Постанова № 20260310, 23.11.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.11.2011
Номер справи
2а-11442/10/2670
Номер документу
20260310
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 листопада 2011 року22:00 № 2а-11442/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії: головуючого Баранова Д.О, суддів Донця В.А., Костенко Д.А. за участю секретаря судового засідання Наумець О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Виробничого кооперативу «Керамік»

до відповідача 1: Макарівської районної державної адміністрації у Київській області

до відповідача 2: Київської обласної державної адміністрації

до відповідача 3: Управління держкомзему у Макарівському районі Київської області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача 1: Товариство з обмеженою відповідальністю «Савтек»

про визнання недійсними та незаконними розпоряджень та зобовязання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ВК «Керамік»звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Макарівської районної державної адміністрації у Київській області, Київської обласної державної адміністрації, Управління держкомзему у Макарівському районі про визнання недійсними та незаконними розпоряджень та зобовязання вчинити дії.

В позовній заяві позивач покликається на те, що у 1990р. виконкомом Макаріської районної ради Спеціалізованому кооперативному підприємству «Керамік»видано Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою. Також, Макарівською РДА надано дозвіл на розробку технічної документації. При присвоєнні кадастрового номера на земельну ділянку було виявлено часткову накладку земельної ділянки із ділянкою ТзОВ «Савтек». При дослідженні зазначених обставин з'ясувалося, що 23.10.2006р. розпорядженням Макарівської РДА №1045 в приватну власність були передані земельні ділянки фізичним особам для ведення особистого селянського господарства та видані державні акти на право власності на ці земельні ділянки. Згодом зазначені земельні ділянки за договорами купівлі-продажу перейшли у власність ТзОВ «Савтек». Розпорядженням Макарівської РДА №1089 від 03.05.2007р. надано дозвіл на проведення робіт по розробці проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельних ділянок, серед яких земельні ділянки, що належать ТзОВ «Савтек. Також, на підставі розпорядження Київської ОДА № 1108 від 25.10.2007р. змінено цільове призначення даних земельних ділянок. Позивач вважає, що оскільки його земельні ділянки та ділянки ТзОВ «Савтек»накладаються, тому зазначеними розпорядженнями порушуються його права на користування земельною ділянкою, що була йому надана у постійне користування.

Відповідач 1 проти позову заперечив, покликаючись на те, що розпорядженням голови Макаріської РДА №288 від 28.06.1996р. було скасовано державну реєстрацію СКП «Керамік». У звязку з відсутністю кооперативу як юридичної особи, розпорядженням Макарівської РДА №2933 від 30.07.2008р. скасовано реєстрацію Державного акту на право постійного користування землею №116 від 06.12.1990р., який було видано СКП «Керамік». З огляду на відсутність у ВК «Керамік»права користування земельною ділянкою, оскаржувані розпорядження не могли порушувати прав позивача. Зазначає також, що покликання позивача на поновлення реєстрації Державного акту відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.01.2010р. безпідставні, оскільки не вчинялись дії для поновлення реєстрації зазначеного Державного акту.

Відповідач 2 у запереченнях на позов зазначив, що у відповідності до ст. 20 Земельного Кодексу України зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. ТзОВ «Савтек» подано проект землеустрою щодо зміни цільового призначення, який був погоджений відповідними органами у звязку із чим було прийнято розпорядження №1108 від 25.10.2010р. про зміну цільового призначення земельних ділянок.

Відповідач 3 у запереченнях зазначив, що оскаржувані розпорядження відповідали вимогам законодавства, а тому відсутні підстави для їх скасування, у звязку із чим в управління відсутні підстави для присвоєння земельній ділянці кадастрового номера.

Третя особа, в письмових запереченнях зазначила, що реєстрацію СКП «Керамік»було скасовано у 1996р. та поновлено за рішенням суду у 2009р., а тому на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень у відповідача було відсутнє право на земельну ділянку. Зазначає, що у позивача відсутній документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою, у звязку із чим оскаржувані розпорядження не порушують його прав.

