Постанова № 20259373, 17.11.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.11.2011
Номер справи
2а-16241/11/2670
Номер документу
20259373
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 листопада 2011 року 11:43 № 2а-16241/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.;

при секретарі Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

представника позивача Клименко Р.К.,

представників відповідача Слюсар С.В., Собко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області до Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,-

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 17 листопада 2011 року о 11 год. 43 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Богодухівському районі Харківської області (далі також позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі також ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», відповідач) про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податку, яке знаходиться у податковій заставі, а саме природного газу у кількості 58195,652 тис. м. куб. згідно акту опису майна №12 від 01.11.2011 р.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на Закон України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 №509-ХІІ, п.п.20.1.28 п. 20.1 ст. 20, п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України та зазначає, що станом на 31.10.2011 року відповідач має податковий борг в сумі 20 368 478,20 грн. Оскільки у відповідача відсутні достатні кошти, за рахунок яких може бути погашений податковий борг, позивач просить суд надати дозвіл на реалізацію майна відповідача, яке знаходиться у податковій заставі.

Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучені до матеріалів справи та зазначив, що природний газ, не може бути реалізований відповідачем в рахунок погашення податкового боргу, оскільки природний газ має бути реалізований суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України на формування ресурсу природного газу для забезпечення потреб населення. Також відповідач зазначив, що він звертався до позивача з листами щодо надання дозволу для реалізації описаного товарного природного газу, однак позивач зазначені листи залишив без задоволення.

В судовому засіданні 17.11.2011 року позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої Державна податкова інспекція у Богодухівському районі Харківської області просила суд надати дозвіл на погашення податкового боргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»за рахунок майна відповідача товарного природного газу в кількості 58195,652 тис. м. куб., яке знаходиться у податковій заставі згідно акту опису майна №13 від 07.11.2011 року.

Відповідно до ст.ст. 51, 137 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду, а тому заява про уточнення позовних вимог прийнята судом до розгляду.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»подані позивачу розрахунки з рентної плати за природний газ, газовий конденсат та нафту від 08.04.2011 року №9001995565 на суму 602306,20грн., №9001997821 на суму 6060235,67 грн., від 11.05.2011 року №9003279660 на суму 612572,06 грн., №9003279864 на суму 6019733,92 грн., від 12.07.2011 року №9004809099 на суму 304 886,28 грн., №9004810463 на суму 5 101096,32 грн., від 13.09.2011 року №9007515706 на суму 4660632,29 грн., №9007516002 на суму 323084,75 грн., від 11.10.2011 року №9008640844 на суму 295210,41 грн., №9008640852 на суму 5004958,28 грн.

Зобовязання, визначені в розрахунках ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»сплатила частково.

Рішеннями Державної податкової адміністрації України відповідачу було надано розстрочення грошових зобовязань з рентної плати за природний газ. На підставі рішень Державної податкової адміністрації України між позивачем та відповідачем укладені договори про розстрочення грошових зобовязань від 30.07.2011 року №7/63, від 30.05.2011 року №6/56, від 29.04.2011 року №4/35, від 29.04.2011 року №3/34, від 29.04.2011 року №5/31.

Внаслідок несплати чергових часток розстрочених грошових зобовязань за вказаними договорами у відповідача виник податковий борг.

Таким чином, згідно з картками особового обліку платника податків, податковий борг відповідача станом на 31.10.2011 року складає 20368478,20 грн.

26 серпня 2011 року Державною податковою інспекцією у Богодухівському районі Харківської області сформовано та надіслано відповідачу податкову вимогу №52 від 26.08.2011 року.

04.10.2011 року позивачем прийнято рішення №1/10/24-034 про опис майна відповідача у податкову заставу.

07.11.2011 року позивачем проведено опис у податкову заставу природного газу у кількості 58195,652 тис. м. куб. на суму 20368478,20 грн., про що оформлено акт опису майна у податкову заставу №13 від 07.11.2011 року.

02.11.2011 року ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»звернулась до позивача з листом №19/1-1577 від 02.11.2011 року, в якому просила позивача надати дозвіл на реалізацію природного газу, який перебуває у податковій заставі.

Позивач листом №2023/10/24-034 року від 04.11.2011 року повідомив відповідача про свою відмову в наданні дозволу на реалізацію природного газу, який перебуває у податковій заставі.

Державна податкова інспекція у Богодухівському районі Харківської області звернулася до банківських установ, в яких просила повідомити про наявність коштів на рахунках відповідача.

