ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" серпня 2008 р.
Справа № 16/91-08-2566
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Шевченко Г.В.
З участю представників сторін:
Від позивача: Тіхонов Р.І. за дов. №4480/15/14-08 від 20.06.2008р.;
Від відповідачів:
- Одеської міської ради: не з’явився;
- комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості”: Щеглаков О.М. за дов. № 507 від 14.07.2008р.;
Від третьої особи: Кіташевський Д.А. за дов. від 20.02.2008р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Міністерства транспорту та зв'язку України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Одеської залізниці до Одеської міської ради та комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості” про визнання права власності, -
ВСТАНОВИВ:
Міністерство транспорту та зв'язку України звернулося до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до Одеської міської ради та комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості” за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Одеської залізниці про визнання права власності за державою в особі Міністерства транспорту та зв’язку України на об’єкт нерухомого майна, а саме: житловий будинок, загальною площею 49,6 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. М. Гефта, 44 Ж, що перебуває в господарському віданні Одеської залізниці. Свої вимоги позивач обґрунтовує належністю спірного майна до державної власності та необхідністю здійснити оформлення правовстановлюючих документів на зазначене майно.
Представником третьої особи позовні вимоги Міністерства транспорту та зв'язку України, заявлені у даній справі були підтримані повністю.
Одеською міською радою згідно з відзивом, наданим у судовому засіданні 23.07.2008р., позовні вимоги заперечувалися з підстав відсутності порушення з боку відповідача прав та охоронюваних законом інтересів Міністерства транспорту та зв’язку України, а також відсутності доказів втрати позивачем правовстановлюючих документів на спірне майно.
Комунальним підприємством „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості” правова позиція Одеської міської ради була підтримана.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Згідно п. 13.3 рішення Колегії Міністерства транспорту та зв’язку України №1 від 17.02.2006р. „Про підсумки роботи транспортно-дорожнього комплексу та галузі зв’язку за 2005 рік” Укрзалізниці було доручено вжити невідкладних заходів щодо отримання під порядковими підприємствами свідоцтв на право власності на нерухоме майно та вирішити питання з місцевими владами щодо прав на земельні ділянки.
На підставі зазначеного рішення та окремого доручення заступника Міністра транспорту за зв’язку України від 17.05.2006р. №410/16/11-06 листом за №2216 від 15.10.2007р. Одеська залізниця звернулася до Одеської міської ради з проханням оформити та видати свідоцтво про право власності, зокрема, на житловий будинок, загальною площею 49,6 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. М. Гефта, 44 Ж, збудований у 1958р., що перебуває в господарському віданні Одеської залізниці. В свою чергу, Одеською міською радою листом за № 10576вих від 14.11.2007р. було відмовлено у задоволенні вказаного клопотання Одеської залізниці з огляду на відсутність у заявника документів, якими підтверджений факт прийняття об’єктів нерухомості до експлуатації, як це передбачено вимогами п. 6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. №6/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2003р. за реєстраційним №66/7387 (з послідуючими змінами та доповненнями) та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовані ці споруди.
Відмова відповідача здійснити оформлення правовстановлюючих документів і змусила Міністерство транспорту та зв’язку України звернутися до господарського суду з даними позовними вимогами за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представників сторін, спірний об’єкт нерухомості тривалий час знаходиться на утриманні та балансі відокремленого структурного підрозділу-дистанції колії №22 ст. Одеса-Сортувальна Одеської залізниці. Міністерством транспорту та зв’язку України на підтвердження своїх доводів було надано суду інвентарну картку обліку основних засобів за №010251, відповідно до якої спірний об’єкт був збудований у 1958р.
Як вбачається з пояснень представників Міністерства транспорту та зв'язку України та Одеської залізниці, будівництво житлового будинку, загальною площею 49,6 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. М. Гефта, 44 Ж, за часи існування СРСР та після проголошення незалежності України належав до державної форми власності та перебував у господарському віданні Одеської залізниці, однак, ані в архівах Одеської залізниці, ані Міністерства транспорту та зв’язку України не збереглося будь-яких правовстановлюючих документів.
Площа спірного об’єкта відповідає технічному паспорту виготовленому КП “ОМБТІ та РОН” 08.12.2004р. на об’єкт нерухомого майна - житловий будинок, загальною площею 49,6 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. М. Гефта, 44 Ж.
