Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 листопада 2011 року 14:19 № 2а-16263/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.;
при секретарі Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представника позивача Інденко М.В.,
представників відповідача Слюсар С.В., Собко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Лозівської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області до Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,-
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 17 листопада 2011 року о 14 год. 19 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
В С Т А Н О В И В:
Лозівська обєднана державна податкова інспекція у Харківській області (далі також позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі також ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», відповідач) про надання дозволу на погашення суми податкового боргу відповідача у розмірі 5520327,07 грн. за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі (згідно акту опису майна №7/24-009П від 24.10.2011 року).
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на Закон України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 №509-ХІІ, п.п.20.1.28 п. 20.1 ст. 20, п.54.1 ст.54, п.56.11 ст.56, п. 95.3 ст. 95, ст.100 Податкового кодексу України та зазначив, що станом на 18.10.2011 року відповідач має податковий борг в сумі 5520327,07 грн. (податковий борг по рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні у сумі 1038116,83 грн., по рентній платі за природний газ, що видобувається в Україні в сумі 4482210,24 грн.). Оскільки у відповідача відсутні достатні кошти, за рахунок яких може бути погашений податковий борг, позивач просить суд надати дозвіл на реалізацію майна відповідача, яке знаходиться у податковій заставі.
Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучені до матеріалів справи та зазначив, що природний газ, не може бути реалізований в рахунок погашення податкового боргу, оскільки природний газ має бути реалізований суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України на формування ресурсу природного газу для забезпечення потреб населення. Також відповідач зазначив, що він звертався до позивача з листом щодо надання дозволу для реалізації описаного товарного природного газу для його подальшої реалізації, однак позивач зазначені листи залишив без задоволення.
В судовому засіданні 17.11.2011 року позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої Лозівська обєднана державна податкова інспекція у Харківській області просила суд надати дозвіл на погашення податкового боргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»за рахунок природного газу в обсязі 310,884 тис. м. куб., що знаходиться у податковій заставі згідно акту опису майна №10/24-009П від 15.11.2011 року.
Відповідно до ст.ст. 51, 137 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду, а тому заява про уточнення позовних вимог прийнята судом до розгляду.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.
ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»було подано до Лозівської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області податкові розрахунки з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за №9002019767, №9002019786 від 11.04.2011 року за звітний період березень 2011 року. Загальна сума задекларованого до сплати грошового зобовязання складає: з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні в сумі 2903071,61 грн.; з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні в сумі 1384154,83 грн.
Відповідачем було подано до Лозівської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області податкові розрахунки з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за №9004899161, №9004822217, №9004822206 від 18.07.2011 року за звітний період червень 2011 року. Загальна сума задекларованого до сплати грошового зобовязання складає з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні в сумі 2881129,63 грн.
Рішеннями Державної податкової адміністрації у Харківській області платнику податків надано розстрочення сплати сум грошового зобовязання.
Лозівською обєднаною державною податковою інспекцією у Харківській області на підставі вказаних рішень були укладені: Договір про розстрочення грошових зобовязань по рентній платі за природний газ, що видобувається в Україні від 30.04.2011 року №4, Договір про розстрочення грошових зобовязань по рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні від 30.04.2011 року №3, Договір про розстрочення грошових зобовязань по рентній платі за природний газ, що видобувається в Україні від 29.07.2011 року №5.
Однак, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»не були сплачені чергові частки розстроченого грошового зобовязання по строку сплати 26.09.2011 року по рентній платі за природний газ, газовий конденсат, що видобуваються в Україні.
У звязку з тим, що відповідач порушив умови погашення розстроченого грошового зобовязання та мав податковий борг із грошових зобовязань, які виникли після укладення договору про розстрочення, Рішенням Державної податкової адміністрації у Харківській області від 07.10.2011 року №43/С про скасування розстрочення грошових зобовязань ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»скасовано з 07.10.2011 року рішення від 29.04.2011 року №43 про розстрочення грошових зобовязань, Рішенням Державної податкової адміністрації у Харківській області від 07.10.2011 року №42/С про скасування розстрочення грошових зобовязань ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»скасовано з 07.10.2011 року рішення від 29.04.2011 року №42 про розстрочення грошових зобовязань, Рішенням Державної податкової адміністрації у Харківській області від 07.10.2011 року №65/С про скасування розстрочення грошових зобовязань ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»скасовано з 07.10.2011 року рішення від 29.04.2011 року №65 про розстрочення грошових зобовязань.
Таким чином, у звязку з частковою сплатою зобовязань податковий борг відповідача станом на день розгляду справи складає 108 809,41 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем винесено та надіслано відповідачу першу податкову вимогу №1/109 від 09.11.2010 року та другу податкову вимогу №2/118 від 14.12.2010 року.
07 жовтня 2011 року Лозівською обєднаною державною податковою інспекцією у Харківській області прийнято рішення №8/24-009П про опис майна відповідача у податкову заставу.
