Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 листопада 2011 року 14:13 № 2а-13534/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Хижняк І.В. та представників:
позивача: Шаповалової В.В.;
відповідача: не зявились
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю “Фактор Капітал”
доЗнамянської обєднаної державної податкової інспекції
провизнання протиправним податкового повідомлення-рішення
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 14 листопада 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
26 вересня 2011 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Товариство з обмеженою відповідальністю “Фактор Капітал” (далі по тексту позивач, ТОВ “Фактор Капітал”) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Знамянської обєднаної державної податкової інспекції (далі по тексту відповідач, Знамянська ОДПІ), в якому просить визнати протиправним податкове повідомлення-рішення Знамянської ОДПІ від 12 квітня року №00003011530.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2011 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-13534/11/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 17 жовтня 2011 року.
Судове засідання, призначене на 17 жовтня 2011 року, не відбулось у звязку із хворобою судді. Наступне судове засідання призначено на 01 листопада 2011 року.
01 листопада 2011 року в судовому засіданні оголошено перерву до 14 листопада 2011року.
В судовому засіданні 14 листопада 2011 року представник позивача позовні вимоги підтримав, відповідача свого представника в судове засідання не направив та подав до суду письмове заперечення проти адміністративного позову та клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Знамянської ОДПІ від 12 квітня року №00003011530 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.2статті 54, пункту 7 підрозділу 10розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України за порушення Закону України “Про оренду землі” ТОВ “Фактор Капітал” збільшено суму грошового зобовязання з орендної плати на 368,53 грн., в тому числі за основний платіж 367,53 грн., штрафні (фінансові) санкції 1,00 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акта від31березня 2011 року №51/1530/31871186 про результати камеральної перевірки податкової звітності з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (далі по тексту Акт перевірки), відповідно до якого проведено камеральну перевірку ТОВ “Фактор Капітал” з питання виявлення арифметичних або методологічних помилок у поданій платником податковій декларації по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2011 рік.
Перевіркою встановлено, що в порушення статті 21 Закону України “Про оренду землі” та постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 року №783 підприємством невірно застосовано коефіцієнт індексації розміру орендної плати на 2011рік, що призвело до заниження податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, що підлягає нарахуванню в картці особового рахунку за платежем орендна плата на 367,53 грн.
Позивач вважає необґрунтованими висновки Акта перевірки про невірне застосування коефіцієнт індексації розміру орендної плати на 2011 рік та вважає, що сума податкового зобовязання слід розраховувати наступним чином: 48171,87 грн. (орендна плата) / 365(кількість календарних днів у звітному році) х 217 (кількість днів у році, протягом яких діє договір оренди) = 28639,17 грн.
Відповідач проти позову заперечив та у письмовому запереченні зазначив, що податкове зобовязання розраховувалось виходячи з наступного: 457270,00 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки) х 1,028 х 1,152 х 1,059 (коефіцієнти індексації на 2007-2010 роки) х 8,4% (відсоток сплати орендної плати згідно умов договору оренди)/ 12(кількість місяців на рік) = 4014,32 грн. на місяць; оскільки строк дії договору закінчується 07 серпня 2011 року, розмір оренди визначається за сім місяців 2011 року та 7днів серпня 2011 року: 4014,32 грн. х 7 місяців = 28100,24 грн.; 4014,32 грн. / 31 день х 7днів = 906,46 грн. за серпень; на думку відповідача, помилка позивача полягає в тому, що для обчислення річного розміру орендної плати за землю ним використовуються не місяці а дні, що не відповідає вимогам пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України.
Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується з позовними вимогами ТОВ “Фактор Капітал”, виходячи з наступних мотивів.
