Постанова № 20263926, 19.12.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.12.2011
Номер справи
2а-17200/11/2670
Номер документу
20263926
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 грудня 2011 року 09:34 № 2а-17200/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А. при секретарі судового засідання Руденко Н.В.,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 10/00-271 від 07.11.2011 р.)

від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 28.10.2011 р. № 2301/9/10-028)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «БАНК ФОРУМ»

доСпеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків

провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000884310, № 0000894310, № 0000904310, № 0000914310, № 0000924310 та № 0000934310 від 15.08.2011,- В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «БАНК ФОРУМ»з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000884310, № 0000894310, № 0000904310, № 0000914310, № 0000924310 та № 0000934310 від 15.08.2011.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач вказує на помилковість висновків податкового органу щодо того, що позивач повинен був, але не розрахував на підставі пункту 2 Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 № 944/944 «Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві» плату за землю в розмірі мінімальної річної орендної плати за земельні ділянки, встановленої статтею 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до якої річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", статтею 7 якого в свою чергу встановлено, що за загальним правилом ставки земельного податку (законодавчо визначений річний розмір плати за одиницю площі оподатковуваної земельної ділянки) з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Недотримання вимог п. 2 вищезгаданого Рішення Київради, як зазначає позивач, на думку СДПІ призвело до заниження податкового зобовязання за період з 01.04.2009 по 31.12.2010 на загальну суму 39992,68 грн.

Позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними з огляду на їх невідповідність вимогам ч. 1 ст. 7 Закону України «Про плату за землю»(в редакції на час виникнення спірних відносин), якою, як зазначено вище, передбачено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Окрім того, позивач також звертає увагу на те, що п. 2 Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 № 944/944 «Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві», яким керувався податковий орган та яким по суті встановлювалась річна плата за землю у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, визнано незаконним та не чинним з моменту його прийняття згідно з постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 27.09.2010 по справі № 2а-332/10, яка залишена без змін відповідно до ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2011 та ухвали Вищого адміністративного суду України від 22.09.2011, а відтак зазначене рішення Київради не створює будь-яких правових наслідків від моменту прийняття та, відповідно, відсутні законні підстави для покладання на позивача додаткового податкового обовязку, у звязку з чим позивач просить визнати протиправними та скасувати оскаржувані рішення.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті зокрема на підставі п. 2 Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 № 944/944, у спосіб та у відповідності до вимог чинного на момент їх прийняття законодавства, а відтак підстав для їх скасування не має.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 19.12.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та відповідача, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.

Публічне акціонерне товариство «БАНК ФОРУМ»зареєстроване у статусі юридичної особи Дніпровською районною в місті Києві державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 21574573) та знаходиться за адресою: м. Київ, бульв. Верховної Ради, 7.

Як великий платник податків позивач перебуває на обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків.

З матеріалів справи вбачається та сторонами визнається, що позивач є землекористувачем земельних ділянок, а саме:

- у Святошинському районі міста Києва за адресою: м. Київ, просп. Перемоги, 128/2, загальною площею 28,12 кв.м. (землі комерційного використання; без орендарів будівель та споруд), кадастровий номер земельної ділянки № 75:173:080. Згідно витягу з технічної документації № Ю-27327/2009 від 08.12.2009 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 77124,11 грн. Право на землю, як визнається та не заперечується сторонами, у встановленому законом порядку не оформлено.

- у Дарницькому районі міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Срібнокільська, 1/2, загальною площею 24,14 кв.м. (землі комерційного використання; без орендарів будівель та споруд), кадастровий номер земельної ділянки № 90:006:092. Згідно витягу з технічної документації № Ю-07649/2007 від 19.11.2007 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 50962,05 грн. Право на землю, як визнається та не заперечується сторонами, у встановленому законом порядку не оформлено. Земельний податок, як зазначено в Акті перевірки (стор. 189), сплачувався банком у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

- у Дарницькому районі міста Києва за адресою: м. Київ, Харківське шосе, 65, загальною площею 20,39 кв.м. (землі комерційного використання; без орендарів будівель та споруд), кадастровий номер земельної ділянки № 80000000 00:63:351:0029. Згідно витягу з технічної документації № Ю-27481/2009 від 29.12.2009 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 62029,62 грн. Право на землю, як визнається та не заперечується сторонами, у встановленому законом порядку не оформлено.

