Постанова № 20257287, 07.10.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.10.2011
Номер справи
2а-8950/11/2670
Номер документу
20257287
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 жовтня 2011 року письмове провадження № 2а-8950/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. розглянувши адміністративну справу

за позовомДочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

до Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції

провизнання протиправними та скасування повідомлень-рішень Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.01.2011 р. №№0000021550, 0000031550, 0000041550, 0000051550, 0000061550, 0000071550, 0000081550, 0000091550, 00000101550, 00000111550, винесених Лохвицькою міжрайонною державною податковою інспекцією.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, були прийняті протиправні податкові повідомлення-рішення, якими позивачу нараховані штрафні санкції за порушення граничного строку сплати грошового зобовязання з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат. Крім цього, позивач наголошує на неправильному застосуванні відповідачем норм податкового законодавства в часі, що також свідчить про незаконність оскаржуваних рішень податкового органу.

Відповідач в судове засідання не зявився, подав до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких вважав винесені ним рішення законними та обґрунтованими, прийнятими відповідно до норм податкового законодавства, в результаті проведеної перевірки щодо своєчасності сплати рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат, просив суд відмовити позивачу в задоволенні позову.

Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи зазначене, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" зареєстрована Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 28.08.1998 р. і є платником податків (код ЄДРПОУ 30019775).

Відповідно до поданих Дочірньою компанією "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Лохвицької міжрайонної державної податковою інспекції податкових розрахунків рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат, нею були самостійно визначені до сплати наступні суми податкових зобовязань з рентної плати:

за березень 2010 року 21917882,68 грн. (6730652,77 грн. за нафту; 7431963,33 грн. за природний газ; 7755266,58 грн. за газовий конденсат),

травень 2010 року 24526526,41 грн. (7452027,86 грн. за нафту; 7005721,78 грн. за природний газ; 10068776,77 грн. за газовий конденсат),

червень 2010 року 23117313,88 грн. (7328394,02 грн. за нафту; 6378331,47 грн. за природний газ; 9410588,39 грн. за газовий конденсат),

липень 2010 року 23554468,44 грн. (7366303,79 грн. за нафту; 6588670,18 грн. за природний газ; 9599494,47 грн. за газовий конденсат),

вересень 2010 року 24874774,51 грн. (8016210,19 грн. за нафту; 6502 227,54 грн. за природний газ; 10356336,78 грн. за газовий конденсат),

жовтень 2010 року 27586315, 98 грн. (8811827,79 грн. за нафту; 6841442,60 грн. за природний газ; 11933045,59 грн. за газовий конденсат).

Лохвицькою міжрайонною державною податковою інспекцією було проведено невиїзну документальну перевірку Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання по рентній платі за нафту та газовий конденсат.

Складений акт від 04.01.2011 р. № 397/15/30019775 містить посилання на виявлені порушення п.8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат" від 22.03.2001 р. № 256 та пп.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондам", що призвело до несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобовязання по рентній платі, а саме:

за нафту за березень 2010 року в розмірі 349677,98 грн. по строку сплати 30.04.2010 р. із затримкою на 77 календарних днів,

за червень 2010 року в розмірі 180714,47 грн. по строку сплати 30.07.2010 р. із затримкою на 26 календарних днів,

за липень 2010 року в розмірі 181926,49 грн. по строку сплати 30.08.2010 р. із затримкою на 29 календарних днів,

за жовтень 2010 року в розмірі 184298,07 грн. по строку сплати 30.11.2010 р. із затримкою на 28 календарних днів;

за природний газ за березень 2010 року в розмірі 556281,06 грн. по строку сплати 30.04.2010 р. із затримкою на 26 календарних днів,

за травень 2010 року в розмірі 549946,11 грн. по строку сплати 30.06.2010 р. із затримкою на 5 календарних днів;

за газовий конденсат за березень 2010 року в розмірі 842065,14 грн. по строку сплати 30.04.2010 р. із затримкою на 84 календарні дні,

за липень 2010 року в розмірі 864766,29 грн. по строку сплати 30.08.2010 р. із затримкою на 29 календарні дні,

за вересень 2010 року в розмірі 658299,12 грн. по строку сплати 01.11.2010 р. із затримкою на 22 календарні дні,

за жовтень 2010 року в розмірі 608 188,02 грн. по строку сплати 30.11.2010 р. із затримкою на 28 календарні дні,

На підставі зазначеного акту перевірки, враховуючи положення абз.2, 3 п.1 ст. 126 Податкового кодексу України, відповідачем були прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими позивачу визначено до сплати штраф за порушення граничного строку сплати суми грошового зобовязання з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат, а саме:

рішенням № 0000021550 від 27.01.2011 р. у розмірі 69935,60 грн. (20 % погашеної суми податкового боргу сплаченого з затримкою на 77 календарних днів),

рішенням № 0000031550 від 27.01.2011 р. у розмірі 18071,45 грн. (10 % погашеної суми податкового боргу сплаченого з затримкою на 26 календарних днів),

рішенням № 0000041550 від 27.01.2011 р. у розмірі 18192, 65 грн. (10 % погашеної суми податкового боргу сплаченого з затримкою на 29 календарних днів),

рішенням № 0000051550 від 27.01.2011 р. у розмірі 18429,81 грн. (10 % погашеної суми податкового боргу сплаченого з затримкою на 28 календарних днів),

рішенням № 0000061550 від 27.01.2011 р. у розмірі 55628,11 грн. (10 % погашеної суми податкового боргу сплаченого з затримкою на 26 календарних днів),

рішенням № 0000071550 від 27.01.2011 р. у розмірі 54994, 61 грн. (10 % погашеної суми податкового боргу сплаченого з затримкою на 5 календарних днів),

рішенням № 0000081550 від 27.01.2011 р. у розмірі 168413,03 грн. (20 % погашеної суми податкового боргу сплаченого з затримкою на 84 календарних днів),

рішенням № 0000091550 від 27.01.2011 р. у розмірі 86476,63 грн. (10 % погашеної суми податкового боргу сплаченого з затримкою на 29 календарних днів),

рішенням № 00000101550 від 27.01.2011 р. у розмірі 65829,91 грн. (10 % погашеної суми податкового боргу сплаченого з затримкою на 22 календарних днів),

рішенням № 00000111550 від 27.01.2011 р. у розмірі 60817, 80 грн. (10 % погашеної суми податкового боргу сплаченого з затримкою на 28 календарних днів).

Така позиція відповідача є необґрунтованою виходячи з наступного.

У звязку з тим, що спірні правовідносини виникли до набрання чинності Податковим кодексом України (до 01.01.2011 р.), розгляд та вирішення адміністративної справи здійснюється з урахуванням норм податкового законодавства, яке діяло до 31.12.2010р.

Механізм обчислення і внесення до державного бюджету рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. № 256, якою затверджено відповідний "Порядок обчислення та внесення до Державного бюджету рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат" (далі Порядок).

Відповідно до п.5 Порядку, платник самостійно складає розрахунок податкових зобовязань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобовязання з рентної плати, за формою, затвердженою ДПА.

Згідно п. 7,8 Порядку, платник протягом 20 календарних днів після закінчення звітного (податкового) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України; за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів (обовязкових платежів) у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України. Сума податкових зобовязань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за звітний (податковий) період, сплачується платником до Державного бюджету України протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків. Платник податків, згідно п. 9 Порядку, несе відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність внесення до Державного бюджету України сум податкових зобовязань з рентної плати та своєчасність подання податкового розрахунку органам державної податкової служби. В той же час, п. 10 Порядку передбачено, що органами державної податкової служби здійснюється контроль за правильністю обчислення рентної плати, повнотою і своєчасністю її внесення до державного бюджету і подання розрахунків.

Крім цього, відповідно до положень п.5.1.ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі - Закон) від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, який діяв на момент подачі позивачем податкових розрахунків, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання - зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів, яку зазначає у податковій декларації. Таке податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації, не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку, та повинно бути сплачене ним протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (пп.5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону). Узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків (п.5.1 ст. 5 Закону).

Згідно пп. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 квітня року, наступного за звітним.

З поданих позивачем доказів судом встановлено, що ним виконанні зазначені вимоги в повному обсязі, про що свідчать долучені до матеріалів справи розрахунки сум рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат.

Крім цього, визначені позивачем в податкових розрахунках, суми рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат були частково погашені за рахунок переплат за попередні періоди, а також своєчасно сплачені позивачем, про що свідчать долучені до матеріалів справи наступні платіжні доручення:

№ 893 від 29.04.2010 р. на суму 6045315,11 грн. (рентна плата за нафту за березень 2010 року);

№ 1966 від 30.07.2010 р. на суму 7328394,02 грн. (рентна плата за нафту за червень 2010 року);

№ 13 від 30.08.2010 р. на суму 7366303,79 грн. (рентна плата за нафту за липень 2010 року);

№ 3715 від 24.11.2010 р. на суму 8811827,79 грн. (рентна плата за нафту за жовтень 2010 року);

№ 86 від 01.04.2010 р. на суму 5870000,00 грн. (рентна плата за природний газ за березень 2010 року);

№ 186 від 27.01.2010 р. на суму 1 561963,33 грн. (рентна плата за природний газ за березень 2010 року);

№ 225 від 16.06.2010 р. на суму 7005721,78 грн. (рентна плата за природний газ за травень 2010 року);

№ 894 від 29.04.2010 р. на суму 6663536,99 грн. (рентна плата за газовий конденсат за березень 2010 року);

№ 14 від 30.08.2010 р. на суму 9599494,47 грн. (рентна плата за газовий конденсат за липень 2010 року);

№ 2788 від 29.10.2010 р. на суму 10356336,78 грн. (рентна плата за газовий конденсат за вересень 2010 року);

№ 3746 від 24.11.2010 р. на суму 5247 200,74 грн. (рентна плата за газовий конденсат за жовтень 2010 року);

№ 3803 від 30.11.2010 р. на суму 6586100,03 грн. (рентна плата за газовий конденсат за жовтень 2010 року);

№ 3786 від 30.11.2010 р. на суму 153546,00 грн. (рентна плата за газовий конденсат за жовтень 2010 року);

№ 415 від 26.11.2010 р. на суму 153546 грн. (рентна плата за газовий конденсат за жовтень 2010 року).

Таким чином, матеріалами справи підтверджуються доводи позивача про дотримання ним вимог чинного законодавства про повноту та вчасність сплати рентних платежів. Відповідач факту здійснення платежів не заперечує.

В той же час, відповідачем, в поданих запереченнях, не надано жодних доказів та не наведено жодних ґрунтовних доводів, які б підтверджували факт несплати позивачем рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат, визначеної в податкових розрахунках, поданих позивачем.

Крім цього, з поданих відповідачем заперечень, в тому числі, й з акту перевірки, неможливо встановити механізм нарахування податковим органом податкового зобовязання з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.01.2011 р. №№ 0000021550, 0000031550, 0000041550, 0000051550, 0000061550, 0000071550, 0000081550, 0000091550, 00000101550, 00000111550, винесених Лохвицькою міжрайонною державною податковою інспекцією, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як субєкт владних повноважень, не виконав покладеного на нього обовязку щодо доказування правомірності прийнятих ним оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції від 27.01.2011 р. №№ 0000021550, 0000031550, 0000041550, 0000051550, 0000061550, 0000071550, 0000081550, 0000091550, 00000101550, 00000111550.

Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Арсірій Р.О.