Постанова № 20264360, 31.08.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
31.08.2011
Номер справи
2а-3503/10/2770
Номер документу
20264360
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

< Копия >

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

31.08.11Справа №2а-3503/10/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі< колегії суддів >:

головуючого судді - Куімова М.В.;

при секретарі - Євтушенко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Юнівер"< Список ><Позивач в особі >доДержавної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя< Список ><Відповідач в особі >про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Юнівер», уточнивши позовні вимоги, звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000881503/0 від 14 червня 2010 року, №0000881503/1 від 21 червня 2010 року, №0000881503/2 від 25 серпня 2010 року та №0000881503/3 від 04 листопада 2010 року. Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі актів камеральної перевірки від 06.04.2010 року №173/52/15-341/32747791 з питань своєчасності та повноти сплати ТОВ «Юнівер» орендної плати за землю ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя було прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.04.2010 року №0000881503/0 на суму 5151,96 грн., з яких 3434,64 грн. - основний платіж, 1717,32 грн. штрафні санкції. За результатами розгляду первинної та повторної скарг, які були залишені без задоволення, податковим органом були прийняті податкові повідомлення-рішення №0000881503/1 від 21.06.2010 року та №0000881503/2 від 25.09.2010 року на таку ж суму з посиланням на те, що ТОВ «Юнівер» порушені ст. 7 та ст. 21 ЗУ «Про оренду землі». Також позивачем було подано скаргу до ДПА України, але рішенням від 04.11.2010 року №11685/6/25-0215 зазначена скарга також була залишена без задоволення та на підставі вказаного рішення відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення від 04.11.2010 року №0000881503/3 на вищевказану суму. Позивач вважає, що вказані податкові повідомлення-рішення є незаконними та просить скасувати їх.

У судовому засіданні представник позивача Смирнова Н.Р. підтримала позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача Куделін А.В. у судовому засіданні з позовні вимоги не визнав у повному обсязі, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Частиною 2 Закону України «Про плату за землю» (що діяв до 01.01.2011 року) встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно зі ст. 13 вказаного Закону підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Частиною 1 статті 14 цього ж Закону встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161-XIV (далі Закон № 161) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю").

Статтею 14 Закону № 161 передбачено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

На виконання статті 14 Закону України «Про оренду землі» постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220 затверджено Типову форму договору оренди землі, пунктом 13 якої визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. Пунктом 4.1 Договору, передбачено, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Методики визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі, затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради № 1348 від 14.10.2003 року, в розмірі 1,5 % від грошової оцінки земельної ділянки.

Пунктом 4.7 Договору, передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі також зміни розмірів земельного податку, збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у тому числі внаслідок інфляції та індексації.

У судовому засіданні встановлено, що 7 червня 2005 року між Севастопольською міською Радою (Орендодавець) та ТОВ “Юнівер”(Орендар)було укладено договір оренди земельної ділянки №4-М-01 (далі Договір) (а.с.20).

Відповідно до п. 1 Договору, Орендодавець відповідно до рішення Севастопольської міської Ради № 2809 від 02.03.2005 року надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для реконструкції відповідно ї будівлі в готельний комплекс з віднесенням цих земель до категорії земель житлової та загальної забудови, яка знаходиться в м. Севастополі, вул. Каліча, 13.

На підставі актів камеральної перевірки від 06.04.2010 року №173/52/15-341/32747791 з питань своєчасності та повноти сплати ТОВ «Юнівер» орендної плати за землю ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя було прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.04.2010 року №0000881503/0 на суму 5151,96 грн., з яких 3434,64 грн. - основний платіж, 1717,32 грн. штрафні санкції.

В акті перевірки №173/52/15-341/32747791 від 06.04.2010 року в обґрунтування його висновків міститься посилання на рішення Севастопольської міської Ради від 19.10.2005 року №4046 «Про введення в дію нормативної грошової оцінки земель Севастополя в адміністративних межах міста», яким з 1 січня 2006 року у місті Севастополі введено нову, порівняно з існуючою раніше, нормативну грошову оцінку земель.