15.11.2011 року позивачем описано у податкову заставу природний газ, видобутий ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»у кількості 311,00 тис. м. куб. на суму 108 850,0 грн., про що оформлено акт опису майна у податкову заставу №10/24-009/01 від 15.11.2011 року.
27.10.2011 року ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»звернулася до позивача листом №19/1-1556 від 27.10.2011 року, в якому просила податковий орган надати дозвіл на реалізацію природного газу, який перебуває у податковій заставі.
Лозівська обєднана державна податкова інспекція у Харківській області листом №8886/10/24-013 від 27.10.2011 року повідомила відповідача про свою відмову в наданні дозволу на реалізацію природного газу, який перебуває у податковій заставі.
Лозівська обєднана державна податкова інспекція у Харківській області звернулася до банківських установ, в яких просила повідомити про наявність коштів на рахунках відповідача.
Листом №14922/8912/2011 від 01.11.2011 року ПАТ АБ «Укргазбанк» повідомив позивача, що залишок коштів станом на 31.10.2011 року на поточних рахунках ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», відкритих в зазначеному банку, становить 0,28 грн.
Листом №20-2-21/3117 від 01.11.2011 року ПАТ «Промінвестбанк»повідомив позивачу, що залишок коштів станом на 31.10.2011 року на рахунках ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», відкритих в зазначеному банку, становить 5,12 доларів США. Також листом №351/2 від 01.11.2011 року ПАТ «Промінвестбанк»повідомив позивачу, що відповідачем було замінено поточний рахунок №26009301272835 на №2600330115523, який був закритий 26.11.2010 року.
Листом №8-075200/10452 від 01.11.2011 року ПАТ Банк «Фінанси та кредит»повідомив Лозівську обєднану державну податкову інспекцію у Харківській області, що рахунки, які належали відповідачу в зазначеному банку закриті 18.10.2011 року.
Листом №26-4-22614 від 01.11.2011 року ПАТ «КБ «Надра»повідомив позивача, що станом на 31.10.2011 року поточний рахунок, що належить ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»не обслуговується.
Листом від 01.11.2011 року №153-1/1668 ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України»повідомив позивача, що на рахунках відповідача, відкритих в зазначеному банку, наявні кошти в сумі 1,23 грн.
Листом від 01.11.2011 року вих.№922 АТ «Містобанк»повідомив позивача, що на рахунках відповідача, відкритих в зазначеному банку, станом на 31.10.2011 року наявні кошти в сумі 1,00 грн.
Листом №212/5/50 від 31.10.2011 року ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії»повідомив позивача, що на рахунках ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», відкритих в зазначеному банку, були наявні кошти в сумі 1899 999,00 грн. та 31.10.2011 року була здійснена оплата податку на прибуток за 3 квартал 2011 року в розмірі 1899 999,00 грн.
Проаналізувавши обставини справи, пояснення представників сторін, ознайомившись з доказами, які наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
На день розгляду справи, у ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»наявний податковий борг з рентної плати за природний газ, газовий конденсат та нафту, відсотків за користування розстроченням та пені в загальній сумі 108 809,41 грн.
Відповідно до п.88.1., п.88.2. ст.88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Згідно з п.п.89.1.1, п.п.89.1.2 п.89.1 ст.89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Пунктом 89.3 ст.89 Податкового кодексу України встановлено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Таким чином, описуючи природний газ у податкову заставу, Лозівська обєднана державна податкова інспекція у Харківській області діяла в порядку та у спосіб встановлений ст.ст. 88, 89 Податкового кодексу України.
Суд не погоджується з твердженням відповідача про те, що природний газ, видобутий ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України» в силу ст.10 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу»не може бути предметом податкової застави та не може бути реалізований позивачем в рахунок погашення податкового боргу, виходячи з наступного.
Спеціальним Законом з питань оподаткування в Україні є Податковий кодекс України.
Відповідно до п.87.2 ст.87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з абз. 1, 4 п. 89.2 ст.89 Податкового кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. Право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статті 87 цього Кодексу, на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій.
Підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 ст.87 Податкового кодексу України визначено, що не може бути використане як джерело погашення податкового боргу майно, що не може бути предметом застави відповідно до Закону України «Про заставу».
Відповідно до ст.4 Закону України «Про заставу»предметом застави не можуть бути: культурні цінності, що є об'єктами права державної чи комунальної власності і занесені або підлягають занесенню до Державного реєстру національного культурного надбання; пам'ятки культурної спадщини, занесені до Переліку пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації. Предметом застави не можуть бути вимоги, які мають особистий характер, а також інші вимоги, застава яких забороняється законом. Предметом застави не можуть бути об'єкти державної власності, приватизація яких заборонена законодавчими актами, а також майнові комплекси державних підприємств та їх структурних підрозділів, що знаходяться у процесі корпоратизації.
Предметом застави підприємств державної форми власності, приватизація яких заборонена законодавчими актами, та їх структурних підрозділів, що знаходяться в процесі корпоратизації, можуть бути їх товари в обороті або в переробці.
Таким чином, в переліку майна, яке не може бути предметом застави та джерелом погашення податкового боргу відсутнє таке майно як природний газ.