В поданих доповнених поясненнях до позовної заяви позивач зазначив, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2008р. визнано протиправним та скасовано розпорядження Макарівської РДА №288 від 28.06.1996р. в частині скасування державної реєстрації СКП «Керамік»та зобовязано відновити державну реєстрацію. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.01.2010р. визнано нечинним розпорядження Макарівської РДА №293 від 30.07.2008р. «Про припинення права користування земельною ділянкою».

У звязку з проведенням судової будівельно-технічної експертизи провадження у справі зупинялось.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням виконавчого комітету Макарівської районної ради народних депутатів №85 від 25.04.1989 зареєстровано Статут СКП «Керамік»в с. Лишня Макарівського району, створеного з метою проектування, будівництва, експлуатації цегельного заводу.

Розпорядженням Ради міністрів УРСР №473-р від 12.10.1990р. було надано СКП «Керамік» у безстрокове та безоплатне користування 4,5 га землі під будівництво цегельного заводу в с. Лишня Макарівського району.

Виконавчим комітетом Макарівської районної ради народних депутатів у 1990р. видано Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою в межах згідно з планом землекористування, у розмірі 4,5 га, що розташована в селі Лишня Макарівського району Київської області під будівництво цегляного заводу. Даний акт зареєстровано в книзі записів державних актів на право користування земельною ділянкою за № 116.

Також, Київським відділенням «Укрземпроект»було складено Акт відводу в натурі земельної ділянки в постійне користування від жовтня 1990р.

Розпорядженням Макарівської РДА №288 від 28.06.1996р. скасовано державну реєстрацію СКП «Керамік».

23.10.2006р. розпорядженням Макарівської РДА №1045 в приватну власність були передані земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 6 га. Згідно Списку (який є додатком до розпорядження) по 2 га було передано ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4

На підставі даного розпорядження 26.10.2006р. були видані державні акти на право власності на земельні ділянки (серії ЯГ №317921, серії ЯГ №317922, серії ЯГ№ 317923).

Вищезазначені земельні ділянки були продані за договорами купівлі-продажу від 09.11.2006р. (реєстрові №№ 14044, 14039, 14049) ТзОВ «Савтек», яке набуло право власності на ці земельні ділянки. На підставі цього були видані Державні акти на право власності на земельну ділянку вже ТОВ «Савтек»серії ЯГ №319304, ЯГ№ 319332, ЯГ №319330 відповідно.

Розпорядженням Макарівської РДА №1089 від 03.05.2007р. ТзОВ «Савтек»надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельних ділянок ЯГ №319304, ЯГ№ 319332, ЯГ №319330 №319307,№3193331.

Розпорядженням Київської ОДА №1108 від 25.10.2007р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТзОВ «Савтек»та змінено цільове призначення пятьох земельних ділянок, загальною площею 10 га.

20.07.2008р. Макаріською РДА прийнято розпорядження №2933, яким припинено право постійного користування земельною ділянкою СКП «Керамік»площею 4,5 га. в межах Лишнянської сіслької ради, скасовано державний акт на право постійного користування землею серії Б №027934, зобовязано внести зміни до державної статистичної звітності (Форми 6-зем).

На звернення ВК «Керамік»від 25.03.2010р. управління Держкомзему у Макарівському районі листами № № 01-12/869, 01-12870 від 07.04.2010р. повідомило, що «на час розгляду заяви між земельними ділянками ВК «Керамік»та «Службою автомобільних доріг»накладки немає, а площа накладки земельної ділянки ВК «Керамік»на земельну ділянку ТзОВ «Савтек»становить 0,683 га».

Також, листом № 01-12/693 від 19.03.2010р. управління Держкомзему у Макарівському районі Київської області повідомило ВК «Керамік»про неможливість присвоєння кадастрового номера земельної ділянки, наданої в постійне користування СКП «Керамік», через накладання даної земельної ділянки на суміжну земельну ділянку, яка належить ТОВ «Савтек».