При цьому, Одеська міська рада заперечує проти заявлених з боку Міністерства транспорту та зв’язку України вимог, посилаючись на відсутність у позивача правовстановлюючих документів на спірний об’єкт нерухомості.
В рамках наведеного суд вважає за необхідне зупинити свою увагу на наступному.
Згідно з редакцією ст. 90 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963р. № 1540-VI, що була чинна на момент будівництва спірної споруди, державі належать основні засоби виробництва в промисловості, будівництві і сільському господарстві, засоби транспорту і зв'язку, банки, майно організованих державою торговельних, комунальних та інших підприємств, основний міський житловий фонд, а також інше майно, необхідне для здійснення завдань держави.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що об’єкт нерухомого майна - житловий будинок, загальною площею 49,6 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. М. Гефта, 44 Ж, збудований у 1958р., (інвентарний номер 010251) на час існування СРСР та після проголошення незалежності України належав до державної форми власності.
Указом Президії Верховної Ради України від 30.08.1991р. № 1452-XII „Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави” встановлено, що підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України, з прийняттям цього Указу переходять у державну власність України.
Положеннями ст. 3 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ, який діяв в Україні з 1991року, так і приписами ст. ст. 2, 318 Цивільного кодексу України в редакції Закону України від 16.01.2003р. № 435-IV (який є чинним в нинішній час), держава визнана одним із суб'єктів права власності в Україні.
Проаналізувавши матеріали справи, з огляду на зміст презумпції виключної державної власності на засоби виробництва, яка діяла на час створення спірного об’єкту нерухомості, а також враховуючи тривалість перебування спірного об’єкту нерухомості на балансі Одеської залізниці, якій цей об’єкт був переданий на праві господарського відання, з урахуванням відсутності з боку інших суб’єктів цивільного обігу майнових претензій на спірний об’єкт, суд доходить висновку, що житловий будинок, загальною площею 49,6 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. М. Гефта, 44 Ж, збудований у 1958р., (інвентарний номер 010251), належить до власності держави Україна, як правонаступника СРСР.
У відповідності до ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Відповідно до ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України, зокрема, здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України „Про управління об'єктами державної власності” від 21.09.2006 року N 185-V визначено, що управління об'єктами державної власності –це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Відповідно до ст. 4 цього Закону суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; Фонд державного майна України; міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління); органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури); юридичні та фізичні особи, які виконують функції з управління корпоративними правами держави (далі - уповноважені особи); Національна академія наук України, галузеві академії наук.
Крім того, у відповідності до ч. 2, 3 ст. 73 Господарського кодексу України в редакції Закону України від 16.01.2003р. № 436-IV орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Відповідно до п.п. 12 п. 4 Положення про Міністерство транспорту та зв’язку України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006р. № 789, Міністерство транспорту та зв’язку України здійснює відповідно до законодавства функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.
Як вбачається з статуту Одеської залізниці, останнє є створеним згідно зі ст. 1,4 Закону України „Про залізничний транспорт” статутним територіально-галузевим об’єднанням, заснованим на державній власності і підпорядкованим Державній адміністрації залізничного транспорту, що входить до сфери управління Міністерства транспорту та зв’язку України. Згідно п.4.1., 4.2 статуту майно Залізниці складається з основних фондів, обігових коштів, а також інших цінностей, вартість яких відображається у балансі підприємства і належать йому на правах повного господарського відання.
Всі вищенаведені приписи діючого законодавства, а також положення статуту Одеської залізниці дозволяють дійти висновку, що з метою реалізації покладених законом завдань щодо збереження та ефективного використання державного майна, суб’єктом спірних правовідносин, предметом яких є питання оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно, є Міністерство транспорту та зв’язку України.
Відповідно до ст. 319 ЦК України власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону.
Так, статтею 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Крім того, суд вважає за необхідне, при вирішенні даного спору, звернутися до приписів Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. №6/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2003р. за реєстраційним №66/7387, з послідуючими змінами та доповненнями (далі по тексту Положення). Відповідно до п. 1.3 Положення про реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації. Згідно з пунктом 1.1 це Положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності.
Приписами п. 1.2 Положення встановлено, що воно діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності. Порядок подання документів на реєстрацію прав власності врегульований п. 2.1 Положення, яким встановлено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлюючі документи (додаток 1), їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.