Також у вказаному акті перевірки міститься посилання відповідача на виписку з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, наданої Головним управлінням земельних ресурсів у м. Севастополі за вих. № 27.02.2006 №2817/1, станом на 01.01.2006 року (а.с.7-8). Розрахунок орендної плати здійснено відповідачем саме на підставі та із застосуванням відомостей (коефіцієнту) з вказаної виписки.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2011 року у справі №2а-2598/09/2770 (а.с. 68-69) за позовом ТОВ «Юнівер» до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополі, Головного управління Держкомзему у м. Севастополі, за участю третьої особи Севастопольської міської Ради, про визнання неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, позовні вимоги задоволені частково: визнані протиправними дії Головного управління Держкомзему у м. Севастополі по наданню ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки із зазначенням коефіцієнту Км2 у розмірі 2,01 до 97 економіко-планувальної зони. Обставини, встановлені вказаним судовим рішенням, стосуються відомостей щодо розміру коефіцієнту зазначеному у витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 2817/1 від 27.02.2006 року.

Вищевказаною постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2011 року у справі №2а-2598/09/2770, встановлено: «Відповідно до технічної документації «Проведення нормативної грошової оцінки земель станом на 01.01.2004 року», виконаної Київським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «ДІПРОМІСТО» та затвердженої рішенням Севастопольської міської ради № 4046 від 19.10.2005 року, до 97 економіко-планувальної зони, до якої відноситься земля позивача, повинен застосовуватися коефіцієнт Км2 у розмірі 1,58».

При розгляді справи у суді першої інстанції, представник Головного управління Держкомзему у м. Севастополі пояснив, що вказана нормативна грошова оцінка у печатному вигляді відрізняється від електронного (цифрового), який застосовується у роботі Головного управління Держкомзему у місті Севастополі та в якому до даної економіко-планувальної зони застосований коефіцієнт Км2 у розмірі 2,01.

На підставі встановлених розбіжностей у звязку з технічною помилкою, 24.01.2007 року Київським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «ДІПРОМІСТО» на адресу Головного управління Держкомзему у місті Севастополі надіслано грошову оцінку земель міста Севастополя у новій печатній редакції (екземпляр № 5), яку приведено у відповідність до даних програмного комплексу, з якої вбачається, що до 97 економіко-планувальної зони повинен застосовуватися коефіцієнт Км2 у розмірі 2,01. Судовою колегію зазначено, що вищевказана помилка (розбіжність) не була виправлена у порядку, способом та на підставі, встановлених законом, оскільки Севастопольською міською Радою не приймалося відповідне рішення з цього питання.

Рішення Севастопольської міської Ради №4046 від 19 жовтня 2005 року є нормативно-правовим актом, вказаним рішенням до 97 економіко-планувальної зони встановлений коефіцієнт Км2 у розмірі 1,58, відповідні зміни до цього рішення Севастопольською міською Радою не вносилися, тому Головне управління Держкомзему у м. Севастополі не мало правових підстав до направлення до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки із зазначенням коефіцієнту Км2 у розмірі 2,01 до 97 економіко-планувальної зони, що не відповідає положенням технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що була затверджена рішенням Севастопольської міської Ради».

Згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, розрахунок суми орендної плати проведений ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя на підставі відомостей з витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 2817/1 від 27.02.2006 року, наданої Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі, є таким, що не відповідає положенням технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що була затверджена нормативно - правовим актом - рішенням Севастопольської міської Ради та є протиправним.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі, а податкові повідомлення-рішення ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя №0000881503/0 від 14 червня 2010 року, №0000881503/1 від 21 червня 2010 року, №0000881503/2 від 25 серпня 2010 року та №0000881503/3 від 04 листопада 2010 року підлягають скасуванню.

Повний текст постанови складено та підписано 05 вересня 2011 року.

Керуючись ст.ст. 71, 76, 94, 99, 158-161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Балаклавському районі м. Севастополя №0000881503/0 від 14 червня 2010 року, №0000881503/1 від 21 червня 2010 року, №0000881503/2 від 25 серпня 2010 року та №0000881503/3 від 04 листопада 2010 року, - визнати протиправними та скасувати.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнівер» судові витрати в сумі 03 гривень 40 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк, з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяпідписМ.В. Куімов

< З оригіналом згідно >

Суддя< підпис >М.В. Куімов