ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 листопада 2011 року № 2а-3915/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Манічевій В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомМіністерства економічного розвитку та торгівлі
до "Beyton corporation"
пропродовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до іноземного суб'єкта господарської діяльності "BEYTON CORPORATION" (США), застосованої наказом Міністерства економіки України від 01.12.2008 №796 за участю
представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 2405-25-651 від 04.10.2011)
представника відповідача: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
12.03.2010 Міністерство економіки України звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до "BEYTON CORPORATION" (США) про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до іноземного суб'єкта господарської діяльності "BEYTON CORPORATION" (США), застосованої наказом Міністерства економіки України від 01.12.2008 №796.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не були усунуті порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", за які Міністерство економіки України на підставі подання Державної податкової адміністрації України № 16827/5/22-6016 від 14.11.2008, наказом № 796 від 01.12.2008 застосувало до відповідача спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.03.2010 було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 13.04.2010.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.04.2010 до участі у справі, у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, було залучено Державну податкову адміністрацію України та відкладено попереднє судове засідання на 01.06.2010.
17.06.2010, в порядку встановленому статтею 15' Кодексу адміністративного судочинства України та пунктом 2.5.15 Положення про автоматизовану систему документообігу в адміністративних судах, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 03.12.2009 №129 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2009 за № 1247/17263, у зв'язку з припиненням повноважень судді Кишинського М.І., справу було розподілено між суддями повторно. За результатом автоматичного розподілу судових справ для розгляду справи №2а-3915/10/2670 було визначено суддю Огурцова О.П.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.06.2010 справу було прийнято до свого провадження суддею Огурцовим О.П., закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.09.2010 за клопотанням позивача провадження у справі було зупинено до 27.01.2010.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.02.2011 було поновлено провадження у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.09.2010 за клопотанням позивача провадження у справі було зупинено до 01.10.2011.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.08.2011 було поновлено провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 28.11.2011.
У судовому засіданні 28.11.2011, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представник позивача у судовому засіданні 28.11.2011 підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується міжнародним списком відправлень за кордон № 276 від 29.09.2011 та поштовими відправленнями, які повернулись без вручення адресату.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до частини статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" у редакції, що діяла з 01.01.2008 по 24.11.2009, імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Рішенням Франківського суду міста Львова від 22.10.2008 у справі № 2-2979/08 за позовом ДП "Тиса" ВАТ "Племзавод "Закарпатський" до ОСОБА_2 та фірми "BEYTON CORPORATION" про стягнення матеріальної шкоди та заборгованості стягнуто з фірми "BEYTON CORPORATION" на користь Дочірнього підприємства "Тиса" ВАТ "Племзавод "Закарпатський" суму авансової оплати за контрактом № 01/07-2007-1 від 25.07.2007 в розмірі 78160,00 євро та контрактом № 22/01-2008 від 22.01.2008 в розмірі 53610,00 Євро, всього 131770,00 євро
Відповідно до акту про результати документальної невиїзної позапланової перевірки Дочірнього підприємства "Тиса" ВАТ "Племзавод "Закарпатський" з питань декларування валютних цінностей та майна, що знаходиться за межами України станом на 01.10.2008 № 69/2301/34438500 від 22.01.2009, встановлено наявність простроченої заборгованості по розрахунках "BEYTON CORPORATION" (США) з ДП "Тиса" ВАТ "Племзавод "Закарпатський" в сумі 78 160,0 євро за контрактом від 25.07.2007 № 01/07-2007-1 та в сумі 53 610,0 євро за контрактом від 22.01.2008 № 22/01-2008, а саме, товар за зазначеними контрактами у законодавчо встановлені строки не надійшов та перераховані передплатою кошти за ними "BEYTON CORPORATION" (США) за валютні рахунки ДП "Тиса" ВАТ "Племзавод "Закарпатський" не повернуто.
З урахуванням наведеного Державна податкова адміністрація України звернулася до Міністерства економіки України з поданням щодо застосування спеціальних санкцій № 16827/5/22-6016 від 14.11.2008, в якому серед інших суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності просило застосувати спеціальні санкції до "Bayramlar DIS TIC A.S."
Відповідно до частини другої статті 37 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність" спеціальні санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно - ревізійної служби, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Відповідно до частини першої та другої статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані зокрема такі спеціальні санкції, як тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Санкції застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Пунктами 1.1 та 1.2 статті 1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність затвердженого наказом Міністерства економіки України № 52 від 17.04.2000 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.2000 за № 260/4481спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
На підставі подання Державної податкової адміністрації України № 16827/5/22-6016 від 14.11.2008, Міністерством економіки України було видано наказ № 796 від 01.12.2008 „Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності". Згідно з Додатком № 1 до зазначеного наказу тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності було застосовано до "BEYTON CORPORATION" (США) за порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Частиною шостою статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” встановлено, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Відповідно до підпункту 3.4. пункту 3 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України № 340/672 від 09.11.2006 при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.
10.02.2009 Міністерством економіки України було направлено до Державної податкової адміністрації України лист № 4202-29/159 щодо доцільності продовження чи скасування дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
У відповідь на зазначений лист Державна податкова адміністрація України листом про застосування спеціальних санкцій № 2916/5/22-6016 від 16.03.2009 повідомила Міністерство економіки України про те, що актом перевірки ДП "Тиса" ВАТ "Племзавод "Закарпатський" від 22.01.2009 підтверджено наявність простроченої дебіторської заборгованості по розрахунках "BEYTON CORPORATION" (США) з ДП "Тиса" ВАТ "Племзавод "Закарпатський" в сумі 78 160,0 євро за контрактом від 25.07.2007 № 01/07-2007-1 та в сумі 53 610,0 євро за контрактом від 22.01.2008 № 22/01-2008 та запропоновано розглянути питання щодо продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, застосованої до компанії "BEYTON CORPORATION" (США).
Відповідно до частин сьомої, восьмої та дев'ятої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду. При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Відповідач у судове засіданні не з'явився, заперечень на адміністративний позов суду не надав.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного та враховуючи те, що відповідачем не усунуто порушення статті 2 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність" та не вжито жодних заходів, що гарантували б виконання вказаного закону, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку та торгівлі до "BEYTON CORPORATION" (США) про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до іноземного суб'єкта господарської діяльності "BEYTON CORPORATION" (США), застосованої наказом Міністерства економіки України від 01.12.2008 №796 - задовольнити повністю
2.Продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої, зокрема, до іноземного суб'єкта господарювання "BEYTON CORPORATION" (США) наказом Мінекономіки від 01.12.2008 № 796 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до іноземних суб'єктів господарської діяльності", до усунення "BEYTON CORPORATION" (США) порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 по 24.11.2009), а саме: надходження на митну територію України товару від "BEYTON CORPORATION" (США) за контрактами від 25.07.2007 № 01/07-2007-1 та від 22.01.2008 № 22/01-2008, укладеними із ДП "Тиса" ВАТ "Племзавод Закарпатський", або повернення на валютні рахунки ДП "Тиса" ВАТ "Племзавод Закарпатський" перерахованих авансових платежів в сумі 131770,0 євро за вищезазначеними контрактами, або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення "BEYTON CORPORATION" (США) порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 по 24.11.2009) за контрактами від 25.07.2007 № 01/07-2007-1 та від 22.01.2008 № 22/01-2008, укладеними із ДП "Тиса" ВАТ "Племзавод Закарпатський".
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов
Повний текст постанови складено 05.12.2011