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 27 Земельного кодексу України 1990р.(який діяв на час прийняття розпорядження №288 від 28.06.1996р.) право користування земельною ділянкою чи її частиною припиняється у разі: припинення діяльності підприємства, установи, організації, селянського (фермерського) господарства.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2008р. у справі №5/553 визнано протиправним та скасовано розпорядження Макарівської РДА №288 від 28.06.1996р. в частині скасування державної реєстрації кооперативу (спеціалізованого кооперативного підприємства) "Керамік" (п.37 Додатку №1 до розпорядження №288 від 28 червня 1996 року), зобовязано Макарівську РДА та Державного реєстратора Макарівської РДА відновити державну реєстрацію кооперативу (спеціалізованого кооперативного підприємства) "Керамік" (с. Лишня Макарівського району Київської області) шляхом внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та осіб-підприємців.

В мотивувальній частині постанови від 18.12.2008р. судом зазначено, що приймаючи оскаржуване розпорядження, відповідач діяв не у відповідності до Конституції України та законів України, не обгрунтовано та недобросовісно.

Вказана постанова суду набрала законної сили.

Найменування Спеціалізоване кооперативне підприємство «Керамік», зареєстрованого Макарівською районною Радою народних депутатів 25.04.1989р. (ідентифікаційний код 05581295 ), змінено на підставі рішення загальних зборів від 29.10.2009р. на Виробничий кооператив «Керамік».

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.01.2010р. у справі № 2а-15761/09/2670 визнано нечинним розпорядження Макарівської РДА №2933 від 30.07.2008р. “Про припинення права користування земельною ділянкою”. Зазначена постанова суду набрала законної сили.

Крім цього, в мотивувальній частині рішення суд виходив із того, що з врахуванням встановленого постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2008р. у справі №5/553 факту протиправності скасування (припинення) держаної реєстрації позивача, суд звертає увагу на те, що поновлення такої державної реєстрації є підставою для поновлення всіх прав юридичної особи, які вона мала на день скасування (припинення) держаної реєстрації. На думку суду, право ВК «Керамік»на постійне користування земельною ділянкою підлягає відновленню в повному обсязі шляхом визнання нечинним розпорядження Макарівської РДА №2933 від 30.07.2008р., оскільки рішення про скасування державної реєстрації позивача визнано судом протиправним та скасовано, а діяльність (державна реєстрація) СКП “Керамік” поновлена з моменту прийняття рішення про скасування його державної реєстрації.

З врахуванням того, що рішеннями судів відновлено державну реєстрацію ВК «Керамік»та поновлено в його правах, а також скасовано розпорядження Макарівської РДА, яким припинялось право користування ВК «Керамік»земельною ділянкою, суд приходить до висновку, що право користування ВК «Керамік»земельною ділянкою на підставі Державного акту №027934, розміром 4,5 га не припинене.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч. 1-3 цього Кодексу надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України. Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.

Згідно ч. 1 ст. 125 Кодексу право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

В судовому засіданні Макарівською РДА, на вимогу суду, було надано для огляду оригінал Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою в межах згідно з планом землекористування, у розмірі 4,5 га № Б №027934 від 1990р.

Відповідно до ч. 1 ст. 126 Кодексу право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Висновком експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз №253/11-15 від 10.10.2011р., призначеною судом, встановлено, що площа накладки земельної ділянки, яка надана ВК "Керамік" у постійне користування на підставі Державного акту серії Б №027934 від 1990р. та земельної ділянки, що належить ТзОВ "Савтек" згідно Державного акту серії ЯД 926092 від 12.12.2007р., становить 0,6896га.

Судом встановлено, що на час прийняття розпорядження Макарівської РДА №1045 від 23.10.2006р. про передачу у приватну власність земельних ділянок ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою в межах згідно з планом землекористування, у розмірі 4,5 га № Б №027934 від 1990р. скасований не був та не були внесені відповідні відомості в державну статистичну форму 6-зем, оскільки відповідне розпорядження було прийнято відповідачем 1 тільки 20.07.2008 року, в звязку із чим відповідачем 1 неправомірно прийнято оскаржуване розпорядження № 1045 від 23.10.2006 в частині передачі безоплатно у власність земельних ділянок ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в частині, що накладається на земельну ділянку позивача в розмірі 0,6896га.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано доказів наявності заяви ВК «Керамік»щодо добровільної відмови від земельної ділянки, також не надано доказів відсутності у позивача прав на користування земельною ділянкою.

