Постанова № 20262129, 15.11.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.11.2011
Номер справи
2а-13071/11/2670
Номер документу
20262129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

Іменем України

м.Київ

15 листопада 2011 року 12:04 год.№ 2а-13071/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі суддіКостенкаД.А.,

при секре тарі судового засідання Палійчук Л.Д.,

за участю представників: позивача Висотюка Є.П., відповідача Диби Ю.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засідання спра ву за позовом Кредитної спілки "Народне кредитне товариство" (даліКС "Народне кредитне товариство") до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва (далі ДПІ) про скасування рішення від 05.08.2011 р. №216/15-1 та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

КС "Народне кредитне товариство" просить суд скасувати рішення ДПІ від 05.08.2011 р. №216/15-1, яким йому відмовлено у включенні до Реєстру неприбуткових організацій та установ (далі Реєстр), і зобов'язати ДПІ прийняти рішення про включення КС"Народне кредитне товариство" до Реєстру.

Під час розгляду справи представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві. Позивач обґрунто вує свої вимоги незаконністю і необґрунто ваністю прийнятого відповідачем рішення, яке суперечить вимогам ст. 157 ПК, ст. 9 Закону України від 20.12.2001р. № 2908-III "Про кредитні спілки" (далі Закон №2908), а також Положенню про Реєстр неприбут кових організацій та установ, затвердженого наказом ДПА України від 24.01.2011 р. №37, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.02.2011р. за №161/18899. Позивач зазначає, що він є неприбутковою організацією і має бути включений в Реєстр, ніяких пору шень чинного законодавства ним допущено не було, а п. 30.9 Статуту КС "Народне кредитне товариство" (далі Статут) відповідає вимогам ПК.

Представник відповідача не визнала позов з підстав, наведених у письмових запере ченнях. Відповідач заперечує проти позову посилаючись правомірність прийнятого рішення, оскільки п. 30.9 Статуту не відповідає вимогам ст. 157 ПК. При цьому відповідач посилається на те, що нормами ПК не передбачено звільнення від оподаткування доходів неприбуткових організацій, отриманих кредитною спілкою від придбаних державних цінних паперів, а також на те, що статутний документ не містить порядку припинення діяльності кредитної спілки та вирішення майнових питань у зв'язку з його ліквідацією, а саме порядку передачі активів (не лише тільки коштів резервного капіталу) іншій неприбутковій організації відповідного виду або зарахування до доходу бюджету.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріал справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з такого.

Судом встановлено, що КС "Народне кредитне товариство" зареєстрована 27.07.2009 р. Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією (ідентифікаційний код 36589323), що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 №646331 (а.с. 7).

Згідно довідки АБ №232992 з ЄДРПОУ від 28.07.2009р. (а.с. 42) організаційно-правова форма господарювання 925 "Кредитна спілка".

Позивач звернувся до відповідача із заявою (форми №1-РН) про внесення його до Реєстру, до якої додав копії Статуту, свідоцтва про державну реєстрацію та довідки з ЄДРПОУ. Зазначена заява отримана відповідачем 08.07.2011 р., що підтверджується штампом ДПІ на першому аркуші заяви (а.с. 44).

За результатами розгляду поданої заяви відповідач відмовив у внесенні КС "Народне кредитне товариство" до Реєстру, про що прийняв рішення №216/15-01 від 05.08.2011 р. (а.с. 49), яке одержано позивачем 11.08.2011 р.

Листом від 05.08.2011 р. №29030/10/15-11 за підписом заступника начальника ДПІ Луговського Г.В.(виконавець Зозуля) (а.с. 48) відповідач повідомив позивача, що його не визнано неприбутковою організацією і не включено до Реєстру, оскільки позивачем поруше но вимоги ст. 157 ПК та те, що п. 30.9 Статуту не відповідає чин ному законодавству. При цьому даний лист не містить ні обґрунтування допущеного позивачем поруше ння, ні конкретного законодавчого припису (пункту ст. 157 ПК чи іншого законодавчого акта), порушення якого мало місце, як вважає відповідач.

Спірні правовідносини стосуються правомірності рішення відповідача про відмову у внесенні позивача до Реєстру і випливають з процеду ри внесення неприбуткової організації до Реєстру.

Відповідно до ст. 130 ГК кредитною спілкою є неприбуткова організація, заснована громадянами у встановленому законом порядку на засадах добровільного об'єднання грошових внесків з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні інших фінансових послуг. Кредитна спілка є юридичною особою. Статусу юридичної особи вона набуває з дня її державної реєстрації (ч. 2). Кредитна спілка діє на основі статуту, який затверджується загальними зборами членів кредитної спілки (ч. 3).

Частиною 6 цієї статті передбачено, що статус, порядок організації та здійснення господарської діяльності кредитної спілки визначаються цим Кодексом, законом про кредитні спілки та іншими законами.

Згідно із ст. 1 Закону №2908 кре дитна спілкаце неприбуткова організація, засно вана фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Відповідно до пп. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 ПК неприбуткові підприємства, установи та організаціїпідприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяль ності, передбаченої законодавством.

Пунктом 3 Статуту (нова редакція), затвердженого Загальними Зборами членів КС "Народне кредитне товариство" 31.05.2011 р. і зареєстрованого державним реєстратором Печерської районної у м. Києві державної адміністрації 06.06.2011 р. №10701050005037126, визначено, що КС "Народне кредитне товариство"це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному креди туванні та наданні фінансових послуг за рахунок обєднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Таким чином, позивач є неприбутковою організацією в силу закону та затвердженого Статуту і додаткового визначення податковим органом не потребує.

