Ухвала суду № 20257177, 17.10.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.10.2011
Номер справи
2а-5030/11/2670
Номер документу
20257177
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без розгляду

17 жовтня 2011 року № 2а-5030/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., суддів Огурцова О.П., Саніна Б.В., розглянувши у письмовому провадженні заявлене позивачем клопотання про поновлення строку в частині вимоги про стягнення суми бюджетного відшкодування у справі

Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗУМОС"

до

за участіДержавної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Головного управління Державного казначейства України у м. Києві Прокурора м.Києва

просксування податкового повідомлення-рішення №0000150702 від 19.03.2010 В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування суму бюджетного відшкодування у розмірі 5383612 грн. за № 0000150702 від 19.03.2010, ДПІ у Печерському районі м. Києва, та про стягнення з Державного бюджету України суми ПДВ яка склалась з сум бюджетного відшкодування, заявлених у податкових деклараціях з ПДВ.

Позивач також подав клопотання про поновлення строку на звернення до суду, в якому просив поновити строк звернення до суду щодо стягнення сум бюджетної заборгованості за січень, лютий, березень квітень, травень, липень 2004 року та визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0000150702 від 19.03.2010 р. ДПІ у Печерському районі м. Києва.

Клопотання про поновлення строку на звернення до суду з вимогою про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0000150702 від 19.03.2010 р. ДПІ у Печерському районі м. Києва було вирішено судом ухвалою від 18.08.2011.

Вирішення клопотання в частині поновлення строку на звернення до суду з вимогою про стягнення сум бюджетної заборгованості за січень, лютий, березень квітень, травень, липень 2004 року суд відклав до того, як будуть досліджені всі матеріали по справі.

Зазначене клопотання суд вирішив у письмовому провадженні відповідно до вимог ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.

У клопотанні позивач посилався на факт ненадання керівнику ТОВ «Зумос»акта перевірки за № 18/07-02/32706781 від 24.02.2010 року та винесеного на його підставі податкового повідомлення-рішення №0000150702 від 19.03.2010р., зміну керівництва та важке матеріальне становище підприємства.

Представник відповідача проти задоволення клопотання заперечував, пояснив, що за наявності у податковому органі відомостей про незнаходження позивача за місцем реєстрації податкове повідомлення рішення було розміщено на дошці оголошень та, саме з цього моменту позивач мав дізнатися про порушене право. Тому строк звернення до суду був пропущений, а інші причини не є поважними.

Щодо строку стягнення бюджетної заборгованості, відповідачі вважали строк пропущеним більше, ніж на 3 роки.

Заслухавши доводи представників сторін, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до п.п.7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»(в редакціях станом на 01.01.2004, 01.02.2004, 01.03.2004) у разі коли за результатами звітного періоду сума, визначена згідно з підпунктом 7.7.1 цієї статті, має від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації.

Підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період. За бажанням платника податку сума бюджетного відшкодування може бути повністю або частково зарахована в рахунок платежів з цього податку. Таке рішення платника податку відображається в податковій декларації.

Відшкодування здійснюється шляхом перерахування відповідних грошових сум з бюджетного рахунку на рахунок платника податку в установі банку, що його обслуговує, або шляхом видачі казначейського чека, який приймається до негайної оплати (погашення) будь-якими банківськими установами. Правила випуску, обігу та погашення казначейських чеків встановлюються законодавством.

Суми, що не відшкодовані платнику податку протягом визначеного у цьому пункті строку, вважаються бюджетною заборгованістю. На суму бюджетної заборгованості нараховуються проценти на рівні 120 відсотків від облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент її виникнення, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Платник податку має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.

Суд звертає увагу, що такий порядок стягнення бюджетної заборгованості діяв до 01.06.2005. До цього часу позивач не звертався до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків. Доказів зворотного суду надано не було.

При цьому суд звертає увагу, що з 21.12.2000 діяв Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у п.п. 15.3.1 п.15.3 ст.15 якого було передбачено, що заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Така колізія законодавчих актів, що існувала до 01.06.2005, вирішувалася за допомогою приписів, викладених у п. п.4.4.1 п.4.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»згідно з якими у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

З 01.06.2005 в Законі України «Про податок на додану вартість»змінено порядок виплати бюджетного відшкодування платникам податку та було передбачено, що сума бюджетного відшкодування, не сплачена у строки, визначені цим пунктом, вважається бюджетною заборгованістю.

На суму бюджетної заборгованості нараховується пеня на рівні ставки, розмір якої визначається відповідно до підпункту 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Зазначена пеня самостійно розраховується та сплачується органом державного казначейства разом зі сплатою суми бюджетного відшкодування платнику податку.

Відповідно ж до п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»заява про сплату сума бюджетної заборгованості, що утворилася перед позивачем, могла бути подана останнім протягом 1095 днів з 01.06.2005, тобто з часу зміни порядку звернення за сумою бюджетної заборгованості.

З огляду на це, станом на 01.06.2008 зі сплином 1095 днів, позивач пропустив строк на звернення за стягненням суми бюджетної заборгованості з невиплаченого йому бюджетного відшкодування.

Таким чином, звернувшись 05.04.2011 до суду з вимогою про стягнення суми бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 5383612 грн. за січень-травень 2004, липень 2004 року, позивач пропустив строк на звернення до суду, передбачений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України, пропустивши до цього 1095-денний строк на звернення з вимогою про стягнення суми бюджетної заборгованості з бюджетного відшкодування.

Оцінивши подане позивачем клопотання про поновлення строку на звернення до суду, колегія суддів не встановила причин, які перешкодили позивачу в строки, встановлені зазначеним вище законодавством, звернутися до суду за захистом порушеного права. В той же час, доводи, які покладені позивачем в обґрунтування клопотання про поновлення строку на звернення до суду з вимогою про стягнення бюджетного відшкодування, стосуються обставин, що виникли у 2010 році та не впливали на право позивача, що існувало з 2004 по 2008 роки.

Керуючись ст.ст.99, 100, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

У Х В А Л И В:

1. У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗУМОС" про поновлення строку на звернення до суду в частині вимоги про стягнення бюджетної заборгованості за січень, лютий, березень квітень, травень, липень 2004 року в сумі 5 383 612 грн. відмовити.

2. Залишити без розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗУМОС" до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Головне управління Державного казначейства України у м. Києві про стягнення бюджетної заборгованості за січень, лютий, березень квітень, травень, липень 2004 року в сумі 5 383 612 грн. .

Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та окремому оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Арсірій Р.О.

Судді О.П. Огурцов

Б.В. Санін