова викладена у повному обсязі 06.10.2011 року.
Керуючись ст. ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з закритого акціонерного товариства «Фінансово-страхова компанія «Адміралтейська» (вул. Брестська, буд. 21, м. Севастополь, 99001, ЄДРПОУ 25137094) до Державного бюджету України штраф у сумі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн.)
Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання у повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя< підпис >Ю.В. Лотова
< З оригіналом згідно >
Суддя< підпис >Ю.В. Лотова