Згідно ч. 1 ст. 17 Земельного Кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 95 Земельного Кодексу України порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Згідно ч. 2 ст. 152 Земельного Кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на те, що право користування ВК «Керамік»на земельну ділянку площею 4,5 га. не припинене, суд дійшов висновку, що прийняття Макарівською РДА розпорядження про передачу фізичним особам земельних ділянок, частина яких знаходяться в межах земельної ділянки позивача, та розпорядження про надання дозволу ТзОВ «Савтек»на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення цих земельних ділянок, та відповідно розпорядженням Київської ОДА про зміну цільового призначення частини земельної ділянки, порушує права позивача, як землекористувача. З наведеного суд приходить до висновку, що зазначені розпорядження в межах земельної ділянки, що згідно висновку експерта накладається із ділянкою позивача в розмірі 0,6896га підлягають скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобовязання управління Держкомзему у Макарівському районі присвоїти кадастровий номер земельній ділянці, наданій у постійне користування СКП «Керамік»згідно Державного акту на право постійного користування №027934 від 1990р., суд не вбачає підстав для її задоволення з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Земельного кодексу України, державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.

Згідно ст. 194 Земельного кодексу України призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обгрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.

Відповідно до ст. 204 Кодексу державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом.

Наказом Державного комітету по земельних ресурсам наказом №174 від 02.07.2003р. затверджено Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель.

Як вбачається з матеріалів справи, на момент звернення позивача до Управління Держкомзему у Макарівському районі частина земельної ділянки, що належить позивачу на праві постійного користування розпорядженням Макарівської РДА (яке на момент звернення не було скасоване) була передана фізичним особам, про що зазначалось у відмовах управління. З наведеного суд, приходить до висновку, що у відповідача 3 не було правових підстав для присвоєння кадастрового номера на всю площу земельної ділянки, яка зазначена в Державному акті №027934. Тому, враховуючи, що право користування ВК «Керамік»на земельну ділянку площею 4,5 га. не припинене, а оскржувані Розпорядження у частині накладання підлягають скасуванню, суд дійшов висновку, що прешкоди у одержанні кадастрового номеру відсутні.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно п. 3 ч. 2 с. 87 КАС України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що понесені судові витрати по проведенню експертизи та по сплаті судового збору, необхідно розподілити пропорційно до задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Виробничого кооперативу «Керамік»задовольнити частково.

2. Скасувати розпорядження Макарівської районної державної адміністрації Київської області №1045 від 23.10.2006 в частині передачі безоплатно у власність земельних ділянок ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

3. Скасувати розпорядження Макарівської районної державної адміністрації Київської області №1089 від 03.05.2007р. «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яка належить ТОВ «Савтек»на праві власності в межах Лишнянської сільської ради»щодо земельних ділянок наданих розпорядженням Макарівської районної державної адміністрації Київської області № 1045 від 23.10.2006 безоплатно у власність ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

4. Скасувати розпорядження Київської обласної державної адміністрації №1108 від 25.10.2008 «Про зміну цільового призначення земельних ділянок »в частині зміни цільового призначення земельних ділянок наданих розпорядженням Макарівської районної державної адміністрації Київської області №1045 від 23.10.2006 безоплатно у власність ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

5. В задоволені решти позовних вимог відмовити.

6. Державне мито в сумі 1,45 грн. присудити на користь Виробничого кооперативу «Керамік»за рахунок Державного бюджету України.

7. Судові витрати в сумі 703,20 грн. присудити на користь Виробничого кооперативу «Керамік»за рахунок Макарівської районної державної адміністрації у Київській області.

8. Судові витратив сумі 351,60 грн. присудити на користь Виробничого кооперативу «Керамік»за рахунок Київської обласної державної адміністрації.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС УКраїни.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий Суддя Д.О. Баранов

Судді В.А. Донець Д.А. Костенко