Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 листопада 2011 року 14:42 № 2а-15162/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,
при секретарі судового засіданні Безсчасній Я.С.,
за участю представників:
позивача ОСОБА_2 (довіреність від 20.10.2011р. б/н),
відповідача ОСОБА_3 (довіреність від 07.11.2011р. № 4331/9/10-017),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства «Булстат-Інвест»
доДержаної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва
проскасування рішення від 30 вересня 2011 року № 118, -
В С Т А Н О В И В:
ПП «Буласт Інвест»заявлені позовні вимоги до ДПІ у Деснянському районі м. Києва про скасування рішення від 30 вересня 2011 року № 118 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки на момент його прийняття передавальний баланс не був затверджений.
Відповідач проти позову заперечив, надав письмові заперечення. В обґрунтування своїх заперечень посилався на те, що рішення винесено правомірно, оскільки в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців внесено запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи, що є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відповідно до пп. «б»п. 184.1 ст. 184 розділу V Податкового кодексу України.
29 листопада 2011 року представник позивача в судовому засідання підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
У судовому засіданні 29 листопада 2011 року представник відповідача заперечував проти позову та просив відмовити в його задоволені.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
ПП «Буласт Інвест»(ідентифікаційний код 36463889) було зареєстровано як юридичну особу 18 травня 2009 року Деснянською районною у м. Києві державною адміністрацією відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (серія А00 № 755064).
ПП «Буласт Інвест»перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Деснянському районі м. Києва.
Згідно Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 17 листопада 2009 року № 100255107 (форма № 2-ПДВ) (Серія НБ № 339611) ПП «Буласт Інвест»зареєстровано в якості платника податку на додану вартість з 17 листопада 2009 року (індивідуальний податковий номер 364638826528).
03 серпня 2011 року було прийнято Рішення засновників ПП «Буласт Інвест»№ 9/1, яким було вирішено, зокрема про реорганізацію «Буласт-Інвест»(код 36463889) шляхом приєднання з ПП «БК «Білдінг 2007»(код 34184939).
Рішенням ДПІ у Деснянському районі м. Києва № 118 від 30 вересня 2011 року анульовано реєстрацію позивача як платника податку на додану вартість на підставі підпункту «б»п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України з посиланням на наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, що підтверджується відомістю з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців від 04 серпня 2011 року № 10661270004006494.
Проведення процедури реєстрації та анулювання реєстрації платників податків податку на додану вартість визначено розділом V Податкового Кодексу України (далі - ПК України), зокрема ст. 180 ст. 184, та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.10 р. № 978, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за № 1400/18695 (далі Положення).
Відповідно до пп. «б» п. 184.1 ст. 184 ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний або передавальний баланс щодо своєї діяльності відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобовязань із податку у випадках, визначених цим розділом, що також визначено в п. 1 Розділу V Положення.
Пунктом 5.1 Розділу V Положення передбачено, що податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.
Відповідно до п. 5 Розділу V Положення анулювання реєстрації за ініціативою відповідного податкового органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах «б»- «и»пункту 184.1 статті 184 розділу V ПК.
Відповідно до п. 5.2.1 Розділу V Положення рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу на підставі підпункту «б»п. 184.1 ст. 184 розділу V ПК приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), зокрема: заява про припинення платника ПДВ за формою № 8-ОПП (додаток 17 до Порядку обліку), будь-яке інше повідомлення платника ПДВ, уповноваженого ним органу чи особи щодо прийняття рішення про припинення платника ПДВ за власним бажанням, відомості з Єдиного державного реєстру про внесення запису про рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, прийняття фізичною особою рішення щодо припинення підприємницької діяльності, перебування юридичної особи в процесі припинення чи фізичної особи - підприємця в процесі припинення підприємницької діяльності та для юридичних осіб - затверджений ліквідаційний або передавальний баланс.
З викладений спеціальних положень вбачається, що підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість юридичної особи може бути прийняте рішення платника податку про припинення юридичної особи та затверджений ліквідаційний або передавальний баланс щодо його діяльності відповідно до законодавства.
Частиною першою ст. 104 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) визначено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обовязків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи (ч. 1 ст. 106 ЦК України).
Відповідно до ст. 107 ЦК України після закінчення строку для предявлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобовязань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобовязання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Підписані головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджені учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірники передавального акта та розподільчого балансу передаються в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, за місцем її державної реєстрації, а також в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи - правонаступника, за місцем її державної реєстрації.
В силу ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі Закон № 755-IV) в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема дата затвердження передавального акта або розподільчого балансу.
Згідно з ч. 2 ст. 37 Закону № 755-IV для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа після закінчення процедури припинення, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинні подати особисто (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення; оригінал установчих документів; нотаріально посвідчену копію передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання або перетворення, або нотаріально посвідчену копію розподільчого балансу, якщо припинення здійснюється в результаті поділу; довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; документ про узгодження плану реорганізації з органом державної податкової служби (за наявності податкового боргу); довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обовязкових платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості.
Передавальний акт або розподільчий баланс повинен бути затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи. Справжність підписів голови та членів комісії з припинення юридичної особи на передавальному акті або розподільчому балансі повинні бути нотаріально засвідчені (ч. 4 ст. 37 Закону № 755-IV).
Відповідно до письмових пояснень позивача, станом на 29 листопада 2011 року ПП «Булстат Інвест»складено передавальний баланс (акт) в межах процедури приєднання ПП «Булстат Інвест»до ПП «БК «Білдінг 2007», розпочатої відповідно до рішення засновників від 03 серпня 2011 року № 9/1, однак станом на 29 листопада 2011 року передавальний баланс до державного реєстратора у відповідності до ст. 37 Закону № 755-ІV не подано, у звязку з неотриманням додаткових довідок від Пенсійного фонду та Податкової інспекції, які необхідні для подачі до державного реєстратора в силу вимог Закону спільно із передавальним балансом (актом).
При цьому представник позивача пояснив в судовому засіданні, що на момент прийняття спірного рішення передавальний баланс (акт) складений, затверджений та підписаний не був. Відповідачем не було доведено зворотне.
В ході судового розгляду було встановлено, що відповідач при прийнятті спірного рішення виходив з саме з наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, що підтверджується відомістю з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців від 04 серпня 2011 року № 10661270004006494.
Згідно з Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 29 листопада 2011 року відомості щодо дата затвердження передавального акта або розподільчого балансу по ПП «Буласт Інвест»не внесено.
Таким чином, на момент прийняття спірного рішення передавальний баланс не був складений, підписаний та затверджений у встановленому законодавством порядку, а тому у податкового органу були відсутні підстави для анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість спірним рішенням.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною третьою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує всі здійснені позивачем та документально підтверджені витрати у розмірі 3, 40 грн. з Державного бюджету України.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Приватного підприємства «Булстат-Інвест»задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва від 30 вересня 2011 року № 118.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Буласт Інвест»(ідентифікаційний код 36463889, місцезнаходження: 02225, м. Київ, вул. Бальзака, 12) 3 (три) 40 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
СуддяО.В. Дегтярьова