- у Дарницькому районі міста Києва за адресою: м. Київ, просп. М. Бажана, 5, 5-а, 5-б, 5-в, 5-е, 7-а, 7-б, 7-в загальною площею 80,82 кв.м. (землі комерційного використання; без орендарів будівель та споруд), кадастровий номер земельної ділянки № 90:159:049. Згідно довідки з технічної документації № Ю-24019/2004 від 26.01.2004 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 95330,64 грн. Право на землю, як визнається та не заперечується сторонами, у встановленому законом порядку не оформлено.

- у Дарницькому районі міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Декабристів, 9, загальною площею 51,22 кв.м. (землі комерційного використання; без орендарів будівель та споруд), кадастровий номер земельної ділянки № 8000000000:90:159:0220. Згідно витягу з технічної документації № Ю-27411/2009 від 22.12.2009 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 165859,09 грн. Право на землю, як визнається та не заперечується сторонами, у встановленому законом порядку не оформлено.

- у Дніпровському районі міста Києва за адресою: м. Київ, бульв. Перова, 22-24, загальною площею 87,71 кв.м., кадастровий номер земельної ділянки № 66:074:055. Згідно витягу з технічної документації № Ю-25890/2009 від 23.04.2009 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 187593,92 грн. Право на землю, як визнається та не заперечується сторонами, у встановленому законом порядку не оформлено.

- у Шевченківському районі міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Олени Теліги, 17, загальною площею 46,30 кв.м., кадастровий номер земельної ділянки № 91:041:022. Згідно витягу з технічної документації № Ю-07647/2007 від 19.11.2007 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 116552,73 грн. Право на землю, як визнається та не заперечується сторонами, у встановленому законом порядку не оформлено.

- у Подільському районі міста Києва за адресою: м. Київ, просп. Свободи, 17, загальною площею 42,00 кв.м., кадастровий номер земельної ділянки № 91:193:165. Згідно витягу з технічної документації № Ю-07650/2007 від 19.11.2007 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 83853,63 грн. Право на землю, як визнається та не заперечується сторонами, у встановленому законом порядку не оформлено.

- у Соломянському районі міста Києва за адресою: м. Київ, просп. Повітрофлотський, 48/2, загальною площею 99,16 кв.м., кадастровий номер земельної ділянки № 8000000000:72:118:0151. Згідно витягу з технічної документації № Ю-25891/2009 від 23.04.2009 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 331085,88 грн. Право на землю, як визнається та не заперечується сторонами, у встановленому законом порядку не оформлено. Земельний податок, як зазначено в Акті перевірки (стор. 189), сплачувався банком у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП проведено виїзну планову документальну перевірку ПАТ «Банк-Форум»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 по 31.03.2011, про що складено Акт перевірки № 615/43-10/21574573 від 03.08.2011.

В ході проведення перевірки податковим органом встановлено порушення позивачем п. 2 Рішення КМР від 25.12.2008 № 944/944, яким встановлювалось, що з 01.04.2009 плата за земельні ділянки справляється в розмірі мінімальної річної орендної плати за земельні ділянки, встановленої статтею 21 Закону України "Про оренду землі", що, виходячи з положень ч. 1 ст. 7 Закону України «Про плату за землю», по суті дорівнює 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а відтак, на думку відповідача, зазначене порушення призвело до заниження позивачем податкового зобовязання із земельного податку по наведеним вище земельним ділянкам за квітень 2009-грудень 2010 року у розмірі 39992,68 грн., зокрема за 2009 рік 16241,92 грн., за 2010 рік 23750,76 грн.

На підставі вказаного вище акту перевірки та викладених у ньому висновків, СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП прийнято спірні податкові повідомлення-рішення № 0000884310, № 0000894310, № 0000904310, № 0000914310, № 0000924310 та № 0000934310 від 15.08.2011, якими позивачу визначено суму податкового зобовязання із земельного податку у загальному розмірі 39992,68 грн. (за основним платежем) та застосовані штрафні (фінансові) санкції загалом у розмірі 9 998,19 грн. В ході процедури адміністративного оскарження зазначені податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги позивача без задоволення.