Особливості оподаткування неприбуткових установ та організацій визначено у ст. 157 ПК, яка згідно з пп. "в" п. 157.1 поширюється на кредитні спілки, зареєстровані згідно з вимогами законодавства та внесені органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Згідно з п. 157.12 ст. 157 ПК з метою оподаткування центральний орган державної податкової служби веде реєстр всіх неприбуткових організацій та їх відокремлених підрозділів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цього пункту. Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби в порядку, встановленому законодавством.

Розділом ІІ Положення про Реєстр неприбут кових організацій та установ, затвердже ного наказом ДПА України від 24.01.2011 р. №37, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.02.2011р. за №161/18899 (даліПоложення) визначено, що включення непри буткової установи та організації до Реєстру проводиться органом державної податкової служби за їх місцезнаходженням з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості згідно з п. 5 розділу I цього Положення (п. 1). Для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів (п. 2). Органи державної податкової служби можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах (п. 3).

Згідно з п. 4 розділу ІІ Положення за результатами розгляду заяви, установчих доку ментів органом державної податкової служби за місцезнаходженням неприбуткової установи та організації може бути прийнято рішення про відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру.

Оскаржуване рішення відповідача з урахуванням письмового повідомлення про причини його прийняття обґрунтовано тим, що позивачем порушено вимоги ст. 157 ПК, ап.30.9 Статуту не відповідає чинному законодавству. Однак з такими висновками відпо відача суд не може погодитися, з огляду на їх необґрунтованість.

Пунктом 30.9 Статуту визначено, що при ліквідації кредитної спілки її активи повинні бути передані одній або кільком кредитним спілкам або зараховані до Державного бюджету України.

Зазначене положення узгоджується і не суперечить п. 157.13 ст. 157 ПК, згідно з яким у разі ліквідації неприбуткової організації її активи повинні бути передані одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховані до доходу бюджету, якщо інше не передбачено законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.

Неприбуткова організація відповідного виду відносно кредитної спілки є кредитна спілка, а зарахування активів до Державного бюджету у разі ліквідації КС "Народне кредит не товариство" також не може свідчити про порушення п. 157.13 ПК, оскільки зазначеним пунктом не визначено конкретного бюджету для зарахування активів, водночас зарахування саме до Державного бюджету України залишку коштів резервного та додаткового капіталу після розрахунків із членами спілки та іншими кредиторами при ліквідації кредитної спілки передбачено ч. 7 ст. 9 Закону № 2908.

Під час судового розгляду представник відповідача не надала аргументованих пояс нень, в чому полягає порушення позивачем вимог ст. 157 ПК і якому саме положенню ст. 157 ПК чи іншого законодавчого акта не відповідає п. 30.9 Статуту.

Письмові заперечення відповідача суд не бере до уваги, оскільки вони нормативно необґрунтовані, а зазначені в них обставини не стосуються обставин справи, яка розгля дається. При цьому представник відпо відача не пояснила суду належність до справи доводів, зазна чених у під писаних нею письмових запереченнях, щодо оподаткування доходів неприбут кових організацій, отриманих кредитною спілкою від придбаних державних цінних паперів. Водночас очевидним є те, що дані доводи не стосуються справи.

Під час розгляду справи суд ознайомився із службовою запискою від 26.10.2011 р. №39335/15-1 начальника управління оподаткування юридичних осіб адресованій юридич ному управлінню (а.с. 84), в якій повідомляється, що відповідно до Статуту КС "Народне кредитне товариство" після ліквідації її майно може бути передане кредитній спілці, яка невнесена до Реєстру, що не відповідає п. 157.13 ст. 157 ПК.

Однак дані твердження прямо суперечать п. 157.13 ст. 157 ПК, оскільки така умова цим пунктом не передбачається, з огляду на що не приймаються судом.

Таким чином, враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у внесенні КС "Народне кредитне товариство" до Реєстру є необґрунтованою та такою, що суперечить ст. 157 ПК і порушує право позивача на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток, що є підставою для скасування рішення від 05.08.2011 р. №216/15-1.

Наявність у позивача статусу неприбуткової організації та подання ним до ДПІ заяви встановленої форми і необхідних додатків, є підставами для його внесення до Реєстру. Водночас враховуючи не вчинення відповідачем даної дії відносно позивача внас лідок прийняття необ ґрунтованого рішення, зважаючи відсутність інших перешкод для включе ння позивача до Реєс тру та беручи до уваги відсутність у законі чітко визначених наслідків скасу вання рішення податкового органу про відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру, а також з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає обґрунтованим зобов'язання ДПІ вчинити дії, спрямовані на прийняття рішення про включення КС "Народне кредитне товариство" до Реєстру неприбуткових організацій.

Виходячи з меж позовних вимог, зважаючи на приписи ст.ст. 6, 19 Конституції України та ст. 2 КАС, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 11, 14, 70, 71, 76, 79, 86, 128, 138, 158163 КАС, суд

п о с т а н о в и в:

1.Задовольнити адміністративний позов Кредитної спілки "Народне кредитне товариство".

2.Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва від 05.08.2011 р. №216/15-1.

3.Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Печерському районі м. Києва вчинити дії, спрямовані на прийняття рішення про включення Кредитної спілки "Народне кредитне товариство" до реєстру неприбуткових організацій (установ).

4.Присудити на користь Кредитної спілки "Народне кредитне товариство" судові витрати (державне мито) у розмірі 3,40 грн. з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається до протягом 10 днів з дня отримання копії її повного тексту.

СуддяД.А. Костенко