Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
10 листопада 2011 року 10:00 № 2а-12833/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Мороз Ю.М., за участю представників сторін:
від позивача: Дружинського Андрія Станіславовича
від відповідача: Оноприйчука Дмитра Володимировича
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат»
до департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України,
провизнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 02.08.2011 №000517, На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 10 листопада 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови розяснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 02.08.2011 №000517.
Позовні вимоги мотивовано тим, що департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України на підставі необґрунтованих висновків акту перевірки від 24.06.2011 №0420/01/36100206 щодо порушення позивачем статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 02.08.2011 №000517, яким до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат»на підставі абзацу 15 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6217,32 грн.
Так, позивачем вказано на безпідставність застосування до нього штрафних санкцій за зберігання алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку із зазначенням суми акцизного податку, сплаченої за одиницю маркованої продукції, що не відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного податку, міцності продукції та міцності тари, у звязку з тим, що товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат»не є виробником вказаної алкогольної продукції та, відповідно, не відповідає за порядок маркування алкогольних напоїв.
Відповідач проти позову заперечив із посиланням на обґрунтованість рішення про застосування штрафних санкцій від 02.08.2011 №000517. Так, відповідачем вказано на наявність факту зберігання товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат» алкогольних напоїв з марками акцизного податку із зазначенням суми, яка не відповідає сумі, діючій на момент дати розливу, що відповідно із врахуванням приписів пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251, прирівнюється до зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору.
Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України проведено фактичну перевірку з питань додержання товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат»вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої складено акт перевірки від 24.06.2011 №0420/01/36100206.
Перевіркою встановлено зберігання з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, що не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Так, на зберіганні у товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат»знаходилася алкогольна продукція, а саме - напій плодово-ягідний зброджений «Малина»міцністю 14%, обємом 0,5 л, за ціною реалізації 7,89 грн., у кількості 566, дата розливу 23.03.2011, загальна вартість продукції 4465,74 грн., а також напій плодово-ягідний зброджений «Смородина»міцністю 14%, обємом 0,5л, за ціною реалізації 7,89 грн., у кількості 222, дата розливу 23.03.3011, загальна вартість продукції 1751,58 грн. На зазначеній алкогольній продукції наявні акцизні марки, на яких зазначена сума сплаченого акцизного податку у розмірі 0,238 грн., в той час як згідно з вимогами нормативних актів, діючих на дату розливу продукції, ставка акцизного податку із урахуванням міцності продукції та місткості тари становила 2,940грн.
На підставі акту перевірки від 24.06.2011 №0420/01/36100206 департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 02.08.2011 №000517, яким до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат»на підставі абзацу 15 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу із розрахунку 100% вартості товару у розмірі 6217,32 грн.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Згідно з абзацом третім частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
За змістом пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251, вважаються такими, що немарковані алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Так само, відповідно до абзацу четвертого пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Як вбачається з висновку до матеріалів перевірки субєкта господарювання товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат»на зберіганні у позивача знаходилася алкогольна продукція, а саме - напій плодово-ягідний зброджений «Малина»міцністю 14%, обємом 0,5 л, дата розливу 22.03.2011, а також напій плодово-ягідний зброджений «Смородина»міцністю 14%, обємом 0,5л, дата розливу 22.03.2011.
Відповідно до підпункту 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, який визначає ставки акцизного податку з спирту етилового, інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв та пива та діяли на момент розливу алкогольної продукції позивача, ставка акцизного податку на інші зброджені напої (наприклад, сидр, перрі (грушевий напій), напій медовий); суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, в іншому місці не зазначені (з доданням спирту) становить 42,12 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту.
Із врахуванням міцності алкогольної продукції (14%) та місткості тари (0,5л) ставка акцизного податку на момент дати розливу продукції становить 2,948 грн. Разом з тим, алкогольні напої, які знаходилися на зберіганні у товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат», мали марки акцизного податку із зазначенням суми сплаченого податку у розмірі 0,238 грн. за одиницю продукції. Вказаного позивачем не заперечено.
З урахуванням викладеного, а також зважаючи на те, що позивачем не заперечувався факт належності вказаної продукції товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат», суд дійшов висновку про доведеність з боку департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України факту зберігання позивачем алкогольних напоїв без марок акцизного податку.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно з абзацом 15 частини другої названої статті до суб'єктів господарювання у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Одночасно з викладеним, суд вказує на безпідставність доводів позивача щодо неправомірності притягнення його до відповідальності на підставі абзацу 15 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»з огляду на те, що товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат»не є виробником вказаної алкогольної продукції та, відповідно, не відповідає за порядок маркування алкогольних напоїв.
Так, суд звертає увагу, що обєктивна сторона складу правопорушення, за вчинення якого абзацом 15 частини другої статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»передбачено настання відповідальності у вигляді накладення фінансових санкцій, передбачає, у тому числі, і зберігання алкогольної продукції без марок акцизного збору. При цьому Закон не ставить в залежність факт настання відповідальності від наявності або ж відсутності у субєкта господарювання статусу виробника вказаної продукції.
Так, відповідно до статті 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. При цьому, ризиковість здійснення господарської діяльності повязана у тому числі і з можливістю настання негативних наслідків у разі не вчинення дій, спрямованих на захист своїх інтересів при здійснення господарської діяльності, зокрема, при здійсненні оптової торгівлі алкогольними напоями.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, за наявності доведеності з боку відповідача факту зберігання позивачем алкогольних напоїв без марок акцизного податку, суд дійшов висновку про доведеність з боку департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України правомірності рішення про застосування штрафних санкцій від 02.08.2011 №000517 як такого, що прийнято на підставі, в межах та у спосіб, що передбачений законами України та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для справи.
За таких обставин позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім-«Фрегат»про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 02.08.2011 №000517 задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.
Повний текс постанови складено 15.11.2011