Згідно зі статтею 21 Закону України “Про оренду землі” орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до договору оренди землі від 06 серпня 2006 року, укладеного між Знамянської районної державної адміністрації (орендодавець) та ТОВ “Фактор Капітал” (орендар), орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Дмитрівської сільської ради за адресою: м. Знамянка, вул. Фрунзе, 113, площею 8011,04 кв. м., нормативна грошова оцінка якої станом на 01 січня 2006 року становить 457270,00 грн.
Згідно пунктів 9, 10 договору встановлюється у грошовій формі за рік у розмірі 38400,00грн. із розрахунку 8,4 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки або у місяць 3200,00 грн.; обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Відповідно до пункту 8 вказаного договору строк його дії становить 5 років; згідно з пунктом 43 договору він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Даний договір зареєстрований у Знамянському відділі Державного підприємства “Кіровоградська регіональна філія центру державного земельного кадастру” при Держкомзему України, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 07 серпня 2006 року за №224.
Таким чином, строк дії договору розпочинається з 07 серпня 2006 року та закінчується 07 серпня 2011 року.
Згідно з пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = [І - 10]:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 110 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 110.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 11 січня 2010 року №641/22/6-10 повідомлено про коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель у 2007 році 1,028, у 2008 році 1,152, у 2009 році 1,059; у 2010 році 1.
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 01січня і до 01 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
З огляду на викладене вбачається, що розмір орендної плати за земельну ділянку за 2011 рік, орендарем якої було ТОВ “Фактор Капітал”, має визначатись у розмірі 8,4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням коефіцієнтів індексації та виходячи з розбивки річної суми рівними частками за місяцями за весь період дії договору.
Так, на думку суду у 2011 році розмір орендної плати за земельну ділянку ТОВ“Фактор Капітал” має визначатись наступним чином:
1) 457270,00 грн. х 1,028 х 1,152 х 1,059 х 1 х 8,4% / 12 = 4041,32 грн. за місяць, де:
457270,00 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки;
1,028 х 1,152 х 1,059 х 1 коефіцієнти індексації;
8,4% - відсоток сплати за умовами договору оренди;
12 кількість місяців на рік.
Судом вище встановлено, що строк дії договору оренди закінчується 07 серпня 2011року, тому орендна плата має визначатись за сім повних місяців 2011 року та сім днів серпня 2011 року, а саме: за сім місяців 2011 року 4041,32 грн. х 7 = 28100,24 грн.; за сім днів серпня 2011 року 4014,32 грн. / 31 день х 7 днів = 906,46 грн.
Таким чином, розмір орендної плати за земельну ділянку, належний до сплати позивачем становить 28100,24 грн. + 906,46 грн. = 29006,70 грн.
В свою чергу позивач в податковій декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік визначив розмір орендної плати на рівні 28639,17 грн., в тому числі рівними частками за січень-липень 2011 року 3997,04 грн., за серпень 2011 року 659,89 грн., що на 367,53 грн. менше, ніж належить сплатити.
При цьому позивач сам у своїй позовній заяві стверджує, що річний розмір орендної плати за 2011 рік буде дорівнювати річному розміру орендної плати за 2010 рік 48171,87грн.
За таких підстав суд вважає, що висновок Акта перевірки про заниження позивачем суми податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 367,53 грн. та збільшення грошового зобовязання на таку ж суму є правомірним.
Разом з тим, суд не погоджується з формулюванням Акта перевірки про невірне застосування позивачем коефіцієнтів індексації розміру орендної плати на 2011 рік, оскільки згідно наведеного позивачем розрахунку коефіцієнти індексації визначені вірно; тому доцільно було б визначити допущене позивачем порушення як методологічну чи арифметичну помилку при визначенні розміру орендної плати.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, Знамянською ОДПІ доведена правомірність та обґрунтованість прийняття спірного податкового повідомлення-рішення з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19Конституції України та частиною третьою статті 2Кодексу адміністративного судочинства України, в свою чергу позивачем не доведено обставин, на яких ґрунтуються його вимоги, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ“Фактор Капітал” не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю “Фактор Капітал” відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко