Постанова № 20258367, 21.11.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.11.2011
Номер справи
2а-8993/10/2670
Номер документу
20258367
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 листопада 2011 року 09:00 № 2а-8993/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Савченко А.І., при секретарі Литовці Ю.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомЗаступника прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва

доПублічного акціонерного товариства «Перший Інвестиційний Банк»

простягнення заборгованості в розмірі 11 412,53 грн. ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва (далі по тексту позивач, УПФУ в Оболонському районі м. Києва) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства «Перший Інвестиційний Банк»(далі по тексту відповідач, ПАТ «Перший Інвестиційний Банк») про стягнення заборгованості зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти в розмірі 11 412,53 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 червня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до судового розгляду на 1 липня 2010 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 1 липня 2010 року зупинено провадження у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 вересня 2010 року поновлено провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 29 листопада 2010 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 листопада 2010 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-10882/10/2670 за позовом Публічного акціонерного товариства «Перший Інвестиційний Банк» до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання недійсним повідомлення про усунення порушень №2627/02 від 12.04.2010р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 вересня 2011 року поновлено провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 27 вересня 2011 року.

У судове засідання, призначене на 27 вересня 2011 року, зявились представники прокуратури та позивача. Від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, в звязку з чим та враховуючи приписи статті 128 Кодексу адміністративного судочинства суд відклав розгляд справи на 18 жовтня 2011 року.

Судове засідання, призначене на 18 жовтня 2011 року, судом відкладалось на 3 листопада 2011 року за клопотанням відповідача про перенесення судового засідання.

У судове засідання 3 листопада 2011 року жодна зі сторін не зявилась. Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, в судовому засіданні 3 листопада 2011 року суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Перший Інвестиційний Банк»зареєстровано в органі Пенсійного фонду України за № 26.05.04-21874 як платник збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти.

Відповідно до пункту 5 статті 1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997р. № 400/97-ВР (далі по тексту Закон України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР) платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи, які здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню (тут і далі Закон України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Платниками збору з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню є юридичні особи - резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи - нерезидента, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки - члени міжнародних платіжних систем, банки (у тому числі уповноважені банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами) та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню. Банки та їх установи зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі, встановленому цим Законом, від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 статті 2 Закону України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР встановлено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 5 статті 1 цього Закону є сума операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.

Частиною 1 статті 3 Закону України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР встановлено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України.

Пунктом 3 цієї ж статті зазначено, що платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 статі 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 названого Положення передбачено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: участь у формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 15 цього Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворювані в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, відповідачем до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва подано звіти про нарахування та сплату збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за січень, лютий та березень 2010 року, які підписані керівником та скріплені печаткою підприємства. Згідно з вказаними звітами загальна сума операцій з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти склала 67 704 763,69 грн., з яких 18 725 189,42 грн. за січень 2010 року, 11 855 268,70 грн. за лютий 2010 року та 37 124 305,57 за березень 2010 року. Згідно з інформацією про нарахування та сплату збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню до УПФУ в Оболонському районі м. Києва станом на 28.04.2010р. недоплата ПАТ «Перший Інвестиційний Банк»становить 11 412,53 грн.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Пунктом 4 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740 передбачено, що банки перераховують суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у встановленому законом розмірі від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, здійсненої як для власних потреб, так і за дорученням клієнтів, на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, за місцем реєстрації банків як платників страхових внесків у органах Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 6 статті 4 Закону України від 26.06.1997р. №400/97-ВР на обовязкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах для платників збору, визначених пунктом 5 статті 1 цього Закону 1 відсоток від обєкта оподаткування, визначеного пунктом 4 статті 2 цього Закону , а з 2008 року - 0,5 відсотка обєкта оподаткування, визначеного пунктом 4 статті 2 цього Закону.

Згідно частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.11.2010р. у справі № 2а-10882/10/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2001р., відмовлено в задоволенні позову ПАТ «Перший Інвестиційний Банк»до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання недійсним повідомлення про усунення порушень №2627/02 від 12.04.2010р., яким ПАТ «Перший Інвестиційний Банк»зобовязано сплатити кошти у розмірі 11 412,53 грн.

Частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанова або ухвала суду апеляційної інстанції набирають законної сили з моменту проголошення.

За таких підстав, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки станом на день розгляду справи по суті доказів сплати суми недоплаченого збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування при купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти відповідачем суду не надано.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Перший Інвестиційний Банк»(04073, м. Київ, просп. Московський, 6, ЄДРПОУ 26410155) на користь Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва (р/р ГУ Пенсійного фонду України в м. Києві № 256083012611 в Головному управлінні Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669, ЄДРПОУ 22869069) заборгованість зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти в розмірі 11412 (одинадцять тисяч чотириста дванадцять) грн. 53 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України

Суддя А.І. Савченко