Частиною 1 ст.10 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу»встановлено, що підприємства, частка держави у статутному фонді яких становить 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких перебувають у статутному фонді інших господарських товариств, контрольним пакетом акцій яких володіє держава, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісяця здійснюють продаж усього товарного природного газу, видобутого на підставі спеціальних дозволів на користування надрами в межах території України, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення, безпосередньо суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України на формування такого ресурсу, за закупівельними цінами, які для кожного суб'єкта господарювання - власника спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами щороку встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, згідно із затвердженим нею Порядком формування, розрахунку та встановлення цін на природний газ для суб'єктів господарювання, що здійснюють його видобуток.
Так, зазначена норма встановлює обовязок відповідача продавати видобутий природний газ безпосередньо суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України на формування ресурсу природного газу для потреб населення, проте жодним чином не визначає зазначений природний газ як майно, яке не може бути предметом податкової застави чи джерелом погашення податкового боргу.
Відповідно до ч.4 ст.10 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу»потреби населення у природному газі задовольняються з ресурсів природного газу, видобутого газодобувними підприємствами, що зазначені у частині першій статті 10 цього Закону, а в разі їх недостатності - з інших ресурсів газу суб'єкта, уповноваженого на формування ресурсу природного газу для населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим, відповідно до п.95.7 ст.95 Податкового кодексу України продаж майна платника податків здійснюється на публічних торгах та/або через торгівельні організації. Продаж майна платника податків на публічних торгах здійснюється у такому порядку:
- майно, яке може бути згруповано та стандартизовано, підлягає продажу за кошти виключно на біржових торгах, які проводяться біржами, що створені відповідно до закону і визначені органом державної податкової служби на конкурсних засадах;
- цінні папери - на фондових біржах у порядку, встановленому Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок»;
- інше майно, об'єкти рухомого чи нерухомого майна, а також цілісні майнові комплекси підприємств підлягають продажу за кошти виключно на цільових аукціонах, які організовуються за поданням відповідного органу державної податкової служби на зазначених біржах.
Згідно з п.95.13, п.95.14 ст.95 Податкового кодексу України під час продажу майна на товарних біржах орган державної податкової служби укладає відповідний договір з брокером (брокерською конторою), яка вчиняє дії з продажу такого майна за дорученням органу державної податкової служби на умовах найкращої цінової пропозиції. Покупець майна, яке перебуває у податковій заставі, набуває права власності на таке майно відповідно до умов, визначених у договорі (контракті), що укладається за результатами проведених торгів.
Пунктом 95.19 ст.95 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків або будь-яка інша особа, яка здійснює управління майном платника податків або контроль за їх використанням, зобов'язані забезпечити за першою вимогою безперешкодний доступ податкового керуючого та учасників публічних торгів до огляду та оцінки майна, що пропонується для продажу, а також безперешкодне набуття прав власності на таке майно особою, яка придбала їх на публічних торгах.
Таким чином, ч.1 ст.10 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» визначає субєктів, які зобовязані продавати товарний природний газ безпосередньо суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України на формування ресурсу природного газу для потреб населення, а частина 4 зазначеної статті визначає за рахунок яких ресурсів суб'єкт, уповноважений Кабінетом Міністрів України на формування ресурсу природного газу для потреб населення, задовольняє потреби населення у природному газі.
Отже, природний газ, видобутий ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», може бути предметом податкової застави та джерелом погашення податкового боргу, а дії Лозівської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області по опису такого природного газу у податкову заставу є правомірними.
Як встановлено судом, відповідач в порядку, встановленому п.92.1 ст.92 Податкового кодексу України звертався до позивача з листами, в яких просив позивача надати дозвіл на відчуження предмету податкової застави.
У відповідь на листи відповідача податковий орган у порядку, встановленому ст.92 Податкового кодексу, відмовив відповідачу у наданні дозволу на відчуження природного газу, який перебуває у податковій заставі.
Таким чином, на день розгляду справи, активи відповідача (природний газ в обсязі 310,884 тис. м. куб.) перебувають у податковій заставі.
Відповідно до п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Позивачем надано судом довідки банківських установ, які свідчать про відсутність на рахунках відповідача коштів, достатніх для погашення податкового боргу, а отже податковий борг відповідача підлягає погашенню за рахунок продажу майна відповідача, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з абз.2 п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Лозівською обєднаною державною податковою інспекцією у Харківській області доведено наявність підстав для надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі, а отже позовні вимоги податкового органу є правомірними, законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Надати дозвіл Лозівській обєднаній державній податковій інспекції у Харківській області (64600, Харківська область, м. Лозова, м-н 3, буд.5, код ЄДРПОУ 22706216) на погашення всієї суми податкового боргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(04053, м. Київ, вул. Кудрявська, буд.26/28, код ЄДРПОУ 30019775) за рахунок природного газу в обсязі 310,884 тис. м. куб., який перебуває у податковій заставі згідно акту опису майна № 10/24-009П від 15.11.2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Аблов Є.В.