Листом №14922/8914/2011 від 01.11.2011 року ПАТ АБ «Укргазбанк» повідомив позивача, що залишок коштів станом на 31.10.2011 року на поточних рахунках ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», відкритих в зазначеному банку, становить 0,28 грн.

Листом №20-2-21/3118 від 01.11.2011 року ПАТ «Промінвестбанк»повідомив позивачу, що залишок коштів станом на 31.10.2011 року на рахунках ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», відкритих в зазначеному банку, становить 5,12 доларів США. Також листом №351/1 від 01.11.2011 року ПАТ «Промінвестбанк»повідомив позивачу, що відповідачем було замінено поточний рахунок №26009301272835 на №2600330115523, який був закритий 26.11.2010 року.

Листом №8-075200/10454 від 01.11.2011 року ПАТ Банк «Фінанси та кредит»повідомив Державну податкову інспекцію у Богодухівському районі Харківської області, що рахунки, які належали відповідачу в зазначеному банку закриті 18.10.2011 року.

Листом №26-5-22620 від 01.11.2011 року ПАТ «КБ «Надра»повідомив позивача, що станом на 31.10.2011 року поточний рахунок, що належить ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»не обслуговується.

Листом від 01.11.2011 року №153-1/1671 ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України»повідомив позивача, що на рахунках відповідача, відкритих в зазначеному банку, наявні кошти в сумі 1,23 грн.

Листом від 01.11.2011 року вих.№920 АТ «Містобанк»повідомив позивача, що на рахунках відповідача, відкритих в зазначеному банку, станом на 31.10.2011 року наявні кошти в сумі 1,00 грн.

Листом №215/5/50 від 31.10.2011 року ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії»повідомив позивача, що на рахунках ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», відкритих в зазначеному банку, були наявні кошти в сумі 1899 999,00 грн. та 31.10.2011 року була здійснена оплата податку на прибуток за 3 квартал 2011 року в розмірі 1899 999,00 грн.

Проаналізувавши обставини справи, пояснення представників сторін, ознайомившись з доказами, які наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

На день розгляду справи, у ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»наявний податковий борг з рентної плати за природний газ, газовий конденсат та нафту в загальній сумі 20368478,20 грн.

Відповідно до п.88.1., п.88.2. ст.88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Згідно з п.п.89.1.1., п.п.89.1.2 п.89.1 ст.89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Пунктом 89.3. ст.89 Податкового кодексу України встановлено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

Таким чином, описуючи природний газ у податкову заставу, Державна податкова інспекція у Богодухівському районі Харківської області діяла в порядку та у спосіб встановлений ст.ст. 88, 89 Податкового кодексу України.

Суд не погоджується з твердженням відповідача про те, що природний газ, видобутий ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України» в силу ст.10 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу»не може бути предметом податкової застави та не може бути реалізований позивачем в рахунок погашення податкового боргу, виходячи з наступного.

Спеціальним Законом з питань оподаткування в Україні є Податковий кодекс України.

Відповідно до п.87.2 ст.87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з абз. 1, 4 п. 89.2 ст.89 Податкового кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. Право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статті 87 цього Кодексу, на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій.

Підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 ст.87 Податкового кодексу України визначено, що не може бути використане як джерело погашення податкового боргу майно, що не може бути предметом застави відповідно до Закону України «Про заставу».

Відповідно до ст.4 Закону України «Про заставу»предметом застави не можуть бути: культурні цінності, що є об'єктами права державної чи комунальної власності і занесені або підлягають занесенню до Державного реєстру національного культурного надбання; пам'ятки культурної спадщини, занесені до Переліку пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації. Предметом застави не можуть бути вимоги, які мають особистий характер, а також інші вимоги, застава яких забороняється законом. Предметом застави не можуть бути об'єкти державної власності, приватизація яких заборонена законодавчими актами, а також майнові комплекси державних підприємств та їх структурних підрозділів, що знаходяться у процесі корпоратизації.

Предметом застави підприємств державної форми власності, приватизація яких заборонена законодавчими актами, та їх структурних підрозділів, що знаходяться в процесі корпоратизації, можуть бути їх товари в обороті або в переробці.

Таким чином, в переліку майна, яке не може бути предметом застави та джерелом погашення податкового боргу відсутнє таке майно як природний газ.

Частиною 1 ст.10 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу»встановлено, що підприємства, частка держави у статутному фонді яких становить 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких перебувають у статутному фонді інших господарських товариств, контрольним пакетом акцій яких володіє держава, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісяця здійснюють продаж усього товарного природного газу, видобутого на підставі спеціальних дозволів на користування надрами в межах території України, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення, безпосередньо суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України на формування такого ресурсу, за закупівельними цінами, які для кожного суб'єкта господарювання - власника спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами щороку встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, згідно із затвердженим нею Порядком формування, розрахунку та встановлення цін на природний газ для суб'єктів господарювання, що здійснюють його видобуток.