Враховуючи обов’язковість дотримання суб’єктами цивільного обігу зазначеного Положення, яким встановлено, що державна реєстрація прав власності на об’єкти нерухомості є обов’язковим елементом при виникненні, зміні або припиненні права власності на нерухоме майно, а також складовою частиною цивільних правовідносин, пов’язаних з реалізацією права власності, суд звертає увагу відповідача, що відсутність належним чином оформлених правовстановлюючих документів на нерухоме майно позбавляє Міністерство транспорту та зв’язку України як органу, уповноваженого Державою здійснювати функції управління державним майном, як здійснити реєстрацію права власності на спірний об’єкт на виконання приведених вище законодавчих положень, так і позбавляє даного суб’єкта цивільних правовідносин у повному обсязі здійснювати реалізацію своїх прав власника щодо володіння, користування та розпорядження цим майном. Крім того, слід зазначити, що відповідачем жодного доказу про належність об’єкту, на який просить визнати право власності Міністерство транспорту та зв’язку України, до комунальної власності суду надано не було.
Засадами чинного Цивільного кодексу України в редакції від 16.01.2003р. передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ст. 15 ЦК України від 16.01.2003р.).
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес, зокрема, шляхом, визнання права (ст. 16 ЦК України від 16.01.2003р.).
Згідно із ст. 386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Суд може захистити цивільне право або інтерес, зокрема, шляхом, визнання права (ст. 16 ЦК України від 16.01.2003р.).
Відповідно до ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, у тому числі шляхом: визнання наявності або відсутності прав.
Підсумовуючи все наведене, суд оцінює позовні вимоги Міністерства транспорту та зв’язку України про визнання права державної власності за Державою в особі Міністерства транспорту та зв’язку України на об’єкт нерухомого майна –житловий будинок, загальною площею 49,6 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. М. Гефта, 44 Ж, збудований у 1958р., (інвентарний номер 010251), що перебуває в господарському віданні Одеської залізниці обґрунтованими, доведеними та такими, що базуються на законних підставах. Враховуючи, що визнання права власності у судовому порядку не суперечить засадам цивільного законодавства, суд вважає за необхідне задовольнити позов Міністерства транспорту та зв’язку України у повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат між сторонами по справі, враховуючи ті обставини, що звернення Міністерства транспорту та зв’язку України до господарського суду з позовом у даній справі не було зумовлене неправомірними діями комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості”, суд вважає за правомірне витрати, пов’язані із сплатою державного мита, інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, покласти на іншого відповідача Одеську міську раду згідно із ст. 44, ч. 2 ст. 49 ГПК України (Лист ВАСУ від 26.06.1995р. №01-8/453 “Про деякі питання практики застосування окремих норм чинного законодавства при вирішенні спорів”).
Керуючись ст. ст. 15, 16, 319, 328 ЦК України, ст.ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати право власності за Державою в особі Міністерства транспорту та зв’язку України /01135, м. Київ, проспект Перемоги 14, код ЄДРПОУ 00017584 / на житловий будинок, загальною площею 49,6 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. М. Гефта, 44 Ж, збудований у 1958р., (інвентарний номер 010251), що перебуває в господарському віданні Одеської залізниці.
3. Стягнути з Одеської міської ради /65004, м. Одеса, пл.. Думська, 1, п/р 35420022001909 в УДК в Одеській області, МФО 328011, код ЄДРПОУ 26302595 / на користь Міністерства транспорту та зв’язку України /01135, м. Київ, проспект Перемоги 14, код ЄДРПОУ 00017584 / 1033 грн. 08 коп. / тисячу тридцять три грн. 08 коп./ - державного мита та 118 грн. /сто вісімнадцять грн.. 00 коп./ - витрат на ІТЗ судового процесу. Наказ видати.
4. Видати Одеській залізниці /65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код ЄДРПОУ 01071315, п/р 26003000001, банк –ОФ АБ „Експрес-Банк”, МФО 328801, / довідку на одержання з державного бюджету України зайве сплаченого державного мита на загальну суму 85 грн. 00 коп. / вісімдесят п’ять грн. 00 коп./.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписане 20.08.2008р.
Суддя Желєзна С.П.