З наведеного вбачається, що під час перевірки та приймаючи оскаржувані рішення, СДПІ виходила із положень п. 2 вищезгаданого рішення Київради та збільшило на його підставі кожний щомісячний платіж за спірний період у три рази та, віднявши від отриманого результату нараховані суми плати за землю у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки кожної окремої земельної ділянки, визначило суму донарахованого податкового зобовязання.

Під час розгляду справи сторони зазначили, що ними визнаються та не заперечуються площа земельних ділянок, функціональне призначення, нормативна грошова оцінка земельних ділянок та застосовувані для розрахунку плати за землю коефіцієнти, тобто вихідні дані для розрахунку плати за землю (земельного податку).

Спірним між сторонами є питання застосування ставки (законодавчо визначеного річного розміру плати за одиницю площі оподатковуваної земельної ділянки) у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки для визначення земельного податку (згідно ст. 7 Закону України «Про плату за землю»), або 3% (на підставі п. 2 Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 № 944/944).

В ході розгляду даної справи судом встановлено, що пункт 2 Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 № 944/944 «Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві», на підставі якого податковим органом здійснювалось донарахування позивачу земельного податку, визнано незаконним та нечинним з моменту його прийняття постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 27.09.2010 по справі № 2а-332/10, яка залишена без змін відповідно до ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2011 та ухвали Вищого адміністративного суду України від 22.09.2011, а відтак постанова районного суду набрала законної сили відповідно до вимог чинного процесуального законодавства. Копії зазначених судових рішень залучені до матеріалів справи.

Зокрема, у вказаній постанові суди дійшли висновку, що у випадку, коли субєктами господарювання договорів оренди земельних ділянок з Київрадою не укладалося, тому відсутні підстави для сплати орендної плати, та єдиною формою плати за користування земельними ділянками є земельний податок, ставка якого встановлена статтею 7 Закону України «Про плату за землю»і становить один відсоток від грошової оцінки земельної ділянки.

В контексті наведеного суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Виходячи з вищенаведеного, пункт 2 Рішення Київради від 25.12.2008 № 944/944, на підставі якого податковим органом здійснювалось донарахування позивачу податкових зобовязань та яке визнано незаконним та нечинним з моменту прийняття, не створює будь-яких правових наслідків з моменту прийняття та не може бути підставою для збільшення у 3 рази розміру плати за землю, тобто для покладання на позивача додаткового, не передбаченого законодавством податкового обовязку.

У взаємозвязку з вищенаведеним, суд зазначає наступне.

Закон України «Про плату за землю»від 3 липня 1992 року 2535-XII (в редакції на час виникнення спірних відносин та звернення до суду) визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Статтею 5 Закону встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно зі статтею 7 Закону ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Положеннями частини першої статті 14 Закону України «Про плату за землю»визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

В даному випадку, як приходить до висновку суд, відповідачем не доведено невідповідності законодавству проведених позивачем розрахунків та нарахованого розміру земельного податку за спірний період у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки кожної окремої земельної ділянки, нарахування якого позивачем у такому розмірі визнається та не заперечується сторонами.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 71 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування або визнання нечинним рішення.

Виходячи з вищенаведеного в сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено законності та обґрунтованості спірних рішень, а отже, беручи до уваги характер спірних відносин та положення ч. 2 ст. 11 КАС України, позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними та скасування спірних податкових повідомлень рішень № 0000884310, № 0000894310, № 0000904310, № 0000914310, № 0000924310 та № 0000934310 від 15.08.2011. Оскільки позов підлягає задоволенню, судові витрати (судовий збір) підлягає стягненню відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України з Державного бюджету України.

Керуючись вимогами ч. 2 ст.11, статей 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «БАНК ФОРУМ»(код з ЄДРПОУ 21574573, адреса: м. Київ, бульв. Верховної Ради, 7) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків: № 0000884310, № 0000894310, № 0000904310, № 0000914310, № 0000924310 та № 0000934310 від 15.08.2011.

3. На відшкодування сплаченого судового збору стягнути з Державного бюджету України через ГУДК України у м. Києві (01001, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-а) на користь Публічного акціонерного товариства «БАНК ФОРУМ»28,23 грн. судового збору, сплаченого 18.11.2011 р. платіжним дорученням № 602103 на рахунок № 31214206700007 УДК у Печерському районі м. Києва в ГУДК України у м. Києві.

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя О.А.Кармазін

Повний текст постанови складено та підписано 22.12.2011 р.