Так, зазначена норма встановлює обовязок відповідача продавати видобутий природний газ безпосередньо суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України на формування ресурсу природного газу для потреб населення, проте жодним чином не визначає зазначений природний газ як майно, яке не може бути предметом податкової застави чи джерелом погашення податкового боргу.

Відповідно до ч.4 ст.10 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу»потреби населення у природному газі задовольняються з ресурсів природного газу, видобутого газодобувними підприємствами, що зазначені у частині першій статті 10 цього Закону, а в разі їх недостатності - з інших ресурсів газу суб'єкта, уповноваженого на формування ресурсу природного газу для населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, відповідно до п.95.7 ст.95 Податкового кодексу України продаж майна платника податків здійснюється на публічних торгах та/або через торгівельні організації. Продаж майна платника податків на публічних торгах здійснюється у такому порядку:

- майно, яке може бути згруповано та стандартизовано, підлягає продажу за кошти виключно на біржових торгах, які проводяться біржами, що створені відповідно до закону і визначені органом державної податкової служби на конкурсних засадах;

- цінні папери - на фондових біржах у порядку, встановленому Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок»;

- інше майно, об'єкти рухомого чи нерухомого майна, а також цілісні майнові комплекси підприємств підлягають продажу за кошти виключно на цільових аукціонах, які організовуються за поданням відповідного органу державної податкової служби на зазначених біржах.

Згідно з п.95.13, п.95.14 ст.95 Податкового кодексу України під час продажу майна на товарних біржах орган державної податкової служби укладає відповідний договір з брокером (брокерською конторою), яка вчиняє дії з продажу такого майна за дорученням органу державної податкової служби на умовах найкращої цінової пропозиції. Покупець майна, яке перебуває у податковій заставі, набуває права власності на таке майно відповідно до умов, визначених у договорі (контракті), що укладається за результатами проведених торгів.

Пунктом 95.19 ст.95 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків або будь-яка інша особа, яка здійснює управління майном платника податків або контроль за їх використанням, зобов'язані забезпечити за першою вимогою безперешкодний доступ податкового керуючого та учасників публічних торгів до огляду та оцінки майна, що пропонується для продажу, а також безперешкодне набуття прав власності на таке майно особою, яка придбала їх на публічних торгах.

Таким чином, ч.1 ст.10 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» визначає субєктів, які зобовязані продавати товарний природний газ безпосередньо суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України на формування ресурсу природного газу для потреб населення, а частина 4 зазначеної статті визначає за рахунок яких ресурсів суб'єкт, уповноважений Кабінетом Міністрів України на формування ресурсу природного газу для потреб населення, задовольняє потреби населення у природному газі.

Отже, природний газ, видобутий ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», може бути предметом податкової застави та джерелом погашення податкового боргу, а дії Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області по опису такого природного газу у податкову заставу є правомірними.

Як встановлено судом, відповідач в порядку, встановленому п.92.1 ст.92 Податкового кодексу України звертався до позивача з листами, в яких просив позивача надати дозвіл на відчуження предмету податкової застави.

У відповідь на листи відповідача податковий орган у порядку, встановленому ст.92 Податкового кодексу, відмовив відповідачу у наданні дозволу на відчуження природного газу, який перебуває у податковій заставі.

Таким чином, на день розгляду справи, активи відповідача (природний газ в обсязі 58195,652 тис. м. куб.) перебувають у податковій заставі.

Відповідно до п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Позивачем надано судом довідки банківських установ, які свідчать про відсутність на рахунках відповідача коштів, достатніх для погашення податкового боргу, а отже податковий борг відповідача підлягає погашенню за рахунок продажу майна відповідача, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з абз.2 п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Державною податковою інспекцією у Богодухівському районі Харківської області доведено наявність підстав для надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі, а отже позовні вимоги податкового органу є правомірними, законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Надати дозвіл Державній податковій інспекції у Богодухівському районі Харківської області (Харківська область, м. Богодухів, вул. Міліцейська, 2а код ЄДРПОУ 34073574) на погашення всієї суми податкового боргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, код ЄДРПОУ 30019775) за рахунок природного газу в кількості 58195,652 тис. м. куб., який перебуває у податковій заставі згідно з актом опису майна № 13 від 07.11.2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Аблов Є.В.